INFORMACJA:
Inauguracja „Sezonu koncertowego 2018/2019” – PADEREWSKI. INSPIRACJE
- 6 października 2018, sobota» 19:00
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na Sezon koncertowy 2018/2019. W trakcie ośmiu spotkań w klimatycznej oranżerii wystąpi blisko 30 artystów reprezentujących różne gatunki – od muzyki klasycznej po folk. Koncertom towarzyszyć będą grafiki oraz malarstwo znakomitej artystki Bożeny Korulskiej. Muzeum pragnie z radością poinformować, że do końca 2018 roku obowiązują bezpłatne wejściówki. Pierwszy koncert – PADEREWSKI INSPIRACJE odbędzie się już 6 października o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w recepcji muzealnej od czwartku, 20 września. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
HARMONOGRAM:
6 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 19.00 ARTUR DUTKIEWICZ – fortepian MICHAŁ SZYMANOWSKI – fortepian KAROL SZYMANOWSKI – wibrafon PADEREWSKI INSPIRACJE
4 LISTOPADA, GODZ. 12.00 RECITAL FORTEPIANOWY RAFAŁ MOKRZYCKI W programie: MUZYKA POLSKA
24 LISTOPADA, GODZ. 18.00 PRUSZKÓW – MIASTO SPOTKAŃ W STARYM KINIE | Obraz odzyskania niepodległości w pierwszych polskich produkcjach filmowych Projekcja filmu niemego MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA ilustrowana muzyką improwizowaną przed publicznością ALEKSANDER DĘBICZ – fortepian, zwycięzca międzynarodowego konkursu symultanicznej kompozycji do obrazu filmowego Transatlantyk Instant Composition Contest, Łódź 2013
8 GRUDNIA, GODZ. 19.00 WIECZÓR JAZZOWY MARCIN WASILEWSKI TRIO
19 STYCZNIA, GODZ. 19.00 BASIA STĘPNIAK-WILK z zespołem MUZYCZNA BOMBONIERKA – PIOSENKA LITERACKA
9 LUTEGO, GODZ. 19.00 RECITAL SKRZYPCOWY JANUSZ WAWROWSKI Utwory z płyty Sequenza – Fryderyk 2017 za najlepszy album solowy roku w kategorii muzyka klasyczna
2 MARCA, GODZ. 19.00 VOŁOSI W programie: ETNO, FOLK
13 KWIETNIA, GODZ. 19.00 ADAM STRUG MONODIA POLSKA W programie: PIEŚNI POSTNE
INFORMACJE O ARTYSTACH:
BOŻENA KORULSKA Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem z grafiki artystycznej u prof. Edmunda Piotrowicza) oraz Podyplomowego Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom u prof. Józefa Szajny). Debiutowała spektaklem Medea w Teatrze Studio w Warszawie w 1977 r. oraz indywidualną wystawą grafiki w 1978 r., również w Warszawie. Zajmuje się: grafiką artystyczną, grafiką wydawniczą, grafiką internetową, scenografią oraz malarstwem. Jako grafik i dyrektor artystyczny współpracowała z wieloma wydawnictwami polskimi oraz zagranicznymi, projektując: okładki, ilustracje, layouty, ulotki i foldery reklamowe oraz plakaty. Jako scenograf współpracowała z teatrami w Polsce (Teatr Studio i Teatr na Targówku w Warszawie, teatry w Częstochowie, Gnieźnie, Białymstoku i Olsztynie) oraz USA (Perishable Theatre, Providence, Rhode Island), projektując scenografię oraz kostiumy do tekstów m.in. takich autorów, jak: Ireneusz Iredyński, Stanisław Grochowiak, Stanisław Baliński, Władimir Majakowski. Jej prace uzyskiwały bardzo pozytywne recenzje w prasie krajowej i w USA. Swoje prace graficzne i malarskie prezentuje na licznych wystawach w galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Jest laureatką dwóch wyróżnień honorowych na II i V Ogólnopolskim Konkursie im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (Okręg Warszawski) oraz grup twórczych Grafiteka, PositiveArt i Symfonia. W latach 2015–2018 była kuratorem wystaw Grafiteka. Współorganizowała I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2017, który będzie imprezą cykliczną w formie biennale.
