Wakacyjne TanieWrocławskie Czytanie

"Wrocławski Skarb z Bremy"
- od: 28 czerwca 2007, czwartekdo: 1 lipca 2007, niedziela
III edycja
czas: od 10:00
Muzeum Miejskie Wrocławia ma przyjemność zaprosić na kiermasz wydawnictw muzealnych podczas trzeciej edycji imprezy
"Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie"
Podczas czterodniowego kiermaszu książek, organizowanego tradycyjnie na placu pomiędzy bazyliką św. Elżbiety a ulicą św. Mikołaja, będą mogli Państwo odnaleźć starsze i najnowsze publikacje Muzeum Miejskiego Wrocławia. To również pierwsza publiczna okazja na zakup "Wrocławskiego Skarbu z Bremy", wydanego pod redakcją dyrektora muzeum, dr Macieja Łagiewskiego, kustosza muzealnych zbiorów złotnictwa, Jana J. Trzynadlowskiego, oraz dr Piotra Oszczanowskiego z Instytutu Historii Sztuki UWr.
- "Wrocławski Skarb z Bremy" będzie sprzedawany w promocyjnej cenie 79 zł
w sprzedaży również między innymi:
"Piwo we Wrocławiu" - 15 zł
oraz wydawnictwo dla koneserów fotografii"Ratusz Wrocławski w fotografii Stefana Arczyńskiego" - 10 zł
„Wrocławski Skarb z Bremy”
Pod red. dr Macieja Łagiewskiego, dr Piotra Oszczanowskiego i Jana J. Trzynadlowskiego
Muzeum Miejskie Wrocławia 2007
„Wrocławski Skarb z Bremy” to obszerne i bogato ilustrowane wydawnictwo Muzeum Miejskiego Wrocławia. Prace nad nim rozpoczęły się niemalże w tej samej chwili, w jakiej Skarb stał się reprezentacyjną częścią muzealnych zbiorów złotnictwa i trwały przez cały rok. Na niemal czterystu stronach znajdziemy kolorowe i czarno – białe fotografie wraz z towarzyszącą im bogatą ikonografią, oraz szczegółowy katalog z obszerną prezentacją czterdziestu obiektów. Książka zawiera również artykuły omawiające historię pozyskania Wrocławskiego Skarbu (autor: dr Maciej Łagiewski), szczegółowy spis zbiorów złotniczych Muzeum Miejskiego (autor: Jan J. Trzynadlowski) i przedstawienie sylwetek wrocławskich złotników - elity nowożytnego miasta (dr Piotr Oszczanowski).
Maciej Łagiewski „Słowo wstępne”
Fragment
Z Galerii Neuse w Bremie trafiła do Wrocławia oferta sprzedaży Muzeum Miejskiemu Wrocławia dawnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Obejmowała ona ok. 50 zabytkowych dzieł złotniczych wykonanych we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Samych dzieł wrocławskich w tej ofercie było ponad trzydzieści. Już wstępna analiza przedstawionego materiału ujawniła, że mamy do czynienia z wyrobami niezwykle wysokiej wartości artystycznej, historycznej i materialnej – unikalnymi w skali europejskiej. Nie ulegało wątpliwości, że jak do tej pory była to jedyna tak obszerna, poważna i wartościowa oferta, jaka pojawiła się we Wrocławiu po 1945 roku. Każdy z obiektów opatrzony został ekspertyzami wybitnych znawców przedmiotu.
Oferowane zabytki mają w przeważającej ilości charakter świecki, pochodzą z okresu od 4. ćwierci XVI wieku do połowy XIX wieku, zatem reprezentują one w sposób modelowy najważniejsze epoki stylowe występujące w sztuce w tym okresie – manieryzm, barok, rokoko, klasycyzm i historyzm. Wykonane zostały ze srebra przy pomocy różnych technik złotniczych. Wśród wrocławskich wyrobów 10 obiektów to dzieła reprezentacyjne i zupełnie wyjątkowe, odznaczające się najwyższymi walorami artystycznymi, zabytkowymi i ekspozycyjnymi, zachowane w doskonałym stanie.
W przypadku wybitnych artystycznie zabytków złotniczych powstałych w warsztatach wrocławskich i przechowywanych w zbiorach muzealnych w Polsce – ich liczba jest bardzo mała. W muzealnych zbiorach wrocławskich cenne dzieła sztuki złotnicze występują głównie w Muzeum Archidiecezjalnym, lecz są to przedmioty w przeważającej mierze o charakterze sakralnym. Muzeum Narodowe we Wrocławiu i skarbiec katedry wrocławskiej posiadają w swoich zbiorach skromną ilość wyrobów złotniczych najwyższej rangi zabytkowej.
