zoofestiwal kraków 2008
zoofestiwal
- od: 6 czerwca 2008, piątekdo: 8 czerwca 2008, niedziela
International Discus Championship - 2 Polskie Mistrzostwa Dyskowców
International Discus Championship oraz Drugie Polskie Mistrzostwa Dyskowców odbywające się w ramach organizowanej co dwa lata w Krakowie przez Polski Klub Miłośników Dyskowców imprezy o nazwie ZOO-festiwal powodują, że co dwa lata Kraków staje się na pewien czas niezaprzeczalną stolicą polskiej akwarystyki. Trwająca obecnie kolejna edycja Mistrzostw Dyskowców z udziałem akwarystów zagranicznych, odbywa się tradycyjnie na pięknej hali ekspozycyjnej „Chemobudowa” przy ulicy Klimeckiego. www.zoofestiwal.krakow.pl
Podczas imprezy wszystkie liczące się polskie firmy zoologiczne prezentują swe wiodące wyroby, przeznaczone dla akwarystów, terrarystów, a także miłośników ptaków, psów i kotów. Niezaprzeczalne sukcesy akwarystów będących miłośnikami dyskowców, którzy są w większości członkami Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców (PKMD), odniesione w latach 2006 i 2007 zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej (konkursy w niemieckim Duisburgu czy włoskim Lecce) zwróciły uwagę wiodących klubów z Europy i Azji na nasze polskie stowarzyszenie. Okoliczność ta spowodowała, że udział w trwającej obecnie imprezie biorą udział akwaryści z Anglii, Austrii, Czech, Francji, Malezji, Niemiec, Singapuru, Słowacji, Szwecji i Włoch. Organizujący mistrzostwa członkowie PKMD przygotowali dla potrzeb startujących 168 zbiorników, wykonanych w większości w firmie „Diversa”, będącej jednym z pięciu sponsorów głównych mistrzostw. Świetlówki o specjalnym widmie, a także grzałki stanowią dar kolejnego sponsora głównego - firmy Aquael. Urządzenia filtrujące wyprodukowała firma Aqua Szut, będąca następnym sponsorem głównym.
Organizator w oparciu o posiadane uprawnienia wprowadził na obecnych mistrzostwach dodatkową konkursową kategorię barwną – „PBC” - czyli „Polskie Biało-Czerwone”. Wspomniana grupa barwna nie stanowi międzynarodowego standardu, co powoduje, że obowiązujące w niej zasady opracowali specjaliści z Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców. Według wspomnianych zasad, z pośród ryb klasyfikowanych w grupie Open class wyłoniono egzemplarze o specyficznym ubarwieniu, przypominającym polskie barwy narodowe. Mają one układ biało – czerwony i najbardziej przypomina je w tym wypadku forma barwna dyskowców zwana „Red white”, u której górna część ciała jest żółtawa, żółtawo-biała, lub biała, a dolna czerwona względnie różowa lub różowo-czerwona. W strefie konkursowej znajdą się także ryby z formy „Red melon” u których, głowa ma żółtawe, kremowe lub białe zabarwienie, a reszta ciała jest różowa, r óżowo-czerwona, względnie czerwona. Polskie barwy narodowe odwzorowuje omawiana forma barwna w przypadku, gdy dyskowiec skieruje się głową w lewą stronę. Ponadto do strefy konkursowej dopuszczone zostają wszelkie inne dyskowce, zaliczane do tzw. „prób hodowlanych”, które posiadają na ciele wyraźnie oddzielone od siebie biało-czerwone ubarwienie. Wyszczególnione ryby oceniane będą wg 10 zagadnień tematycznych, przewidzianych dla wszystkich konkursowych dyskowców w skali 1 – 10 pkt.
Skład komisji sędziowskiej, powołanej do oceny dyskowców na International Discus Championship oraz Drugich Polskich Mistrzostwach Dyskowców spełnia wszelkie międzynarodowe standardy. Ryby oceniać będzie komisja w składzie:
Andrzej Sieniawski - przewodniczący, Heiko Bleher - członek, Dr. Sun See Seng - członek, Jaffrey Tan - członek, Dougall Stewart – członek, Hudobski Zbigniew - członek, Beata Jarka - członek, Izabela Wilk - członek, Marek Marcinkiewicz - członek, Wojtek Grzegorzyca – sędzia rezerwowy.
Zarówno sędziów zagranicznych jak członków polskiej ekipy sędziowskiej większości akwarystów zainteresowanych pielęgnowaniem dyskowców bliżej przedstawiać nie trzeba. Rozmiary omawianej imprezy zoologicznej plasują ją w Polsce na pierwszym miejscu w dziedzinie akwarystyki. Mało jest też podobnych poświęconych dyskowcom imprez tematycznych na Świecie które swym rozmachem przewyższają polskie mistrzostwa. W zasadzie istnieje jedynie jedna – niemiecki Duisburg - posiadający wieloletnią tradycję, gdzie na konkursie ustawia się aż 300 zbiorników. Pozostałe europejskie konkursy grupują nie więcej jak 120 zbiorników, a na największym azjatyckim konkursie - Aquaramie - jest ich o 16 mniej jak w Polsce.
