INFORMACJA:
Spotkanie z Jerzym Majcherczykiem
- 8 listopada 2009, niedziela» 17:00
Colca Condor Expedition
Colca Condor Expedition 2009
13 Czerwca wyruszyła z Nowego Jorku do Peru wyprawa, ktorej celem było pokonanie i odkrycie niedostępnego i „broniącego" się od 28 lat ostatniego odcinka Kanionu Colca.
Wyprawa była kontynuacją wyprawy z 1981 roku oraz tej, ktora odbyła się rok temu, a ktorej udało się pokonać tylko połowę dziewiczego pierwszego odcinka o nazwie „Cruz del Condor". Wyprawa wypełniła w całości wszystkie swoje założenia naukowe i eksploracyjne, ale dotyczy to tylko połowy całego dziewiczego odcinka. To właśnie w tej pierwszej połowie znaleziono odpowiedz na pytanie: Jak geologicznie powstał Kanion Colca?. Rezultaty eksploracji i badań zostały opublikowane w Raporcie do Explorers Club.
Dlaczego jednak nie pokonano wtedy całości?
Odpowiedz oparta na faktach, jest tylko jedna: na ich drodze w rzece popłynęło niespodziewanie dużo więcej wody, niż w tym samym okresie roku w latach ubiegłych, ponadto skalno-wodne przeszkody w postaci kilkumetrowych wodospadow czaiły się co kilkadziesiąt metrow w pionowych wygładzonych jak lustra ścianach, powodująć że ich pokonywanie w „piekielnie" niskiej temperaturze wody i powietrza było wysiłkiem nadludzkim i pochłaniało znacznie więcej czasu.
Jerzy Majcherczyk, kierownik wyprawy i jeden z odkrywcow kanionu ufał, iż w tym właśnie ostatnim kawałku tego ogromnego i najgłębszego na świecie kanionu, znajdzie to czego szukał on od lat, a inni od wiekow: Wielkiego skarb Inkow, ukrytego przed hiszpańskimi konkwistadorami od XVI wieku?
Warto podkreślić, iż w tej ekstremalnie trudnej wyprawie uczestniczyli jego trzej synowie, Paweł, Piotr i Michał. Są oni od roku członkami prestiżowego „The Explorers Club". Każdy z nich miał do wypełnienia w czasie wyprawy ważne zadania. Paweł jako inżynier elektronik, podobnie jak w roku ubiegłym, prowadził wszelkie możliwe pomiary kanionu z użyciem najnowszych urządzeń elektronicznych takich jak; GPS-y, laserowe mierniki odległości, mierniki elektromagnetyczne i elektroskopy. Piotr- jako student medycyny, podobnie jak rok temu był medykiem wyprawy dbającym o zdrowie wszystkich uczestnikow. Michał zaś odpowiedzialny był za sprawność całego sprzętu i wyżywienia wyprawy.
Podobnie jak w wyprawie Colca Condor 2008, tak i w tej brał udział prof. Marek Pozzi, wybitny geolog i hydrogeolog z Politechniki Śląskiej. Miał ze sobą podręczne laboratorium na wstępną analizę wody, powietrza i skał. Jego badania wspomagał Dr. Walter T.Rush, wybitny peruwiański geolog, co ciekawe urodzony w wiosce na krawędzi kanionu.
Najważniejszym członkiem siedmioosobowej grupy szturmowej, ktory poprowadzi ją przez czeluście dziewiczego odcinka Kanionu Colca był Amerykanin Tom Chamberlain, światowej klasy kajakarz gorski i wspinacz. Tom jest rownież ekspertem od „canyoningu", ktorego technikami poruszali się eksploratorzy i badacze wyprawy.
Postęp i dokonania wyprawy na bieżąco rejestrowane były przez Grzegorza Gaja doświadczonego na wielu ekstremalnych wyprawach zawodowego filmowca i fotografa.
Ponadto, na zewnątrz kanionu, a raczej na jego krawędziach, działał sześcioosobowy zespoł logistyczno-wspierający. W jego składzie znalazło się dwoch andynistow -Peruwianczyk Eloy Cacya, rownież urodzony w pobliżu Kanionu Colca oraz Piotr Nawrot Ph.D, instruktor wspinaczek gorskich i jednoczesnie pracownik naukowy Rutgers University w NJ.
W składzie wspierającym grupę szturmową, znajdowało sie rownież dwoch zawodowych dziennikarzy. Dobrze znany wszystkim Polakom z fal radia VOX FM Roman Czejarek, ktory jest korespondentem wyprawy na Polskę i dla mediow Polonijnych oraz Arequipeńczyka Paula Navarro, odpowiedzialnego za kontakty z mediami w całym Peru.
To oni dwa razy dziennie kontaktowali się z grupą będącą w czeluści kanionu, ponad tysiąc trzysta metrow poniżej. Otrzymane w ten sposob informacje o postępach wyprawy, były na bieżąco przekazywane w świat do sponsorow medialnych wyprawy.
Grupą wspierającą-logistyczną podobnie jak w roku ubiegłym kierował Marek Lubinski - Polak mieszkający na stałe w Peru od ponad 25 lat. Wpierał go doskonale znajacy teren i ludzi Peruwianczyk A.Huamani, z wioski Huambo. To tam znajduje się Aleja Polakow i szkoła nosząca imię „Jana Pawła II".
Czy Yurek odnalazł to czego szukał?
8 listopada (Niedziela) o 17:00 Gościem Klubu Podrożnik będzie Jerzy "Yurek" Majcherczyk.
Zapraszamy
bilety:
10zł
Taki tydzień, że OOO! Odwracamy Black Friday, żeby pomóc dzieciom
od: 22 listopada 2024 do: 29 listopada 2024
OOO Warszawa
operator.edu.pl Warszawa
28 279samorozwoj
Spotkanie z Moniką Maurycy
20 listopada 2024 - 17:00
Galeria Bemowo
Powstańców Śląskich 126 Warszawa
45 611samorozwoj
TikShow w centrum handlowym Targówek – święto TikToka już 16 listopada!
16 listopada 2024 - 18:00
Atrium Targówek
UL. GŁĘBOCKA 15 Warszawa
53 914samorozwoj
Na tropach NIEPODLEGŁOŚCI 2
9 listopada 2024 - 12:00
Cmentarz Stare Powązki
Powązkowska 1 Warszawa
67 507samorozwoj
MINI WARSZTAT - SZAMAŃSKI KRĄG UZDRAWIANIA
22 października 2024 - 18:30
Tu i Teraz Warszawa
Balladyny 3C Warszawa
98 615samorozwoj
Warsztat wokalny - “ODKRYJ SWÓJ GŁOS” LABORATORIUM GŁOSU z Olgą Szwajgier
od: 19 października 2024 do: 20 października 2024
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1 Warszawa
140 139samorozwoj
Ulubieniec miłośników kreskówek – SpongeBob Kanciastoporty odwiedzi Blue City!
od: 11 października 2024 do: 12 października 2024
Centrum Handlowe Blue City
al. Jerozolimskie 179 Warszawa
103 450samorozwoj
Ogólnopolska Konferencja Fundacji E+
28 września 2024 - 18:00
Dobre Miejsce
Dewajtis 3 Warszawa
125 275samorozwoj
ESPLORACJE POSZERZONYCH STANÓW ŚWIADOMOŚCI - EXCURSION/ WYCIECZKA – WARSZTAT PODSTAWOWY INSTYTUTU ROBERTA MONROE
od: 14 września 2024 do: 15 września 2024
ON-LINE
plac Defilad 1 Warszawa
156 852samorozwoj