CYKL WARSZTATÓW "LABORATORIUM KREATYWNEGO DZIAŁANIA"
- od: 13 kwietnia 2019, sobotado: 9 listopada 2019, sobota
TEATR CHOREA Teatr CHOREA zaprasza pedagogów, nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury do wzięcia udziału w cyklu interdyscyplinarnych warsztatów "Laboratorium Kreatywnego Działania". "Laboratorium Kreatywnego Działania" to cykl interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu teatru oraz szeroko pojętej edukacji kulturalnej oraz tematów z nimi związanych, jak: reżyseria światła w przedstawieniach teatralnych, praca nad scenariuszem teatralnym, elementy produkcji wydarzeń kulturalnych, animacja kultury, zajęcia ruchowo-teatralne, rola pedagoga teatralnego, zasady wolontariatu. Projekt kierowany jest do szkół, kadry ośrodków kultury, bibliotek publicznych, muzeów, galerii, firm i instytucji prowadzących działalność edukacyjną i artystyczną, członków organizacji pozarządowych i kulturalnych, a także do młodzieży, osób i animatorów działających w szeroko pojętej kulturze. Zadaniem naszego projektu jest udzielanie wsparcia oraz dawanie edukatorom, pedagogom i animatorom kultury nowych narzędzi do pracy z dziećmi i młodzieżą, w szczególności poprzez działania przeciwdziałające zjawisku wypalenia zawodowego, tworzenie sytuacji wykraczających poza mury szkoły, dających świeżość i wolność w działaniu, wspieranie rozwoju zawodowego oraz promowanie kreatywnego myślenia w pracy. Realizacja projektu ma na celu realną poprawę jakości pracy pedagogów z młodymi ludźmi. Dodatkowo uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć czynny udział w wybranych wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych organizowanych przez Teatr CHOREA w Łodzi, w tym w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2019. 8 kwietnia zapraszamy uczestników warsztatów na pokaz spektaklu "2.0.4.5. Miniopera metafizyczna", 31 maja zapraszamy na pokaz spektaklu "Rój. Sekretne życie społeczne". Projekt "Laboratorium Kreatywnego Działania" realizowany jest w dwóch przecinających i uzupełniających się modułach: MODUŁ PIERWSZY Cykl warsztatów szkoleniowych i praktycznych z udziałem nauczycieli, pedagogów i animatorów z województwa łódzkiego. Warsztaty mają służyć zwiększeniu kompetencji i praktyk zawodowych w pracy z młodzieżą i dziećmi. W skład pierwszego modułu wejdą warsztaty prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny:
- „Warsztaty ruchowo-teatralne”
data: 16 pździernika 2019 (sobota) godzina: 10:00-18:00 miejsce: sala warsztatowa w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz Warsztaty ruchowo-teatralne przeznaczone dla animatorów kultury i pedagogów. Podczas szkolenia nauczyciele i pedagodzy będą mieli okazję do zapoznania się z autorskimi metodami pracy warsztatowej opartymi na doświadczeniach prowadzących. Poprzez poznanie odpowiednich technik związanych z pracą z ciałem i głosem uczestnicy odkryją nowe sposoby i środki ekspresji oraz narzędzia komunikacji. W ramach warsztatów trenerzy zaproponują działania umożliwiające uczestnikom budowanie zespołu oraz rozpoznawanie jego twórczego potencjału. Uczestnicy poznają narzędzia służące do rozładowywania napięć w grupie, za pomocą prostych i szybkich działań teatralno-ruchowych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają ważne zasady kształtowania pracy w grupie: synchronizację działań indywidualnych, działania polegające na budowaniu wzajemnego zaufania i asekuracji oraz kontrolowaniu ryzyka podczas wykonywania intensywnych działań fizycznych.
- „Warsztaty produkcji i promocji wydarzeń kulturalnych” data: 18 maja 2019 (sobota) godzina: 10:00-14:00 miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Anna Maszewska Warsztaty będą dotyczyły zagadnienia planowania oraz produkcji wydarzeń kulturalnych. Pokażą w jaki sposób podejmować się nowych wyzwań i być gotowym do działań kreatywnych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak dobrze zaplanować produkcję wydarzenia, by w trakcie jego realizacji nic ich nie zaskoczyło. Tematem zajęć będzie między innymi organizacja i zarządzanie wydarzeniami artystycznymi i społecznymi, budowanie budżetów i kosztorysów, umiejętność finansowania projektów w sektorze kultury oraz nowe techniki promocji i marketingu. Zajęcia pozwolą na zyskanie wiedzy jak skutecznie zaplanować i zrealizować wydarzenie artystyczne, zarządzać pracą zespołu, dbać o ewaluacje projektu i jego prawidłowe rozliczenie.