Na polskim konkursie, zbiorniki ustawiane są na specjalnie przystosowanych do tego celu regałach, których łączna długość wynosi prawie 80 metrów bieżących, a w 168 zbiornikach o pojemności 112 litrów każdy, znajduje się 18 816 litrów odpowiednio przygotowanej wody, posiadającej właściwe dla dyskowców parametry. Warto przy tym pamiętać, że każdy konkursowy zbiornik zalany wodą waży blisko 200 kg, biorąc pod uwagę okoliczność, że jego ścianki wykonane są z szyby o grubości 8 mm, a ponadto wyposażony jest w pokrywę, świetlówki, filtr i grzałkę. Zwiedzający nie powinni się nudzić, gdyż w pozostałych prawie 100 akwariach ustawionych na hali i mających dekoracyjny charakter, których łączna pojemność przekracza 10 000 litrów wody, są prezentowane inne gatunki ryb pielęgnowane w akwariach. Nieco terrarystyki, a także ornitologii, a w szczególności niebagatelny wystrój wnętrza wraz z zaskakującymi dekoracjami wykonanymi przez członków PKMD dopełnia całość.
Uczestnicy Mistrzostw także nie powinni być zawiedzeni. Na zwycięzców w klasyfikacji generalnej czekają specjalne puchary, medale, dyplomy i nagrody pieniężne.
W klasie dyskowców dzikich, miejsca 1 – 3 premiowane są pucharami i dyplomami, podobnie jak pierwsze trzy miejsca w klasie dyskowców hodowlanych. Zmieniła się tym razem zasada nagradzania hodowców, których dyskowe zajmą pierwsze trzy miejsca w poszczególnych grupach barwnych. Otrzymają oni specjalne puchary, medale i dyplomy. Pozostali uczestnicy Mistrzostw otrzymają okolicznościowe medale i dyplomy. Wspomniane nagrody zabezpieczył w całości kolejny sponsor główny – firma Tropical. Ostatni sponsor główny – firma MHK – zatroszczyła się o wykonanie większości materiałów poligraficznych związanych z imprezą.
W tej sytuacji nie trudno policzyć, że łączna wartość nagród przekroczy na Mistrzostwach kwotę 20 000 pln, a koszt całej imprezy 80 000 pln. Jak na możliwości polskiej akwarystyki jest to niebagatelna kwota i dodatkowo obrazuje ogrom przedsięwzięcia i ofiarność sponsorów. Takiego ciężaru finansowego nie jest w stanie udźwignąć żaden klub akwarystyczny w Polsce. Stąd też pomoc sponsorów okazała się w tym wypadku bezcenna. W tym wypadku warto jeszcze raz podziękować sponsorom za dotychczasowy trud, wyrozumiałość i zaangażowanie. Tą drogą Zarząd PKMD, choć nie po raz ostatni, pragnie podkreślić zasługi właścicieli firm: Aquael, Aqua Szut, Diversa (dawny Akwa-Rynkar), MHK i Tropical.
Głównym celem odbywającej się imprezy jest niewątpliwie propagowanie akwarystyki. Licznie przybyli na nią zwiedzający, zawdzięczają możliwość zapoznania się z ekspozycjami dzięki skutecznie rozpowszechnianym informacjom przez patronów medialnych zoofestiwalu. Na szczególne uznanie zasługuje praca wykonana przez takie instytucje jak: TVP Kraków, Radio Kraków – Małopolska, gazety tematyczne: „Nasze Akwarium”, „Pet Market”, „Fauna i Flora”, „Rynek Zoologiczny”, a także gazety: „Dziennik Polski”, „Echo Miasta”, „Jurajskiej Izbie Gospodarczej” oraz internetowy portal - Magiczny Kraków.
WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
bilety:
8 zł dorosli, 4 zł szkolny
Perform [ing] POLAND: 13. klatka / Performans Weroniki Fibich i Patrycji Terciak
22 listopada 2024 - 18:00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków Kraków
2 944teatr
Perform [ing] POLAND: DYPTYK- OKRUCHY i Szeol | שְׁאוֹל
22 listopada 2024 - 19:00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków Kraków
2 796teatr
Kiedy kota nie ma
22 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 129zł
Kino Kijów Centrum
Al. Krasińskiego 34 Kraków
17 744teatr
Burlesque - zmysłowy spektakl wokalno-taneczny
22 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 120złjest więcej terminów
Teatr Cabaret
Krakowska 5 Kraków
25 768teatr
Powróćmy jak za dawnych lat - artyści Piwnicy pod Baranami w koncercie piosenek międzywojennych
22 listopada 2024 - 18:00 | KUP-BILET | 100złjest więcej terminów
Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27 Kraków
6 913teatr
Muzeum Banksy - bilet upoważniający do wejścia w ciągu całego dnia (od godz. 11:00)
22 listopada 2024 - 11:00 | KUP-BILET | 40złjest więcej terminów
Muzeum Banksy
Ul. Berka Joselewicza 21 Kraków
66 532teatr
Kiedy kota nie ma...
22 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 119.00złjest więcej terminów
Kino Kijów
Al. Krasińskiego 34 Krakówjest więcej miejsc
2 931 493teatr
Comedy Lab: Czwartkowy Stand-Up & Open Mic
21 listopada 2024 - 20:00 | KUP-BILET | 20złjest więcej terminów
Lastriko
Ul. Gołębia 6 Kraków
10 762teatr
Program "Mój pierwszy program" | Kraków III termin
21 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 65zł
Klub Studencki Żaczek
Al. 3 Maja 5 Kraków
5 144teatr