INFORMACJA:
„Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” – spotkanie autorskie połączone z projekcją filmu
- 5 października 2022, środa» 18:00
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie wokół książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” z jej autorami – Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem poprzedzone seansem filmu „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza.
- 5 października 2022 (środa), godz. 18.00
- Kino Popiół i Diament
- wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki dostępne w kasie muzeum
- rozmowa poprzedzona jest projekcją filmu „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza (1960)
Decyzja o otwarciu Wytwórni Polskich Filmów fabularnych na Ziemiach Odzyskanych uczyniła z Dolnego Śląska centrum powojennej produkcji filmowej. Wrocław i jego okolice utrwaliły się w kadrach wielu najważniejszych obrazów polskiej kinematografii. Jednym z tych miejsc jest Bystrzyca Kłodzka, w której w całości zrealizowano film „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza. Kultowy do dziś obraz reprezentujący dokonania Polskiej Szkoły Filmowej posłuży za punkt wyjścia do rozmowy z autorami publikacji „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” na temat scenograficznej spuścizny peryferii Ziemi Zachodnich.
Autorzy o książce Oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników książkę, której ostateczna forma kształtowała się dość długo. Chcieliśmy, by była ona z jednej strony kompleksowym spacerownikiem po śladach dokonań sztuki filmowej w regionie Dolnego Śląska, a jednocześnie selektywnym i subiektywnym przewodnikiem przybliżającym jego kinematograficzne dziedzictwo i specyfikę. Film to słowo i obraz, dlatego przedstawiamy wzajemnie się dopełniające zestawienie tekstów i fotografii. Co ważne, zdjęcia tu ukazane nie sprowadzają się jedynie do funkcji ilustracyjnej, a są wizualną interpretacją przestrzeni opisywanych słowem, wynikiem podróży i eksplorowania filmowego wymiaru Dolnego Śląska.
Goście:
Lech Moliński – dziennikarz, animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w latach 2011–2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, a w latach 2015–2021 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Spektrum. Współtwórca projektów: Polish Cinema for Beginners, MIASTOmovie, Kinematograf Wrocławski, Spółdzielnia Kinowa Ołbin i Dolnośląskie Spacery Filmowe. Publikował m.in. w portalach „Stopklatka.pl”, „Dolnośląskość.pl”, „Dwutygodnik.com”, a także w „Kinie”, „Ricie Baum”, „Logo” i „Aktiviście”. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Mieszka we Wrocławiu.
Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. Od kilku lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji wydarzeń muzycznych, festiwali, wystaw. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Na stałe związany z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective i Zakwas Studio. Współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto zajmuje się projektami fotograficznymi, które oscylują wokół etnografii wizualnej i relacji przestrzennych. Mieszka we Wrocławiu (www.jerzywypych.com).
Prowadzący:
Marcin Kafel – pracownik Działu Organizacji Wydarzeń w Muzeum Pana Tadeusza, absolwent wrocławskiego Kulturoznawstwa. Od lat zaangażowany we wrocławską scenę około-filmową. Związany z Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Politechnika”, prowadzący „Klubu Filmowego Astra” w Obornikach Śląskich. Redaktor naczelny „Double Feature – podkast filmowy”. Mieszka we Wrocławiu.
Więcej informacji o spotkaniu tutaj
Pierniczek okrutniczek – pokaz specjalny
22 grudnia 2024 - 18:15jest więcej terminów
Sala Lwów
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 934kino
Picasso. Buntownik w Paryżu – Jak Malowane
19 grudnia 2024 - 18:00
Sala Lwów
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 797kino
Matrix - 10/10 Klasyka filmowa w kinie DCF
19 grudnia 2024 - 18:00jest więcej terminów
Sala Warszawa
Piłsudskiego 64a Wrocław
21 511kino
Goya. Śladami mistrza – Jak Malowane
18 grudnia 2024 - 18:00
Sala Lwów
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 877kino
Vermeer. Blisko mistrza – Jak Malowane
17 grudnia 2024 - 18:00
Sala Lalka
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 795kino
Dziewczyna z igłą – pokaz przedpremierowy
17 grudnia 2024 - 20:00jest więcej terminów
Sala Lalka
Piłsudskiego 64a Wrocławjest więcej miejsc
2 124kino
Małe kobietki – DKF „Centrum”
17 grudnia 2024 - 19:00
Sala Lwów
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 838kino
Listy do M. Pożegnania i powroty – FKS
17 grudnia 2024 - 12:00
Sala Warszawa
Piłsudskiego 64a Wrocław
1 901kino
ŚWIĄTECZNE PREZENTY FILMOWE. DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY W KINIE DCF
od: 3 grudnia 2024 do: 17 grudnia 2024
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a Wrocław
6 689kino