16 urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie
- od: 1 października 2022, sobotado: 4 października 2022, wtorek
W najbliższy weekend rozpoczyna się świętowanie 16 urodzin Instytutu Konfucjusza w Krakowie! Z tej okazji Instytut przygotował całą gamę atrakcji, które odbędą się stacjonarnie i online. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W programie obchodów można znaleźć m.in.: pokaz tradycyjnej mody chińskiej, warsztaty, lekcje pokazowe i wykłady - w tym prawdziwą perełkę, czyli wykład Mao Rui, która przekłada na j. chiński literaturę polską, m.in. twórczość Stanisława Lema i Doroty Masłowskiej.
Program obchodów 16 urodzin Instytutu Konfucjusza w Krakowie
1-4 października 2022
1 października, sobota
• godz. 16:00, budynek IK – sala 3.04
Bankiet u Dong Qichanga – pokaz strojów dynastii Ming wraz z komentarzem
W sobotę odbędzie pokaz strojów dynastii Ming (1368–1644), w nietypowej formie inscenizacji bankietu, którego gospodarzem zostanie malarz, kaligraf i teoretyk sztuki Dong Qichang. Na jego zaproszenie odpowiedzą utalentowani uczeni, cesarscy nadzorcy, synowie oficjeli oraz wyrafinowane arystokratki. Wśród zaprezentowanych modeli znajdą się ikoniczne fasony jak np. tieli, zhaojia, daopao czy ao qun. Zaprezentowane modele powstały na fali hanfuyundong (tzw. ruch hanfu), gdy to nastąpił triumfalny powrót mingowskiej mody na ulice miast. Zwolennicy tej estetyki wskrzeszają dawne kroje, redefiniując ich przeznaczenie i dodając nowe wzory.
Pokaz zakończony zostanie komentarzem opisującym przedstawione ubiory, nawiązującym nie tylko do historycznego przeznaczenia danych strojów, ale i współczesnych rozwiązań.
dr Magdalena Grela-Chen, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
Badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfui mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfuoraz innych strojów azjatyckich.
• godz. 18, sala 3.04
Wieczór z chińskimi grami – Majiang 麻将 i Weiqi 围棋
Po pokazie odbędą się warsztaty gier Majiang 麻将oraz Weiqi 围棋. Rozgrywki poprzedzi krótkie wprowadzenie przybliżające specyfikę gier oraz zasady, a na zwycięzców późniejszych potyczek czekają drobne upominki.
Ze względu na ograniczoną ilość kompletów, obowiązują zapisy mailowe: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl
Majiang 麻将 (Madżong) – w wersji turniejowej gra dla czterech graczy, w której wykorzystuje się komplet 144 tzw. kamieni podzielonych na grupy. Celem gry jest uzbieranie jak największej ilości punktów poprzez zbieranie określonych układów kolorów oraz figur.
Weiqi 围棋 (Go) – znana w Chinach od tysięcy lat, spopularyzowana pod japońską nazwą go, gra planszowa dla dwóch osób. Pozorna prostota zasad oraz formy – gra się tylko dwoma rodzajami pionków, kryje w sobie gigantyczny potencjał przy jednoczesnym zapewnieniu rozrywki również dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z weiqi graczom.
2 października, niedziela
• godz. 15:00 – online
Rozstrzygnięcie facebookowego konkursu na zdjęcie ze zwierzakiem w trakcie nauki o Chinach lub j. chińskiego.
Jeżeli posiadasz zdjęcie, na którym Twój pupil na przykład za mocno zainteresował się podejrzanie ciepłą książką do HSK, czy też domaga się miłości zawsze, gdy próbujesz spokojnie poczytać o historii Chin – zapraszamy do udziału w internetowy konkursie odbywający się przez profil Instytutu na Facebooku. Do 2 października zbieramy pod postem zdjęcia, a o 15:00 ogłosimy zwycięzców – właścicieli zdjęć z największą ilością polubień, dla których przygotowaliśmy drobne upominki (z których być może skorzystają również ich puchaci przyjaciele).
• godz. 15:15 – online
Sto lat i jeszcze dłużej! O pogoni za zdrowiem i długowiecznością oraz szansach dla Chin na światowym rynku suplementów diety – wykład poprowadzi Michał Sabat.
W wystąpieniu poruszone zostaną tematy kulturowych uwarunkowań oraz szans jakie, stwarza globalizacja dla rozwoju chińskiego rynku suplementów diety, w szczególności tych opartych o Tradycyjną Medycynę Chińską. Zostanie poruszony również temat potencjału zdrowotnego wybranych substancji pochodzących z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz ogólnej specyfiki rynku suplementów diety.
