INFORMACJA:
Pokaz filmów indyjskich w kinie Centrum
Pokiri (Wojownik)
- od: 9 stycznia 2009, piątekdo: 11 stycznia 2009, niedziela
Pokiri (Wojownik) i Kaal (Nasz Czas)
Tollywood to nazwa powstała dla określenia indyjskich filmow, produkowanych w Hyderabadzie (stan Andhra Pradesh) oraz w Kalkucie (Bengal Zachodni). Jej geneza jest oczywiście odpowiedzią na słowo oznaczające przemysł filmowy z Bombaju. Tu połączono słowa "Telugu" i "Hollywood". W Kalkucie dzielnica, w ktorej mieszczą się studia filmowe nosi nazwę Tollygunge. Wytwornie Tollywood produkują razem blisko 300 filmow rocznie. Większość tych najlepszych zostaje powielona przez Bollywood oraz tamilski przemysł filmowy. Przykładem może być słynny "Pokiri" z bożyszczem tłumow - Maheshem Babu. Film ten zdecydowanie zrewolucjonizował, a także rozsławił filmy Telugu na całym świecie. Błyskawicznie powieliły go wytwornie z Bombaju i Chennai. Z Kalkuty natomiast pochodzi Satyajit Ray, jedyny indyjski reżyser, ktory otrzymał Oscara. Nagrodzono go za całokształt tworczości.
Pokiri (Wojownik)
Reżyseria Puri Jagannath.
Produkcja Puri Jagannath.
Występują Prince Mahesh Babu, Ileana D'Cruz, Prakash Raj.
Muzyka Mani Sharma.
Język Telugu
Napisy: Polski.
Indyjska premiera - 2006.
Czas Trwania: 164 min.
Opis:
Pandu (Mahesh Babu) to bezwzględny gangster, człowiek ktory nie wie czym jest lojalność.
Dwa, będące w stanie wojny gangi zazdroszczą mu jego siły, choć z przerażeniem, podziwiają nonszalancję, z jaką stosuje przemoc. Na przemian korzystają z usług najemnego wojownika.
Pandu zdaje się uosabiać człowieka torującego sobie drogę przez życie pięściami, w jego życiu nie ma miejsca na miłość i ciepłe uczucia. Spotkanie z uroczą Sruthi (Ileana), sprawia, że jego serce, ukryte pod gruba skorupa lodu, zaczyna po woli odtajać. Sruthi z kolei, to dziewczyna o delikatnym usposobieniu, ktora po śmierci ojca, pracując pomaga matce w utrzymaniu domu i wychowaniu młodszego brata. Marzy o spokojnej przyszłości u boku wykształconego, pełnego ogłady męża. Los chwyta ją jednak w pułapkę, zmuszając Pandu, aby pokazał dziewczynie swoje krwawe oblicze. Młody wojownik zmuszony jest walczyć z krolem miejscowej mafii -Ali Bhai, przed ktorym nie chce pochylić czoła.
Wojna, jaka wywiązuje się między stronami zaciera granicę dobra i zła, zmienia oblicza uwikłanych w nią ludzi. Kogo uczyni z Pandu - najemnego wojownika?
Pokiri to zdecydowanie najlepszy film, będący ambasadorem wśrod produkcji Tollywood. Żywiołowe, pełne akcji sceny, doskonałe dialogi, nowatorskie a zarazem trzymające poziom najlepszych filmow kina akcji obrazy i ujęcia, sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja na liście każdego kinomana.
Kaal (Nasz Czas)
Reżyseria Bappaditya Bandopadhay.
Produkcja Bhaidani Films i Bappaditya Bandopadhyay.
Występują Chandrayee Ghosh, Sandhya Shethi, Rudranil Ghosh, Shankar Debnath.
Język Bengalski
Napisy: Polski.
Indyjska premiera - 2007.
Czas Trwania: 118 min.
Film był pokazywany na ponad 14 festiwalach filmowych na całym świecie.
Nasz Czas to opowieść o czterech kobietach w brutalnym świecie handlu ludźmi.
Trudne warunki życia zmuszają kobiety do spotkania z agentami, ktorzy mają dla nich ofertę lepszego życia w odległych miastach. Zdradzone w miłości oraz porzucone przez członkow własnych rodzin decydują się na migrację pod przybranymi nazwiskami do wielkich miast.
Itu jest zakochana w nauczycielu muzyki i opuszcza swoj dom, by osiedlić się w innym miejscu. Jednak po bolesnym procesie aborcji jej „ukochany" sprzedaje ją agentowi odpowiedzialnemu za handel ludźmi.
Fatima, nielegalna imigrantka, poszukuje ojca, ktory opuścił rodzinę. Zatrzymana przez straż graniczną pod zarzutem rzekomych powiązań terrorystycznych, zostaje zgwałcona przez „przedstawicieli prawa". Lokalna policja nie reaguje jednak na sprawę gwałtu, a dziewczynę odsprzedaje handlarzom ludźmi.
Soma, ktorej starsza siostra pracuje jako prostytutka, decyduje się na pojście podobną drogą - bieda nie daje jej innej możliwości.
Czwarta dziewczyna to młoda wdowa, rownież ofiara handlarzy ludźmi.
Cztery dziewczyny trafiają do miasta, gdzie stają się prostytutkami na telefon.
We wspołczesnych Indiach wiele kobiet dzieli los bohaterek Naszego czasu. Niedawne badania wskazują, że wschodnie Indie stały się centrum handlu kobietami.
www.hellobollywood.eu/Nasze%20Filmy.htm
bilety:
6/7 PLN
Kaal (Nasz Czas)
METROPOLIS w KLUBIE MÓZG
14 lutego 2011 - 20:00
CSW Znaki Czasu , eNeRDe - Toruń, Mózg - Bydgoszcz
8 338kino
Plateaux
od: 7 listopada 2008 do: 9 listopada 2008
CSW Znaki Czasu , eNeRDe - Toruń, Mózg - Bydgoszcz
11 797sztuka