koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
CO JEST GRANE - lipiec 2020 - nr 315 - wydanie online

ptf

Prezentujemy wystawę stałą pt. "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków" oraz w nowo otwartej części GALERIA pod 11 wystawy czasowe.

Od listopada 2011 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 jest czynna ekspozycja stała pt. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”. Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień. Oprócz tego ukazujemy drogę twórczą Stanisława Ptaka – znakomitego aktora i śpiewaka, człowieka o wielkim talencie, sercu i charyzmie. Całości dopełniają liczne fotografie i pamiątki z ich życia prywatnego i rodzinnego, otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez ową parę wybitnych artystów.

Od stycznia 2013 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym funkcjonuje nowa przestrzeń wystawowa – Galeria pod 11. Mieszkanie znajdujące się poniżej dawnego mieszkania Państwa Ptaków zostało z nim połączone, powracając do pierwotnego, przedwojennego układu. Nowa odsłona Oddziału Teatralno-Filmowego została zainaugurowana wystawą „Esencja czy Kreacja. Plakat teatralny i filmowy z Katowicami w tle”. Na dolnym poziomie funkcjonują teraz wystawy zmienne, choć nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń pozwala także na wykorzystanie do innych celów: organizacji koncertów, małych form teatralnych, projekcji filmowych i innych wydarzeń.

Warte uwagi jest także samo mieszkanie w jego oryginalnej formie – dwupoziomowy apartament z wewnętrzną klatką schodową, a w nim dwie niezależne galerie. To naprawdę niezwykłe miejsce, do którego serdecznie zapraszamy!
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