DNI TESLI
- od: 11 lipca 2015, sobotado: 12 lipca 2015, niedziela
Silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, bateria słoneczna, świetlówka – to tylko kilka przykładów urządzeń, odkrytych przez Nikolę Teslę. Ten genialny naukowiec opatentował w sumie ponad 120 wynalazków!
Podczas Dni Tesli w Koperniku poznamy niektóre z nich. W Teatrze Wysokich Napięć zobaczymy premierę Pojedynku mistrzów – multimedialnego spektaklu o współzawodnictwie Tesli i Edisona. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Przyjrzymy się działaniu Drabiny Jakuba, Generatora Van de Graaffa i Transformatora Tesli, który potrafi zmienić się w instrument muzyczny. Wraz z RWE – partnerem wspierającym Centrum Nauki Kopernik, wykonamy szereg elektryzujących doświadczeń w zestawu Power Box i zajrzymy do elektrycznego samochodu marki….Tesla. Specjalny program na ten weekend przygotowały wszystkie laboratoria Kopernika i przestrzeń warsztatowa Majsternia, w której będzie można samodzielnie budować proste urządzenia elektryczne.
11 i 12 lipca, Centrum Nauki Kopernik
Wstęp w ramach biletu na wystawy
SPÓR O RADIO
Konstruując cewki wysokonapięciowe Tesla zauważył, że wysyłają one bardzo silne fale elektromagnetyczne. Wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia do transmitowania dźwięku za pomocą tych fal dźwięku. Patent był gotowy w 1900 r., jednak ubiegł go w tym o kilka dni Marconi. Tesla walczył z Marconim o patent na radio dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę. Długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił go fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla, mimo iż ten wspierał się opracowaniami Serba. Ostatecznie Tesla wygrał w sądzie – niestety, pośmiertnie. W laboratorium fizycznym stworzymy radio laserowe, wykonamy elektryzujące napisy i zobaczymy prawdziwą lewitację.
Laboratorium fizyczne
PRĄD JEST W NAS
Nikola Tesla był wynalazcą całkowicie pochłoniętym przez badania prądu elektrycznego. Cóż zatem ma wspólnego z biologią? Prąd jest obecny w każdym z żywych organizmów. Sprawia, że się poruszamy, rozmawiamy, działamy…O ile Tesla pracował z bardzo dużymi napięciami, w świecie biologii wszystko dzieje się przy pomocy mikronapięć. Potrafimy jednak je wykryć, zarejestrować a nawet wykorzystać do różnych celów. Obecność prądu w nas samych sprawdzimy wkładając hełm EEG EMOTIV EPOC+. To interfejs pomiędzy mózgiem człowieka a komputerem, za pomocą którego można określać aktywność poszczególnych części mózgu. Po odpowiednim treningu uda nam się poruszać przedmiotami w wirtualnej rzeczywistości, a nawet grać w grę komputerową za pomocą myśli bez użycia myszki i klawiatury! Wykonamy także EKG muchołówki i zdalnie posterujemy karaluchem.
Laboratorium biologiczna
CHEMICZNY PRĄD
Wydaje Wam się, że chemia nie ma związku z Teslą? Doświadczenia elektrochemiczne udowodnią, jak bardzo się mylicie. Wspólnie przekonamy się, że reakcja chemiczna możne wytworzyć prąd i odwrotnie - dzięki prądowi można zainicjować reakcję. Zobaczymy bijące serce rtęci, proces pozyskiwania srebra, rozbierzemy na części pierwsze ogniwo litowe.
Laboratorium chemiczne
WŚRÓD ROBOTÓW
Pierwsze roboty stworzył właśnie Tesla. Były to zdalnie sterowane automaty kroczące, latające i pływające. My skonstruujemy własne maszyny z klocków. Ruszymy także w podróż do wirtualnego świata wkładając okulary VR i spojrzymy na świat oczami postaci z kreskówek. Nauczymy się również samodzielnie projektować gry dzięki oprogramowaniu scratch. Na koniec propozycja nostalgiczna – gra w tetris na metalowych garnkach.
