INFORMACJA:
Jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Willa Decjusza
- od: 2 września 2011, piątekdo: 9 września 2011, piątek
Teatr Wielki w Poznaniu, Mandragora
Ogrody Twórczości
W programie jubileuszu, obchodzonego w dniach 2 - 5 września br. (piątek - poniedziałek), znajdą się dwa wyjątkowe spektakle: Lato - Red Sun Polskiego Teatru Tańca i Mandragora _Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz wystawa _Albrecht Durer i jego epoka, prezentująca grafiki ze zbiorow Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
PROGRAM:
2 września (piątek), godz. 20.00
*Polski Teatr Tańca, Lato - RED SUN *
choreografia Thierry Verger
muzyka: collage
światło: Thierry Verger, Arkadiusz Kuczyński
realizacja dźwięku: Mateusz Rogaliński
organizacja produkcji: Katarzyna Anioła
premiera: sierpień 2008, Poznań
Słońce delikatnie pieści naszą skorę swoim dotykiem. Uśmiechamy się do tych chwil, jak w rajskim ogrodzie, kiedy jeszcze owoc grzechu nie oddzielał nas od innych. Nasze zmysły inicjują wyprawę poza horyzont. Ożywione marzeniem kobiet i mężczyzn, ktorych wzrok wpatrzony w drogę, o porannej rosie, budzi niepokoj.
_Lato, przedstawione przez Polski Teatr Tańca, nie jest radosnym czasem beztroskiej zabawy. Pod czerwonym słońcem nie jest błogo, ale niebezpiecznie; atmosfera przytłacza i niepokoi. Tytuł przedstawienia, przywodzący na myśl ciepłe, jasne miesiące, zdaje się zapowiadać spektakl radosny i lekki. Słońce, będące głownym motywem widowiska, przybrało w nim jednak nienaturalny, czerwony kolor, ktory zalewając scenę i tancerzy krwawą poświatą, niepokoi i wprowadza nastroj niepewności, wręcz niebezpieczeństwa. _
_ Portal Moje Miasto, Duszne lato pod czerwonym słońcem** _**
Thierry Verger urodził się w Noumea w Nowej Kaledonii. Jego korzenie związane są z malezyjskim plemieniem, ktorego, jeden z przodkow był wodzem, a inny uzdrowicielem. Od 18 roku życia Thierry mieszka we Francji. Obecnie jest wykładowcą w dwoch prestiżowych szkołach tańca w Paryżu: Studio "Harmonic" i "Le Centre International Danse Jazz". Jest założycielem, dyrektorem i choreografem "Balet Dans & Co" oraz Compagnie Thierry Verger. Tworzy choreografie i prowadzi działalność pedagogiczną w Europie, USA, Japonii i Izraelu. Z Polskim Teatrem Tańca rozpoczął wspołpracę w roku 2006 w ramach Międzynarodowych Warsztatow Tańca Wspołczesnego, jako pedagog modern jazz underground. Syntetyzując rożne elementy modern jazz i physical dance, tradycje Bliskiego Wschodu i sztuk walki, utworzył unikalny styl tańca, odwołujący się do instynktu, wyobraźni, indywidualności. W swojej pracy choreograficznej podkreśla znaczenie osobowości i tożsamości tancerza.
4 września (niedziela), godz. 20.00
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Mandragora
scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
kostiumy:* tomasz jacykow
choreografia:* Iwona
Pasińska
muzyka: Karol Szymanowski, Jean-Baptiste Lully
kierownictwo muzyczne: Krzysztof Słowiński
*premiera: *czerwiec 2011, Plac Wolności w Poznaniu
gość specjalny: Wojciech Malajkat
Mandragora to historia człowieka, everymana, ktory chciał stać się kimś innym
- lepszym, modniejszym … Opowieść skupia się wokoł Monsieur Jourdaina, bohatera z molierowskiego Mieszczanina szlachcicem. Jourdaina zachwyca wszystko to, co wiąże się z wyższymi sferami. Chcąc dorownać szlachcie, bierze lekcje muzyki, tańca, fechtunku. Zatrudnia nawet nauczyciela filozofii, aby moc swobodnie poczuć się w towarzystwie.
Mandragora, to przejście z everymanem przez molierowską komedię dell'arte, wpisaną w szerszy kontekst. Plenerowa forma spektaklu sprawi, że przygody i doświadczenia głownego bohatera staną się każdemu jeszcze bliższe i będzie mogł w nich uczestniczyć. Publiczność, siedząca przed fasadą budynku będzie miała okazję obserwować wszystkie okna, balkony i galerie, ktore zostaną wypełnione światłem i ruchem. Odkryje to nieznane oblicze architektury i kompozytorow - Szymanowskiego, Lullego, Straussa, ktorzy w swoich dziełach odwoływali się do Mieszczanina szlachcicem. Ogrod i fasada Willi zamienią się w bajeczną krainę, pełną muzyki, tańca i kolorow.
