HARNASIEII Koncert skrzypcowyKarola Szymanowskiego
Scena plenerowa
Tarnów Mościce » Mościckie Centrum Kultury » NA MAPIE
- 14 września 2007, piątek» 20:00
HARNASIE
Obchody Roku Szymanowskiego
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jest producentem niepowtarzalnego widowiska muzycznego, na który składają się:
balet - pantomima HARNASIE
oraz II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
We współpracy z Operą Krakowską widowisko wystawione zostanie na plenerowych scenach czterech miast Małopolski:
7 września - Zakopane
scena plenerowa na szczycie Gubałówki9 września - Kraków
scena plenerowa w kamieniołomie
Park im. Bednarskiego w Podgórzu
14 września - Tarnów
scena plenerowa obok Mościckiego Centrum Kultury15 września - Nowy Sącz
bulwary nad Dunajcem w pobliżu restauracji Panorama
Inscenizacja widowiska wpisuje się w przypadające na 2007 rok obchody Roku Szymanowskiego (125. rocznica urodzin i 70-lecie śmierci kompozytora).
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Bogusław Nowak - do niedawna Dyrektor Telewizji Kraków, wcześniej - Dyrektor Opery Krakowskiej, a założeniem przedsięwzięcia jest uczczenie kompozytora plenerowymi widowiskami, przeznaczonymi dla wielotysięcznej widowni. Większość projektów, które stawiają sobie podobny cel ma charakter elitarny, przeznaczony dla wąskiego grona odbiorców sztuki.
Prezentacja "Harnasi" na scenach plenerowych czyni ten projekt niezwykle przyjaznym i otwartym dla widzów.
Harnasie op. 55 - balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę do scenariusza Karola Szymanowskiego i Jerzego Mieczysława Rytarda – osnuty na tematyce i muzyce góralskiej jest chyba najbardziej znanym dziełem naszego największego po Chopinie kompozytora - Karola Szymanowskiego. Balet ma prostą fabułę - to historia góralskiej dziewczyny siłą wydanej za mąż za bogatego gazdę i uprowadzonej w czasie wesela przez jej ukochanego harnasia. Można ten balet uznać bezsprzecznie za dzieło genialne pod każdym względem.
To pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala.
Pierwszy również, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej (dosłowne cytaty melodii góralskich) z indywidualnym stylem kompozytora. Szymanowski okazał się znakomitym znawcą specyfiki góralszczyzny i stworzył utwór o wspaniałej oprawie brzmieniowej, oryginalnych stylizacjach, utwór jednocześnie i dramatyczny, liryczny i ekspresyjny, niezwykle barwny.
W utworze znalazły się tak znane motywy podhalańskie, jak pieśni "W murowanej piwnicy", czy "Ej wolny, jo, wolny, jako ptosek polny".
W widowiskach weźmie udział ok. 200 wykonawców:
- Tomasz Kuk / Wojciech Maciejowski – tenor
- Orkiestra i chór Opery Krakowskiej pod dyr. Tomasza Tokarczyka
tancerze-soliści:
- Sabina Szybka
- Sebastian Kubacki
- Tomasz Szaro
zespoły:
- SKALNI
- NOWA HUTA
- Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty z Zakopanego
Autorem inscenizacji jest Bogusław Nowak, choreografii – Anatol Kocyłowski, scenografii Ryszard Melliwa, kostiumów Bożena Pędziwiatr.