Nie dostępność sztuki?
- 4 grudnia 2012, wtorek» 18:00
W ramach Audiodeskrypcja i Podzielmy się Kolekcją!
Panel dyskusyjny z udziałem Magdaleny Gatlik, Tomasza Strzymińskiego, Barbary Szymańskiej i Marka Wysockiego poświęcony zagadnieniom udostępniania sztuki osobom niepełnosprawnym, w tym osobom z niepełną sprawnością wzroku. Moderatorka: Anna Lebensztejn.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi potrzeby udostępniania wspołczesnej kultury rożnym grupom odbiorcow. Na ile jednak przy projektowaniu budynkow czy organizowaniu wydarzeń myślimy o potrzebach osob z rożnego rodzaju niepełnosprawnościami? Swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat podzielą się Magdalena Gatlik, pedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku oraz dr Marek Wysocki, wykładowca Politechniki Gdańskiej. W trakcie panelu dyskusyjnego zajmiemy się kwestią udostępniania kultury, zwłaszcza z punktu widzenia dwoch zagadnień:
- Dostępność obiektow kultury z uwzględnieniem potrzeb osob z rożną niepełnosprawnością. Projektowanie uniwersalne obiektow kultury.
- Kultura dostępna dla wszystkich: zagadnienia aktywnego uczestnictwa osob niepełnosprawnych w wydarzeniach kulturalnych.
Zapraszamy do udziału w panelu i włączenia się do dyskusji na temat dostępności kultury.
Magdalena Gatlik. Nauczyciel mianowany na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Ukończyła bibliotekoznawstwo i informację naukowo-techniczną w Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz studia podyplomowe z tyflopedagogiki, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki oraz studia podyplomowe z zakresu ICT, językow obcych oraz drugiego przedmiotu na kierunku wiedza o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada uprawnienia biblioterapeuty II stopnia (Akademia Pedagogiczna 2010).
*Tomasz Strzymiński*. Prekursor polskiej audiodeskrypcji. Założyciel i prezes Fundacji Audiodeskrypcja działającej na rzecz udostępniania kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością. Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu nauczania tworzenia audiodeskrypcji. Jest wspołautorem pierwszych polskich standardow tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych.
Barbara Szymańska. Pedagog, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, specjalistka ds. tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji w Polsce. Konsultowała i wspołtworzyła audiodeskrypcję do ponad 70 dzieł. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Jest wspołautorką pierwszych polskich standardow tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych.
Marek Wysocki. Pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ekspert z zakresu projektowania przestrzeni dostępnej dla osob niepełnosprawnych oraz osob starszych. Autor wielu artykułow dotyczących „projektowania dla wszystkich", ekologii oraz zrownoważonego rozwoju. Audytor w zakresie dostępności obiektow i przestrzeni publicznych. Tworca i realizator programow edukacyjnych. Autor książki „Projektowanie otoczenia dla osob niewidomych. Pozawzrokowa percepcja przestrzeni" (2010), pierwszej w Polsce publikacji szeroko omawiającej zagadnienia projektowania przestrzeni dostępnej dla osob z dysfunkcją wzroku. Autor wzorow przemysłowych i użytkowych wspomagających poruszanie się osob niewidomych w środowisku zabudowanym. Organizator i aktywny uczestnik wielu konferencji i seminariow poświęconych problematyce osob niepełnosprawnych. Społecznik, udzielający się na rzecz środowiska osob z niepełnosprawnością. Propagator idei rownego dostępu osob z niepełnosprawnością do powszechnej edukacji, w tym do studiowania na wyższych uczelniach.
W ramach Audiodeskrypcja i Podzielmy się Kolekcją!
Projekt oraz organizowane w jego ramach wydarzenia są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
bilety:
wstęp wolny
Joga dla rodzin z dziećmi w Strefie Klocków
12 października 2024 - 09:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
42 383samorozwoj
Targi Zajęć Pozalekcyjnych w Galerii Bronowice
14 września 2024 - 12:00
Galeria Bronowice
ul. Stawowa 61 Kraków
55 575samorozwoj
Rodzinne oprowadzanie w MIT
20 lipca 2024 - 14:00
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
św. Wawrzyńca 15 Kraków
90 690samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (37-48 lat)
8 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
128 556samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
1 czerwca 2024 - 18:00
N'Joy
Bracka 4 Kraków
132 232samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (30-40 lat)
19 maja 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
141 018samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
14 maja 2024 - 19:00
Chicago Bar
Sławkowska 11 Kraków
144 791samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (25-35 lat)
14 kwietnia 2024 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
163 789samorozwoj
OLKA SZCZĘŚNIAK „SKĄPIEC POZNAWCZY”
29 stycznia 2024 - 20:00
NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY
aleja Jana Pawła II 232 Kraków
216 105samorozwoj