OTWARTYM GŁOSEM
- 30 czerwca 2012, sobota» 10:00
Śpiew jako doświadczenie mocy i wolności.
Warsztat skierowany do wszystkich (po 18 roku życia), szczegolnie do osob, ktore niekoniecznie posiadają doświadczenie wokalne, ale chcą śpiewać, ośmielić się do uczestniczenia we wspolnym śpiewie i śpiewania samemu w rożnych sytuacjach.
Celem warsztatu jest doświadczenie mocy tzw. śpiewu białego ("na otwartym gardle") i uwolnienie swojego głosu, poznanie jego możliwości, słuchanie siebie i siebie nawzajem, harmonizowanie się z innymi (i sobą samym) poprzez śpiew, a zarazem otwarcie się na pieśń (pieśni), ktorą każdy nosi w sobie, wyzwolenie ukrytych pokładow ekspresji, tego, co "chce się wypowiedzieć" poprzez nasz głos, uwolnienie stłumionych emocji, ktore mogą znaleźć ujście w śpiewie oraz ogolna poprawa samopoczucia, podniesienie poziomu energii, nastroju, a także zrelaksowanie się.
W proces odkrywania swojego głosu angażowane jest całe ciało, włączane są ćwiczenia mające na celu rozgrzanie rożnych jego obszarow i rozluźnienie, także za pomocą wibracji głosu (swoisty masaż dźwiękiem, wewnętrzne mruczenie, śpiew samogłosek, itd.). Proponowane są ponadto rozne ćwiczenia oddechowe, w powiązaniu z ruchem (inspirowane jogą, tai- chi, metodą Strelnikowej), ćwiczenia dykcyjne, sprzyjające rozluźnieniu gardła, aparatu mowy itd. Wprowadzam elementy wizualizacji, naśladownictwa rożnych odgłosow, zabawy, śpiew z afektem (możliwość wyrażenia rożnych emocji). Duża część zajęć poświęcona jest takiemu "uruchamianiu" głosu, dostrajaniu się, odnajdywaniu własnej "ścieżki głosu" w ciele, swobodnemu wyrażaniu się głosem, także poprzez wspolną intuicyjną improwizację.
Poznawanie i śpiewanie pieśni tradycyjnych jest także ważnym elementem zajęc. Istotny jest tu jednak sam proces uczenia się, śpiewanie i odnajdywanie ducha pieśni, dostrajanie się do niej. W zależności od potrzeb uczestnikow, możliwości i preferencji grupy proponujemy odpowiednie pieśni polskie, ukraińskie, białoruskie, bułgarskie lub litewskie.
Prowadzi: Ewa Cichoń
Od wielu lat odkrywa wspaniałe efekty śpiewu na ciało, umysł i psyche, poznaje repertuar tradycyjny Europy środkowowschodniej, krajow bałtyjskich i in., śpiewa głosem białym, ale także poznaje inne sposoby emisji oraz rozszerzone techniki wydobycia głosu (np. śpiew alikwotowy), formy improwizacji głosowej, teatralne i in. techniki pracy z ciałem i głosem a także rożne formy terapii poprzez dźwięk i muzykę. Uczestniczyła w projektach wokalnych m.in. Gromada Śpiewacza, z ktorą wystąpiła m.in. na festiwalu w Rożen (Bułgaria).
Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie dwuletnie dwustopniowe Szkolenie w muzykoterapii dr Elżbiety Galińskiej przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (metoda włącza m.in. elementy psychoramy morenowskiej, improwizację, techniki kierowanej wyobraźni, oryginalną technikę portretu muzycznego). Wspołpracowała jako aktorka z Teatrem Drzewo Peruna Piotra Filonowicza (m.in. w opartym na pieśniach bałtyjskich spektaklu "Egle"), Interaktywnym Teatrem Procesu Oksany Dąbrowskiej (teatr dramy). Uczestniczyła w warsztatach psychologii zorientowanej na proces (m.in. Lane'a Arye), a także wspołprowadziła z Oksaną Dąbrowską warsztaty pracy z głosem tą metodą. Prowadziła ponadto warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii dla dzieci we wspołpracy z Fundacjami „Dobra Wioska", „Marebito", „Muzyka jest dla wszystkich".
Od kilku lat prowadzi warsztaty pracy z głosem i spiewem, a od marca 2010 cotygodniowe "Spotkania z głosem" w Warszawie www.studioemocji.pl
Obecnie poszerza swoje doświadczenie w ramach 2-letniego kursu „Arteterapia. Kultura przeciw wykluczeniu", poznając m.in. techniki terapii ruchem i tańcem, animacji plastycznej, problematykę rożnych grup wykluczenia społ.
Terimin: 30 czerwiec - 1 lipiec w godz. 10-17 (z przerwą na obiad)
Koszt: 240zł
Miejsce: PraPełnia, ul. Dietla 97/9 Krakow (tuż przy skrzyżowaniu Dietla ze Starowiślną, 10min. od Rynku Głownego)
Zapisy i Informacje: tel. 509 424 465 (może być sms) lub mailowo na pracownia@prapelnia.pl. Pytania dotyczące warstwy merytorycznej warsztatu można też zadawać prowadzącej pod nr tel. 695 798 422
Rezerwacja nastepuje po zgłoszeniu telefonicznym bądź mailowym oraz wpłacie na konto Pracowni 100zł (można rownież wpłacić od razu coałość kwoty). Do pięciu dni przed zajęciami istnieje możliwość zwrotu wpłaty - po potrąceniu kosztow administracyjnych w wysokości 30zł. Po tym czasie kwota nie ulega zwrotom.
O rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń/opłat. W przelewie proszę wpisać tytuł zajęć i swoje Imię z telefonem kontaktowym.
W przypadku nie zgłoszenia się minimalnej ilości uczestnikow, organizator zastrzega sobie możliwość odwołania/przełożenia zajęć na inny termin. W tym przypadku zwracamy pełną kwotę jaka została wpłacona.
Joga dla rodzin z dziećmi w Strefie Klocków
12 października 2024 - 09:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
47 109samorozwoj
Targi Zajęć Pozalekcyjnych w Galerii Bronowice
14 września 2024 - 12:00
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61 Kraków
60 302samorozwoj
Rodzinne oprowadzanie w MIT
20 lipca 2024 - 14:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
95 422samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (37-48 lat)
8 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
133 289samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
1 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
136 965samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (30-40 lat)
19 maja 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
145 754samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
14 maja 2024 - 19:00
Chicago Bar
Sławkowska 11 Kraków
149 535samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (25-35 lat)
14 kwietnia 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
168 535samorozwoj
OLKA SZCZĘŚNIAK „SKĄPIEC POZNAWCZY”
29 stycznia 2024 - 20:00
NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY
aleja Jana Pawła II 232 Kraków
220 854samorozwoj