- „Wolontariat w kulturze” data: 14 czerwca 2019 (piątek) godzina: 10:00-14:00 miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Anna Raczkowska Warsztaty z podstaw funkcjonowania i rekrutacji wolontariatu. Będą one podzielone na dwa bloki tematyczne. W pierwszym z nich omówimy aspekty organizacyjne i prawne wolontariatu, podstawy realizacji i prowadzenia wolontariuszy, narzędzia ułatwiające komunikację z wolontariuszami. W drugim bloku podejmiemy temat promocji idei wolontariatu, obiegu informacji oraz odpowiedniej rekrutacji kandydatów i narzędzi motywacji w pracy z wolontariuszem. Szkolenie jest skierowane do nauczycieli, pedagogów i animatorów, którzy chcieliby poznać podstawy działania wolontariatu, jego aspekty zarówno formalne, jak i praktyczne.
- „Pedagog w teatrze” - mistrzowskie warsztaty pedagogiczno-reżyserskie data: 29 czerwca 2019 (sobota) godzina: 11:00-17:00 miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Iga Załęczna Warsztat będzie polegał na badaniu i poszerzaniu wybranych koncepcji choreograficznych i teatralnych, a także na transpozycji tekstu, ruchu i obrazów na inne środki ekspresji, na tworzeniu wewnętrznych opowieści, które poprzez przepływanie z jednej narracji do drugiej tworzą nowe znaczenia. Warsztaty stanowią rodzaj performatywnej, choreograficznej i teatralnej praktyki, która tworzy autorski i autonomiczny język twórczy, osadzony w spontanicznym procesie twórczym. Język, który za pomocą technik teatralnych, technik ruchu, refleksji i myśli jest zdolny do przetworzenia oraz tworzenia nowej rzeczywistości scenicznej. To rodzaj pracy badający relacje między opowieścią, choreografią, językiem, procesem komunikacyjnym i uczestnictwem, czyniąc z tych elementów równoprawne źródła ekspresji twórczej.
„Mistrzowskie warsztaty teatralne” data: 17 sierpnia 2019 (sobota) godzina: 11:00-17:00 miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Tomasz Rodowicz, Janusz Adam Biedrzycki Teatralne warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Tomasza Rodowicza – reżysera i dyrektora Teatru CHOREA i Janusza Adama Biedrzyckiego – reżysera, choreografa, współzałożyciela Teatru CHOREA, połączone z prezentacją podręcznika „Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu”. To propozycja doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei – połączenia ruchu, dźwięku i słowa oraz poszukiwania swoich oryginalnych możliwości używania wszystkich tych środków wyrazu jednocześnie. Warsztat rozpoczyna intensywny trening fizyczny opracowany przez aktorów CHOREI, na który składają się: elementy akrobatyki, podstawy pracy z partnerem i przestrzenią, wzajemna uwaga, asekuracja, świadomość własnego ciała, świadomość grupy. Uczestnicy poznają także podstawowe ćwiczenia oddechowe, sposoby uruchamiania rezonatorów, metody pracy nad barwą głosu, które służą rozwijaniu naturalnych możliwości głosowych. Ważny moduł warsztatów stanowi praca z rytmami nieparzystymi i nieregularnymi - podstawowymi dla muzyki Antyku, Bałkanów i Bliskiego Wschodu, połączona z metodami realizowania tekstu i muzyki na scenie, dążąca do uruchomienia muzyczności całego ciała i poznania pulsu grupy.