Michał Sabat – doktorant na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz absolwent Studiów nad Chinami na IBiDW UJ. Uczestnik badań i autor publikacji w zakresie właściwości substancji pochodzących z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jego zainteresowania badawcze obejmują również rolę zagadnienia nauki i techniki w chińskiej doktrynie strategicznej i rozwojowej.
Link do spotkania opublikowany przed wystąpieniem, będzie również zamieszczony w mediach społecznościowych.
• godz. 16:00 – online
Lekcja pokazowa online dla początkujących
Lektorki Instytutu Konfucjusza przygotowały skompresowaną, godzinną lekcję pokazową dla osób zastanawiających się nad rozpoczęciem nauki j. chińskiego on-line. W trakcie spotkania na platformie Teams przedstawione zostaną sposoby prowadzenia tego typu zajęć oraz będzie można osobiście przekonać jakie możliwości daje forma nauki tego typu.
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:
intytut.konfucjusza@uj.edu.pl
Do zapisanych osób zostanie wysłany przed zajęciami link do spotkania.
3 października – poniedziałek
• godz. 17:00, sala 2.10
Warsztaty kreatywno-kaligraficzne: dekorowanie wachlarzy
Zdobny wachlarz jest jednym z najpopularniejszych symboli kojarzonych z kulturą Chin, a historia rozwoju form dekoracyjnych zawartych w jego strukturze świetnie obrazuje również ogólne kierunki rozwoju Sztuki w Chinach.
Warsztaty poprowadzone będą przez lektorów Instytutu Konfucjusza w Krakowie i poprzedzone zostaną krótkim wprowadzeniem w formie wykładu mającym zainspirować do późniejszej pracy twórczej.
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:
intytut.konfucjusza@uj.edu.pl
• godz. 18:35-19:10, sala 2.03
Mini-lekcja tematyczna o kolorach z wykorzystaniem słowników
Jak właściwie przetłumaczyć kolor qing 青? Dlaczego nie powinno się zapisywać imion na czerwono? Czy czarny kojarzony jest wyłącznie negatywnie? – na te oraz znacznie więcej pytań odpowiemy w trakcie lekcji tematycznej o kolorach z wykorzystaniem, często niedocenianych przez nas, a dostępnych na wyciągnięcie ręki w Bibliotece Instytutu, słowników. Lekcja przyda się zarówno osobom znającym słownictwo (odświeżenie tematu przez rozpoczęciem zajęć;), jak i tym, które nie znają (jeszcze) j. chińskiego i chciałyby nauczyć się kilku słówek.
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:
intytut.konfucjusza@uj.edu.pl
• godz. 19:15-20:00, sala 2.03
Mini-lekcja z chińskiej wymowy
Zarówno osoby chcące poznać zapis fonetyczny pinyin, jak i te, które chcą odświeżyć swoje umiejętności czy też spróbować sił w czytaniu chińskich łamańców językowych, zapraszamy na zajęcia z chińskiej wymowy, które poprowadzą nasi lektorzy. Dla najodważniejszych uczestników przygotowaliśmy małe upominki, które pomogą w dalszej nauce.
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:
intytut.konfucjusza@uj.edu.pl
4 października – wtorek
• godz. 16:00-18:00, Biblioteka IK – s. 2.07
Biblioteka Instytutu Konfucjusza w Krakowie otworzy swoje powoje – konsultacje, przegląd materiałów do nauki oraz loteria
Ostatni dzień obchodów urodzin Instytutu skupiać się będzie na książkach, bez których nauka j. chińskiego i o Chinach byłaby niemożliwa. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w loterii urodzinowej – dla pierwszych 30 osób, które od godz. 16:00 przyjdą wypożyczyć książkę, przygotowana została urodzinowa loteria, w której każdy los wygrywa.
Dodatkowo przygotowany zostanie przegląd podręczników i materiałów dostępnych w bibliotece. Lektorzy pomogą we właściwym doborze książek w zależności od poziomu językowego. Podczas wydarzenia będzie można również możliwość dokonania zapisu na kurs języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza, zajęcia ruszają od 5 października.