PADEREWSKI INSPIRACJE Projekt tworzą: wybitny pianista jazzowy i improwizator Artur Dutkiewicz, wirtuoz wibrafonu Karol Szymanowski oraz znakomity pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski. Artyści przedstawią wybrane kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego – w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych na fortepian oraz w formie transkrypcji na wibrafon. Zaprezentują też utwory mistrza opracowane przez Artura Dutkiewicza na trzy instrumenty, co stworzy inspirującą, niecodzienną kolorystyczną jakość brzmieniową. Poszczególne tematy z dzieł Paderewskiego staną się inspiracją do swobodnej improwizacji wykorzystującej jazzowy język muzyczny. Podstawą do twórczego rozwinięcia będą utwory Paderewskiego mające charakter polski, wykorzystujące ludowe korzenie i eksponujące polską śpiewność połączoną z rytmami ludowymi. Rytm – jako element wspólny muzyki jazzowej i ludowej – pozwala łączyć te dwa światy oraz płynnie przechodzić z jednego w drugi, aby stworzyć nową oryginalną całość przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu. W programie koncertu znajdą się m.in.: Polonez H-dur op. 9, Legenda As-dur op. 16, Nokturn B-dur op. 16, Mazurek A-dur op. 9, Theme Varie op. 16, Menuet G-dur op. 14, temat z Koncertu fortepianowego A moll op. 17.
ARTUR DUTKIEWICZ Pianista jazzowy i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kompozycji i aranżacji. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes. Wystąpił w ponad 60 krajach na całym świecie – od USA, przez Europę i Afrykę, po Chiny, Australię i Nową Zelandię. Prowadzi trio jazzowe oraz koncertuje solo. Skomponował i wydał na płycie autorski cykl Mazurki 2012, łączący elementy muzyki klasycznej z jazzem i polską muzyką ludową.
KAROL SZYMANOWSKI Wibrafonista, kompozytor i aranżer. Wykładowca na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Twórca unikalnej, sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie. Ukończył akademie muzyczne w Katowicach i Bydgoszczy. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. w Paryżu, Karlowych Warach, Krakowie. Oprócz pracy akademickiej prezentuje swoją technikę, prowadząc działalność pedagogiczną na festiwalach i warsztatach perkusyjnych na całym świecie. Często koncertuje w małych składach, takich jak duety czy tria, prezentując bogactwo możliwości, które daje gra na wibrafonie przy użyciu sześciu pałek.
MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI Pianista młodego pokolenia. Zwycięzca konkursu Yamaha Music Foundation of Europe, ćwierćfinalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Korei, oraz III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Występował m.in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli czy Japonii. Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie dla papieża Benedykta XVI oraz trzykrotnie na festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego. Nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord z utworami: Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Wieniawskiego.
RAFAŁ MOKRZYCKI Polski pianista, zwycięzca Valletta International Piano Competition na Malcie (2017). Wielokrotnie nagradzany również w innych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w: Academic Chamber Music Competition w Jurmali na Łotwie (2014, III nagroda), Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Szymanowski In Memoriam” w Warszawie (2009, II nagroda) oraz Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2009, II nagroda). Finalista Euterpe International Piano Competition w Corato we Włoszech (2016) oraz półfinalista Jeunesses International Music Competitionw Bukareszcie (2013) i Johannes Brahms Wettbewerb w Pörtschach w Austrii (2015). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego. W zakresie kameralistyki pracował pod kierunkiem prof. Barbary Halskiej i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Obecnie kontynuuje naukę w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Avedisa Kouyoumdjiana. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił również na kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy pianistów, m.in.: Pavla Gililova, Borisa Bermana, Eugena Indjica, Davida Dolana, Gottlieba Wallischa oraz Christine Schornsheim. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.
