INFORMACJA:
Filmowy Listopad z Panią Miecią
- 9 listopada 2017, czwartek» 19:00
Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy-Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej. Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, która zaczęła aktywnie działać na scenie polanickiego teatru. Założycielem grupy był aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski, który poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad zespołem. Od listopada 1952 roku, za zgodą aktorki, nosił on już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Taką też nazwę otrzymał gmach teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą oraz grała na scenie teatru („Moralność pani Dulskiej”, „Ożenek”, „Zemsta”. W tym roku mija 65 lat od momentu, kiedy polanicka scena nosi imię wybitej polskiej aktorki. W związku z tą rocznicą chcemy Państwa zaprosić na projekcje czterech filmów, w których wystąpiła patronka teatru. Dzięki projektowi jaki realizuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do cyfrowej rekonstrukcji zakwalifikowano kilkanaście tytułów z Mieczysławą Ćwiklińską. Na chwilę obecną dostępne są cztery z nich (Jadzia, Doktór Murek, Przez łzy do szczęścia, U kresu drogi) i będzie można je obejrzeć bezpłatnie w listopadowe czwartki o godz. 19.00
9.11 Jadzia premiera: 11.09.1936 reż. Mieczysław Krawicz Obsada aktorska: Jadwiga Smosarska, Józef Orwid, Ziutek Kudła, Aleksander Żabczyński, Mieczysława Ćwiklińska, Michał Znicz i inni Jadzia Maliczówna jest córką szefa znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Maliczowie stają się poważną konkurencją dla firmy Oksza - największego składu sportowego w mieście. Dodatkowo w ostatnim meczu tenisistka grająca rakietą Oksza - przegrała. Wygrana mistrzyni, która grała rakietą Maliczów, ściąga tłumy do ich małego sklepiku. Prezesowa Oksza całą nadzieję pokłada w synu, który po powrocie z zagranicy ma postawić firmę na nogi. Jan spotyka Jadzię Maliczównę i przypadkowo bierze ją za znaną tenisistkę. Prosi ją o podpisanie deklaracji, że na najbliższym meczu zagra rakietą jego firmy. Jadzia podpisuje, jednak kiedy Jan dowiaduje się, że go oszukała, postanawia się zemścić.
16.11 U kresu drogi premiera: 9.05.1939 reż: Michał Waszyński Obsada aktorska: Kazimierz Junosza-Stępowski, Irena Malkiewicz-Domańska, Tamara Wiszniewska, Mieczysława Ćwiklińska, Franciszek Brodniewicz i inni Profesor Jan Turwid pracuje nad nową szczepionką. Nie ma czasu, by zajmować się żoną Gabrielą. Prosi więc jej dawnego kolegę, hrabiego Wiktora Łańskiego, by dotrzymywał jej towarzystwa. Wiktor szybko zdobywa sympatię Gabrieli, ciotki Kordelii i Weroniki, córki Turwidów. Jan wyjeżdża na kongres lekarski, gdzie przedstawia wyniki swoich prac nad szczepionką. Gabriela zwierza się Wiktorowi, że bardzo kocha męża, ale martwi się, że oddalili się od siebie. Wiktor postanawia wyjechać. Na pożegnanie Gabriela całuje go. Scenę tę widzi Jan. Przekonany, że żona go zdradza, wstrzykuje sobie surowicę i pozoruje własną śmierć. Gabriela pogrąża się w rozpaczy.
23.11 Przez łzy do szczęścia premiera: 31.01.1941 reż. Jan Fethke Obsada aktorska: Irena Malkiewicz-Domańska, Mieczysława Ćwiklińska, Tamara Wiszniewska, Maria Buchwald, Maria Żabczyńska i inni W Zasielsku miejscowy lekarz Jan Mankiewicz, prowadzi dom sierot. Darzy dzieci wielką odwzajemnioną miłością. Pewnego dnia jest świadkiem wypadku samochodowego. Ofiarą jest znana aktorka Lena Merwińska. Między Leną a doktorem rodzi się uczucie. Sensacją staje się występ Leny u boku Jana w amatorskim przedstawieniu w remizie. Lena przekazuje pracę naukową Jana profesorowi Tomczyńskiemu, który toruje mu drogę do wielkiej kariery. Jan przenosi się do Warszawy, gdzie ma zostać kierownikiem kliniki dziecięcej. Po pewnym czasie Jan udaje się do Zasielska, by odwiedzić swych podopiecznych. Uświadamia sobie, że tu jest jego miejsce i postanawia zrezygnować z posady w Warszawie. Wisia, jedna z sierot, widząc jak bardzo ukochany doktor tęskni za Leną, ucieka z domu, by prosić ją, aby nie wyjeżdżała.
30.11 Doktór Murek premiera: 9.04.1939 reż. Juliusz Gardan Obsada aktorska: Franciszek Brodniewicz, Janina Wilczówna, Ina Benita, Jadwiga Andrzejewska, Nora Ney, Aleksander Zelwerowicz, Mieczysława Ćwiklińska i inni Doktor Murek jest powszechnie szanowanym pracownikiem magistratu, łagodnym człowiekiem o złotym sercu. W wyniku intryg traci posadę i zostaje bez dachu nad głową. W poszukiwaniu zarobku udaje się do Warszawy, jednak nie może tam znaleźć zatrudnienia i trafia do przytułku. Nawiązuje kontakt ze stołecznym półświatkiem. Wspólnie z Czarnym Kazikiem, rabuje willę prezesa Czabrana. O względy Murka stara się kochanka Czarnego Kazika, Arleta. Zabija Kazika, aby móc wyrwać się z przestępczego świata i dalsze życie wieść wspólnie z Murkiem.
21. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim
8 sierpnia 2017 - 19:30
Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
Parkowa 2 Polanica Zdrój
9 955kino
Kraj mojej matki
26 maja 2017 - 17:00
Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
Parkowa 2 Polanica Zdrój
9 336kino
Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim
od: 17 lipca 2015 do: 19 lipca 2015
Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
Parkowa 2 Polanica Zdrój
9 556kino
18. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim
5 sierpnia 2014 - jest więcej terminów
Muszla Koncertowa
Park Zdrojowy Polanica Zdrój
11 046kino
17 Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim
od: 21 sierpnia 2013 do: 23 sierpnia 2013
Muszla Koncertowa
Park Zdrojowy Polanica Zdrój
11 536kino