INFORMACJA:
PO RZECE / Załęcze Wielkie
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim
Załęcze Wielkie » Załęcze Wielkie 89 » NA MAPIE
- od: 28 września 2023, czwartekdo: 1 października 2023, niedziela
𝐏𝐎 𝐑𝐙𝐄𝐂𝐄 - ZAŁĘCZE WIELKIE
Festiwal Muzyki i Tradycji Województwa Łódzkiego 2023
🏨 Nadwarciański Gród – Załęcze Wielkie
Warsztaty muzyki tradycyjnej skierowane są do młodzieży i osób dorosłych-doświadczonych lub dopiero zaczynających przygodę z polską muzyką tradycyjną.
PROGRAM, WARUNKI i KOSZTY UCZESTNICTWA, REGULAMIN
https://muzykazakorzeniona.pl/po-rzece-zalecze-wielkie
Karnet obejmuje: pełne wyżywienie (3 x obiad/śniadanie/kolacja), nocleg (dom wczasowy, pokoje z łazienkami), udział w warsztatach (13 godzin w każdym paśmie warsztatowym + warsztaty taneczne), udział w wydarzeniach towarzyszących.
W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty instrumentalne, śpiewacze i taneczne.
Na zabawy taneczne wstęp będzie wolny!
Festiwal 𝐏𝐎 𝐑𝐙𝐄𝐂𝐄 w Załęczu Wielkim to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Ziemi Sieradzkiej – muzyką, śpiewem i tańcem.
𝐈𝐃𝐄𝐀: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy Taborów przez kilka dni grają, tańczą i uczą się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich. Cechą różniącą tabor od typowych Festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność oraz alternatywne podejście wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział jego uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu i gry.
𝐑𝐄𝐆𝐈𝐎𝐍: Na Terenie Ziemi Sieradzkiej rozpościerającej się od wschodnich granic wielkopolski, aż po zachodnie krańce Mazowsza, znajdziemy do dziś charakterystyczną i unikalną gwarę, rękodzieło (piękne wycinanki i hafty), stroje oraz muzykę tradycyjną.
W sieradzkich kapelach najważniejszą rolę pełni skrzypek, który jest również skarbnicą repertuaru. Towarzyszą mu instrumenty pełniące funkcję rytmiczną: basy, bęben ze stalką lub bębenek obręczowy, zwany tutaj ciachotkiem.
Z licznych wywiadów wynika, że w XX wieku takim składom kapel towarzyszyły również klarnety lub kornety, a także większą popularność zdobyły harmonie i akordeony (do dziś nazywane harmoniami).
W repertuarze tanecznym wiejskich kapel znajdziemy polki, chodzone, owijoki i obery. Niejednokrotnie są to melodie pochodzące od śpiewu i często towarzyszą im słowa przyśpiewek. Tradycyjny śpiew charakterystyczny dla Ziemi Sieradzkiej możemy usłyszeć na żywo, sporadycznie, u żyjących dziś jeszcze śpiewaczek starszego pokolenia lub u ich nielicznych kontynuatorek.
𝐌𝐈𝐄𝐉𝐒𝐂𝐄: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim położony jest na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu rzeki Warty. Załęczański Park Krajobrazowy utworzono w 1978 r. jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Wieluńskiej, będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zwanej Jurą Polską, zamykając od północy system jurajskich parków krajobrazowych.
𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐓𝐀𝐓𝐘 (lista niepełna): ● Maria Stępień – warsztaty instrumentalne - orkiestra nadrzeczna ● Joanna Szaflik i lokalne śpiewaczki – śpiew dla zaawansowanych ● Joanna Skowrońska – rozśpiew ● Joanna Gancarczyk - śpiew - praca z archiwami ● Joanna Szaflik i Maria Stepień – warsztaty instrumentalne - basy ● Mateusz Dobrowolski – warsztaty instrumentalne - bęben obręczowy - BRAK WOLNYCH MIEJSC ● Grzegorz Ajdacki – taniec ● Janusz Urbaniak - warsztaty dla akordeonistów i harmonistów
𝐊𝐎𝐎𝐑𝐃𝐘𝐍𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐌𝐄𝐑𝐘𝐓𝐎𝐑𝐘𝐂𝐙𝐍𝐀:
Joanna Szaflik
𝐊𝐎𝐎𝐑𝐃𝐘𝐍𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐀𝐂𝐘𝐉𝐍𝐀:
Piotr Baczewski / 503 951 924 / fundacja@muzykazakorzeniona.pl
𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐀𝐓𝐎𝐑𝐙𝐘: Łódzki Dom Kultury, Fundacja Muzyka Zakorzeniona i Fundacja Po Staremu
𝐏𝐀𝐑𝐓𝐍𝐄𝐑: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim