Marek Dyjak i Goście: Kasia Moś, Jan Kondrak, Robert Kasprzycki
- 20 października 2024, niedziela» 19:00
MAREK DYJAK I GOŚĆIE:KASIA MOŚ, JAN KONDRAK, ROBERT KASPRZYCKI | KONCERT FINAŁOWY 60.SFP
• Marek Dyjak głos absolutnie fenomenalny. Spiżowy, szeroki i ciężki jakby Dzwon Zygmunta miał za pa-trona. Przy tym ma niepowtarzalną chrypę, ten głos, intrygującą. Coś jakby bulgot siarki piekielnej we mły-nie do skalnego kruszywa. W dodatku zawsze rozbrzmiewa w temperaturze wrzenia. Idealnie nadaje się do śpiewania piosenek dramatycznych. Oczyszczających w myśl pojęcia "Katharsis" Ten atut już został po wielekroć wykorzystany. Ostatnio nastąpiły pozytywne zmiany w życiu prywatnym Marka Dyjaka. W związku z tym artysta proponuje widowni "Nowego Dyjaka", który wzbogaci swój wizerunek o piosenki pogodne, przywołujące również dobre strony życia człowieczego. Będzie to nieco kontrastujące przedsięwzięcie z dotychczasowym dorobkiem wokalisty ale z wielką korzyścią dla widzów. Dyjakowi można zaufać, gdyż oprócz talentu do śpiewania i charyzmy ma jeszcze zdolność dobierania odpowiedniego repertuaru, i w tym względzie nigdy się nie pomylił. Otwórzmy się na nowe w Dyjaku, a on odnowi nas swą odnową. Jubileuszowy charakter koncertu podkreślą zaproszeni przez artystę goście!
• Kasia Moś,
Kasia Moś - polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i aktywistka społeczna. Od po-czątku kariery w 2002 wydała trzy albumy studyjne: Inspination, Moniuszko 200 i Karin Stanek. Reprezen-tantka Polski w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.
• Jan Kondrak - laureat II nagrody SFP z roku 1985,
Jan Kondrak to głos.Wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardow-skich.Jest też cenionym autorem i kompozytorem.Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Słusznie kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Występuje w konwencji " na głos męski i gitarę", ewen-tualnie z towarzyszeniem dwóch, trzech akompaniatorów. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leo-narda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego) Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad, tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów.
• Robert Kasprzycki - zwycięzca 28. edycji SFP z roku 1992,
Singer-songwriter, muzyk, poeta. W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: "Niebo do wynajęcia" było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, "Światopodgląd" - popisem roc-kowej energii, "Piosenki i Nie" - znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, "Cztery" zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości - zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę.
• oraz kwartet znakomitych muzyków:
• Mateusz Kołakowski - (foretpian)
Pianista regularnie koncertujący w Stanach Zjednoczonych, wystąpił między innymi w Los Angeles, Nowym Jorku i Chicago. Laureat Nagrody The Most Promising Performer Podczas Jazzowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu, Uczestnik Festiwalu Jazzowego w Montreux w Szwajcarii, a także Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych W Pradze.
• Leszek Szczerba - (saksofony)
Krakowski muzyk jazzowy, grający na wszystkich saksofonach oraz klarnecie, legenda polskiej sceny muzycznej od lat grający z największymi artystami takimi jak Grzegorz Turnau, Marek Grechuta czy Andrzej Zaucha.
• Alan Wykpisz - (kontrabas)
Jeden z najmocniej wyróżniających się kontrabasistów młodej polskiej sceny jazzowej. Wszechstronny instrumentalista obdarzony wspaniałym feelingiem i muzykalnością. Jest członkiem najciekawszych projektów, które w przeciągu ostatnich kilku lat pojawiły się w naszym kraju: High Definition Quartet, Vehemence Quartet oraz łączącego jazz z rapem Eskubei i Tomek Nowak Quartet. Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja czy Indie. Koncertował z wieloma artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Joel Frahm, Adam Pierończyk, Michał Urbaniak, Grzegorz Karnas, Aga Zaryan czy Grzech Piotrowski.
• Grzegorz Pałka -( perkusja)
Perkusista jazzowy wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Billy Hart, Brian Blade, Marcus Gilmore, Eric Harland, Dennis Mackrel, Kendrick Scott, Billy Drummond, Damion Reid, Ari Hoenig. Koncertujący w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej artysta w swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Jacek Niedziela-Meira, Piotr Wojtasik, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Szymon Mika, Kuba Stankiewicz.
