Wystawa UNESCOOUR PLACE– The World’s Heritage w Krakowie
- od: 17 sierpnia 2007, piątekdo: 26 sierpnia 2007, niedziela
Wiatraki w Kinderdijk-Elshout, Holandia
Wystawa zdjęć obiektów UNESCO
Ruszył ogólnopolski cykl pierwszej na świecie wystawy fotografii z kolekcji „OUR PLACE - The World’s Heritage” („NASZE MIEJSCE - Światowe Dziedzictwo”). Już od 17 sierpnia br. będzie można obejrzeć ją w krakowskiej Galerii Kazimierz. Celem wystawy jest zaprezentowanie szerokiej publiczności zdjęć obiektów należących do Światowego Dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO, wykonanych przez międzynarodowy zespół uznanych fotografów. Organizatorem wystawy jest Panasonic Polska, który aktywnie wspiera projekt „OUR PLACE - The World’s Heritage”. Honorowy patronat nad wystawą objęło natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie zrobiono aparatami marki Lumix.
Cykl wystaw, które odbywają się w największych polskich miastach jest autorskim pomysłem Panasonic Polska i stanowi część globalnego projektu UNESCO pod nazwą „OUR PLACE – The World’s Heritage”. Jego celem jest stworzenie największej na świecie kolekcji zdjęć, a tym samym swoistej dokumentacji obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zlokalizowanych w 138 krajach na całym świecie. Trafiają na nią obiekty i miejsca, które według Komitetu Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości, posiadają wyjątkową i uniwersalną wartość, a także ogromne znaczenie dla świata ze względu na swe walory kulturowe lub przyrodnicze. Wśród prezentowanych obiektów będzie można zobaczyć zarówno te bardzo znane jak Taj Mahal czy Katedrę w Kolonii, jak i te mniej popularne jak Grobowiec Askii w Mali lub Wyspę Robben w RPA. Zwiedzający będą mogli podziwiać również fotografie rodzimych obiektów – warszawską Starówkę, Kopalnię Soli w Wieliczce czy drewniane kościoły południowej Małopolski.
Fotografowie zaangażowani w projekt „OUR PLACE – The World’s Heritage”, eksponując najbardziej cenione wartości wybranych obiektów, uwiecznili niezwykłe bogactwo kultur i różnorodność przyrody wielu zakątków świata. Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie zostały wykonane cyfrowymi aparatami Lumix Panasonic: cyfrową lustrzanką DMC-L1, w klasycznej obudowie przypominającej tradycyjne aparaty analogowe, megazoomem DMC-FZ50 – następcę słynnego modelu FZ30 – oraz DMC-LX2 o matrycy specjalnie przystosowanej do robienia panoramicznych zdjęć w formacie 16:9. Aparaty Lumix wyróżniają: wysokiej jakości optyka firmy LEICA, unikalna optyczna stabilizacja obrazu MEGA O.I.S. oraz intuicyjna obsługa.
Wśród autorów prezentowanych prac znaleźli się tak uznani fotografowie jak: Geoff Steven, Geoff Mason, Amos Chapple, Chris Morton, Tui De Roy, David Muench, Water Poon, Pall Stefansson, Giora Dan, Rogerio Reis oraz Luis Castaneda. W tym roku do tego elitarnego grona dołączył znany polski fotograf Wojtek Wieteska. „Zaproszenie do tego międzynarodowego projektu było dla mnie wyróżnieniem. To prawdziwa przyjemność pracować w tak elitarnym zespole fotografów. Dzięki temu, że poproszono mnie o sfotografowanie wydawałoby się znanego mi miejsca, musiałem na nie spojrzeć zupełnie innym okiem i nie tylko uchwycić jego specyficzną atmosferę, ale też znaleźć nieznane dotąd fragmenty. Od 25 lat fotografuję różne miejsca na świecie, zatem projekt OUR PLACE jest w naturalny sposób przedłużeniem moich wielkomiejskich wędrówek ” – powiedział.
