INFORMACJA:
Festiwal Filmowy AfryKamera 18-21 listopada | Kino DCF
- od: 18 listopada 2022, piątekdo: 21 listopada 2022, poniedziałek
AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu. We Wrocławiu w 2022 roku współorganizowana jest ponownie przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja (m.in. projekt Lelenfant / Brave Kids) oraz DCF. Wrocławska odsłona festiwalu to przede wszystkim wybór perełek kina afrykańskiego przedstawiającego różnorodność kulturową i artystyczną całego kontynentu. Oprócz wyboru doskonałych filmów odbywać się będą panele dyskusyjne dotyczące m.in. ekofeminizmu, migracji, kobiet i wojen, a także warsztaty dla dzieci oraz koncert Emose Uhunmwangho. Tegoroczny plakat festiwalu nawiązuje do afrofuturyzmu, a jego motyw graficzny autorstwa Honoraty Karapudy przeniesie nas w świat nieoczywisty i zagadkowy.
PIĄTEK | 18.11.2022 | Sala Lalka
18:00 Black Mambas, reż. Lena Karbe | Francja, Niemcy, RPA
W 2013 r. podczas szczytu polowań na rogi nosorożców powstały Czarne Mamby, kobiece jednostki antykłusownicze, rekrutowane z okolicznych społeczności, pracujące na terenie Parku Narodowego Kruger w RPA. W dokumencie Leny Karbe poznajemy kilka członkiń tej formacji, które nierzadko narażają swoje życie w obronie zwierząt i dzi kiej przyrody. Dla jednych to zajęcie z wyboru, które daje im sprawczość i niezależność, dla innych ogromna odpowiedzialność i jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, z którego utrzymują całe rodziny. Oprócz bezsprzecznej wartości ochrony dzikiej fauny, reżyserka pokazuje też jeszcze jeden bardzo ważny wątek – wciąż obecne wykorzystywanie czarnej społeczności przez białych.
20:30 Gala otwarcia i pokaz filmu Żona grabarza, reż. Khadar Ayderus Ahmed | Francja, Somalia, Niemcy, Finlandia
Nasra i Guled to skromnie żyjące i bardzo kochające się małżeństwo z Dżibuti, które staje w obliczu choroby Nasry mogącej doprowadzić ją do śmierci. Nie mając oszczędności i nie mogąc nigdzie pożyczyć pieniędzy na operację chorej żony, Guled postawia udać się po pomoc do rodziny, z którą nie utrzymywał kontaktów od wielu lat. W tym celu rusza w pieszą wędrówkę do rodzinnej wioski, zostawiając żonę pod opieką ich małego syna, za którą będzie musiał ciężko zapłacić. Khadar Ayderus Ahmed stworzył niezwykle subtelny, poetycki film o cichym cierpieniu i bezwarunkowej, potężnej miłości, która momentami zapiera nam dech w piersiach.
SOBOTA | 19.11.2022 | Sala Lalka
11:00 Pokaz dla dzieci filmu animowanego Opal, reż. Alain Bidard | Francja, Martynika
Po pokazie kreatywne warsztaty plastyczne z Natalią Jerzak w Piano Bar | Projekt Lelenfant
Dawno, dawno temu, czy też w dalekiej przyszłości, w magicznym królestwie mieszkała młoda księżniczka Opal, której radość powodowała szczęście żyjących tam ludzi i zwierząt, a cierpienie przynosiło chaos i zamieranie życia. Gdy mieszkańcy tej krainy pokazali czuwającemu nad wszystkim wielkiemu Iroko obumarłe kwiaty, ten postanowił dowiedzieć się, co powoduje smutek księżniczki i pomóc jej w odbudowaniu dobrych uczuć. Obsypana wieloma nagrodami animacja Alaina Bidarda to nie tylko fascynująca, ucząca emocji opowieść dla najmłodszych widzów, ale też ważna lekcja przypominająca nam, dorosłym, do czego prowadzi cierpienie dzieci, kłamstwa, zachłanność na władzę, przerośnięte ego czy niszczące relacje rodziców z dziećmi.
