
8 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
- od: 23 kwietnia 2016, sobotado: 24 kwietnia 2016, niedziela

Plakat festiwalu
PROGRAM
23 kwietnia 2016, godz. 19.00 Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA, jednego z najbardziej znanych i cenionych fotografików.
godz. 19.10 Koncert - TORD GUSTAVSEN piano - solo ( Norwegia)
Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.
godz. 20.40 Koncert - KRZESIMIR DĘBSKI Group & Alter String Quartet Krzesimir Dębski Group Krzesimir Dębski - skrzypce Jacek Szwaja - fortepian Zbigniew Wrombel - kontrabas Krzysztof Przybyłowicz -perkusja
Legenda jazzu i wybitny skrzypek, kompozytor w specjalnym programie z udziałem swojego zespołu i kwartetu smyczkowego wykona kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.
godz. 22.00 Pokaz filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy: Kraksa z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera Przejażdżka z 1960 r w reżyserii Janusza Nasfetera.
24 kwietnia 2016, godz. 19.00 Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA, jednego z najbardziej znanych i cenionych fotografików.
godz. 19.10 Koncert VLADYSLAV „ADZIK” SENDECKI Komeda Project ( Polska, GB USA,, ) Premiera. Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów o międzynarodowej renomie w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy.
godz. 21.00 Pokaz filmu „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff- Dufy. Esej na temat muzyki i odniesień do życia artysty. Film nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz, nominacja do Doc Against Gravity Film Festival.
W 47 rocznicę śmierci (zmarł w Warszawie 23.04.1969r) oraz w 85 rocznicę urodzin kompozytora
23 kwietnia rozpocznie się w Warszawie 8 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Festiwal prezentuje i promuje twórczość wybitnego kompozytora w szerokiej formule (muzyka, teatr, film, sztuki wizualne).
Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” i „ikony muzycznej” oraz miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, twórców - z różnych dyscyplin, których inspiruje Jego twórczość.
O rozmachu przedsięwzięcia świadczy udział twórców kultury w poprzednich edycjach. W specjalnych, premierowych projektach wystąpili m.in.: Tomasz Stańko /dwukrotnie/, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian /Jazz i Poezja/, Leszek Możdżer /dwukrotnie/, Bobo Stenson, Andrzej Jagodziński, Lena Ledoff, Kattorna, Atom String Quartet, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Paweł Kaczmarczyk, Milo Kurtis, Motion Trio, Radio String Quartet Vienna, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Andrzej Olejniczak.
Gośćmi festiwalu byli reżyserzy, krytycy filmowi, dziennikarze jak: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski, Tomasz Tłuczkiewicz, Paweł Brodowski, Paweł Sztompke.
Poprzednie edycje festiwalu odbywały się w CSW Zamku Ujazdowskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ostatnia w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Krzysztof Komeda Trzciński. Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowe i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, prekursor i jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 71 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku.
Program
23 kwietnia 2016, godz. 19.00 POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium
- Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Koncert KRZESIMIR DĘBSKI Group & Alter String Quartet Krzesimir Dębski Group
Krzesimir Dębski - skrzypce Jacek Szwaja - fortepian Zbigniew Wrombel - kontrabas Krzysztof Przybyłowicz -perkusja
Legenda jazzu i wybitny skrzypek, kompozytor w specjalnym programie z udziałem swojego zespołu i kwartetu smyczkowego wykona kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.
Krzesimir Dębski. Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection, z którym koncertował od roku 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Ma za sobą wspaniałą karierę jazzmana. Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 r. znalazł się na liście 10-ciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych. Autor muzyki do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury, komponował dla wytwórni w Hollywood. Laureat wielu nagród, m.in. Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award '88". Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17. Od 1991 roku prowadzi również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje kilkanaście tytułów, m.in. muzykę filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Adam Makowicz, Jean - Luc Ponty, Mark O'Connor, Nigel Kennedy.
Tworzy muzykę jazzową, rozrywkową, filmową, teatralną i eksperymentalną.
http://www.kdebski.pl/
Koncert TORD GUSTAVSEN piano - solo (Norwegia) Premiera. Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach. „Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckimi nastrojami i lirycznym pięknem wywiera niezwykle intrygujący wpływ na europejską scenę muzyczną. Gra Torda Gustavsena, każdy dotyk klawisza jest nie tylko zagraną nutą, jest dźwiękiem wyrzeźbionym z wielką uwagą, z zapierającą dech w piersiach namiętnością i pięknem. [...] Morning Herald
Tord Gustavsen. Norweski pianista, kompozytor, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Od kilku lat wywiera intrygujący wpływ na dzisiejsza scenę muzyczną. Erudyta muzyczny i malarz nastrojów, jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych Starego Kontynentu. Absolwent Konserwatorium w Trondheim (historii i teorii muzyki oraz fortepianu) oraz studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo, (studiował psychologię, filozofię) gdzie, w latach 1998-2002 wykładał na tym uniwersytecie. Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery, ten 43-letni twórca ze swoim Triem, Ensemble i Quartetem dla prestiżowego ECM Records, nagrał albumy: „Changing Places”, „The Ground”, „Being There”, „Restorted, Returned”, „The Well”, które stały się cenionymi i popularnymi nagraniami ostatniej dekady. Występuje na największych salach koncertowych i festiwalach świata – od Europy, Amerykę Północną, Australię, po Japonię i Koreę. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym norweską Grammy, Bell Award – Jazz Album (Australia), Recording of the Month – Stereophile Magazine (USA), NOPAS Music Prize Award (dla najlepszej kompozycji jazzowej 2010). Nieprzerwanie zdobywa aplauz światowej krytyki oraz publiczności. www.tordg.no Projekcja filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy: Kraksa z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera Przejażdżka z 1960r. w reżyserii Janusza Nasfetera
24 kwietnia 2016, godz. 19.00 POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium
Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie ” MARKA KAREWICZA Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.
Koncert. Premiera. Vladyslav ”Adzik” Sendecki Komeda Project (Polska, USA, GB) Premiera. Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów o międzynarodowej renomie, w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy. Towarzyszą mu znakomici międzynarodowi muzycy, min.: jeden z najwybitniejszych brytyjskich saksofonistów i kompozytorów jazzowych.
Vladyslav „Adzik Sendecki - fortepian Andy Sheppard – saksofon /www.andysheppard.co.uk/ Michał Barański – kontrabas /www. michalbaranski.weebly.com/ Gene Calderazzo – perkusja /www.genecalderazzo.org.uk/
Vladyslav „Adzik” Sendecki. Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający w Niemczech. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego ale odkrył jazz. Z Andrzejem Olejniczakiem i z Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli zespół Extra Ball. Później założyli formację Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych lat 70. W 1981 r. wyemigrował do Szwajcarii i tam rozpoczął międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu - u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Dla NDR Big Band napisał suitę "Anima Mundi", będącą wynikiem jego podróży po całym świecie. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Bireli Lagrene, Jaco Pastorius, Charlie Mariano, Vitold Rek. Jego styl stanowi syntezę jazzu, muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) i fusion z elementami world music. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".
Pokaz filmu „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff - Dufy. To filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia artysty. Komeda był symbolem opozycji artystycznej w komunistycznej Polsce. Dokument opowiada także o postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o exodusie polskich artystów w latach 50. i 60. Film skupia się szczególnie na muzyce, a dzięki zdjęciom archiwalnym przywołuje klimat dawnych lat. To portret, genialnego kompozytora muzyki filmowej, który umiera tragicznie i przedwcześnie. Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz i otrzymał nominację do Doc Against Gravity Film Festival.
Bilety 23 kwietnia 70 zł
24 kwietnia 50 zł
karnet 2 dniowy 100 zł
rezerwacja
• 23 kwietnia: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=11&data=2016-04-23
• 24 kwietnia: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=11&data=2016-04-24
oraz godzinę przed koncertami w kasach muzeum
więcej na www.fmfkk.pl