ALEKSANDER DĘBICZ Pianista i kompozytor, jeden z najbardziej utalentowanych improwizatorów muzycznych. Jest także fanem kina, specjalistą od muzyki filmowej i taperem. Swoją przygodę z tworzeniem na żywo ścieżek dźwiękowych do filmów rozpoczął wcześnie. W 2010 r. wziął udział w nagraniu muzyki Magdy Grabowskiej (dziś znanej jako Bovska) do krótkometrażowego filmu Poza starością. Film wyświetlany był przez TVP Kultura. W 2012 r. nagrał muzykę do krótkometrażowego filmu Dance Macabre, który był pokazywany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2013 r. i zakwalifikował się do konkursu. W 2013 r., deklasując konkurencję, zwyciężył w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest – widowiskowym i jedynym na świecie konkursie symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej na fortepianie do obrazu. Artysta zagrał wówczas na żywo ścieżki dźwiękowe do trzech filmów, których wcześniej nie widział – dwóch filmów animowanych i filmu reklamowego firmy Skoda. W 2015 r. wydał debiutancki album Cinematic Piano inspirowany muzyką filmową. W tym samym roku tworzył też na żywo oprawę muzyczną do pokazów filmów Charliego Chaplina i niemej wersji Pana Tadeuszaz 1928 r., w ramach wydarzenia organizowanego przez Stację Falenica.
MARCIN WASILEWSKI TRIO Wystąpi zespół o międzynarodowej renomie, który w swoich brzmieniach przeplata tradycję z nowoczesnymi dźwiękami, kreując swój niepowtarzalny styl. W składzie zespołu niezmiennie od 25 lat są (obok lidera) kontrabasista SŁAWOMIR KURKIEWICZ oraz perkusista MICHAŁ MIŚKIEWICZ. Muzycy przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, a także współpracowali z takimi gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché, Jon Christensen. Jesienią 2018 r. ukaże się piąty, nagrany dla ECM Records, i pierwszy w historii zespołu album koncertowy – Live, zarejestrowany podczas Middelheim Jazz Festival 2016 w Antwerpii.
MARCIN WASILEWSKI jest jedynym polskim pianistą w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Artysta w 2005 r. został uznany przez prestiżowy magazyn DownBeat za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. W Polsce – zaraz po Tomaszu Stańce – jest laureatem największej liczby Fryderyków w kategorii muzyki jazzowej: czterokrotnie nagradzany jako Jazzowy Artysta Roku (2005, 2009, 2012, 2015), a wraz ze swoim triem cztery razy otrzymał statuetkę za Jazzowy Album Roku (2001, 2005, 2009, 2015). MARCIN WASILEWSKI TRIO zostało wielokrotnie uznane przez polskich fanów jazzu za najlepszy akustyczny zespół w corocznej ankiecie magazynu Jazz Forum.
MUZYCZNA BOMBONIERKA to koncert Basi Stępniak-Wilk, wybitnej autorki i wykonawczyni m.in. takich przebojów jak Bombonierka (duet z Grzegorzem Turnauem) czy Słodka chwila zmian – piosenek, które gościły na najwyższych miejscach listy przebojów radiowej Trójki oraz wielu innych rozgłośni polskich i polonijnych. Pierwsze szlify artystka zdobywała w Piwnicy pod Baranami i krakowskim kabarecie Loch Camelot, z którym do dziś jest związana. Jej występy dostarczają zatem nie tylko doznań lirycznych, ale też sporą dawkę humoru. W bombonierkowej muzycznej szkatułce mieszczą się różne smaki i barwy, a repertuar artystki, która ma w swoim dorobku m.in. cztery autorskie płyty i nieustająco współpracuje ze znakomitymi kompozytorami (Andrzej Zarycki, Aleksander Brzeziński), jest niezwykle kolorowy i różnorodny. Basia Stępniak-Wilk jest ceniona zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności. Na imponującej liście nagród przyznanych tej artystce i jej piosenkom jest m.in. I miejsce i Nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. Artystka została wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w dziedzinie sztuka estradowa, otrzymała także prestiżową Nagrodę Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego za całokształt scenicznych dokonań.
