Gorzki to chleb jest polskość.
- 24 września 2014, środa» 17:00
Gorzki to chleb
Program: 24 września (środa) godz. 17:00 - wernisaż w BWA, godz. 18:00 - wernisaż w Książnicy Karkonoskiej, godz. 19:00 - czytanie Norwida "Miłość czysta u kąpieli morskich", Teatr im. Norwida, scena studyjna. 25 września (czwartek) godz. 11:00 - "Wróćmy do Norwida" - panel dyskusyjny w Książnicy Karkonoskiej, godz. 17:00 - "Pamięć miejsca" - wykład Izabeli Kowalczyk w BWA.
Wystawa potrwa do 15 listopada 2014 r.
Temat wystawy zaczerpnięty został z myśli społeczno – politycznych Cypriana Kamila Norwida. Pragniemy zastanowić się czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania wydarzeń historycznych przełomowych dla Polski. Wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnych sztukach wizualnych. Chcemy pokazać jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat. Pragniemy zastanowić się czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny. Artyści zaproszeni do wystawy - Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman,Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski - pokazują prace o wymowie analitycznej i krytycznej, dzieła dotyczące istotnych obszarów polskiej rzeczywistości. Na wystawie znajduje się malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks oraz rysunki. Prace, (wszystkie za wyjątkiem jednej powstały po roku 2000), nawiązują do konkretnych wydarzeń historycznych, lub ich artystycznymi ekwiwalentami, rzadziej wytworami artystycznej wyobraźni. Niektóre mocno ironiczne, inne zabarwione humorem. We wszystkie wpisane są emocje, wrażliwość i troska. Wizualnym, mottem wystawy jest praca Władysława Hasiora - Chleb polski (1985 r.). Chcielibyśmy aby ta zbiorowa wypowiedź artystów dała szanse na poszerzenie pola obserwacji i wrażliwości na społeczne problemy, żeby była lustrem, w którym obraz zachęcał bardziej do refleksji i uśmiechu niż kolejnych sporów. Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdziemy, oprócz dokumentacji artystycznej, rozważania o polskim patriotyzmie w rozmaitych aspektach i z różnych perspektyw. Piszą o nim znane i znaczące dla polskiej kultury postaci: Agata Araszkiewicz, Izabela Kowalczyk, Jolanta Ciesielska, Michał Zadara.
Kuratorka: Janina Hobgarska Rada Artystyczna: Jolanta Ciesielska, Izabela Kowalczyk, Anna Markowska
Cyprian Kamil Norwid "Miłość czysta u kąpieli morskich". Jest to późna miniatura dramatyczna, paralelna w wielu miejscach do „Pierścienia Wielkiej Damy”. Prawdopodobnie została napisana około 1880 roku, pierwodruk ukazał się dopiero po śmierci Norwida, w roku 1933. Miejscem zdarzeń jest najprawdopodobniej francuskie kąpielisko Trouville. Użyta w tytule „miłość-czysta" ma sens ironiczny: to miłość nie „na serio” - raczej jest formą salonowej gry. Reżyseria – Jolanta Denejko Udział biorą: Agata Grobel, Marta Kędziora, Jan Kochanowski, Krzysztof Rogacewicz. Scena Studyjna Teatru im.C.K.Norwida, 24 września, godz.19.00.
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny pt. „Wróćmy do Norwida”, który odbędzie się w czwartek 25 września o godz. 11.00 w siedzibie Książnicy Karkonoskiej. Planowane są wystąpienia odnoszące się do myśli Cypriana Kamila Norwida o narodzie i społeczeństwie. W panelu udział wezmą: prof. Izabela Kowalczyk, prof. Anna Markowska, dr Daniel Przastek, mgr Michał Guz, mgr Łukasz Duda. Prowadzenie: prof. Paweł Jarodzki. Rozmawiać będziemy o współczesnym obrazie społeczno – politycznego zaangażowania Polaków, o sztuce krytycznej oraz krytycznym patriotyzmie. Prof. Izabela Kowalczyk spróbuje zidentyfikować „polską wojnę kulturową”, która odbywa się na styku wywodzących się z XIX wieku tradycji romantycznej i społecznikowskiej. Kowalczyk przeanalizuje to zagadnienie pod kątem polskiej sztuki współczesnej. Prof. Anna Markowska podejmie wątek polskości poza Polską. Na podstawie losów potomków zesłańców polskich na Syberii opowie o postrzeganiu Polaka jako „obcego” oraz o postrzeganiu „obcego” w Polsce. Dr Przastek odwoła się do poglądów Norwida („Jesteśmy żadnym społeczeństwem”, „Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym”, „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”) i rozważy w jakim stopniu są one współcześnie aktualne. Michał Guz podejmie temat relacji między patriotyzmem a prawami człowieka. Spróbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące tego jak będąc gorliwym patriotą nie zapominać o byciu człowiekiem, jak działać na rzecz dobra ojczyzny z poszanowaniem praw człowieka. Łukasz Duda przeanalizuje co dla młodego pokolenia jest ważniejsze, bycie Polakiem czy Europejczykiem i w którą stronę biegnie aktywność młodego pokolenia.