15:00 Dopóki mogę iść, reż. Stefan Arsenijević | Serbia, Francja, Luksemburg, Bułgaria, Litwa + debata współorganizowana z Biurem Posłanki do Parlamentu Europejskiego Janiny Ochojskiej – Okońskiej
Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu. Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny fu tbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Stefan Arsenijević w swoim przejmującym i tragicznym filmie podjął niezwykle aktualny temat. To jedna z tysięcy dramatycznych historii uchodźców, o których słyszymy, czytamy i które obserwujemy codziennie. Opowieść jest alegorycznym retellingiem "Strahinja Banović", słynnego serbskiego średniowiecznego poematu epickiego.
18:00 Turkusowa suknia, reż. Maryam Touzani | Belgia, Dania, Francja, Maroko
Halim jest krawcem zajmującym się szyciem tradycyjnych marokańskich kaftanów, których stworzenie wymaga niezwykłej pieczołowitości, wyczucia piękna, umiejętności i czasu. Wraz z żoną Miną prowadzą swój zakład i wiodą spokojne, pozornie szczęśliwe życie. Oboje jednak starają się odrzucić prawdę i żyć jak do tej pory. A prawda jest taka, że Halim jest gejem, a Mina powoli umiera na nowotwór. Sytuacja zmienia się wraz z pojawieniem się Youssefa, praktykanta, którego zatrudniają i którego zaczyna łączyć z Halimem coraz silniejsza więź uczuciowa. Maryam Touzani w niezwykły sposób pokazała wyjątkowo piękną więź między małżonkami, proces dojrzewania w małżeństwie oraz odkrywania swoich prawdziwych uczuć. A wszystko to pośród zjawiskowych tkanin, czarownych haftów i tradycyjnego rzemiosła, które niestety powoli odchodzi.
20:30 Nayola, reż. José Miguel Ribeiro | Angola, Belgia, Francja, Niderlandy, Portugalia
Debiutancka animacja José Miguela Ribeiry została oparta na opowiadaniu “Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.
NIEDZIELA | Sala Lalka | DCF, Sala Lalka
11:00 Warsztaty interaktywne o Afryce dla dzieci (5-9 lat) wraz z muzyką i wspólnym śpiewaniem z Mikołajem Wubiszetem (Teatr Muzyczny Capitol) w Piano Bar
15:00 Nie ma prostej drogi do domu, reż. Akuol de Mabior | Sudan Południowy, Kenia, RPA + spotkanie z twórczynią
Akuol de Mabior, córka dr Johna Garanga de Mabiora (1945-2005), lidera Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu, wiceprezydenta Sudanu i pierwszego prezydenta Sudanu Południowego oraz Rebekki Nyandeng de Mabior, polityczki, bojowniczki o pokój i równe prawa dla kobiet stworzyła dokument pokazujący trudną historię Sudanu poprzez historię własnej rodziny. Szczególną uwagę poświęciła matce, nazywanej przez rodaków Matką Narodu, którą obserwujemy w różnych momentach jej pracy na rzecz prawdziwie wolnego Sudanu, ale także podczas zwyczajnych, codziennych czynności. Film znakomicie ukazuje wielką siłę kobiet, a także te wartości, które w życiu są naprawdę ważne.
17:30 Próba sił, reż. Amil Shivji | Tanzania, Niemcy, Katar, RPA
“Próba sił” to historia młodego rebelianta Denge i pięknej Yasmin, oparta na nagradzanej powieści autorstwa Adama Shafi. Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm.
