Europejska Stolica Kultury. Miejsce kultury w polityce Unii Europejskiej
Danuta Glondys, Europejska Stolica Kultury
- 26 maja 2010, środa» 19:00
Dyskusja wokół książki dr Danuty Glondys
26 maja (środa), o godz. 19.00, w krakowskiej Cafe Trema (podziemia Teatru Słowackiego) będzie mieć miejsce spotkanie promujące książkę dr Danuty Glondys pt. „Europejska Stolica Kultury. Miejsce kultury w polityce Unii Europejskiej". Książka wydana została w maju 2010 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Attyka, w ramach serii Biblioteka Zarządzania Kulturą, pod redakcją naukową prof. Emila Orzechowskiego.
W dyskusji z udziałem autorki publikacji udział wezmą: Robert Salisz (autor raportu „Krakow 2000 - Europejskie Miasto Kultury"), prof. dr hab. Emil Orzechowski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Gaweł (Redaktor naczelny Wydawnictwa Attyka). Spotkanie poprowadzi Rafał Romanowski („Gazeta Wyborcza").
*
*
Publikacja analizuje program Europejska Stolica Kultury oraz prezentuje miejsce kultury w polityce Unii Europejskiej. Rozważania w niej zawarte wpisują się w ten nurt debat europejskich, ktore postulują, aby kultura zajmowała wysokie miejsce wśrod priorytetow politycznych Unii i wskazują na fakt, że warunkiem skutecznej integracji europejskiej jest zjednoczenie mieszkańcow wokoł wartości innych niż tylko polityka i gospodarka.
Zdefiniowanie wartości, ktore składałyby się na wizję nowej Europy jest możliwe, o czym świadczą występujące już dzisiaj wspolnotowe programy wielostronnej wspołpracy i wymiany artystycznej, projekty w obszarze promocji rożnorodności kulturowej i językowej, inicjatywy służące rozwojowi dialogu kultur, programy ochrony i rewaloryzacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego, priorytety rozwoju przemysłow kreatywnych i innowacji oraz program Europejska Stolica Kultury.
Program Europejska Stolica Kultury jest nie tylko manifestacją bogactwa kultury europejskiej, zbiorem festiwali, działań edukacyjnych i promocyjnych. Program ten ma swoją wagę polityczną i społeczną: utrwala te wartości cywilizacji europejskiej, ktore odnoszą się zarowno do kulturotworczej roli miast, jak i do idei Europy regionow i wielokulturowości. Przez swoją otwartość dla wszystkich państw członkowskich i miast służy wyrownywaniu rożnic między krajami i społeczeństwami oraz jest przykładem stosowania zasady rowności w korzystaniu z praw i przywilejow obywateli Europy. Konfrontacja i prezentacja kultur mająca miejsce podczas obchodow realizowanych przez miasta-stolice kultury poza wymiarem artystycznym ma aspekt edukacyjny i może wpływać na zmianę postaw społecznych i ocen zarowno krajowego, jak i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Danuta Glondys - dr nauk humanistycznych, mgr filologii angielskiej i nauk politycznych. W latach 1993-99 dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, odpowiadająca za opracowanie i wdrożenie nowej polityki kulturalnej miasta oraz aplikację o tytuł Europejskiego Miasta Kultury dla Krakowa. Od 2001 roku dyrektorka Stowarzyszenia Willa Decjusza. Od 2005 roku jedna z 7 ekspertow Komisji Europejskiej ds. wyboru Europejskiej Stolicy Kultury (nominacja Parlamentu Europejskiego) odpowiadających za wybor i monitoring ESK lat 2009-2018. Autorka artykułow i publikacji dotyczących zarządzania kulturą oraz relacji między kulturą a szeroko rozumiana sferą polityki i integracji europejskiej.
Prof. Wiesław Godzic, recenzując rozprawę doktorską Danuty Glondys napisał: „Przystępując do czytania tego opracowania, zastanawiałem się, w jakim zakresie analizy dokumentow prawnych oraz przebiegu konkursow są w stanie choćby częściowo wpisać się w zestaw wątpliwości i pytań, a także odpowiedzi, związanych z funkcjonowaniem miasta w kulturze. Co tu dużo mowić, obawiałem się tej konfrontacji, także dlatego, że byłem przekonany, iż musi dojść do konfliktu między językiem prozy (specjalistow od zarządzania kulturą) a poezją (artykułowaną przez tworcow, czerpiących inspiracje z lektury miasta).
Z radością donoszę, że obawy okazały się płonne. Rozprawy Danuty Glondys nie czyta się wprawdzie jak tomik poezji, ale ma ona inne niezaprzeczalne zalety, dzięki ktorym nie jest relacją o nudnym zbiorze dokumentow. Jest bardzo dobrze skonstruowana, dzięki czemu analizę procedur opiniowania i selekcji miejskich programow kulturalnych czyta się jak sensacyjny niekiedy fragment historii kultury symbolicznej. Autorka błyszczy jako niekwestionowana znawczyni poruszanych zagadnień, ale jednocześnie wskazuje na wielkich rozmiarow obszary niemożliwe do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Mamy ponadto do czynienia z sytuacją, w ktorej humanistyka zbliża się do dobrze rozumianej praktyki, do pozycji utylitarnych, gdzie uwagi specjalistow od zarządzania kulturą mogą pomoc samej kulturze, a jej odbiorcy dzięki temu czują się lepiej w swojej kulturze.
Niewątpliwie mamy do czynienia z pracą pionierską - to pierwsza w Polsce syntetyczne opracowanie poświęcone programowi Europejska Stolica Kultury".
*26 maja (środa), Cafe Trema (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac Świętego Ducha 1), godz. 19.00, wstęp wolny. *
bilety:
wstęp wolny
Joga dla rodzin z dziećmi w Strefie Klocków
12 października 2024 - 09:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
29 754samorozwoj
Targi Zajęć Pozalekcyjnych w Galerii Bronowice
14 września 2024 - 12:00
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61 Kraków
42 949samorozwoj
Rodzinne oprowadzanie w MIT
20 lipca 2024 - 14:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
78 079samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (37-48 lat)
8 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
115 985samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
1 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
119 659samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (30-40 lat)
19 maja 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
128 437samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
14 maja 2024 - 19:00
Chicago Bar
Sławkowska 11 Kraków
132 207samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (25-35 lat)
14 kwietnia 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
151 197samorozwoj
OLKA SZCZĘŚNIAK „SKĄPIEC POZNAWCZY”
29 stycznia 2024 - 20:00
NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY
aleja Jana Pawła II 232 Kraków
203 510samorozwoj