MFK 2007 w Łodzi
Thorgal, plakat. MFK 2007 w Łodzi
- od: 5 października 2007, piątekdo: 8 października 2007, poniedziałek
Międzynarodowy Festiwal Komiksu
Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi od 1991 roku. Stanowi forum najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów i rysowników komiksów oraz studentów i uczniów szkół artystycznych. Uważany jest za największą tego typu imprezę w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy.
Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Austrii, Rumunii, Czech i Wielkiej Brytanii. Gośćmi MFK byli m.in. Stan Sakai, Marvano, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Pat Mills, Clint Langley, Karel Saudek, Gilles Lepore, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch i Tadeusz Raczkiewicz) oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu.
Jak zwykle festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego kilkaset prac z Polski i zagranicy. W ubiegłych latach w konkursie startowali autorzy z Austrii, Irlandii, Czech, Rosji, Niemiec oraz z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia czy Brazylia.
MFK 2007
Po pierwsze, Festiwal „kończy” osiemnaście lat i staje się „pełnoletni”. Z tej okazji planowane są wyjątkowe imprezy i wydarzenia. Przede wszystkim huczna urodzinowa impreza w klubie Dekompresja, podczas której odbędą się wybory Miss Komiksu – publiczność glosować będzie na tworzone na żywo przez znanych rysowników kandydatki, a także koncerty rockowych zespołów Cool Kids of Death oraz NOT.
Po drugie, obchody 30. jubileuszu znanej na całym świecie serii „Thorgal” odbędą się właśnie w Łodzi, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów. Do naszego miasta przyjadą znani na całym świecie twórcy tej legendarnej serii: Grzegorz Rosiński, jej pierwszy rysownik, Jean Van Hamme – scenarzysta serii i jeden z najbardziej uznanych twórców komiksowych na świecie, a także Yves Sente, nowy scenarzysta „Thorgala”, a jednocześnie jeden z dyrektorów wydawnictwa Le Lombard – europejskiego potentata w dziedzinie komiksu i literatury ilustrowanej. Razem ze znamienitymi gośćmi przyjedzie do Łodzi monograficzna wystawa oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego – grafik, obrazów, ilustracji i oczywiście komiksów. Będzie to spektakularne wydarzenie na kulturalnej mapie Polski i Europy – tak różnorodnej twórczości Rosiński jeszcze nie prezentował. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Jubileusz uświetni także impreza urodzinowa „Thorgala” z udziałem wszystkich specjalnych gości w klubie Funaberia. Swoje uczestnictwo w obchodach jubileuszu zapowiedzieli także ambasador Francji i Delegat Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii. Wreszcie po trzecie, w 2007 roku obchodzimy pięćdziesięciolecie „Tytusa, Romka i A’Tomka”, komiksu, który zna chyba każdy Polak. Jego twórca, Henryk Chmielewski, znany wszystkim jego fanom jako Papcio Chmiel, zaszczyci Festiwal swoją obecnością. Nie obędzie się bez hucznych obchodów tego jubileuszu, połączonych z konkursami dla dzieci oraz spotkaniami z autorem podczas wielkiej plenerowej imprezy dla wszystkich Łodzian.
Oczywiście nie zabraknie stałych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu – konkursu dla zawodowców i amatorów, projektu City Stories (unikatowych komiksów o tematyce ściśle związanej z Łodzią, będących dziełem duetów polsko-angielskich) oraz oczywiście spotkań z rysownikami, scenarzystami i wydawcami komiksu (w tym roku zawitają do nas, oprócz wyżej wspomnianych gości, Jean-Louis Mourier, Max Andersson oraz Marzena Sowa i Sylvain Savoia).
Festiwal to też wystawa włoskich twórców serii „Dylan Dog”, która bije rekordy popularności na Półwyspie Apenińskim, słoweńska inicjatywa „Honey Talks, która wskrzesza tradycyjne malowidła na ulach i adaptuje je na potrzeby sztuki komiksowej oraz wystawa komiksu historycznego.
Najważniejszym zadaniem, jakie stawiają przed sobą organizatorzy festiwalu jest promowanie sztuki komiksowej, komiksu polskiego oraz twórczości ilustratorskiej. Szczególnie zależy im na wprowadzaniu na rynek nowych prac młodych utalentowanych twórców. Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu". Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.
Tytus 50 lat,plakat. MFK 2007 w Łodzi
NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM. II EDYCJA FESTIWALU LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DALEJ! JUŻ W TEN WEEKEND
9 czerwca 2024 - 15:00jest więcej terminów
Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17 Łódź
2 014literatura
Literackie Minuty - czytanie performatywne Grupy Teatralnej 25.godziny „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
23 października 2023 - 16:00
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
6 186literatura
„Dzieciństwo w rodzinie robotniczej międzywojennej Łodzi" – spotkanie z autorkami książki
16 marca 2023 - 17:30
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282 Łódź
4 205literatura
Jolanta Miśkiewicz – spotkanie autorskie
4 marca 2023 - 17:00
Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Żubardzka 3 Łódź
4 981literatura
„Opowiadania z Doliny Muminków” - czytanie performatywne
27 lutego 2023 - 10:00
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
7 413literatura
Warsztaty literackie „Wszystko o wierszu”
14 grudnia 2022 - 15:00
Centrum Twórczości LUTNIA Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Łanowa 14 Łódź
7 882literatura
Dyskusyjny Klub Dobrej Książki - o nowościach wydawniczych
13 grudnia 2022 - 17:15
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
7 228literatura
Poezja Bałuckich Podwórek XIX Konkurs Plastyczny im. Bogusława Miszteli – wernisaż
10 grudnia 2022 - 12:00
Centrum Twórczości LUTNIA Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Łanowa 14 Łódź
6 910literatura
Projekt Bernard/Bóg/Underground
6 grudnia 2022 - 11:00
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
5 956literatura
Dyskusyjny Klub Dobrej Książki - Spotkanie z dr Małgorzatą Szewczyk Książka powinna być dobrą rozrywką.
15 listopada 2022 - 17:15
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
7 000literatura
„Dolina muminków” T. Janson
14 listopada 2022 - 12:00
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Miejska Strefa Kultury w Łodzi
Limanowskiego 166 Łódź
5 430literatura