„Sztuka krytyczna a krytyczny patriotyzm”.
prof. Izabela Kowalczyk – historyczka sztuki, badaczka kultury, nauczycielka akademicka, krytyczka, publicystka i feministka. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Redaktorka internetowego pisma "Artmix" (obecnie rubryka czasopisma "Obieg"), prowadzi blog "Straszna sztuka".
„Gdy czarny, gorzki chleb stawał się opłatkiem. Syberia raz jeszcze”.
prof. Anna Markowska – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia doktoranckie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się sztuką amerykańską ostatniego półwiecza oraz współczesną sztuką polską.
„Między narodem a społeczeństwem. Współczesny obraz zaangażowania społeczno – politycznego Polaków”.
dr Daniel Przastek – politolog, pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się najnowszą historią Polski i świata oraz związkami sztuki i polityki.
„Splątane ścieżki chwały – o prawach człowieka w obowiązkach patrioty”.
mgr Michał Guz – polonista, europeista, dyrektor Biura Senatora RP Józefa Piniora.
„Ja młody - społeczna kapitulacja w narodowej utopii”.
mgr Łukasz Duda – kulturoznawca, animator kultury, reżyser, dyrektor Teatru Odnalezionego. Na co dzień kierownik Impresariatu Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Współpracownik Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Prowadzenie panelu.
prof. Paweł Jarodzki – artysta wizualny, współzałożyciel grupy „Luxus”, kurator BWA Wrocław, profesor ASP we Wrocławiu.
Organizatorem projektu jest Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, partnerami są Książnica Karkonoska i Teatr im.C.K.Norwida. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Czas Kultury, Format, NJ24, Nowiny Jeleniogórskie, Odra, Obieg, Gazeta Wyborcza.
Zapraszamy również na wykład Izabeli Kowalczyk pt. "Pamięć miejsca" w czwartek 25 września o godz. 17.00 w BWA. Podczas wykładu poruszone zostaną wątki dotyczące możliwości świadomego i kreatywnego kształtowania swojego otoczenia, myślenia o miejscu i o jego społecznym aspekcie.
Wykład odbędzie się w ramach projektu SZKLANE DOMY, dla którego inspiracją jest szeroko i niekonwencjonalnie rozumiana sztuka architektury, a celem jest zaprezentowanie jej jak najszerszego aspektu, roli i uwarunkowań. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.
Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1 58-500 Jelenia Góra 75 / 7526669 www.galeria-bwa.karkonosze.com galeria-bwa@krakonosze.com
Grzegorz Klaman_Przeźroczysty - instalacja 2010
Władysław Hasior_Chleb polski 1985
Karolina Mełnicka_Polska burka - video 2013
Wernisaż wystawy malarstwa Dietmara Roberta Schrötera
20 czerwca 2015 - 18:00
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
15 719sztuka
Wernisaż wystawy Anny Tyczyńskiej "Kopciuszek i inne historie".
23 maja 2015 - 18:00
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
15 725sztuka
Obrazy gór. Karol Nienartowicz.
od: 6 marca 2015 do: 11 kwietnia 2015
BWA Jelenia Góra
ul. Długa 1 Jelenia Góra
17 138sztuka
Waldemar Grzelak. Obrazy morza.
od: 6 marca 2015 do: 11 kwietnia 2015
BWA Jelenia Góra
ul. Długa 1 Jelenia Góra
16 889sztuka
wystawa "Animal Planet" w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze
od: 30 stycznia 2015 do: 30 marca 2015
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Jana Matejki 28 Jelenia Góra
17 350sztuka
Wernisaż wystawy Moniki Drożyńskiej
28 marca 2015 - 18:00
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
15 267sztuka
Gór górzystość. Kazimierz Pichlak.
21 listopada 2014 - 17:00
Galeria Sztuki BWA
Długa 1 Jelenia Góra
16 135sztuka
Szkiełkiem i okiem. Henryk Mazurek.
21 listopada 2014 - 17:00
Galeria Sztuki BWA
Długa 1 Jelenia Góra
15 965sztuka
Wernisaż wystawy: Karkonosze. Fotografia Hand Made.
od: 4 października 2014 do: 31 października 2014 jest więcej terminów
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
18 622sztuka
Wernisaż wystawy „Pomiędzy językami” Doroty Podlaskiej
od: 9 sierpnia 2014 do: 30 września 2014 jest więcej terminów
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
20 360sztuka
Przestrzeń.
22 sierpnia 2014 - 18:00
Galeria Sztuki BWA
Długa 1 Jelenia Góra
16 239sztuka
UWAGA!!!Wernisaż wystawy "Pomiędzy językami" Doroty Podlaskiej odbędzie się 9 sierpnia
9 sierpnia 2014 - 18:00
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
18 726sztuka
Michał Pietrzak - PSPACE
od: 23 maja 2014 do: 29 czerwca 2014
Galeria KORYTARZ, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Bankowa 28-30 Jelenia Góra
20 242sztuka
Wernisaż wystawy „Obrazy w ramach, bez ram i w ramach przyjaźni” Piotra C. Kowalskiego
14 czerwca 2014 -
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
16 713sztuka
Eurydyki Ocalone
od: 12 kwietnia 2014 do: 20 maja 2014
Centrum Sztuki w Staniszowie
Staniszów 100 Jelenia Góra
18 233sztuka
"koncert pasyjny"
18 kwietnia 2014 - 19:00
Hotel Pałac Staniszów
Staniszów 100 Jelenia Góra
17 037sztuka