Drums Fusion 2018 - Ikony Polskiego Jazzu
- 31 maja 2018, czwartek» 19:00
Po raz drugi w ramach festiwalu sztuki perkusyjnej Drums Fusion na scenę Miejskiego Centrum Kultury zaprosiliśmy gwiazdy polskiej sceny jazzowej. Dwa niezwykłe składy:
STRING CONNECTION
(Krzesimir Dębski – skrzypce, Andrzej Olejniczak – saksofony, Janusz Skowron – keyboard, Krzysztof Ścierański – bas, Krzysztof Przybyłowicz – perkusja)
TRIO KRZYSZTOFA ŚCIERAŃSKIEGO
(Krzysztof Ścierański – bas, Marek Raduli – gitara, Piotr Biskupski - perkusja)
W ramach koncertów pn. "Ikony polskiego jazzu" zaproszeni artyści zostają uhonorowani statuetkami Festiwalu w podziękowaniu za wkład w rodzimą kulturę i symboliczne przekazywanie pałeczki. W tym roku otrzymają je Krzesimir Dębki i Krzysztof Ścierański.
Wstęp: 50 zł
Bilety dostępne w kasie MCK oraz na portalu Bilety24.pl od 10 maja 2018.
Koncert odbędzie się na scenie MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14).
--
szczegółowy opis artystów:
STRING CONNECTION jest synonimem polskiego jazzu lat 80-tych; jest grupą, która stała się żywą legendą i przeszła do historii jako jedna z najciekawszych formacji nurtu „young power”. STRING CONNECTION założyli w lutym 1981 roku trzej byli muzycy wielokrotnie nagradzanej grupy „Warsztat” - skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel – którzy zaprosili do współpracy objawienie tamtych dni, pianistę Janusza Skowrona. Mniej więcej rok później ukonstytuował się najbardziej znany skład zespołu, który pretendował do miana super-grupy – K. Dębski, J. Skowron, K. Przybyłowicz plus saksofonista Andrzej Olejniczak (ex-Extra Ball i Sun Ship) i basista Krzysztof Ścierański (ex-Laboratorium i Air Condition). Regularnie występowali na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Polsce (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą), jak i za granicą (Norymberga, Berlin Zachodni, Leverkusen, Hamburg, Paryż, Getxo, Bruksela, Haga, Konsberg, Helsinki, Praha, Bratysława, Le Mans, Debreczyn). Koncertowali w USA i Kanadzie, co w tamtych latach nie było wcale takie proste. Zagrali też dwie duże trasy po Związku Radzieckim. Nagrali 9 płyt, w tym dwie na Zachodzie. W latach 80-tych zarówno zespół jak i tworzący go muzycy w cuglach wygrywali plebiscyty „Jazz Forum”. Popularność jaką cieszyli się w tym czasie porównywalna była ze statusem polskich gwiazd rocka w okresie prosperity, a i dzisiaj reakcja publiczności niejednokrotnie przekracza normy przyjęte w naszym kraju dla koncertów jazzowych.
Krzesimir Dębski - skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent PWSM w Poznaniu. Laureat I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia, 1983) oraz Nagrody Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku". W roku 1985 znalazł się w dziesiątce najlepszych skrzypków jazzowych w ankiecie ''Down Beat''. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hadze oraz w String Summit w Baden Baden. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. Tony Kalatos, Charles Tolliver, John Blake i Diddier Lockwood. Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Prowadził STRING CONNECTION i Di Rock Cimablisten. Od roku ‘88 koncentruje się na pracy kompozytora i aranżera. Ma na koncie ponad 60 utworów m. in.: operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów i dziesiątki przebojów. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. Kanadyjskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali telewizyjnych (Kingsize, Stara Baśń, Na dobre i na złe). W USA film ''Maszyna Zmian'' z jego muzyką był nominowany do Emmy Award ’98. W roku 2000 otrzymał „Fryderyka” (Kompozytor Roku) oraz ''Philip Award'' Międzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do ''Ogniem i mieczem'' a w 2001 nagrodę za muzykę do ''W pustyni i w puszczy'' na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja). Prowadził koncerty m.in. takich gwiazd, jak: Jose Carreras, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, Jose Cura. Obecnie, na zlecenie producenta z USA pracuje nad muzyką do niemych filmów Charlie Chaplina.
Krzysztof Przybyłowicz- jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM w Poznaniu gdzie dzisiaj wykłada. Debiutował w grupie Warsztat (1975-77) po czym przez wiele lat grał w STRING CONNECTION. Nagrywał z całą plejadą wybitnych artystów jazzowych i nie tylko - Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Sławomir Kulpowicz, Michał Urbaniak, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Jaremko oraz grupami Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Dżem, Orkiestra PR i TV. Realizował wspólne projekty z Johnem Blake’m. Zrealizował też autorski Percussion Project.
