INFORMACJA:
Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
- 2 października 2013, środa» 18:00
Po dziesięciu latach Biuro Literackie wraca do Legnicy z dużym, międzynarodowym projektem. Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to przedsięwzięcie, za sprawą którego literatura połączy na rok Moskwę i Małą Moskwę – jak często nazywana jest Legnica. Partnerem Biura Literackiego jest Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicka Biblioteka Publiczna.
Projekt to cykl spotkań, które w październiku, styczniu, marcu i czerwcu odbędą się w Moskwie i Legnicy. Będą uczestniczyć w nich nieprzeciętne osobowości rosyjskiej sceny literackiej oraz znani autorzy związani z wrocławską oficyną. To powrót do przeszłości nie tylko ze względu na miejsce, ale też nazwę, która nawiązuje do Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy – przedsięwzięcia ważnego dla początków działalności Biura. Formuła projektu to jednak zupełna nowość.
Pierwsze spotkanie inaugurujące cały cykl odbędzie się 2 października w Legnickiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piastowskiej 22.
Do Legnicy przyjedzie wtedy dwoje autorów rosyjskich: Vera Polozkova – najbardziej znana młoda poetka w Rosji, dziennikarka i eseistka, eksperymentująca z muzyką oraz teatrem, a także Lev Oborin – poeta, tłumacz z języka polskiego, angielskiego i rosyjskiego, publikujący na łamach najważniejszych pism literackich.
Nie zabraknie też autorów Biura Literackiego. W spotkaniu udział weźmie dwoje laureatów Nagrody Literackiej Gdynia, znanych z legnickich edycji festiwali: Marta Podgórnik – uznana i tłumaczona na wiele języków poetka, krytyk literacki i redaktorka oraz Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, przygotowujący premierowy tom wierszy Echa, który jesienią tego roku ukaże się nakładem wrocławskiego wydawnictwa.
Otwarcie projektu uświetni w Legnicy obecność dyrektora rosyjskiego Instytutu Książki Alexandera Gavrilova oraz Very Yudintsevej. W następnych miesiącach Legnicę odwiedzą kolejne pary rosyjskich artystów: Linor Goralik i Dmitry Vodennikov (styczeń), Andrey Rodinov wraz z Eleną Fanaylovą (marzec), a także Boris Dubin w towarzystwie Marii Stepanovej (czerwiec). W spotkaniach uczestniczyć będą także każdorazowo organizatorzy zarówno ze strony polskiej, jak i rosyjskiej.
Polskimi Ambasadorami Poezji w Moskwie będą: Wojciech Bonowicz, Marta Podgórnik i Bohdan Zadura (styczeń), Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz (marzec) oraz Marcin Sendecki i Andrzej Sosnowski (czerwiec). Projekt zainaugurują 15 października Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Artur Burszta, który zaprezentuje film Dorzecze Różewicza. Finał projektu 14 października 2014 roku z udziałem Jacka Dehnela i Ryszarda Krynickiego.
Projekt to pierwsza taka okazja, by spotkać się z współczesnymi autorami rosyjskimi, nieznanymi w Polsce i nietłumaczonymi na język polski. Spotkania w Legnicy poprowadzi Zbigniew Dmitroca, zajmujący się także przekładem wierszy rosyjskich autorów. Owocem całego przedsięwzięcia ma być antologia z wyborem wierszy rosyjskich pisarzy uczestniczących w projekcie, którą wyda Biuro Literackie.
Finałowemu spotkaniu projektu w październiku 2014 roku w Moskwie towarzyszyć będzie premiera antologii wierszy autorów Biura Literackiego z przekładami na język rosyjski, stanowiąca pierwszą tak obszerną prezentację współczesnej polskiej poezji u naszych wschodnich sąsiadów. Dodatkowym elementem promocji autorów Biura będzie specjalnie stworzona na okazję projektu strona internetowa w języku rosyjskim.
Inauguracja projektu 2 października zbiegnie się z dziesiątą rocznicą zakończenia przez Biuro Literackie działalności w Legnicy. To tutaj między 1996 a 2003 rokiem odbyło się osiem edycji festiwalu. Na początku były to Europejskie Spotkania Pisarzy, potem Fort i następnie Port Legnica. Tutaj też działalność zaczynało Biuro Literackie – z pierwszą siedzibą przy ulicy Księżycowej na legnickim osiedlu Kopernik.
Ambasadorzy Poezji to projekt, którym Biuro Literackie inauguruje swoją międzynarodową działalność. Podobnie jak pierwsza edycja festiwalu, tak i ten nowy etap działalności oficyny Artura Burszty ma więc swój początek w Legnicy. Kolejne podobne inicjatywy krajowe i zagraniczne realizowane będą w innych miastach Polski. Wrocław wciąż będzie główną siedzibą wydawnictwa oraz Portu Literackiego. W myśl zawartej umowy przynajmniej do 2015 roku.
Zobacz serwis ambasadorzy poezji!
ZACZYTANI - spotkania autorskie i koncert
15 września 2023 - 20:30jest więcej terminów
ART CAFE MODJESKA
Rynek 23 Legnicajest więcej miejsc
3 455literatura
Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
4 czerwca 2014 - 18:00
Legnicka Biblioteka Publiczna
Piastowska 22 Legnica
7 724literatura
Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
19 marca 2014 - 18:00
Legnicka Biblioteka Publiczna
Piastowska 22 Legnica
6 744literatura
Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
14 stycznia 2014 - 18:00
Legnicka Biblioteka Publiczna
Piastowska 22 Legnica
8 224literatura
Spotkanie z Oksaną Zabużko i Izą Chruślińską
23 listopada 2013 - 18:00
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Rynek 39 Legnica
7 633literatura
Jacek Osiński, Bolesław Rogatka książę legnicki
7 grudnia 2012 - 18:00
Muzeum Miedzi
ul. Partyzantów 3 Legnica
8 169samorozwój