„Warsztaty dramaturgiczne” data: 7 września 2019 (sobota) godzina: 10:00-14:00 miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Wiktor Moraczewski Warsztaty, których celem jest poszerzenie doświadczeń i umiejętności w zakresie dramatopisarstwa oraz dostarczenie wiedzy do samodzielnego tworzenia scenariuszy teatralnych i zwiększenie kompetencji w obszarze metod pracy twórczej i rozwojowej z grupą teatralną w oparciu o stworzony tekst. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które zajmują się pisaniem scenariuszy teatralnych i chcą przekonać się, na czym polega praca dramatopisarza i dramaturga w spektaklu. W pierwszym module zajęć uczestnicy przyjrzą się scenom, monologom i dialogom wybranych dramatów (europejskich i pozaeuropejskich) i temu jak różni autorzy budują świat opowieści. W drugiej części warsztatów, każdy z uczestników napisze fragment scenariusza lub przedstawi swój dotychczasowy dorobek artystyczny. Wykonana praca zostanie wspólnie przeanalizowana z prowadzącym.
- „Oświetlenie w teatrze” data: 12 października 2019 (sobota) godzina: 10:00-14:00 miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Tomasz Krukowski Warsztaty zakładają zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu historii oświetlenia teatralnego, wiedzy z zakresu reżyserii światła oraz z zakresu różnych technik scenicznego światła. Oświetlenie kreuje środowisko dla opowieści, a w przypadku teatru podstawą opowiadania historii są obrazy. Na warsztatach będziemy poruszać kwestię jak rozmawiać z reżyserem spektaklu, choreografem, jakie urządzenia dobierać do spektaklu, pokazu pracy wydarzenia kulturalnego, estradowego. Warsztaty mają nauczyć uczestników poznania urządzeń oświetleniowych, technik świecenia spektakli teatralnych, doboru aparatów oświetleniowych, mieszania kolorów. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas warsztatu to między innymi: światło a kolor, percepcja barw, oddawanie barw, źródła oświetlenia w teatrze, techniki oświetleniowe i światło kierunkowe w teatrze, efekty specjalne wywoływane przy pomocy oświetlenia.
- „Warsztaty muzyczne” data: 8 listopada 2019 (piątek) godzina: 10:00-14:00 miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 prowadzenie: Paweł Odorowicz Celem warsztatów jest podniesienie kompetencji nauczycieli i animatorów, w zakresie wykorzystywania narzędzi muzycznych w ich pracy. Warsztaty skupią się na pracy w grupie z podziałem na dwa podstawowe aspekty:
- Grupowa praca wspólna - muzyczne ćwiczenia grupowe (oddechowe, ruchowe, rytmiczne i muzyczne, elementy śpiewu i emisji głosu), których celem jest polepszenie organizacji pracy, dynamiki grupy, wsparcie, pobudzenie empatii i instynktownego oddziaływania na impulsy grupy. Ćwiczenia umiejętności reakcji na różne bodźce. Ćwiczenia będą oparte o instrumentarium Carla Orffa i technikę body percussion.
- Praca grupowa ukierunkowana na wsparcie lidera - rozwinięcie powyższych ćwiczeń o postępowanie zgodnie z liderem, przy założeniu, że każda osoba biorąca udział w warsztatach staje się liderem grupy. Warsztaty będą się opierać na ogólnodostępnych nagraniach muzyki poważnej i polskiej muzyki ludowej. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma listę utworów proponowaną do kontynuacji ćwiczeń.
