9. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"
- od: 5 listopada 2015, czwartekdo: 15 listopada 2015, niedziela
- od: 5 listopada 2015, czwartekdo: 15 listopada 2015, niedziela
9. Sputnik
- „Sputnik nad Polską” 5 listopada br. wyląduje w warszawskich kinach Luna oraz Iluzjon, gdzie zagości przez 10 kolejnych dni. Następnie wyruszy w podróż po Polsce, która przeciągnie się do marca 2016 r.
Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie literaturze rosyjskiej. Odbędą się pokazy specjalne dokumentów o twórczości poetów srebrnego wieku, a także projekcja filmu Aleksieja Uczitiela „Dziennik jego żony”, dedykowanego rosyjskiemu nobliście Iwanowi Buninowi.
Przedstawimy również filmy poświęcone 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Widzowie zobaczą m.in. „W odległym czterdziestym piątym... Spotkania nad Łabą” w reżyserii Miry Todorowskiej, „Bitwę za Sewastopol” Siergieja Mokrickiego oraz „Jedynkę” Kiriłła Bielewicza. Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, a także debaty z przedstawicielami czołowych mediów oraz ekspertów z zakresu tematyki literackiej i historycznej.
O statuetkę Grand Prix Sputnika zawalczą m.in. „Anioły rewolucji” Aleksieja Fiedorczenki. Po premierze obrazu w Rzymie twórca został okrzyknięty „reżyserem przyszłości” za niezwykły nowatorski język filmowy, w którym logiczna struktura opowiadania schodzi na drugi plan, ustępując miejsce alegoriom, metaforom i surrealistycznym zniekształceniom. W programie konkursowym widzowie zobaczą również debiut Natalii Kudriaszowej „Pionierzy marzyciele”. To słodko-gorzka wędrówka do źródeł własnej tożsamości, kompleksów i marzeń, dedykowana całemu pokoleniu dzisiejszych trzydziestoparolatków, którzy dorastali u zmierzchu socjalistycznego imperium, wierząc w ideały Lenina. Kolejnym tytułem w konkursie będą „Mewy” w reżyserii Ełły Manżejewej – zdobywczyni nagrody za najlepszy debiut na 26. Otwartym Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi. Warte uwagi, nowe nazwiska w konkursie Sputnika to utalentowani bracia – Ilja i Anton Cziżykow – debiutujący pełnometrażową czarną komedią „Chłopak z naszego cmentarza”. Pokażemy również „No comment” – oparty na prawdziwych wydarzeniach wstrząsający dramat wojenny – będący debiutem fabularnym znanego dokumentalisty Artioma Tiemnikowa. Wątek wojenny poruszył także znany dobrze polskiej widowni Bakur Bakuradze w swoim najnowszym filmie „Brat Dejan”. Obraz ukazuje psychologiczne konsekwencje wojny domowej, iluzoryczność władzy, zbrodnię i nieuniknioną karę. W sekcji konkursowej zobaczymy także „Rajskie ogrody” Aleksandra Proszkina – pomyślane jako współczesna adaptacja „Polowania na kaczki” Aleksandra Wampiłowa – oraz „Ucieczkę z Moskwobadu” Darii Połtorackiej, opowiadającą historię pracownicy Federalnej Służby Migracyjnej - Maszy Łastoczkinej.
Twórczość Iwana Wyrypajewa zaprezentujemy w ramach retrospektywy jego dzieł, w tym najnowszego filmu „Zbawienie”, który wszedł również do konkursu 9. Sputnika. Obraz poświęcony jest zależnościom oraz przenikaniu się różnych kultur i religii, a także zawiłości relacji ludzkich z nieustannie zmieniającym się światem.
„Kalejdoskop nowego kina” tradycyjnie przedstawi najgłośniejsze rosyjskie produkcje fabularne różnych gatunków. Wśród komedii znajdziemy m.in. dwie części „Gorzko!” Żory Kryżownikowa, z których pierwsza podbiła już serca widzów podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Dramat wojenny „Batalion” Dmitrija Mieschijewa opowie historię pierwszego żeńskiego batalionu walczącego w I Wojnie Światowej. „Terytorium” w reżyserii Aleksandra Mielnika to adaptacja powieści Olega Kuwajewa o tym samym tytule, w której widzowie wraz z bohaterami przeniosą się na mroźną północ Rosji w poszukiwaniu złóż złota.
Dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć najlepszych tytułów poprzednich edycji Sputnika lub chcieliby sobie je przypomnieć, stworzymy blok „The best of Sputnik”. Pokażemy w nim m.in. „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, „Jak mam na imię” Niginy Sajfułłajewej, „Gwiazdę” Anny Melikian czy „Próbę” Aleksandra Kotta.
Po raz kolejny przedstawimy również „Rosję w dokumencie” oraz najlepsze tytuły studentów i absolwentów wiodących szkół filmowych w Rosji. Wśród dokumentów znajdzie się m.in. „Oś optyczna” w reżyserii założycielki i dyrektorki Szkoły Kina Dokumentalnego i Teatru Mariny Razbieżkinej.
We współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu po raz drugi stworzymy sekcję „Okno na Europę: Program koprodukcji”. Blok dopełni 2. Polsko-rosyjski okrągły stół, poświęcony szansom i problemom związanym ze współpracą międzynarodową na gruncie koprodukcji, w którym udział wezmą polscy i rosyjscy filmowcy. Po pilotażowym, zeszłorocznym spotkaniu producentów, na 9. Sputniku rozwiniemy formułę okrągłego stołu o pitching. Reżyserowie z Rosji będą mieli szansę zaprezentować przed polskimi kolegami projects-in-progress, a grono profesjonalistów oceni i wybierze najlepsze propozycje.
Ważnym punktem tegorocznej edycji Festiwalu będzie cykl wydarzeń poświęcony Petersburgowi – miastu białych nocy, nazywanym Wenecją Północy. W ramach bloku pokażemy m.in. „Rozwód na życzenie” w reżyserii Ilji Siewierowa.
Do północnej stolicy Rosji przeniosą nas wystawy „Petersburskie historie” oraz „Petersburski alfabet”. Na zdjęciach autora pierwszej kolekcji - Aleksandra Petrosjana – Petersburg to zamknięte w kadrze ludzkie historie, w których miasto uczestniczy na prawach bohatera. W Iluzjonie będzie można zobaczyć wybrane zdjęcia artysty, a w tle usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożone z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar i codziennych rozmów na Newskim. Petersburska graficzka i ilustratorka Sofia Kołowskaja stworzyła swój własny przewodnik po Wenecji Północy - „Petersburski alfabet”. Zbiór 22 prac, które zaprezentuje w Warszawie, to owoc skojarzeń, jakie zrodziły się w głowie rodowitej petersburżanki na myśl o ukochanym mieście.
Wśród kulturalnych wydarzeń towarzyszących 9. Sputnika znajdzie się także coś dla wielbicieli muzyki. „Naadja” - moskiewscy muzycy przez portal Itunes okrzyknięci wschodzącą gwiazdą rosyjskiej alternatywy. Ich indie-popowe utwory znalazły uznanie nie tylko w Rosji, ale też za granicą. Na festiwalowym koncercie w Fabryce Trzciny zagrają w zmniejszonym składzie, ale z niemniejszą energią niż zawsze - łącząc lirykę tekstów z elektro-popowymi melodiami. Tradycyjnie odbędą się również liczne spotkania autorskie i podróżnicze. W tym roku na Sputniku zgłębimy historię życia Bunina, wysłuchamy opowieści o Biesłanie, pojedziemy rowerem nad Bajkał i do Jakucji. O swoich książkach opowiedzą Renata Lis („W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”), Zygmunt Pawlak („Biesłan. Pęknięte miasto”) i Jakub Rybicki („Po Bajkale”). Krzysztof Suchowierski, laureat Kolosa, opowie natomiast o swojej rowerowej wyprawie do Jakucji i spływie rzeką Ob.
Wiele nowości dla naszych najmłodszych widzów zaproponuje „Mały Sputnik”, który w tym roku rozszerzy swój repertuar o bajki w oryginalnej wersji językowej oraz filmy fabularne dla dzieci, a także młodzieży.
Wśród nowych tytułów z rosyjską ścieżką językową znajdziemy „Małpki” w reżyserii Leonida Szwarcmana, „Muzykantów z Bremy” Inessy Kowalewskiej oraz „Śladami muzykantów z Bremy” Wasilija Liwanowa.