„Organizując wystawę zdjęć „OUR PLACE – The World’s Heritage” chcieliśmy przyczynić się do upowszechnienia wiedzy na temat miejsc należących do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cieszymy się, że na wystawie znalazły się zdjęcia warszawskiej Starówki wykonane przez polskiego fotografa. Jest to okazja do promowania Polski i jej zabytków, jak również doskonała możliwość, aby przetestować aparaty cyfrowe Lumix w rękach zawodowych fotografów” – powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska.
Polska jest pierwszym krajem, w którym odbywa się cykl wystaw prezentujących zdjęcia z kolekcji „OUR PLACE - The World’s Heritage”. Tygodniowe wystawy odbywają się w 6 największych polskich miastach. Otwarty charakter i zlokalizowanie wystaw w największych galeriach handlowych umożliwia zaprezentowanie zdjęć szerokiej publiczności. Uroczyste otwarcie w Krakowie odbędzie się 17 sierpnia, a wystawa potrwa do 26 sierpnia. Następnie zdjęcia zostaną zaprezentowane w Toruniu (31 sierpnia - 9 września). Dotychczas fotografie podziwiano w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Osoby, które nie będą mogły przybyć na wystawę osobiście, mogą zobaczyć zdjęcia na stronie http://www.ourplaceworldheritage.com/.
Honorowy patronat nad cyklem wystaw objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat merytoryczny wystawy objęła Europejska Akademia Fotografii.
Patronami medialnymi wydarzenia są: miesięcznik FOTO, portal fotopolis.pl, tygodnik Wprost, miesięcznik Voyage oraz Radio Złote Przeboje.
Panasonic (www.panasonic.co.jp/global) to marka handlowa koncernu Matsushita Electric Industrial, Co Ltd (MEI) z Osaki, który jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu elektronicznego (31 miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie pod względem przychodów). Koncern powstał w 1918 roku. Panasonic Polska Sp. z o.o. (www.panasonic.pl) funkcjonuje jako przedstawicielstwo handlowe koncernu od maja 1993 roku. Oprócz sprzętu AV (w tym profesjonalnego) Panasonic Polska oferuje także rozwiązania dla biznesu, np. cyfrowe urządzenia biurowe, źródła energii, nośniki danych oraz innowacyjne urządzenia AGD. Matsushita posiada oddziały w 44 krajach poza Japonią i zatrudnia na całym świecie ponad 290 tys. osób. Koncern wprowadził markę Panasonic w 1955 roku.
UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury z siedzibą w Paryżu powstało 16 listopada 1945 r. jak organizacja wyspecjalizowana ONZ. UNESCO jest organizacją multilateralną koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Konwencja UNESCO z 1972 r. o Ochronie Światowego Dziedzictwa zaowocowała powstaniem prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa, liczącej dzisiaj 830 obiektów – 644 kulturalnych, 162 naturalnych i 24 o charakterze mieszanym – w 138 krajach. Jest wśród nich 13 obiektów polskich, w tym 2 transgraniczne. Miejsca uwzględnione na liście stanowią wspólne dobro ludzkości, a wyróżnia je „najwyższa powszechna wartość”. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Szczególna opieka, jaką miejscom zaliczonym w poczet Światowego Dziedzictwa mają zapewnić Państwa – Strony Konwencji, ma je chronić przez zniszczeniem i pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń.
Wojtek Wieteska Absolwent wydziału operatorskiego Łódzkiej Filmówki. Fotografuje od 1983 roku. Jego twórczość osadzona jest w tradycji fotografii dokumentalnej i charakteryzuje się jednoznaczną, subiektywną perspektywą. Autor licznych, znaczących kampanii społecznych i reklamowych. Publikuje w prasie. Autorskie cykle pokazuje w muzeach i galeriach. Mieszkał w Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, a obecnie w Warszawie. Lista nagród Wieteski obejmuje m.in. nagrodę Kreatura 1995, Pinnacle DDB 1998, Agfa Pro 1998, Złote Orły 2000, nominację do Złotych Orłów 2003 oraz nagrody Kreatura 2005 i 2006.