TRIO KRZYSZTOFA ŚCIERAŃSKIEGO (Krzysztof Ścierański – bas, Marek Raduli – gitara, Piotr Biskupski – perkusja)
Krzysztof Ścierański – Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków - basista, gitarzysta, kompozytor, showman. Od ponad 30 lat nieprzerwanie wybierany przez czytelników magazynu Jazz Forum gitarzystą basowym roku w plebiscycie Jazz Top. Zagrał tysiące koncertów na całym świecie. Nagrał 12 autorskich albumów, usłyszeć można go na ponad setce płyt innych wykonawców. Karierę jazzmana rozpoczął w latach 70-tych w legendarnym jazz-rockowym Laboratorium. Kilka lat później trafił do supergrupy Zbigniewa Namysłowskiego - Air Condition. Wkrótce potem wraz z Krzesimirem Dębskim współtworzył jeden za najważniejszych jazzowych zespołów lat 80-tych: String Connection, z którym grał nie tylko dla jazzowej publiczności, ale i występował na wielkich rockowych festiwalach.
Jego rozpoznawalne brzmienie można usłyszeć na wielu wybitnych, choć dalekich o jazzu płytach. To m. in. Marek Grechuta –Szalona Lokomotywa, Grzegorz Ciechowski – Obywatel G.C., Tak! Tak!, Wilki – Wilki, Edyta Bartosiewicz – Love.
Kompozytor wielu piosenek i przebojów takich jak „Brzydcy” w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej czy „Pomidory” w wykonaniu Ewy Bem.
Już od początku lat 80-tych zaczął występować solo, co stało się sensacją na polskiej scenie muzycznej, gdzie dotąd basiści zadawalali się tylko miejscem w sekcji rytmicznej. Nadal lubi występować solo, choć od połowy lat 80-tych nagrywa kolejne autorskie płyty i koncertuje z towarzyszeniem własnych zespołów. Był częścią jazz-rockowych super-grup Music Painters oraz Colors. Wszedł również w skład reaktywowanych zespołów String Connection oraz Laboratorium. Jego najnowszy solowy album Night Lakes, gdzie wystąpił również w roli gitarzysty spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki, a materiał z płyty nadal można usłyszeć na koncertach.
W tym roku obchodzi Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.
Marek Raduli - polski gitarzysta, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W swojej karierze solowej związany z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, jazz-rock, rock czy blues. Karierę profesjonalnego gitarzysty zaczynał w 1982 r. w grupie Banda i Wanda. Potem grał m.in. w zespole Tadeusza Nalepy i Bajmie. Z Budką Suflera związany od końca 1992 do początku 2003 r. W 1996 r. wydał solowy album „Meksykański symbol szczęścia”.
Piotr Biskupski – dr hab. prof. nadzw., Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych (ZłotaTarka, Jazz nad Odrą). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D Brown, B. Molenhofem, S Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych min. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.
Kaśka Sochacka
13 kwietnia 2023 - 20:00jest więcej terminów
Fabryka Lloyda
ul. Fordońska 156 Bydgoszczjest więcej miejsc
435 782muzyka
Wieczór pasyjny
5 kwietnia 2023 - 19:00
Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6 Bydgoszcz
8 863muzyka
Michał Bajor - No, a ja?
3 kwietnia 2023 - 19:00
Opera Nova
ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5 Bydgoszcz
30 318teatr
Michał Bajor - No, a ja?
3 kwietnia 2023 - 19:00
Opera Nova
ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5 Bydgoszcz
123 952muzyka
Program "Mustang"
2 kwietnia 2023 - 20:00
Teatr Adria
Toruńska 30 Bydgoszcz
606 367teatr
POLSKO-CHORWACKA GALA TERESA WERNER I GORAN KARAN
1 kwietnia 2023 - 16:00
Teatr Adria
Toruńska 30 Bydgoszcz
165 484teatr
Impreza taneczna z Golden Five
31 marca 2023 - 19:00
Fabryka Lloyda
Fordońska 156 Bydgoszcz
7 159muzyka
W rocznicę śmierci Pendereckiego
31 marca 2023 - 19:00
Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6 Bydgoszcz
7 851muzyka
Nowa Płyta "BA"
31 marca 2023 - 19:00
Teatr Adria
Toruńska 30 Bydgoszcz
17 879teatr
Andrzej Poniedzielski - Nowa płyta "BA" - koncert urodzinowy
31 marca 2023 - 19:00jest więcej terminów
Adria Teatr
ul. Toruńska 30 Bydgoszczjest więcej miejsc
398 102teatr
Nowa Trasa: 30-lecie
30 marca 2023 - 19:00
Fabryka Lloyda
Fordońska 156 Bydgoszcz
8 115muzyka
"Ktoś inny"
30 marca 2023 - 19:00
Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6 Bydgoszcz
127 980teatr
Ania Dąbrowska - Ktoś inny
30 marca 2023 - 19:00
Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6 Bydgoszcz
63 605muzyka
Myslovitz 30-lecie
30 marca 2023 - 19:00
Fabryka Lloyda
ul. Fordońska 156 Bydgoszcz
32 305muzyka
W rolach głównych Ewa Kasprzyk i Antoni Pawlicki.
27 marca 2023 - 17:00/20
Opera Nova
ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5 Bydgoszcz
50 811teatr
RYTMICZNE POTYCZKI – KONCERT FAMILIJNY
26 marca 2023 - 17:00
Filharmonia Pomorska
ul. Andrzeja Szwalbego 6 Bydgoszcz
6 963muzyka
Kołysanka dla okruszka, Piosenka o okularnikach, Korowód, Dni których nie znamy i wiele innych...
26 marca 2023 - 19:00
Eljazz
Kręta 3 Bydgoszcz
29 610teatr