JANUSZ WAWROWSKI Wirtuoz skrzypiec, laureat Fryderyka 2017 za album solowy Sequenza. Jedyny polski skrzypek z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Swoją najnowszą płytę nagrał ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Album Brillante zawiera II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha. Artysta występował z większością polskich orkiestr, a za granicą prezentował się m.in. w: Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wiedeńskim Musikverein, De Doelen w Rotterdamie, Beethoven-Saal w Stuttgarcie oraz w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Występował m.in. pod batutą: Conrada van Alphena, Łukasza Borowicza, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Mykoly Diadiury, Douglasa Bostocka, Tomáša Netopila, Agnieszki Duczmal, Juozasa Domarkasa, Daniela Raiskina oraz Antoniego Wita. Oprócz płyt Brillante (2017) i Sequenza (2016) nakładem Warner Classics ukazał się także nominowany do Fryderyków album skrzypka Aurora (2014). Istotnym polem działalności artysty są interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali Muzyka na szczytach (2009–2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011). Najnowszym projektem muzyka jest założenie orkiestry kameralnej Warsaw Players, którą tworzą utalentowani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Artysta gra na pierwszych w powojennej Polsce skrzypcach zbudowanych przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa.
VOŁOSI zadebiutowali w 2010 r. na festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie regulaminowe i pozaregulaminowe nagrody. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Rok później pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory zespół jest nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie, Vołosi spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Ich koncerty były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3. W 2016 r. zdobyli Grand Prix Czech Music Crossroads podczas festiwalu Colours of Ostrava. Recenzenci zgodnie twierdzą, że Vołosi – wymykając się wszelkim klasyfikacjom – stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych, tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że zespół jest uwielbiany przez publiczność rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale też koronowane głowy.
ADAM STRUG Śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.
MONODIA POLSKA Zespół śpiewaczy praktykujący pieśni przekazywane od pokoleń w tradycji ustnej. Posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Śpiewają a capella lub z towarzyszeniem instrumentów z epoki: liry korbowej, pozytywu, fisharmonii. Warianty melodyczne na północno-wschodnim Mazowszu zebrał pomysłodawca i lider grupy Adam Strug. Teksty pieśni religijnych pochodzą ze Śpiewnika Pelplinskiego (1871) liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy sąsiadują w nim z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Zabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.
Premierowy spektakl komediowy w gwiazdorskiej obsadzie!
16 lutego 2024 - 17:00/20jest więcej terminów
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
1 010 482teatr
Elvis Legend
12 lutego 2024 - 19:00
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
21 863teatr
I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu
10 lutego 2024 - 15:00/18jest więcej terminów
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
968 293teatr
"O mało co..."
8 lutego 2024 - 17:00/20
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
165 450teatr
Berek, czyli upiór w moherze
28 stycznia 2024 - 15:30/18
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
335 897teatr
Berek czyli upiór w moherze
28 stycznia 2024 - 15:30/18
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
1 026 520teatr
Rodzinne Piekiełko - premiera spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie! 2024
26 stycznia 2024 - 17:00/20
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
270 207teatr
Światowe przeboje Króla walca Johanna Straussa i nie tylko...
25 stycznia 2024 - 19:00
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
347 409teatr
KOSMOS BAJKA PROWOKACJA
22 stycznia 2024 - 19:00
Restauracja Oddeca
Bolesława Prusa 1a Pruszków
13 755teatr
"Zaznacz mosty"
18 stycznia 2024 - 19:00jest więcej terminów
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
467 605teatr
Królewski Balet Klasyczny - Dziadek do orzechów
12 stycznia 2024 - 19:00jest więcej terminów
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
386 109teatr
Świnka Peppa i przyjaciele powracają z zupełnie nowym spektaklem - Przygody Świnki Peppy!
7 stycznia 2024 - 10:00/13
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
302 630teatr
Koncert w Ciemności
6 stycznia 2024 - 17:00/20
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
303 256teatr
Pozytywni | G. Wolszczak, O. Bołądź, J. Chabior, Ł. Simlat
31 grudnia 2023 - 19:30/22jest więcej terminów
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
983 633teatr
Tylko śmiech nas ocali
15 grudnia 2023 - 17:15/20
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
696 735teatr
Kiev Ballet Alexander Stoyanov
10 grudnia 2023 - 16:00
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
116 157teatr
Balet Dziadek do orzechów - familijny spektakl baletowy
9 grudnia 2023 - 12:00/15
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie - Sala Widowiskowa
Bohaterów Warszawy 4 Pruszków
421 418teatr