**5 września (poniedziałek), godz. 17.00
Albrecht Durer i jego epoka - wernisaż wystawy**
_Taniec w czasach Durera - _występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza
Prezentowane na wystawie grafiki stanowią fragment zespołu, przekazanego do zbiorow Muzeum w 1888 roku, będącego dziedzictwem testamentowym Imricha Henszlmanna. Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach powstało w 1872 roku. Zbiory Muzeum były gromadzone na kanwie epoki romantyzmu m.in. dzięki darowiznom i zapisom. Do jednego z największych zespołow muzealnych należy zapis testamentowy Imricha Henszlmanna z 1888 roku. Był to szeroki przekroj pasji zbieraczych tego wybitnego patrycjusza koszyckiego. Henszlmann przekazał do zbiorow muzealnych swoją bibliotekę, zbior graficzny, zespoł fotografii, kolekcję rysunkow, malarstwa i rzeźby oraz numizmaty i eksponaty archeologiczne.
Kim był Imrich Henszlmann? Ukończył studia medyczne, jednak całe swoje życie poświęcił historii sztuki i archeologii oraz ochronie zabytkow. Jak już powyżej odnotowano, był członkiem rodziny patrycjuszy koszyckich, wspołzałożycielem Towarzystwa Gornych Węgier w Koszycach, Protoplastą tutejszego Muzeum. Był autorem pierwszej węgierskiej pracy naukowej dotyczącej tworczości Albrechta Durera. (1846). Zapis Imricha Henszlmanna będący podstawą zbiorow Galerii Rakoczego Muzeum Gornych Węgier, a potem kolekcji grafiki Muzeum Wschodniosłowackiego, zachęcił do podobnego działania wspołczesnych mu kolekcjonerow do przekazywania swoich zbiorow koszyckiej placowce. Po wieloletnich rozproszeniach i przemieszczeniach w 1968 roku do Koszyc wrociły 294 sztychy, ktore możemy zaliczyć do skarbow sztuki europejskiej.* *
Wystawa prezentowana w Willi Decjusza podzielona jest na dwie części, jedną stanowi siedemnaście prac autorstwa Albrechta Durera (1471-1528). Możemy tu oglądać m.in. cztery dzieła wykonane do Apokalipsy Św. Jana, trzy kompozycje z Dużej Pasji, cztery dzieła z Żywotow Panny Marii, słynnego Rhinocervsa (Nosorożca) oraz kilka dzieł samodzielnych. Drugą część ekspozycji stanowi ekspozycja 45 drzeworytow składających się na słynny Tryumfalny pochod cesarza Maksymiliana I. Na [zamowienie](http://www.komunikat y.pl/komunikaty/3,79737.html?&announcementTypeAlias=przetargi&xxNoticeType=1) cesarza nad ich powstaniem pracowali Albrecht Durer. Albrecht Altdorfer, Hans Springinklee i Hans Burgkmair, Hans Schafelein, Leonhard Beck, Erhard Schon i prawdopodobnie brat Albrechta Durera, Hans Durer.
W przypadku indywidualnych prac Albrechta Durera mamy do czynienia z drzeworytami, jednym miedziorytem (Rycerz, Śmierć i Diabeł 1513) i stalorytem (Wielkie działo 1518). To oryginalne dzieła artysty powstałe za jego życia (dotyczy to samych matryc jak i tłoczenia z nich grafik), oraz po jego śmierci. Najpoźniejszą odbitkę z 1620 r. stanowi wspomniany Rhinocervs (wszystkie prace tłoczone z oryginalnych matryc Durera). Należy tu zaznaczyć, iż mimo tego faktu nie pomniejsza to wartości tych dzieł dla historykow sztuki i kolekcjonerow.
Tryumfalny pochod cesarza Maksymiliana I to dzieło drzeworytnicze wykonane na zamowienie samego cesarza Maksymiliana I (1459-1519). Cykl doczekał się kilku edycji w XVI w. ale dopiero po śmierci cesarza, wszystkie tłoczono na papierach czerpanych ze zindywidualizowanymi znakami wodnymi, co m.in. pozwala na właściwe datowanie poszczegolnych tłoczeń. Kolejne edycje ukazały się dopiero w XVIII i XIX wieku. Prace nad wykonaniem dzieła trwały kilka lat, jako pierwsze zostały wykonane szkice kompozycyjne na podstawie, ktorych realizowano matryce. Zachowały się akwarele i rysunki do tego dzieła autorstwa Albrechta Durera m.in. w zbiorach Albertiny. Najwcześniejsze prace do tego cyklu datowane w kompozycji 1508 wykonał Hans Burgkmair. Należy zaznaczyć, że sam cesarz Maksymilian I brał czynny udział w kształtowaniu kompozycji całego dzieła.
