Jelenia Góra w fotografii Jana i Janusza Bułhaków. 1945-1950
Jelenia Góra, Rynek, 1946, MHF 25791/II
- od: 8 listopada 2024, piątekdo: 31 grudnia 2024, wtorek
Historia Jeleniej Góry zapisana jest między innymi w jej fotografii. Odkrycie w krakowskim Muzeum Fotografii nieznanych szerzej ponad dwustu negatywów dokumentujących to miasto z czasu tuż po II wojnie światowej, jest odkryciem niezwykłym. Autorem tych zdjęć jest nestor polskiej fotografii Jan Bułhak, który wraz z synem Januszem w 1945 r. rozpoczął fotograficzną misję na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Wyraźne jest, że fotografie z Jeleniej Góry są artystyczną kontynuacją idei fotografii ojczystej, którą artysta realizował w projektach przed II wojną światową. Fotografie z obrzeży centrum Jeleniej Góry, okolic Sobieszowa i Wojcieszyc, Jan Bułhak ujmował w duchu nostalgicznego romantyzmu. Poszukiwał tego, co mogło być bliskie malarskim pejzażom charakterystycznym dla artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, a w przestrzeni wiejskiego krajobrazu, z jego polami uprawnymi i kwitnącymi sadami, odnajdował ducha polskości. Pragnął przyczynić się do budowania świadomości i polskiej tożsamości na Ziemiach Odzyskanych poprzez ukazywanie tego, co tożsame z polską kulturą.
„Jelenia Góra w fotografii Jana i Janusza Bułhaków” to projekt historyczny realizowany we współpracy i w całości ze zbiorów z Muzeum Fotografii w Krakowie.
Wystawa i katalog to pierwszy tak obszerny projekt dotyczący fotografii Jeleniej Góry z czasu tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Kuratorka: Joanna Mielech.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie.
Projekt "Jan Bułhak. Jelenia Góra 1945-1950" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Jeleniej Góry.
Patronat medialny: "Kwartalnik Fotografia".
„Z palety Pi- artu” wernisaż grupy artystycznej Pi- art w JCK Muflon
od: 16 października 2024 do: 31 grudnia 2024
Jeleniogórskie Centrum Kultury Muflon
ul. Cieplicka 172 Jelenia Góra
3 815sztuka