INFORMACJA:
Inspiracje-Interpretacje: Kołakowski | konkurs
- 3 grudnia 2022, sobota» 17:00

Roman Kołakowski
Poeta, pieśniarz, kompozytor, dramaturg, tłumacz, reżyser, charyzmatyczny artysta przez wiele lat związany z Wrocławiem i jego jednym z najważniejszych festiwali - Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Pojawiał się na scenie nie tylko jako bard śpiewający o wolności. Mówił do nas poprzez własną poezję, a także słowami innych pieśniarzy - m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave'a, Bułata Okudżawy, Jacques'a Brel'a, czy Stinga, których teksty piosenek tłumaczył, przybliżając twórczość tych artystów polskiej publiczności.
Herbatka w oparach nostalgii...
Na początku Waits, „Kwiatki z polskiej rabatki”, które zaśpiewaliśmy we dwóch w Opolu i jeszcze wiele, wiele więcej. Jeśli są takie piosenki, które śpiewam na scenie od 20 lat to są to piosenki z tekstami Romana - wspomina Konrad Imiela. Całkiem nie tak dawno trwała jeszcze ich wspólna praca w Capitolu nad Mockiem… niestety niedokończona. Gośćmi festiwalowego prologu - spotkania poświęconego Romanowi Kołakowskiemu będą jego bliscy i współpracownicy: Agata Klimczak-Kołakowska, Leszek Zduń, Konrad Imiela i Urszula Orłowska. Rozmowę poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca programy radiowe i podcasty poświęcone piosence literackiej.
Konkurs
Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Romana Kołakowskiego, który wypełni drugą część wieczoru. Wokalistki (bo ostatecznie konkursowa grupa ma wyłącznie żeński skład) pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nie piosenek znalazły się m.in.: "Świt, świt", "Piosenka starych kochanków", "Denuncjacja deklinacji", "Wilga", "Przekleństwo Millhaven", "Morenica". Program koncertu zaprezentuje twórczość Romana Kołakowskiego zarówno jako autora, tłumacza, jak i kompozytora.
Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Przy fortepianie: Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Agatę Klimczak-Kołakowską, Konrada Imielę, Leszka Zdunia i Teresę Drozdę. Pula nagród to statuetka V Inspiracji-Interpretacji, suma 9 tys. zł. (o jej podziale zadecydują jurorzy) oraz 5 tys. na realizację recitalu dla autorki najciekawszej interpretacji.
Wystąpią...
Anna Beyer-Sarnicka, Kinga Janicka, Anna Jastrzębska, Katarzyna Miednik, Marta Olszewska, Magdalena Pogorzelska, Aleksandra Robak, Gabriela Szmel, Ewa Środoń-Prokulewicz, Marta Wieczorkiewicz, Judyta Wojtala, Katarzyna Żbel
WSTĘP WOLNY!
„Tanie Dranie” – spektakl muzyczny
5 grudnia 2025 - 18:00
Firlej
Grabiszyńska 56 Wrocław
1 359muzyka
Instrumentarium #1 – Residual Sound
od: 5 grudnia 2025 do: 21 grudnia 2025
Wro Art Center
ul. Widok 7 Wrocław
3 817sztuka
Dzikuska, czyli Violetta wrażliwa kobietta
5 grudnia 2025 - 19:00
ODT Światowid
ul. Sempołowskiej 54A Wrocław
2 238muzyka
Koncert przy świecach - Christmas Classics
5 grudnia 2025 - 20:00 | KUP-BILET | 120zł
Stary Refektarz przy Klasztorze o. Dominikanów
Plac Dominikański 2 (wejście od ul. K. Janickiego) Wrocław
9 808teatr
Christoph Eschenbach & Rudolf Buchbinder
5 grudnia 2025 - 19:00 | KUP-BILET
Narodowe Forum Muzyki
Plac Wolności 1 Wrocław
2 791muzyka
Koncert mikołajkowy uczniów Akademii Suzuki Wrocław
5 grudnia 2025 - 17:00
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
3 856muzyka
Koncert przy świecach - La Notte Italiana: włoska noc przy świecach
5 grudnia 2025 - 18:00 | KUP-BILET | 110zł
Stary Refektarz przy Klasztorze o. Dominikanów
Plac Dominikański 2 (wejście od ul. K. Janickiego) Wrocław
13 843teatr
Strefa 0
5 grudnia 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 55złjest więcej terminów
Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich - Scena na Strychu
Rzeźnicza 12 Wrocław
21 327teatr
w programie "Mleczarnia z Przecławia"
5 grudnia 2025 - 18:00 | KUP-BILET | 80złjest więcej terminów
CENTRUM KULTURY AGORA
ul. Serbska 5a Wrocławjest więcej miejsc
725 084teatr




