• godz. 17:00-17:45, s. 203
Warsztaty z materiałów do nauki
W trakcie warsztatów przedstawiony zostanie przekrój materiałów ułatwiających oraz usprawniających naukę języka chińskiego we własnym zakresie, ponieważ ilość dostępnych materiałów, również tych w internecie, może być czasami przytłaczająca. Niezależnie od poziomu j. chińskiego – na tych zajęciach każdy znajdzie rekomendacje dla siebie.
Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:
intytut.konfucjusza@uj.edu.pl
• godz. 18:00, s. 3.04
Wykład Mao Rui – Między słowami
Literatura polska ma w Chinach dość ugruntowaną pozycję, a kolejne międzynarodowe nagrody przyznawane polskim pisarzom sprawiają, że jej popularność rośnie na chińskim rynku wydawniczym. Jako tłumaczka Mao Rui dzieli się swoimi doświadczeniami translatorskimi. Prezentowane przykłady ukazują możliwości ekwiwalentów w językach genetycznie bardzo odległych oraz próby poszukiwania zasady kompromisu "złotego środka" wiernością a kreatywnością w trakcie tłumaczenia Cyberiady Stanisława Lema i Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej na język chiński.
Mao Rui 毛蕊 - absolwentka polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (BFSU), doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polonistka, tłumaczka, obecnie pracuje na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych (SISU) jako lektorka i kierownik studiów polonistycznych. Tłumaczka, autorka chińskiego przekładu Cyberiady oraz Summy Technologiae (współtłumaczka) Stanisława Lema. Autorka przekładu Antologii Polskich Dramatów (wydanie odbędzie się w 2022 roku). Autorka przekładu 12 srok za ogon Stanisława Łubieńskiego (wydanie odbędzie się w 2022 roku).
Czas trwania: 1-4 października 2022 r.
Miejsce:
Instytut Konfucjusza w Krakowie
ul. Oleandry 2A.
Więcej informacji: http://www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
4 strony designu
23 marca 2013 -
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Wietora 15 Kraków
26 931samorozwoj
Galicyjski Pierścień Krakowa
23 marca 2013 - 11:00-13.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25 Kraków
27 011samorozwoj
Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną
22 marca 2013 -
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Wietora 15 Kraków
26 908samorozwoj
Świadoma Mama intymnie w Krakowie!
21 marca 2013 - 2013-03-21
Hotel Swing
Dobrego Pasterza 124 Kraków
27 099samorozwoj
Wschód Europy jako wyzwanie
21 marca 2013 - 18:00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25 Kraków
27 137samorozwoj
TRAWERS slajdowisko: Nepal - Gorączka wysokości
20 marca 2013 -
Cafe Szafe
ul. Felicjanek 10 Kraków
28 329samorozwoj
Kurs podstaw kroju i szycia
od: 11 marca 2013 do: 20 marca 2013
Pracownia
Stare Miasto Kraków
28 839samorozwoj
TRAWERS "o podróżach inaczej - albinosi w RPA"
19 marca 2013 -
Kolanko No 6
ul. Józefa 17 Kraków
28 485samorozwoj
Warsztaty rozwoju osobistego "Ja w relacjach"
18 marca 2013 -
Gabinet Pomost
Piwna 24/1 Kraków
28 152samorozwoj
RWANDA - Nieznane oblicza kraju tysiąca wzgórz Publiczne
17 marca 2013 - 18:00
kawiarnia CUDOWNE LATA
Garncarska 5 Kraków
31 667samorozwoj
Zapraszamy na żonglerskie Show Mateusza Kownackiego.
17 marca 2013 -
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Wietora 15 Kraków
28 428samorozwoj
Dzień św. Patryka
16 marca 2013 -
sala zespołu Comhlan, Barka
św. Wawrzyńca 16 (wejście od ulicy Bartosza) Kraków
28 542samorozwoj
Konkurs na baranka wielkanocnego
16 marca 2013 -
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Wietora 15 Kraków
28 717samorozwoj
Rodzinne wędrówki i warsztaty na Szerokiej
9 marca 2013 - 12:00
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży Galeria Atelier
ul. Szeroka 16 Kraków
29 886samorozwoj
„Mona Lisa z wąsami” w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży
7 marca 2013 -
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży Galeria Atelier
ul. Szeroka 16 Kraków
29 858samorozwoj
O dziedzictwie, kulturze i tożsamości słowackiej
5 marca 2013 - 18:00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25 Kraków
29 424samorozwoj
Filcowe warsztaty - rękodzieło dla każdego
1 marca 2013 -
Rodzinka Cafe
Floriańska, 15 Kraków
30 272samorozwoj