• Koncert jest częścią Jubileuszowej, 60. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (17-20.10.2024), najstarszego Festiwalu piosenki autorskiej w Polsce. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie w swojej ponad półwiecznej historii oparł się trendom obniżenia wartości kulturalnych treści. Przez wszystkie lata istnienia w zawierusze historii współczesnej Polski trwał wiernie na straży artystycznego wyrazu, promując twórców niebanalnych i polską twórczość, szczególnie zaś twórczość debiutancką, którą chce przekazywać swoim wiernym słuchaczom i uczestnikom. Zarówno Festiwal jak i artyści z nim związani na trwale wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki. Na Festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Piotr Szczepanik, Stanisław Soyka, Lech Janerka, Renata Przemyk, Grzegorz Turanu i inni.
Marek Dyjak
Marek Dyjak
"Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym" - tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Dyjak to Dyjak - mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. On też tak czuł. W 2008 roku na Wielkanoc przymocował do drzewa linkę holowniczą. Pogotowie stwierdziło zgon. Obudził się po kilku dniach w śpiączce, nic nie pamiętał. Nie każdemu odpowiada styl bycia Dyjaka, choć od trzech lat nie pije i walczy z nałogiem to wciąż pozostaje sobą - i na tym polega jego niezwykły fenomen, który przyciąga koneserów dobrej muzyki. Bywały w jego karierze momenty, w których muzyk mógł iść za ciosem - wbić się na potocznie zwany "artystyczny świecznik". Wolał jednak iść własną drogą, nie zawsze łatwą lecz kierowaną przez siebie samego, nie oddał swojej kariery w cudze ręce. Niektórzy widzą w tym artystyczną pozę - Dyjaka wyklętego, samotnika i indywidualistę. Mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których - jak mówią sami fani - jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem - ocenia Jan Wołek. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą. Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
METEOPATA
19 kwietnia 2007 - 20:30
pub CZASEM TRZEBA
ul. Mikołajska 14 Kraków
17 970muzyka
Cztery Pory Roku
18 kwietnia 2007 - 13:00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25 Kraków
18 107muzyka
Nowe wiersze i nowe piosenki
14 kwietnia 2007 - 18:00
ŚródmiejskiOśrodek Kultury
ul. Mikołajska 2 Kraków
17 873muzyka
Nowe wiersze i nowe piosenki
14 kwietnia 2007 - 18:00
ŚródmiejskiOśrodek Kultury
ul. Mikołajska 2 Kraków
41 353samorozwój
koncert zespołu DETOXwystawa fotograficzna - Piotr Piątek
14 kwietnia 2007 - 21:00
Klub U Louisa
Rynek Główny 13 Kraków
19 636muzyka
Wieczór z Bardem
11 kwietnia 2007 - 19:00
CK Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2 Kraków
18 209muzyka
PŁACZCIE ANIELI
5 kwietnia 2007 - 20:15
Kazimierz
Plac Wolnica Kraków
18 293muzyka
Combichrist
24 marca 2007 - 19:00
Klub Rotunda - parter
Oleandry 1 Kraków
18 791muzyka
Indie Riot Night
23 marca 2007 - 20:00
Klub B-side
Estery 16 Kraków
19 278muzyka
Koncert Mistrzów
18 marca 2007 - 18:00
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
18 961muzyka
VIRIDARIUM PASYJNE
17 marca 2007 - 19:00
Krakowska Opera Kameralna
Miodowa 15 Kraków
18 701muzyka
Karol Szymanowski koncert poetycko - muzyczny
17 marca 2007 - 17:00
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
18 829muzyka
Koncert uczestników kursu mistrzowskiego
17 marca 2007 - 19:00jest więcej terminów
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
18 706muzyka
Piękne pieśni, piękne głosy
17 marca 2007 - 18:00
Klub Kultury „Wola
Królowej Jadwigi 215 Kraków
18 555muzyka
Prezentacja utworów A. Cofalika
16 marca 2007 - 18:00
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
19 114muzyka
Widowisko muzyczneJAŚ I MAŁGOSIA
15 marca 2007 - 15:45jest więcej terminów
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
20 173muzyka
Inauguracja Festiwalu
15 marca 2007 - 18:30
Aula Florianka
Basztowa 8 Kraków
18 931muzyka