koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
CO JEST GRANE - styczeń 2021 - nr 321
zmodyfikowano  8 lat temu

LIVING THE MODERN

CO było GRANE - ARCHIWALNE TERMINY » » 9 287 wyświetleń od 31 stycznia 2008
  • od: 7 lutego 2008, czwartek
    do: 30 marca 2008, niedziela

Modernizm we współczesnej architekturze Australii

wernisaż: 7 lutego 2008, godz. 17:00

Wystawa prezentuje niemal pięćdziesiąt budynków mieszkalnych, od wolnostojących domów jednorodzinnych po apartamentowe drapacze chmur, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich piętnastu lat przez 25 australijskich pracowni architektonicznych. Składają się one na obraz rozwoju współczesnej architektury tego kraju, w którym transformacja i interpretacja tradycji modernizmu posłużyła powstaniu budynków odpowiadających specyficznemu stylowi życia mieszkańców, wymogom klimatu i krajobrazu.

Przegląd został uzupełniony wcześniejszymi przykładami modernizmu, powstającymi od lat pięćdziesiątych do osiemdziesiątych XX wieku, prezentowanymi przez prace takich architektów jak Glenn Murcutt, Harry Seidler, Gabriel Poole, Sydney Ancher, Neville Gruzman, Stan Symonds i Robin Boyd.

Architekci, wznoszący budynki mieszkalne w Melbourne, Sydney, Brisbane, Perth czy na Tasmanii, skupili się na problemach zrównoważenia przestrzeni publicznych i prywatnych, powiązania budynków z otoczeniem i wykorzystania alternatywnych źródeł energii dla stworzenia udanych domów w fascynujących i bardzo różnorodnych regionach Australii.

Wyznają oni różne teorie i podlegają wpływom z całego świata, lecz wszyscy są ściśle związani z miejscem, w którym tworzą. Ich domy mogą się wznosić pośrodku równiny lub na szczycie wzgórza, zagłębiać w ziemię lub unosić ponad jej powierzchnią, lecz nigdy nie zamykają się na swe otoczenie. Australijscy architekci prezentują bowiem zupełnie niezwykłą wrażliwość na specyfikę krajobrazu, bez względu na to czy tworzy go dziewicza przyroda, czy pejzaż wielkiego miasta.

Wystawa, przygotowana w berlińskim Deutsches Architektur Zentrum przez Claudię Perren (Sydney) i Kristien Ring (Berlin) ma na celu uzupełnienie tej luki.

Pracownie prezentowane na wystawie:

Andresen O’Gorman

Casey Brown (www.caseybrown.com.au)

Collins and Turner (www.collinsandturner.com)

Denton Corker Marshall (www.dentoncorkermarshall.com)

Donaldson and Warn (www.donaldsonandwarn.com.au)

Elenberg Fraser (www.e-f.com.au)

Fender Katsalidis Architects (www.fk-au.com)

Grose Bradley BVN (www.grosebradley.com)

Ian Moore Architects (www.ianmoorearchitects.com)

Iredale Pedersen Hook Architects (www.iredalepedersenhook.com)

Jackson Clements Burrows Architects (www.jcba.com.au)

Kerry Hill Architects (www.kerryhillarchitects.com)

David Langston-Jones

Lippmann Associates (www.lippmann.com.au)

David Luck Architecture (www.users.bigpond.com/david.luck)

Gary Marinko

McBride Charles Ryan (www.mcbridecharlesryan.com.au)

Ian Moore Architects (www.ianmoorearchitects.com)

Shelley Penn

Studio Internationale (www.studiointernationale.com)

Terroir (www.terroir.com.au)

Turner + Associates Architects (www.turnerassociates.com.au)

Stephen Varady Architecture (www.stephenvarady.com)

John Wardle Architects (www.johnwardle.com)

Wood Marsh Architecture (www.woodmarsh.com.au)

zmodyfikowano  8 lat temu
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