19:30 Mars Jeden, reż. Gabriel Martins | Brazylia
Gabriel Martins rysuje w swoim filmie portret czarnej brazylijskiej rodziny reprezentującej klasę pracującą: ojca z problemami alkoholowymi, który z dnia na dzień traci pracę, matki sprzątającej po domach, która nie może dojść do siebie po wybuchu dynamitu w barze, dorosłej córki ukrywającej przed rodzicami swoją tożsamość seksualną, a także młodszego syna marzącego o podróży na Marsa. Martins doskonale pokazuje, jak nasze marzenia i dążenia bardzo często sprzeczne są z oczekiwaniami najbliższych nam osób. Robi to w sposób niesłychanie świeży i lekki w formie, z wyraziście nakreślonymi bohaterami i pulsującym, pełnym dźwięków brazylijskim miastem w tle.
PONIEDZIAŁEK | 21.11.2022 | DCF | WIECZÓR ZAMKNIĘCIA
18:00 Pokaz filmu dokumentalnego Królowie rumby, reż. Alan Brain Delgado | Peru, Demokratyczna Republika Konga - Sala Lalka
“Zaraźliwy groove, urzekające zagrywki gitarowe i gładkie wokale, które zainspirowały jazz w Nowym Orleanie, zouk we francuskiej części Karaibów i afrobeat w Nigerii – i które właśnie zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco – zostały uchwycone w pierwszym pełnometrażowym filmie dokumentalnym peruwiańskiego reżysera Alana Braina.” – Emmanuel Akinwotu, The Guardian
„Królowie rumby” to opowieść o tym, jak w latach 50. XX w. narodziła się kongijska rumba. Był to czas, gdy Demokratyczna Republika Konga znajdowała się pod okrutnymi rządami Królestwa Belgii, a ówczesne pokolenie Kongijczyków wykorzystywało muzykę do walki z kolonialnym uciskiem. Kongijska rumba od samego początku porywała zaraźliwym rytmem i towarzyszyła Kongijczykom w dążeniu do niepodległości. Film Alana Braina to przesiąknięty emocjami obraz, pokazujący, jak muzyka może przełamywać bariery, leczyć rany i dawać nadzieję. I ukazujący, jak powstawały wielkie gwiazdy muzyczne.
20:00 Recital Emose Uhunmwangho (Teatr Muzyczny Capitol) - Sala Warszawa
Bilety: https://dcf.wroclaw.pl/
PLANETA MAŁP, USA 2001
15 listopada 2001 - 16:45jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
33 716kino
PSY I KOTY, USA 2001
11 listopada 2001 - 15:00jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
33 786kino
A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA, USA 2001
31 października 2001 - 17:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 002kino
MOULIN ROUGE, USA, Australia 2001
1 sierpnia 2002 - 20:00jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 099kino
WOJNA ŚWIATÓW, USA 1953
15 października 2001 - 00:00
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 283kino
FINAL FANTASY, USA, Jap. 2001
25 października 2001 - 18:15jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 217kino
BOŻE SKRAWKI, Pol., USA 2001
25 października 2001 - 16:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 189kino
WIAROŁOMNI, Niemcy, Szwec, Wł. 2000
11 października 2001 - 20:00jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 146kino
HANNIBAL, USA 2001
11 października 2001 - 17:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 570kino
STYGMATY, USA 1999
4 października 2001 - 18:15jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 606kino
QUO VADIS, Pol. 2001
10 stycznia 2002 - 17:00jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
55 432kino
BRATERSTWO WILKÓW, Fra. 2000
27 września 2001 - 16:00jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 766kino
OBŁĘDNY RYCERZ, USA 2001
20 września 2001 - 17:45jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
35 302kino
DR DOLITTLE 2, USA 2001
4 października 2001 - 16:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
34 955kino
EWOLUCJA, USA 2001
9 sierpnia 2001 - 15:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
40 425kino
PEARL HARBOR, USA 2001
9 sierpnia 2001 - 19:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
40 420kino
15 MINUT, USA 2001
2 sierpnia 2001 - 19:30jest więcej terminów
Kino Lalka
ul. B. Prusa 32 Wrocław
41 472kino