INFORMACJA:
II Dzień Jungowski "Dzieło Junga - psychologia a cywilizacja"
Plakat wydarzenia
- 16 czerwca 2016, czwartek» 18:00
Zapraszamy na II Dzień Jungowski "Dzieło Junga - psychologia a cywilizacja", 16 czerwca, godz. 18.00, Tarabuk, Warszawa, wstęp wolny. Więcej informacji: bit.ly/IIDJ2016 lub facebook.com/events/1097002513675457. W programie: Nowoczesny Jung. Inspiracje dla biznesu i polityki (Z.W. Dudek), Psychologia Junga w XXI wieku (K. Niewęgłowski, A. Kościuk), Kultura manii z perspektywy Junga (T. Olchanowski), Recepcja Junga w czasie PRL-u (P. Fijałkowski). Współpraca: RefleksJA (facebook.com/RefleksJA).
Streszczenia:
Nowoczesny Jung. Inspiracje dla biznesu i polityki - Zenon Waldemar Dudek
We końcowej konkluzji w książce „Man and his Symbols” Marie Luise von Franz pisze, że „archetypy mają ogromne oddziaływanie na jednostkę, kształtując jego emocje oraz poziom moralny i umysłowy, wpływając na jego relacje z innymi i naznaczając jego całe przeznaczenie”. Teoria archetypów decyduje o osadzeniu psychologii Junga w tradycyjnej myśli europejskiej oraz jej powiązaniach z dawną myślą azjatycką, a jednocześnie sprawdza się w nowoczesnym świecie, który został pochłonięty przez mit człowieka jako pana świata. Wiek XX przyswoił dobrze i skutecznie teorię typów Junga, a wiek XXI staje przed zadaniem przyswojenia teorii archetypów. Bez niej nie zrozumiemy, dlaczego ludzie masowo chcą być bohaterami, dlaczego chcę zapewnić sobie wieczność za życia i dlaczego popełniają wielkie głupstwa, wierzą w UFO i chętnie ulegają wizjom politycznym i reklamie, wiedząc, że są nieprawdziwe. Nowoczesny Jung pomaga zrozumieć, dlaczego ludzie Zachodu powszechnie uprawiają kult wiecznej młodości, dlaczego wystarcza im konsumpcja i dlaczego zgadzają się na rządy triksterów i szaleńców. Zenon Waldemar Dudek – psychiatra, kierował oddziałem dziennym terapii schizofrenii, a następnie odziałem dziennym chorób afektywnych (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 1989–1999). Asystent dyrektora ds. psychiatrii i ordynator oddziału leczenia nerwic młodzieży (Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji w Zagórzu (1999–2000). Kierownik medyczny Centrum Psychoterapii i Rozwoju Indywidualnego (1994–2002). Zajmuje się problemami psychologii głębi, psychologią Junga i inspiracjami jungowskimi w psychoterapii, psychologią marzeń sennych, psychologią kultury. W pracy terapeutycznej koncentruje się na głębinowej diagnozie osobowości, terapii kryzysów wieku dojrzewania i przełomu połowy życia. Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. Organizator ogólnopolskich konferencji jungowskich. Autor tomu wierszy „Na świat padają gwiazdy, planety, ludzie” (1985).
Psychologia Junga w XXI wieku - Adam Kościuk, Karol Niewęgłowski
- Czy jest miejsce na myśl Carla Junga we współczesnym świecie?