Wernisaż wystawy, ktorą Patronatem Honorowym objął Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, uświetni występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza pt. Taniec w czasach Durera.
Koordynacja projektu:
Katarzyna Trojanowska - kasia@villa.org.pl
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza - www.villa.prg.pl
30-233 Krakow, ul. 28 lipca 1943 roku 17a
Fundatorzy:
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Krakow
BP Europa SE, Grupa PZU, Siemens Sp. *Z o.o., Grupa PZU, Port Lotniczy Krakow-Balice, Anwa Toyota, Restauracja w Willi Decjusza*
_ _
_ _
_ _
bilety:
wstęp wolny
Polski Teatr Tańca, lato
Koncert Okudżawa, Cohen oraz utwory autorskie w wykonaniu zespołu Ponad Chmurami
19 lutego 2023 - 17:00jest więcej terminów
Aula Bł. Jakuba
ul. Gołębia 24 Krakówjest więcej miejsc
1 042 513teatr
Bisz, Te-Tris, VNM, Zeus, BonSoul
18 lutego 2023 - 20:00
Klub Kwadrat
ul.Skarżyńskiego 1 Kraków
78 646teatr
"Za granicą żartu"
17 lutego 2023 - 20:00
ICE KRAKÓW Congress Centre
ul. Marii Konopnickiej 17 Kraków
433 511teatr
Kabaret Nowaki - Za granicą żartu
17 lutego 2023 - 20:00jest więcej terminów
ICE Kraków Congress Centre
ul. Marii Konopnickiej 17 Krakówjest więcej miejsc
2 304 685teatr
Komedia improwizowana: Bardzo Dziwne Związki
16 lutego 2023 - 20:00jest więcej terminów
Artefakt Café
ul, Dajwór 3 Kraków
16 023teatr
Nowy Jork. Prohibicja
15 lutego 2023 - 17:30/20jest więcej terminów
Teatr im. J. Słowackiego
plac Świętego Ducha 1 Krakówjest więcej miejsc
131 153teatr
Nowy Jork. Prohibicja
15 lutego 2023 - 17:30/20jest więcej terminów
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
nie podano Kraków
180 566teatr
Harry Potter Symfonicznie - Orchestral Tribute
14 lutego 2023 - 16:00
ICE KRAKÓW Congress Centre
ul. Marii Konopnickiej 17 Kraków
125 187teatr
Walentynkowy Stand-up
14 lutego 2023 - 20:00
Klub Kwadrat
ul.Skarżyńskiego 1 Kraków
17 481teatr
Marcin Zbigniew Wojciech STAND-UP - Nowy program ,,SZTOS''
14 lutego 2023 - 20:00jest więcej terminów
Studenckie Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej "Kwadrat"
ul. Skarżyńskiego 1 Krakówjest więcej miejsc
436 268teatr
Inteligenci
14 lutego 2023 - 17:30/20jest więcej terminów
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
nie podano Krakówjest więcej miejsc
438 472teatr
żONa
13 lutego 2023 - 17:15/20
Kino Kijów
Al. Krasińskiego 34 Kraków
126 056teatr
Balet Potskhishvili Georgia
13 lutego 2023 - 19:00
Nowohuckie Centrum Kultury
ul. Jana Pawła II 232 Kraków
305 267teatr
Andrzej Poniedzielski - Nowa płyta "BA" - koncert urodzinowy
13 lutego 2023 - 17:30/20jest więcej terminów
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
nie podano Krakówjest więcej miejsc
402 545teatr
Księżniczka na ziarnku grochu / ONLINE
13 lutego 2023 - 11:40jest więcej terminów
Teatr Współczesny w Krakowie
ul. Starowiślna 21, II piętro Kraków
22 641teatr
Royal National Ballet Of Georgia Potkhishvili
13 lutego 2023 - 19:00jest więcej terminów
NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY
aleja Jana Pawła II 232 Krakówjest więcej miejsc
328 025teatr
Nic się nie stało
12 lutego 2023 - 16:00/18
Kino Kijów
Al. Krasińskiego 34 Kraków
118 292teatr