bilety:
wstęp wolny
Monticello i Uniwersytet Wirginii w Charlottesville, USA
Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta, Australia
Kabaret Ani Mru-Mru; Kabaret Moralnego Niepokoju; Robert Korólczyk, The Jobers
15 kwietnia 2018 - 20:30
Nowohuckie Centrum Kultury
ul. Jana Pawła II 232 Kraków
10 077sztuka
Pakowski Konkurs Główny cz.II. – 14.04
14 kwietnia 2018 - 17:00
Nowohuckie Centrum Kultury
ul. Jana Pawła II 232 Kraków
17 333sztuka
Agnieszka Marylka Litwin i Robert Górski, Ewa Błachnio, Ad Hoc i Improband
14 kwietnia 2018 - 20:00
Nowohuckie Centrum Kultury
ul. Jana Pawła II 232 Kraków
17 215sztuka
Mistrzowie w Cervantesie: Goya. Warsztaty artystyczne dla dzieci
13 kwietnia 2018 - 17:00
Instytut Cervantesa
Kanonicza 12 Kraków
15 031sztuka
Pakowski Konkurs Główny cz.I. – 13.04
13 kwietnia 2018 - 18:00
Nowohuckie Centrum Kultury
ul. Jana Pawła II 232 Kraków
15 691sztuka
KABARET MŁODYCH PANÓW, TOMASZ JACHIMEK, K2, A JAK! , Prowadzenie: Piotr GUMA Gumulec
13 kwietnia 2018 - 21:00
Nowohuckie Centrum Kultury
Aleja Jana Pawła II 232 (przy Placu Centralnym) Kraków
14 691sztuka
Artur Andrus, Kabaret Hrabi, Zespół Reprezentacyjny, Marcin Wójcik, Kamila Klimczak, Solosters, Muzyczny Trójząb Neptuna.
12 kwietnia 2018 - 19:00
Nowohuckie Centrum Kultury
Aleja Jana Pawła II 232 (przy Placu Centralnym) Kraków
15 985sztuka
XVII Kabaretowa PrzeglądARKA: After Klamka!
7 kwietnia 2018 - 20:00
Klub Akademicki Arka
Al. 29 listopada 50 Kraków
9 469sztuka
otwarcie wystawy Pauliny Niemczyk
6 kwietnia 2018 - 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej OFF FRAME
ul. Krakowska 41 Kraków
9 647sztuka
NONsensowne Technologie - wystawa prac Przemysława Jasielskiego z Polski i Rainera Prohaski z Austrii
od: 19 października 2017 do: 1 kwietnia 2018
MOCAK
ul. Lipowa 4 Kraków
12 758sztuka
„DECYDENTKI - prawo wyboru” - wystawa z udziałem austriackiej artystki Valie EXPORT
od: 8 marca 2018 do: 29 marca 2018
Dom Norymberski
ul. Skałeczna 2 Kraków
13 571sztuka
VALIE EXPORT na wystawie „DECYDENTKI - prawo wyboru”
od: 8 marca 2018 do: 29 marca 2018
Dom Norymberski
ul. Skałeczna 2 Kraków
14 470sztuka
Bez początku. Bez końca. Wystawa rzeźby Jana Gostyńskiego
od: 9 marca 2018 do: 26 marca 2018
Tajemniczy Ogród
osiedle Górali 4 Kraków
14 292sztuka
Smaki PRL – śniadanie w muzeum
24 marca 2018 - 09:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. św. Wawrzyńca 15 Kraków
11 581sztuka
Wielkanocny Bazarek Miłośników Rękodzieła Artystycznego
od: 23 marca 2018 do: 24 marca 2018
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
os. Złotego Wieku 14 Kraków
9 163sztuka
SLAVICA
23 marca 2018 - 20:00
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6 Kraków
9 360sztuka
Dolniak, Nowaczyk - Kwadratowy Stand-up – 22.03
22 marca 2018 - 20:00
Klub Kwadrat
Skarżyńskiego 1 Kraków
12 136sztuka