Pracownia robotyczna
WYŚCIG W PRZESTWORZACH
Jednym z ostatnich pomysłów Tesli była konstrukcja maszyny, która mogłaby być zdalnie sterowana radiowo i wykonywać rozmaite czynności automatycznie. Naukowiec najpierw skonstruował pierwszy na świecie pilot radiowy, a następnie stworzył całą grupę urządzeń, którymi mógł za jego pomocą sterować. Wynalazek ten jest obecnie powszechny stosowany, także w modelarstwie - systemy zdalnego sterowania pozwalają nawigować modele. To widowiskowa, ale nie łatwa sztuka. Na naszym torze będzie można samodzielnie pokierować samolotami i pojazdami, a także poznać budowę i obsługę.
1 piętro, przy galerii Majsternia
SELFIE 3D
Kiedy Nikola Tesla pracował nad przesyłaniem fal radiowych, zapewne nie spodziewał się, jak daleko może dojść elektronika. Wybudował wieżę Wardenclyffe (Long Island, Nowy York), by móc bezprzewodowo przesyłać sygnały, głos i zdjęcia. A jak wygląda to dzisiaj? Powoli do głosu dochodzą technologie, umożliwiające przestrzenną prezentację przedmiotów. Możliwości skanerów 3D są praktycznie nieograniczone. Używa się ich w procesie digitalizacji zabytków, do diagnozowania przypadków medycznych, odtwarzania cennych przedmiotów i precyzyjnych mechanizmów. Wspólnie zobaczymy, jak powstają obrazy3D i jak je można potem wykorzystać. Zeskanujemy swoją sylwetkę i obejrzymy skan w komuterze.
Przy wejściu do Teatru Robotycznego
MYŚL JAK WYNALAZCA
Tworząc swoje wynalazki, Nikola Tesla musiał zmierzyć się z brakiem gotowych rozwiązań – materiałowych i konstrukcyjnych. Wymyślał coś z niczego. Na podobnych zasadach funkcjonuje Majsternia. To miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, może się przekonać, że „myśli lepiej, niż myśli”. Rozwiążemy tu liczne zagadki konstrukcyjne, logiczne i hydrauliczne. Samodzielnie złożymy proste układy elektryczne z przygotowanych elementów. Źródłem naszego zasilania będą baterie.
Majsternia
ELEKTRYCZNE DZIECIAKI
Jest tyle rzeczy do poznania i odkrycia, że zaczynać trzeba od najmłodszych lat. Taki był Tesla – już w dzieciństwie interesował się zjawiskami związanymi z prądem elektrycznym. Potem stał się genialnym inżynierem o wybitnej intuicji i wizjonerem. Pozwólcie najmłodszym eksperymentować! Tutaj, pod czujnym okiem animatorów, samodzielnie stworzą roboty zasilane światłem i wyprodukują prąd przy pomocy roweru.
Sala konferencyjna
POJEDYNEK MISTRZÓW
Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nicolę Teslę? Dowiemy się podczas premierowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i Drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „War of Currents”, która miała miejsce w XIX wieku w USA.
Teatr Wysokich Napięć
KONSULTACJE RWE
Wprowadzając do życia codziennego prąd elektryczny, Tesla i inni wynalazcy nie zdawali sobie sprawy, że tworzą podwaliny olbrzymiego biznesu. Prąd jest dzisiaj wszechobecny i niezbędny do codziennego życia. W konsekwencji mamy wielu producentów i dostawców energii elektrycznej, a każdy z nich dyktuje odbiorcom swoje warunki. Którą ofertę wybrać i dlaczego? W podjęciu decyzji może pomóc konsultant – przedstawiciel jednego z największych dystrybutorów energii elektrycznej, czyli RWE.
Przy kasach
POWERBOX
Tesla od początku swojego życia zajmował się prądem elektrycznym (fama niesie, że urodził się podczas burzy). Ciągle badał związane z nim zjawiska i wymyślał nowe jego zastosowania. Dzięki zestawowi eksperymentalnemu PowerBox poznamy podstawowe zagadnienia fascynującego świata elektronów i ładunków elektrycznych.
TESLA NA KÓŁKACH
Jednym z wynalazków Tesli jest silnik elektryczny, napędzany prądem zmiennym. Jego cecha charakterystyczna to brak szczotek. Silniki tego typu stosowane są obecnie w pojazdach napędzanych prądem elektrycznym. Są trwałe i niezwodne. Dzięki RWE, na własne oczy zobaczymy zobaczyć samochód napędzany w taki sposób.