- Indywiduacja w XXI wieku – nowoczesny model rozwoju człowieka
- Aktualna krytyka myśli jungowskiej – fakty i mity
- Kierunki rozwoju psychologii analitycznej W wystąpieniu przedstawimy podstawowe założenia psychologii analitycznej i wartość jej oferty dla ludzi w XXI wieku. Era eksplozji technologicznej, która idzie w parze z zalewem informacyjnym, kryzysami tożsamości i rozpadem tradycji, to płodny grunt dla psychologii analitycznej, której przedmiotem jest człowiek uniwersalny, wyodrębniony od otaczającej go kultury oraz zaadaptowany tak samo do otaczającego go świata, jak i do swojej rzeczywistości wewnętrznej. Współczesna wersja psychologii analitycznej w to nurt, który odpowiada na zagrożenia płynące z burzliwych przemian myślenia człowieka o sobie, oraz dostrzega w nich celowość i szansę na przemianę skostniałych struktur. Od nieświadomości zbiorowej po indywiduację, wspólnie zastanowimy się nad tym, które z koncepcji Junga są szczególnie przydatne współczesnemu człowiekowi, które są wciąż aktualne, ale nie znajdują powszechnego uznania, a które straciły na aktualności. Przyjrzymy się powyższym pytaniom i zachęcimy uczestników do dyskusji, przekazując doświadczenia zebrane w ciągu ostatnich trzech lat naszej działalności związanej z psychologią jungowską: prowadzenia grup warsztatowych, psychoterapii indywidualnej oraz propagowania idei Junga poprzez nowe media. Adam Kościuk – psychoterapeuta, konsultant i trener. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada uprawnienia psychoterapeuty oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu do prowadzenia terapii pod stałą superwizją. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Karol Niewęgłowski – psycholog, terapeuta i trener. Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej oraz Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Pracuje pod superwizją certyfikowanych analityków jungowskich w ramach indywidualnej ścieżki szkoleniowej w International Association for Analitycal Psychology (IAAP).
Kultura manii z perspektywy Junga - dr hab. Tomasz Olchanowski
W epoce ponowoczesnej mamy do czynienia z neoliberalnym modelem człowieka sukcesu, entuzjastą wolnego rynku i globalnej, opartej na bożku ekonomii, monokultury. Jest on zmuszony do tłumienia tego, co wykracza poza sztywne kanony związane z pełnioną rolą społeczną czy polityczną poprawnością. W konsekwencji człowiek ten wchodzi w labirynt zbudowany z ponowoczesnych złudzeń, pełen atrakcyjnych i przerażających pułapek zwanych sukcesami i porażkami. Do tego labiryntu łatwo się wchodzi, lecz wyjść z niego jest prawie niemożliwym, ponieważ po drodze znika samo pragnienie wyjścia. W centrum czeka poszukiwany ideał „ja”, który okazuje się być tyranem i nienasyconym potworem. Warto spojrzeć na istotę ludzką Z perspektywy psychologii jungowskiej, która miota się pomiędzy Personą a Cieniem, pomiędzy maniakalną idealizacją siebie, a depresyjną samonienawiścią, uzależnioną od ludzkich opinii i wszelkich sztucznych stymulatorów, odnajdującą w przestrzeniach „pomiędzy” zazwyczaj spustoszone fragmenty tego, co nazywano niegdyś światem wewnętrznym czy duszą. Tomasz Olchanowski – dr hab., adiunkt w Katedrze Teorii Wychowania i Antropologii Pedagogicznej Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania koncentrują się na zagadnieniach historii kultury i rozwoju cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji psychicznej człowieka, źródłach filozofii, problematyce przemiany duchowej. Autor książek: Jungowska interpretacja mitu ojca w prozie Brunona Schulza (2001), Psychologia pychy (2003), Duchowość i narcyzm (2006), Wola i opętanie (2008, wyd. 2 poszerzone 2010), Pedagogika a paradygmat nieświadomości (2013) i kilkudziesięciu artykułów z tego zakresu.