MODUŁ DRUGI Drugi moduł projektu stanowią cotygodniowe (każdy czwartek, godz. 17:00-20:00) spotkania warsztatowe z młodzieżą i młodymi animatorami, osobami z amatorskich kół teatralnych, które chcą rozwijać się w procesie badań i poszukiwań dróg ekspresji teatralnej. Zajęcia będą obejmowały: pracę ze świadomością ciała, działania fizyczne w teatrze, elementy nauki tańca, choreografii i akrobatyki, ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie wykorzystywane do budowy etiud scenicznych, pracę z drugim człowiekiem opartą na kontakcie i działaniach fizycznych, budowanie i wzmacnianie zaufania, zachęcanie do współpracy poprzez działania fizyczne i aktorskie, odpowiedzialność za grupę, komunikację w grupie, techniki słuchania poprzez pracę nad ciałem grupowym, pracę z osobami niepełnosprawnymi. Nauczyciele, pedagodzy i uczestnicy warsztatów z pierwszego modułu projektu będą mieli możliwość uczestniczenia w wybranych czwartkowych warsztatach z młodzieżą. Dzięki temu będą mogli na "żywej tkance warsztatowej" wprowadzić i sprawdzić swoje pomysły i inspiracje które powstały po warsztatach specjalistycznych. W ten sposób chcemy zaproponować specyficzny rodzaj kreatywnej współpracy. Na tym etapie młodzi uczestnicy wraz z nauczycielami i pedagogami będą określali jakie cele chcą osiągnąć, pracując nad projektem podczas wspólnej pracy (czego się dowiedzieć, jakie umiejętności zdobyć). Podczas wspólnych warsztatów uczestnicy będą dokonywali wyboru obszaru działania, będą szacowali możliwości grupy i będą poszukiwali nowych pomysłów oraz rozwiązań. Rolą nauczyciela i pedagoga będzie wspieranie uczniów i młodych animatorów, zwiększanie własnych kompetencji i doświadczeń oraz dyskretne kierowanie pracą młodzieży, udzielanie wyjaśnień i życzliwe doradzanie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie "Laboratorium Kreatywnego Działania" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE: www.chorea.com.pl
Muzyka zespołu Abba orkiestrowo w wykonaniu Zieliński Project
6 listopada 2021 - 19:00 | KUP-BILET | 109zł
Filharmonia Łódzka
Prezydenta Gabriela Narutowicza 20/22 Łódź
113 271teatr
Janek, król przeprowadzek
4 listopada 2021 - 10:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Powszechny w Łodzi
ul. Legionów 21 Łódź
16 679teatr
Chór i Balet Piatnitsky - Moskwa
4 listopada 2021 - 19:00 | KUP-BILET | 140.00/180.00zł
Teatr Wielki w Łodzi
pl. Dąbrowskiego Łódź
328 733teatr
Chór i Balet Piatnitsky - Moskwa
4 listopada 2021 - 19:00 | KUP-BILET | 140zł
Teatr Wielki
Plac Dąbrowskiego Łódź
577 510teatr
Chór i Balet Piatnitsky - Moskwa
4 listopada 2021 - 19:00 | KUP-BILET | 150.00, 160.00zł
Teatr Wielki w Łodzi
pl. Dąbrowskiego Łódź
273 148teatr
Dramaturg wewnątrz spektaklu – warsztaty dramaturgiczne w Teatrze CHOREA w Łodzi
od: 30 października 2021 do: 31 października 2021
Art_Inkubator
Tymienieckiego 3 Łódź
12 984teatr
Włókniarki
31 października 2021 - 18:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Wólczańska 5 Łódź
15 838teatr
Daria Zawiałow - Noce i Dnie Tour
30 października 2021 - 18:00 | KUP-BILET | 85zł 21:00 | KUP-BILET | 85zł
Klub Wytwórnia
ul. Łąkowa 29 Łódź
22 122teatr
CARMEN
30 października 2021 - 18:30 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Wielki
pl. Dąbrowskiego 1 Łódź
16 336teatr
Jedyne takie Halloween w mieście
29 października 2021 - 17:00 | KUP-BILET | 59.00/69.00zł
Bajkowy Labirynt w Łodzi - Manufaktura
ul. Drewnowska 58 Łódź
162 491teatr
„Po drugiej stronie” spektakl muzyczny przygotowany przez Grupę Musicalową „MelAnż”
29 października 2021 - 18:00
Centrum Twórczości LUTNIA Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Łanowa 14 Łódź
15 528teatr
K. Skrzynecka, P. Gąsowski, M. Margulewicz, J.Przebindowski
29 października 2021 - 17:30 | KUP-BILET | 120złjest więcej terminów
Teatr im. Stefana Jaracza
ul. Jaracza 27 Łódź
139 946teatr
Teatr Improwizacji TADAM / Impro Fredro Horror Show
28 października 2021 - 19:00 | KUP-BILET
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18 Łódź
12 749teatr
Chciałem być - XXVII MFSPiN
28 października 2021 - 19:00 | KUP-BILET
Teatr Powszechny - Duża Scena
Legionów 21 Łódź
16 350teatr
#Otagowani
28 października 2021 - 10:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Powszechny w Łodzi
ul. Legionów 21 Łódź
19 429teatr
Doktor Dolittle i przyjaciele
28 października 2021 - 10:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Więckowskiego 15 Łódź
21 225teatr
HALKA - JUBILEUSZ DOROTY WÓJCIK
27 października 2021 - 18:30
Teatr Wielki
pl. Dąbrowskiego 1 Łódź
13 589teatr