ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ - projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl
- 18 listopada 2018, niedziela» 18:00
1918-2018 Zrozumieć Niepodległą – ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości opublikowano: 7 czerwca 2018
1918-2018 Zrozumieć Niepodległą – ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości 100 imprez na stulecie odzyskania niepodległości „Zrozumieć Niepodległą” to ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia organizowany we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i parafiami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejmuje on cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach międzynarodowych festiwali, m. in. na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w województwach świętokrzyskim, łódzkim, na południowym Mazowszu, Pomorzu, w Warszawie czy na Śląsku.
Wezmą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.
Zapowiedź projektu 10.06.2018, Stromiec, urodziny Gen. Ryszarda Kuklińskiego Oficjalna inauguracja 15.07.2018, Brzeźce/Emaus, Niepodległa w Puszczy Stromieckiej i Kozienickiej Zakończenie 18.11.2018 Warszawa - Marymont bł. Michał Sopoćko - kapelan Wojska Polskiego w Warszawie i Wilnie (1918–1932). Autor projektu „Zrozumieć Niepodległą” oraz współpracujące z nim osoby odkrywają wybitne postacie zasłużone dla niepodległości Polski, fakty mało znane szerszym kręgom społeczeństwa, sięgają po lokalne biografie. Ważnym zadaniem jest wykazanie ciągłości historycznej wydarzeń, dlatego projekt składa się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”.
Organizatorzy ukazują wielkich bohaterów, w ich lokalnych Ojczyznach, których działalność zmieniała losy Polski a nawet świata, ukazują w jaki sposób wychowanie domowe (poprzez przekazywany przez pokolenia etos powstań narodowych, głównie powstania styczniowego i wojny 1920 roku czy atmosfera religijna polskiej wsi) kształtowały tak niezłomne charaktery jak Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który był przywódcą duchowym narodu polskiego w mrocznych czasach komunizmu, czy gen. Ryszard Kukliński, który uratował świat przed zagładą w wojnie atomowej.
To nie jedyne biografie, po które sięgają autorzy projektu. Koncerty przypomną również takie postacie jak: Dionizy Czachowski (wybitny dowódca powstania styczniowego, który urodził się i dorastał na terenie dzisiejszych powiatów białobrzeskiego i radomskiego), bł. O. Honorat Koźmiński (związany z Nowym Miastem nad Pilicą, gdzie był jego ostatni dom zakonny i skąd z konfesjonału kierował założonymi przez siebie zgromadzeniami i zakładał nowe. W tej działalności widział nie tylko zachowanie ciągłości życia zakonnego po kasacie klasztorów przez władze carskie, ale przede wszystkim zachowanie siły duchowej narodu polskiego).
Projekt ukazuje także patriotyczny dorobek artystów malarzy i muzyków, natomiast poprzez słowno – muzyczne koncerty przypomina lokalne walki z lat 1914 – 1918. W koncertach finałowych, zatytułowanych "Niepodległa 1918" zostanie przedstawiona szerzej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego przekonania, wartości, doświadczenia z zesłania na Syberię, które jeszcze przed 1918 wykorzystał przygotowując najważniejsze struktury przyszłej, niepodległej Polski. W projekcie wydarzenie pamięci Rodziny Kowalskich Heroizm Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W projekcie wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy, soliści, zespoły oraz chóry m. in. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Jerzy i Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Bogusław Morka, Jakub Gąska, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Agnieszka Schulz- Brzyska. W koncertach promowana będzie muzyka polska, niestety wciąż niedoceniana i nieobecna na stałe w programach oper i filharmonii.
Przygotowane zostały dwa programy: Polska Muzyka Instrumentalna, oparty m. in. na utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Polska Muzyka Wokalno-Operowa, gdzie zaprezentowane zostaną arie z oper Stanisława Moniuszki czy pieśni Fryderyka Chopina.
Festiwale i projekty Roberta Grudnia, to tradycyjnie promocja uzdolnionej młodzieży. W tym roku wystąpi Kamil Wrona, młody pianista coraz śmielej koncertujący w kraju. Niewątpliwie atrakcją będą też koncerty zaledwie 12 letniej pianistki, która mimo bardzo młodego wieku oklaskiwana jest nie tylko w Polsce ale też zagranicą, np. we Francji.
Szczegółowy program systematycznie będzie zamieszczany na stronie www.grudzien.pl
Projekt organizowany jest m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa, Lublin-Czuby, Jędrzejów, Zelów, Wolbórz, Stalowa Wola 2018.
O Robercie Grudniu...
Robert Grudzień - artysta muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m. in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980, Smoleńsk 2010. Skomponował muzykę do spektakli słowno – muzycznych: "Z miłości do Ojczyzny" w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz "Słowo Herberta", "Dobrem Zwyciężać", czy "Hymn Słowackiego", w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 roku jego utwór "Dolorosa. Wołyń 1943" otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej.Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie. Skomponowałem popularne Oratorium z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce. Robert Grudzień to także uznany wykonawca muzyki klasycznej, zwłaszcza organowej. Regularnie koncertuje w wielu krajach na całym świecie. Współpracuje z najwybitniejszymi artystami m.in. z Małgorzatą Walewską, Bogusławem Morką, Haliną Łabonarską, Jerzym Zelnikiem, Maciejem Zakościelnym, Olgierdem Łukaszewiczem, Gergijem Agratiną, Konstantym Andrzejem Kulką oraz Krzesimirem Dębskim.
Producent muzyczny i teatralny. Twórca ponad 50 festiwali muzycznych w całej Polsce i za granicą.
W ramach autorskiego projektu edukacyjno-kulturalnego "Spotkania z Historią i Sztuką" stworzył ponad 100 projektów związanych z nasza polską kulturą i historią...
14.6.2015 Stromiec Koncert i msza dla płk.Ryszarda Kuklińskiego
14 czerwca 2015 - 11:30
Stromiec
Białobrzeska 45 Stromiec
7 609sztuka
15-22.6.2014 URODZINY-MOTOCYKLOWY RAJD IM. PŁK. RYSZARDA KUKLIŃSKIEGO "KAMIEŃ Z PÓL OJCÓW NASZYCH " Warszawa – Stromiec...
22 czerwca 2014 - 21:00jest więcej terminów
Stromiec
Białobrzeska 45 Stromiec
8 865sztuka