„Fotograf z fotografem o Różewiczu” – spotkanie z Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem
„Fotograf z fotografem o Różewiczu” – spotkanie z Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem
- 24 kwietnia 2024, środa» 17:00
📸🔶„Fotograf z fotografem o Różewiczu” – spotkanie z Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem
• 24 kwietnia 2024 (środa), godzina 17.00
• wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
• dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
• transmisja online
📸🔶24 kwietnia 2024 mija dziesięć lat od śmierci Tadeusza Różewicza, poety, prozaika, dramaturga i scenarzysty filmowego, którego archiwum znajduje się w zbiorach Ossolineum i jest prezentowane w Muzeum Pana Tadeusza. W tym dniu zapraszamy na spotkanie z fotografami artysty, Adamem Hawałejem i Januszem Stankiewiczem, które poprowadzi Mirosław Emil Koch.
Tadeusz Różewicz nie przepadał za fotografami i raczej ich unikał. Wyjątek stanowili Adam Hawałej i Janusz Stankiewicz. Pierwszy fotografował poetę niemal przez dwadzieścia pięć lat, drugi niewiele krócej.
Fotografie Hawałeja przedstawiają Różewicza zarówno podczas oficjalnych wydarzeń, jak i w sytuacjach prywatnych. Na wielu zdjęciach Różewicz pozuje w popularnych wrocławskich lokalizacjach, typowych raczej dla turystów, takich jak: Rynek, Ostrów Tumski, ZOO, Jatki czy wrocławski stadion. Były też sesje nietypowe, jak happening „Śmietnik” z 1989 roku, którego pomysłodawcą był sam poeta.
Z kolei Janusz Stankiewicz opowiada, że jego fotografie powstawały zazwyczaj przy okazji wspólnych rozmów i spacerów z Różewiczem. Oprócz cyklu „Epitafium i wiatr…” jest też seria zdjęć autora „Niepokoju” wykonana w jego przydomowym ogrodzie. „Fotografowałem Różewicza przy tym samym drzewie w różnym czasie i kontekście. W końcu, kiedy już odszedł, robiłem zdjęcia samego drzewa” – wspomina fotograf. Wyjątkowa jest także jedna z ostatnich sesji, która powstała w gabinecie Różewicza, do której inspiracją stał się obraz van Gogha „Stary człowiek w smutku”.
🎥Wieczór wspomnień o Tadeuszu Różewiczu uwieczni premierowy pokaz filmu „Widziałem raz pana Różewicza”, na który składają się opowieści wrocławian o Poecie.
Goście:
🔶Janusz Stankiewicz – współtwórca, aktor i przez wiele lat szef Teatru Mimu „Gest” we Wrocławiu, fotograf, drukarz, miłośnik kaligrafii, z wykształcenia historyk. Urodził się w 1944 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Od 1962 roku mieszka we Wrocławiu. Brat i współpracownik Eugeniusza Geta Stankiewicza, drukarz oraz dokumentalista jego prac, między innymi zrealizowanych wspólnie z Tadeuszem Różewiczem „Zabaw przyjemnych i pożytecznych” oraz „cd. Nauki chodzenia”. Autor wystaw fotograficznych, między innymi „Oszmiański aparat’czik” i „Ogrody R”. Najbardziej znanym cyklem jego prac jest „Epitafium i wiatr…”, seria fotografii kilkuset osób na tle epitafium Melchiora Brichsela na ścianie kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, zebranych w albumie pod tym samym tytułem.
🔶Adam Hawałej – fotograf, fotoreporter. Urodził się w 1945 roku w Turce nad Stryjem, mieszka we Wrocławiu. W 1966 roku rozpoczął pracę jako fotograf w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. W 1972 został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej, a po jej likwidacji Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracował do 2012 roku. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusz Różewicza. W 2011 roku opublikował wybór fotografii Tadeusza Różewicza zatytułowany „Różewicz”, w 2016 książkę „Śmietnik” z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku oraz opublikowany w 2021 roku przez wydawnictwo Warstwy album „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” z fotografiami wykonanymi podczas prób do „Kartoteki rozrzuconej” we wrocławskim Teatrze Polskim.
Prowadzący:
🔶Mirosław Emil Koch – fotograf i filmowiec. Urodził się w 1962 roku we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat przygotowywał autorskie multimedialne scenografie do koncertów i spektakli teatralnych. Były pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych, Akademii Sztuk Pięknych i kilku agencji reklamowych a także właściciel studia fotograficznego. Zaangażowany w projekt „Świątynia Artystów” w dawnym kościele ewangelickim w Goszczu. Prowadzący własne muzeum Fotografii i Filmu (ponad 600 obiektów). Kurator kilkunastu wystaw artystycznych. Aktualnie zatrudniony jako specjalista do spraw fotografii i digitalizacji w Ossolineum.
Więcej informacji⬇️:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/fotograf-z-fotografem-o-rozewiczu/
Wieczór poetycki
21 listopada 2024 - 17:00
Klub - Galeria Sztuki Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu
pl. Św. Macieja 5A Wrocław
4 792sztuka
Zimowe Halo – bezpłatne świąteczne warsztaty rękodzielnicze
od: 7 listopada 2024 do: 2 grudnia 2024
Przejście Dialogu
Świdnicka 19 Wrocław
1 272sztuka
Wystawa pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”
od: 16 listopada 2024 do: 16 stycznia 2025
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
3 436sztuka
Bakariada 6
od: 15 listopada 2024 do: 16 listopada 2024
CKiE BAKARA
ul. Różana 4-6 Wrocław
5 000sztuka
Wrocławskie giełdy komputerowe. Rozmowa z Olgą Drendą
16 listopada 2024 - 16:00
Palmiarnia
Marszałka Józefa Piłsudskiego 105 Wrocław
5 038sztuka
OPEN CALL // SZPAKOWSKI 2024
od: 16 października 2024 do: 15 listopada 2024
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
10 950sztuka
Artyści po Sąsiedzku | Open call na Karłowicach-Różance
od: 7 lipca 2024 do: 15 listopada 2024
Centrum Kultury Agora
Serbska 5A Wrocław
16 683sztuka
MANDALA
14 listopada 2024 - 17:30
Art Kreacje w KREAturkach
Bystrzycka 69c Wrocław
5 282sztuka
Passages
13 listopada 2024 - 18:00
Galeria Łącznik
Uniwersytet Wrocławski, ul. Fryderyka Joliot-Curie 15, Wrocław Wrocław
3 726sztuka