Tylko w niedzielę, od godziny 12.00, przed Kopernikiem
ENERGIA KOSMOSU
Nikola Tesla Tesla już od wczesnego dzieciństwa podróżował w czasie i przestrzeni. Za sprawą niezwykłej przypadłości, śnił na jawie. Najważniejszego odkrycia dokonał w 1882 r. Cały kosmos, w swych niezliczonych wariacjach, formach i manifestacjach objawił mu się jako symfonia prądów przemiennych (najważniejszą ich nutą był prąd o częstości 60 Hz). Obdarzony zadziwiającym instynktem Tesla przewidział istnienie promieniowania kosmicznego. Twierdził, że jeśli tylko człowiek zdoła wykorzystać całą energię pochodzącą ze Słońca, „na jego życzenie stare światy znikną i pojawią się nowe, zgodne z jego planem (…) Człowiek mógłby zmieniać rozmiar planety i skierować ją na dowolną ścieżkę wiodącą przez otchłań Wszechświata. Zderzałby planety i wytwarzał gwiazdy. Mógłby inicjować i rozwijać życie w nieskończonych formach”. Patrząc na gwiazdy w naszym planetarium pamiętajcie, że tacy jak on wizjonerzy przyczynili się do poznania i eksploracji Kosmosu.
Planetarium Niebo Kopernika
POZNAJMY SIĘ W KRĘGU MAM
14 września 2018 - 11:00
FILIA OŚRODKA KULTURY W DZIELNICY WESOŁA M.ST. WARSZAWY - ODT POGODNA
Jana Pawła II 25 Warszawa
11 009samorozwoj
Bentobox premium z owocami morza dostępny przez cały wrzesień
11 września 2018 - 12:00
Benihana Polska
Twarda 2/4 Warszawa
10 931samorozwoj
* MISTRZOWSKI UMYSŁ * intensywny mini-warsztat sekretnych technik Kundalini Yogi
10 września 2018 - 18:30
Adi Shakti
ul. Bruna 11 Warszawa
11 268samorozwoj
Dzień Otwarty w Domu Kultury Praga
9 września 2018 - 12:00
Tu Praga Dom Kultury
B. Sawinkowa 2 (dawniej Dąbrowszczaków) Warszawa
11 166samorozwoj
Dzień otwarty w ADA
9 września 2018 - 12:00
Artystyczny Dom Animacji
ks. Chrościckiego 14 Warszawa
20 780samorozwoj
Zapraszamy do Kadru!
9 września 2018 - 12:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
10 677samorozwoj
Dzień Otwarty w Ośrodku Kultury w Wesołej
9 września 2018 - 14:00
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Starzyńskiego 21 Warszawa
11 037samorozwoj
Water&Dragon - Warszawskie Targi Egzotyczne.
9 września 2018 - 09:00
OSIR Siennicka
Siennicka 40 Warszawa
11 768samorozwoj
Przetwory kultury – sąsiedzki piknik integracyjny
8 września 2018 - 09:00
Bielański Ośrodek Kultury Filia Estrady 112
Estrady 112 Warszawa
10 745samorozwoj
UBISOFT wdroży kampanię, którą zaprojektują dzieci
8 września 2018 - 09:00, 16:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1 Warszawa
10 801samorozwoj
“Sztuczna inteligencja w natarciu. Czy mamy czego się bać?”
7 września 2018 - 18:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
10 591samorozwoj
Zakończenie wakacji w Wola Park Summer Camp
od: 1 września 2018 do: 2 września 2018
Wola Park
ul. Górczewska 124 Warszawa
10 604samorozwoj
kurs instruktorski IMPROWIZACJA RUCHU I SYMBOLIKA CIAŁA
od: 26 stycznia 2018 do: 2 września 2018
studio Warsaw Dance Department
Pl. Defilad 1, Warszawa Warszawa
90 354teatr
Spędź resztę wakacji aktywnie - Wola Park Summer Camp zaprasza!
od: 21 sierpnia 2018 do: 31 sierpnia 2018
Wola Park
ul. Górczewska 124 Warszawa
10 716samorozwoj
Mam 3 lata – czyli, jak być przedszkolakiem
od: 20 sierpnia 2018 do: 31 sierpnia 2018
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
10 800samorozwoj
Wola Park Summer Camp, czyli największe miasteczko sportu w Warszawie zaprasza w wakacje!
od: 12 lipca 2018 do: 31 sierpnia 2018
Wola Park
ul. Górczewska 124 Warszawa
11 707samorozwoj
Lato w Koperniku
od: 2 lipca 2018 do: 31 sierpnia 2018
Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20 Warszawa
11 686samorozwoj