Muzeum Miejskie Wrocławia gromadzi wrocławskie zabytki złotnicze od ponad 40 lat. W tym okresie z wielkim trudem udało się zebrać drogą zakupów na rynku antykwarycznym ponad 250 obiektów (nie licząc sztućców) z okresu od końca XV wieku do początku wieku XX, o mocno zróżnicowanej klasie artystycznej. Nieliczne oferty, które docierają do Muzeum, z reguły są niezbyt atrakcyjne jeśli chodzi o ich wartość artystyczną. Tylko raz na parę lat zdarza się obiekt szczególnie cenny. W ostatnim pięcioleciu zakupiono jeden obiekt znaczącej rangi. Najwięcej wrocławskich dzieł złotniczych znajduje się poza Wrocławiem, gdyz było na nie zapotrzebowanie w Niemczech, Skandynawii i na wschodzie – w Rosji i w dawnej Polsce.
Stąd oferta Galerii Neuse z Bremy zaprezentowała dzieła, które mogą być ozdobą każdej słynnej kolekcji muzealnej na świecie. Wrocław poprzez zakup tych cennych zabytków nie tylko wzbogacił Muzeum Miejskie Wrocławia, ale i miasto, które zyskało w ten sposób dodatkowe wartości nieprzemijające. Uznane zabytki sztuki czy rzemiosła artystycznego mają to do siebie, że nigdy nie tracą na wartości. Budzą one szerokie zainteresowanie, a nawet emocje, przyciągają do siebie ludzi wrażliwych na piękno, spragnionych podziwu dla kunsztu i geniuszu twórców. Turyści i inni goście odwiedzający Wrocław chcą najczęściej poznać jego specyfikę i indywidualne oblicze. Tylko nieliczni wiedzą, że sztuka złotnicza w minionych stuleciach była jedną z istotnych i wyrazistych cech współtworzących niezwykły charakter tego miasta.
Warto dobitnie podkreślić, że nabywając te wspaniałe dzieła, które w niedalekiej przyszłości wystawione zostaną w stałej ekspozycji muzealnej, stworzyliśmy jeszcze jedną atrakcję Wrocławia.
Warsztaty w Zajezdni na Weekend seniora z kulturą
1 października 2023 - 10:30, 13:30
Centrum Historii Zajezdnia
Grabiszyńska 184 Wrocław
4 339samorozwoj
Opowieści z dreszczykiem – wieczorne zwiedzanie Wrocławia (1,5 h)
1 października 2023 - 19:00jest więcej terminów
Stary Ratusz Wrocław
Rynek 50 Wrocław
935 746samorozwoj
„Parostatkiem w piękny rejs“ – spacer po Wrocławiu z rejsem po Odrze. Zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem 2 h
1 października 2023 - 13:00jest więcej terminów
Stary Ratusz Wrocław
Rynek 50 Wrocław
544 650samorozwoj
„Tajemnice, legendy i czarownice“, spacer z wejściem na wieżę, zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem 2 h
30 września 2023 - 17:00jest więcej terminów
Stary Ratusz Wrocław
Rynek 50 Wrocław
662 556samorozwoj
WODZIREJ STUDIO TAŃCA
29 września 2023 - 20:00
CKiE BAKARA
ul. Różana 4-6 Wrocław
9 127samorozwoj
Warsztaty językowe w Przejście Dialogu: język hebrajski
27 września 2023 - 18:00
Przejście Dialogu
Świdnicka 19 Wrocław
4 350samorozwoj
„Zmierzch nowego świata" - spotkanie z prof. Antonim Dudkiem w Ossolineum
27 września 2023 - 17:00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Sala Konferencyjna
plac Nankiera 17 Wrocław
4 412samorozwoj
SZTUKA AKTYWNOŚCI. Problematyka seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, metody wsparcia i uwarunkowania społeczne
27 września 2023 - 16:30
Galeria ArtBrut
Ruska 46A Wrocław
4 725samorozwoj
Warsztaty otwarte: Jak nie dać się wypatroszyć z radości?
24 września 2023 - 18:00
Sztuka Na Miejscu
Łaciarska 4 Wrocław
6 950samorozwoj