INFORMACJA:
New Nationalism in the Heart of Europe - pokaz filmów dokumentalnych Tomáša Rafy oraz dyskusja z udziałem autora
- 1 marca 2013, piątek» 19:00

Tomáš Rafa stara się przedstawić w swoich filmach granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem. Swoje poszukiwania rozpoczął w 2009 roku, dokumentując marsze skrajnej prawicy w Słowacji. Obecnie - po ponad czterech latach trwania projektu - jeździ z kamerą na każdą istotną manifestację, również w Polsce, Czechach i Niemczech. Rafa eksponuje w swojej dziennikarsko-artystycznej pracy spory na linii: Słowacy - Romowie, Słowacy - Węgrzy, Czesi - Romowie, Polacy - Żydzi. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na blogu www.newnationalism.eu, znajdziemy między innymi: warszawski “Marsz Niepodległości”, "Parady Równości" z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi - zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.
Problem patriotyzmu i nacjonalizmu w filmach Rafy nie ogranicza się jedynie do ulicznych manifestacji. Na przełomie 2008 i 2009 roku artysta nakręcił swój pierwszy obraz o murach segregacyjnych wyrastających wokół romskich osiedli w Słowacji. Trzy lata później, w ramach projektu “Sportowe Mury 2012”, pracował już z mieszkańcami kilku ogrodzonych betonowymi ścianami osiedli.
W roku 2011 przeprowadziłem pierwsze rozmowy z samorządem w Michałowcach. Zdecydował on o wybudowaniu pierwszego muru segregacyjnego na Słowacji – jest on oficjalnie prezentowany jako mur do celów sportowych. W reakcji na tę sytuację postanowiłem zrealizować performance, którego treścią była gra w piłkę nożną z dziećmi z osiedla romskiego. W trakcie powstały zdjęcia, które zamierzałem nakleić na wspomniany obiekt. Samorząd nie zgodził się na moją propozycję, dlatego też postanowiłem zmodyfikować mój projekt podług wizji samorządu. W wyniku tego powstał finalny motyw, który został naklejony na ścianę pod postacią wielkoformatowego druku o długości 100 metrów. Grafika ta stała się symbolem segregacji. Po tragedii związanej z zamordowaniem członków rodziny romskiej w Hurbanowie, zdecydowałem się na kontynuowanie projektu i malowanie kolejnych murów o charakterze segregacyjnym i izolującym na terenie wschodniej Słowacji. Do tego celu miałby być użyty motyw, który wykorzystałem w Michałowcach. Chciałbym pomalować mury w Seczowcach, Ostrowanach i Michałowcach – Angi Młynie; chciałbym obserwować nadchodzący proces i interakcje, relacje pomiędzy Romami a resztą społeczeństwa, oraz relacje z grupą realizacji projektu. - mówił Rafa przed rozpoczęciem prac nad “Sportowymi Murami”
Podczas wrocławskiej prezentacji projektu “New Nationalism in the Heart of Europe” pokażemy wybór najnowszych dzieł artysty, w tym również niepublikowanych jeszcze w internecie. Po pokazie zapraszamy do rozmowy na temat wyeksponowanych w filmach problemów. Dyskusję z udziałem autora projektu - Tomáša Rafy - oraz działaczki Amnesty International - Magdaleny Tuły - poprowadzi Igor Stokfiszewski.
Tomáš Rafa (1979) - ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Jego praca "Mur" została wyróżniany na festiwalu filmów jednominutowych Filminute 2010. Jest laureatem nagrody Oskára Čepana za rok 2011. Był kuratorem projektu "Art covers politics" podczas 7. Berlin Biennale. W roku 2012 zrealizował projekt "Sportowe Mury".



Balazs Bagyi New Quartet
12 kwietnia 2023 - 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
19 154muzyka
Kuba Dąbrowski w programie pt. "Pogrzebany"
12 kwietnia 2023 - 19:00
WędrówkiPub
ul. Podwale 37/38 Wrocław
219 497teatr
Vertigo Blues: TRISTAN
6 kwietnia 2023 - 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
14 315muzyka
The best of Bruno Mars w Starym Klasztorze
5 kwietnia 2023 - 20:30
Stary Klasztor
ul. Purkuniego 1 Wrocław
12 473muzyka
EDYTA BARTOSIEWICZ Solo Act // Tour 2023
5 kwietnia 2023 - 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
14 241muzyka
rewelacyjna komedia teatralna z udziałem gwiazd
5 kwietnia 2023 - 17:00/20
Teatr Muzyczny Capitol
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67 Wrocław
182 601teatr
W programie "Lifehack"
4 kwietnia 2023 - 20:30jest więcej terminów
CENTRUM KULTURY AGORA
ul. Serbska 5a Wrocławjest więcej miejsc
1 643 606teatr
NIRVANA TRIBUTE SHOW - M. Others (Ukraina)
4 kwietnia 2023 - 20:00jest więcej terminów
Stary Klasztor
ul. Purkyniego 1 Wrocławjest więcej miejsc
28 628muzyka
Bob Dylan Music by Kuba Kęsy
3 kwietnia 2023 - 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
13 043muzyka
Piosenki to...? - koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta... - wyst. A. Poniedzielski, H. Śleszyńska i inni
3 kwietnia 2023 - 19:00jest więcej terminów
Narodowe Forum Muzyki
Plac Wolności 1 Wrocławjest więcej miejsc
306 190muzyka
koncert
3 kwietnia 2023 - 19:00jest więcej terminów
Narodowe Forum Muzyki
plac Wolności 1 Wrocławjest więcej miejsc
354 089teatr
Music Of Buena Vista by The Cuban Latin Jazz
2 kwietnia 2023 - 15:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
10 398muzyka
JAZZ TIME | Marcin Pater Trio & Chojnacki / Miguła Contemplations
2 kwietnia 2023 - 19:00
Wrocławski Klub Formaty
ul. Samborska 3-5 Wrocław
10 854muzyka
Music Of Buena Vista by The Cuban Latin Jazz
2 kwietnia 2023 - 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant
ul. Oławska 13 Wrocław
12 370muzyka
Program "W NOWYM PROGRAMIE" z gościnnym udziałem Szymona Łątkowskiego i Wojciecha Kowalskiego
2 kwietnia 2023 - 16:00
Sala Audytoryjna WCK
ul. Wystawowa 1 Wrocław
54 553teatr
Kabaret K2 - Jedziemy po bandzie
2 kwietnia 2023 - 16:00
Centrum Kultury Wrocław-Zachód
ul. Chociebuska 4-6 Wrocław
625 761teatr
︶︶︶︶późno︶na︶miejscu ︶︶︶︶ ҉b҉l҉a҉s҉k҉i҉ ҉ ︶︶i︶︶c҉i҉e҉n҉i҉e҉ ︶︶︶holyld︶︶︶︶simi︶︶fyda︶︶︶︶
1 kwietnia 2023 - 20:00
Sztuka Na Miejscu
Łaciarska 4 Wrocław
9 127muzyka























