INFORMACJA:
POLSKA FOTOGRAFIA KONCEPTUALNA
- od: 9 września 2011, piątekdo: 1 października 2011, sobota
Wystawa w Berlinie
Wystawa POLSKA FOTOGRAFIA KONCEPTUALNA zaprezentuje ponad 150 prac 50 wybitnych polskich artystow fotografikow, obejmujących ich tworczość z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Wystawione prace reprezentują nurt fotografii konceptualnej. Będzie to pierwsza, tak kompleksowa wystawa polskiej fotografii konceptualnej za granicą zorganizowana po roku 1989.
„Konceptualizm to nurt w sztuce, w ktorym najważniejszy był proces tworczy, a koncepcja i idea dominowała nad przedmiotem. Artyści odrzucali prymat przedmiotu nad ideą, przy jednoczesnym mocnym podkreśleniu intelektualnego charakteru tworczości. Odbior sztuki konceptualnej wymaga od widza choćby minimalnego przygotowanie teoretycznego, gdyż prace rzadko są atrakcyjne wizualnie i potocznie uważane są za „trudne". Wystawa ma za zadanie przybliżenie tego obszaru sztuki niemieckiej publiczności. Jest jedną z niewielu zbiorowych wystaw poświęconych temu kierunkowi organizowanych w 1989 roku i jednocześnie jest probą spojrzenia na ten okres ponad historycznymi podziałami. Wystawa POLSKA FOTOGRAFIA KONCEPTUALNA jest pierwszą tak dużą wystawą polskich tworcow zajmujących się tą dziedziną sztuki poza granicami Polski" - wyjaśnia Marika Kuźmicz, kuratorka wystawy.
Niektore z prezentowanych na wystawie prac weszły do światowego kanonu fotografii, a ich autorzy zdobyli światową sławę i uznanie jak na przykład Roman Opałka, Jozef Robakowski, Eustachy Kossakowski, ktorego prace znajdują się w najsłynniejszym na świecie Muzeum Nicefora Niepca, Ryszard Waśko, Natalia LL, ale kuratorka przypomina także tych artystow, ktorzy zupełnie niesłusznie, zostali przez historykow sztuki zapomniani.
W rezultacie powstała wystawa, na ktorej obecni są tacy artyści jak Roman Opałka czy Eustachy Ossakowski, członkowie legendarnej łodzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej, założonej w 1970 roku przez absolwentow i studentow PWSFTviT oraz inni, mniej znani czy wręcz całkowicie zapomniani artyści lub fotografowie, ktorych prace warto przypomnieć.
Mimo, iż wystawa ma na celu przede wszystkim pokazanie szerokiego spektrum fotografii konceptualnej sprzed 40 lat, przybliżenie tego interesującego, lecz trudnego nurtu wspołczesnemu odbiorcy to jednak nie jest to wystawa historyczna sensu stricte. Pytania, na ktore probowali znaleźć odpowiedź artyści, pozostają dzisiaj rownie aktualne.
„Chociaż na wystawie pokazujemy prace z lat 60. i 70. XX wieku, pytania o istotę i rolę fotografii są rownie istotne. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy w coraz większym stopniu osaczeni przez obrazy fotograficzne, nie zawsze zdając sobie w pełni sprawę, jaki mają wpływ na nas i na naszą percepcję otaczającego nas świata. Już ponad 40 lat temu artyści starali się odpowiedzieć na te pytania. Starali się zrozumieć czym jest fotografia, jakie są jej możliwości i ograniczenia" - komentuje Marika Kuźmicz - „Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby wierzyć zdjęciom, wierzymy więc temu, co widzimy, choć przecież teoretycznie zdajemy sobie sprawę, że obraz fotograficzny stwarza ogromne możliwości manipulacji. Wystawa jest probą odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że ufamy fotografii?".
*Artyści, ktorych prace znajdą się na wystawie POLSKA FOTOGRAFIA KONCEPTUALNA w Berlinie:
*Janusz Bąkowski, Kazimierz Bendkowski, Wojciech Bruszewski, Zbigniew Dłubak, Andrzej Dłużniewski, Henryk Gajewski, Zdzisław Jurkiewicz, Andrzej Jorczak, Andrzej Lachowicz, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Tomasz Konart, Marek Konieczny, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Anna Kutera, Romuald Kutera, Paweł Kwiek, Brygida Wrobel-Kulik, Ireneusz Ir Kulik, Jolanta Marcolla, Antoni Mikołajczyk, Jerzy Olek, Roman Opałka, Ewa Partum, Andrzej Paruzel, Ireneusz Pierzgalski, Jadwiga Przybylak, Jozef Robakowski, Andrzej Rożycki, Leszek Szurkowski, Jan Świdziński, ZygmuntTargowski, Zbigniew Warpechowski, Ryszard Waśko, Piotr Weychert, Krzysztof Wojciechowski.
Stanisław Wysocki otrzymał Nagrodę Kulturalną Śląska
3 września 2011 - 16:00
Goslar
... Niemcy
9 033sztuka