Recepcja Junga w czasach PRL-u – dr Paweł Fijałkowski
Zniszczenia drugiej wojny światowej i przemiany zachodzące po jej zakończeniu zahamowały rozwój myśli jungowskiej w Polsce. W świetle ideologii państwowej psychoanaliza jawiła się jako błędna metoda będąca przejawem światopoglądu burżuazyjnego. Wbrew okolicznościom psychologia głębi i koncepcje Carla Gustava Junga pojawiają się w latach 40. i 50. XX w. w pracach księdza Józefa Pastuszki, filozofa i teologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W późniejszym okresie psychologia jungowska była jednym ze źródeł inspiracji dla Kazimierza Dąbrowskiego, twórcy teorii dezintegracji pozytywnej. Odrodzenie jungizmu w Polsce w latach 60. XX w. było przede wszystkim dziełem religioznawcy i gnostyka Jerzego Prokopiuka oraz filozofki Zofii Rosińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. W ich pracach z tego okresu znajdujemy ciekawy wątek konfrontacji myśli jungowskiej z filozofią marksistowską. Paweł Fijałkowski – ur. 1963, jest archeologiem, historykiem i publicystą. W grudniu 1988 r. rozpoczął pracę w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, z którym jest związany do dziś. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w 1999 r. na podstawie rozprawy „Żydzi w województwach łęczyckim i rawskim w XV–XVIII w.”, obronionej w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1985–1989 współpracował z tygodnikiem „Fołks-Sztyme” (żyd. „Głos Ludu”), a w latach 1989–1998 z miesięcznikiem „Słowo i Myśl. Przegląd Ewangelicki”. Od 2001 r. należy do grona współpracowników czasopisma „ALBO Albo. Problemy psychologii i kultury”. Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Jest autorem kilku książek oraz kilkuset artykułów na powyższe tematy.
Warsztat: Terapia schematów - czy jest dla mnie?
18 września 2017 - 17:30
Pracownia Terapeutyczna
Wejnerta 17a Warszawa
11 223samorozwoj
DRUM Fitness - bezpłatne warsztaty perkusyjne dla kobiet
17 września 2017 - 16:00
Zoo Market - Warszawski Targ Miejski
Al. Solidarności 55 Warszawa
10 668samorozwoj
Dwie Godziny dla Rodziny- baśń „Księżniczka i Rycerz”
17 września 2017 - 12:30
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Goldoniego 1 Warszawa
10 773samorozwoj
Dzień atrakcji "Jak Feniks z popiołów – zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie"
17 września 2017 - 11:30
Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4 Warszawa
11 843samorozwoj
Stacja Animacja - bezpłatne warsztaty animacji filmowej
16 września 2017 - 12:00
Warszawska Szkoła Reklamy
ul. Szolc-Rogozińskiego 3 Warszawa
10 986samorozwoj
Rodzinny Dziedziniec Nadzwyczajności
16 września 2017 - 11:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
11 000samorozwoj
Sąsiedzkie śpiewanie w DK Kadr
14 września 2017 - 18:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
11 004samorozwoj
Dzień Otwarty w BOK na Goldoniego 1
10 września 2017 - 11:00
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Goldoniego 1 Warszawa
10 825samorozwoj
Popołudnie z Ferajną na Ursynowie
10 września 2017 - 12:00
Park przy Bażantarni
Al. KEN Warszawa
10 625samorozwoj
Dzień otwarty w ADA
10 września 2017 - 10:00
Artystyczny Dom Animacji
ks. Chrościckiego 14 Warszawa
19 861samorozwoj
Do czego służy Dom Sąsiedzki?
10 września 2017 - 12:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
10 997samorozwoj
Dzień otwarty w DK Kadr
10 września 2017 - 12:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
11 052samorozwoj
Przędzalnia głosu - weekendowy warsztat naturalnej emisji głosu
od: 9 września 2017 do: 10 września 2017
Akademia Sztuki i Kultury
Jana Pawła II 36c Warszawa
23 306samorozwoj
RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY | międzymuzealna gra miejska
od: 19 czerwca 2017 do: 10 września 2017
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16 Warszawa
25 153samorozwoj
Raz. dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty - gra edukacyjna
od: 20 czerwca 2017 do: 10 września 2017
Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4 Warszawa
13 718samorozwoj
Magiczny tydzień łapania wakacyjnych wspomnień - Warsztaty Kreatywne w Empiku
9 września 2017 - 17:30
Empik w Galerii Mokotów
Wołoska 17 Warszawa
17 914samorozwoj
SOBOTA Z SENEGALSKĄ MUZYKĄ I TAŃCEM
9 września 2017 - 11:30
Ośrodek Kultury Ochoty
Grójecka 75 Warszawa
10 962samorozwoj