Tord Gustavsen

Krzesimir Dębski

Vladyslav Adzik Sendecki

Marek Karewicz

foto z koncertu

Koncert w ramach XXV Festiwalu Mozartowskiego
17 czerwca 2015 - 19:00
Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4 Warszawa
15 052muzyka
FREEDOM
16 czerwca 2015 - 19:00
Ośrodek Kultury Ochoty
Grójecka 75 Warszawa
14 364muzyka
25. FESTIWAL MOZARTOWSKI / Msza c -moll
15 czerwca 2015 - 20:00
Kościół Seminaryjny
Krakowskie Przedmieście 52/54 Warszawa
13 908muzyka
Koncert Rodzinny
14 czerwca 2015 - 11:00
Centrum Łowicka
Łowicka 21 Warszawa
14 646muzyka
Piknik z Książką
14 czerwca 2015 - 13:00
Park Kombatantów przy Bibliotece Publicznej
ul. Ks. J.Chrościckiego 2 Warszawa
27 608teatr
Koncert Anny Ozner w klubie Harenda
14 czerwca 2015 - 20:00
Klub Harenda
Krakowskie Przedmieście 4/6 Warszawa
14 328muzyka
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska w Tawernie Korsarz
14 czerwca 2015 - 19:00
Tawerna Korsarz
ul. Gostyńska 45 Warszawa
14 633muzyka
25. FESTIWAL MOZARTOWSKI / Koncert kameralny
14 czerwca 2015 - 19:00
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16 Warszawa
14 854muzyka
25. FESTIWAL MOZARTOWSKI / PREMIERA / Le nozze di Figaro
14 czerwca 2015 - 19:00
Warszawska Opera Kameralna
Al. Solidarności 76b Warszawa
30 481teatr
Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim
14 czerwca 2015 -
Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4 Warszawa
15 134muzyka
13. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil - Amazonia
14 czerwca 2015 - 20
Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9 Warszawa
21 307muzyka
Bo to jest miłość - Teatr Sabat
14 czerwca 2015 - 17:00
Teatr Sabat
Foksal 16 Warszawa
34 296teatr
ORANGE WARSAW FESTIVAL 2015
od: 12 czerwca 2015 do: 14 czerwca 2015
Tor wyścigów konnych Służewiec
ul. Puławska 266 Warszawa
20 310muzyka
Smyki na Kępie
13 czerwca 2015 - 10:30
PROM Kultury Saska Kępa
Brukselska 23 Warszawa
14 348muzyka
Inauguracja trzeciego sezonu w Stacji Mercedes - Koncert Gaby Kulki
13 czerwca 2015 - 20:00
Stacja Mercedes
Al. 3 Maja Warszawa
14 466muzyka
Mietek Folk w Tawernie Korsarz
13 czerwca 2015 - 21:00
Tawerna Korsarz
ul. Gostyńska 45 Warszawa
14 626muzyka
Temat Rzeka | H&M Loves Music Warsaw | Robosonic
13 czerwca 2015 - 20:30
Temat Rzeka
Plaża przy Moście Poniatowskiego (strona praska) Warszawa
14 476muzyka