Małych kinomanów czeka też sporo nowości z polskim lektorem. W tym dziecięca trylogia o przygodach trzech wesołych bohaterów w reżyserii Władimira Popowa – „Trzech z Prostokwaszyna”, „Wakacje w Prostokwaszynie” oraz „Zima w Prostokwaszynie”. Mały Sputnik zaprosi również na „Królową śniegu 2” – kontynuację animacji 3D, która roztopiła serca widzów ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Zadebiutujemy także najnowszą rosyjską produkcją dla najmłodszych „Czarodziej równowagi. Tajemnica Wieży Suchariewa”, która przeniesie nas w magiczny świat czasów cara Piotra I. Małych Sputnikowiczów zabierzemy na przygodę ze znanymi już im Trzema bohaterami w dwóch nowych odsłonach – „Trzej Bohareterowie na odległych brzegach” oraz „Trzej Bohaterowie. Misja konia”.
Oprócz projekcji odbędą się także liczne warsztaty, konkursy, gry i zabawy. Dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje m.in. na warsztatach tworzenia magnesów ceramicznych, warsztatach mydlanych oraz tekstylnych, zorganizowanych z pracownią artystyczną „Formy kolory”. Małych melomanów z pewnością zainteresują zajęcia muzyczno-ruchowe wokół utworów rosyjskich z Małą Filharmonią Rozwoju. Dla młodych oratorów „Mały Geniusz” poprowadzi warsztaty „Sztuka wystąpień publicznych”. Wraz z Teatrem Niewielkim wielbiciele sztuki postawią swoje „Pierwsze kroki na scenie”, a wspólnie z Teatrem Maskarada stworzą spektakl na motywach „Bajki o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina. Podczas bajkowych weekendów w holu kina „Luna” na widzów przez cały czas czekać będą zabawy i konkursy z grupami animatorów „Oligo event”, „Sowaliska” oraz klubem „Spuki Boo”.
www.sputnikfestiwal.pl
KINO KĘPA: Tom
26 czerwca 2014 - 19:00
Klub Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23 Warszawa
15 783kino
Galapagos
26 czerwca 2014 - dubbing 3D: 10jest więcej terminów
IMAX
Powsińska 31 Warszawa
78 830kino
Wypadek
26 czerwca 2014 - napisy, sala Mała Czarna: 17jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
15 235kino
Violetta: Koncert
26 czerwca 2014 - napisy: 11jest więcej terminów
Cinema City Arkadia
Aleja Jana Pawła II 82 Warszawajest więcej miejsc
2 138 647kino
300: Początek imperium
26 czerwca 2014 - napisy 2D: 20jest więcej terminów
Multikino Targówek
Głębocka 15 Warszawajest więcej miejsc
1 981 412kino
Po zwycięstwie 1989 - 1995
25 czerwca 2014 - 19:00
Elektor
Elektoralna 12 Warszawa
15 121kino
Doktor No
25 czerwca 2014 - napisy: 21
Filmowa Stolica Lata: Park Skaryszewski
Park Skaryszewski Warszawa
15 867kino
Niesamowity Spider-Man 2
25 czerwca 2014 - napisy 2D: 18jest więcej terminów
Multikino Targówek
Głębocka 15 Warszawajest więcej miejsc
2 423 104kino
Łowcy owoców
25 czerwca 2014 - napisy: 21jest więcej terminów
Kino Letnie Perła
Kredytowa 9 Warszawajest więcej miejsc
46 593kino
Nic śmiesznego
24 czerwca 2014 - sala Mała Czarna: 20jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawajest więcej miejsc
93 617kino
Justin Bieber: Never Say Never
24 czerwca 2014 - napisy 3D: 18jest więcej terminów
Multikino Targówek
Głębocka 15 Warszawajest więcej miejsc
629 839kino
Nauka spadania
23 czerwca 2014 - napisy, bilety 8 zł: 19jest więcej terminów
Luna
Marszałkowska 28 Warszawajest więcej miejsc
865 054kino
Pancernik Potiomkin
22 czerwca 2014 - napisy RU+PL: 14jest więcej terminów
Kino KC
Nowy Świat 6/12 Warszawajest więcej miejsc
267 366kino
Forrest Gump
22 czerwca 2014 - napisy: 17
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
29 827kino
Bodyguard
22 czerwca 2014 - napisy: 20
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
14 781kino
Afrykańska królowa
21 czerwca 2014 - napisy, sala Mała Czarna: 17jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
32 888kino
Pytania i odpowiedzi
21 czerwca 2014 - napisy, sala Mała Czarna: 20jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
15 962kino