koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
zmodyfikowano  14 dni temu  »  

XX WIECZORY ORGANOWE U BOŻEJ OPATRZNOŚCI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ

CO jest GRANE » 742 wyświetleń od 10 czerwca 2026
  • od: 4 lipca 2026, sobota
    do: 25 lipca 2026, sobota

Wieczory Organowe u Bożej Opatrzności to najstarszy wrocławski festiwal organowy. W obecnej postaci organizowany jest od roku 2006. Wcześniej, od roku 1991 (po remoncie i częściowej przebudowie instrumentu) był jedynym w pełni sprawnym instrumentem koncertowym w centrum miasta i służył okazyjnie organizowanym koncertom oraz celom edukacyjnym.

Organy Johanna Steinmeyera powstały w roku 1924 i wbudowany został w zabytkowy prospekt wcześniejszych organów Johanna Gottlieba Wilhelma Schefflera z roku 1752 z charakterystyczną śląską „Glorią”. Całość - warstwa brzmieniowa jak i wizualna stanowią cenny zabytek dla kultury Wrocławia oraz szerzej - terenu Dolnego Śląska i polskiego krajobrazu organowego. Jest od lat wiodących miejsc pielęgnowana współczesnej kultury organowej kraju.

Instrument wraz z zabytkowym wnętrzem kościoła stanowi wyjątkowe miejsce, które od lat służy nie tylko jako miejsce kultu mniejszości wyznaniowej: społeczności luterańskiej, ale także jako miejsce działań ogólnokulturowych i społecznych w ramach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, gdzie działalność muzyczna stanowi ważny element.
Znakomicie wpisuje się on zmieniający się krajobraz organowy centrum Wrocławia. Znajduje się w bezpośredniej bliskości nowo powstałych instrumentów w sali koncertowej NFM oraz zrekonstruowanych organów Michaela Englera w kościele św. Elżbiety. Jako instrument koncertowy o odmiennej stylistyce oferuje inne możliwości wykonawcze w zakresie solowej i kameralnej muzyki organowej.

Festiwal jest stałą imprezą organizowaną przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Opatrzności Bożej we Wrocławiu i ma charakter festiwalu międzynarodowego. Wypracował też swoją markę i posiada stałe grono słuchaczy, melomanów i miłośników brzmienia organów Steinmeyera.

Do stałych elementów programowych, oprócz propagowania klasycznej muzyki organowej, należą: muzyka współczesna, muzyka śląska oraz improwizacja. Oprócz renomowanych wykonawców zapraszani są take organiści debiutanci oraz mniej znani artyści proponujący wartościowe i oryginalne treści programowe. Koncerty są moderowane i dany repertuar omawiany jest na początku każdego koncertu. Od trzech lat koncerty są rejestrowane a ich obszerne fragmenty publikowane w internecie.

autor:
zmodyfikowano  14 dni temu  »  
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