koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
CO JEST GRANE - styczeń 2021 - nr 321
zmodyfikowano  3 lata temu

Tramwaj zwany pożądaniem

CO było GRANE - ARCHIWALNE TERMINY » » 30 481 wyświetleń od 12 września 2016
  • 18 stycznia 2018, czwartek
    » 19:30
  • 17 stycznia 2018, środa
    » 19:30
  • 16 stycznia 2018, wtorek
    » 19:30
  • 9 lutego 2017, czwartek
    » 19:00
  • 8 lutego 2017, środa
    » 19:00
  • 7 lutego 2017, wtorek
    » 19:00
  • 29 stycznia 2017, niedziela
    » 19:00
  • 28 stycznia 2017, sobota
    » 19:00
  • 27 stycznia 2017, piątek
    » 19:00
  • 10 grudnia 2016, sobota
    » 19:00
  • 9 grudnia 2016, piątek
    » 19:30
  • 20 listopada 2016, niedziela
    » 19:00
  • 19 listopada 2016, sobota
    » 19:30
  • 28 października 2016, piątek
    » 19:00
  • 26 października 2016, środa
    » 19:00
  • 21 września 2016, środa
    » 19:00
  • 20 września 2016, wtorek
    » 19:00

Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
[A Streetcar Named Desire]

przekład -- Jacek Poniedziałek
reżyseria -- Bogusław Linda
scenografia -- Jagna Janicka
światło -- Katarzyna Łuszczyk
premiera: 28 lutego 2014, SCENA GŁÓWNA

Występują:

Julia Kijowska, Tomasz Schuchardt (gośc.), Paulina Gałązka, Bartłomiej Nowosielski, Katarzyna Łochowska, Ewa Telega, Tadeusz Borowski, Jan Janga Tomaszewski, Tomasz Kozłowicz, Szymon Milas (gośc. Warszawska Szkoła Filmowa) Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, siostra Stelli...

„Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu po­zostaje wrażenie, spod którego nie­łatwo się uwolnić. Tramwaj zwa­ny pożądaniem jest sztuką nie­zwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycona jest panseksualizmem we wszelkich od­mianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przy­pominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokaza­nym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko" -- pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Prapremiera dramatu odbyła się na Broadwayu w 1947 roku, w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Okazała się niebywałym sukcesem i szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.

W 1951 roku powstała słynna -- nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czterech statuetek Oscara - jej filmowa ekranizacja.

Proponujemy Państwu ten dramat w najnowszym teatralnym wydaniu: po ponad pięćdziesięciu latach i w jubileuszowym 85. sezonie naszego Teatru. O Tramwaju... mówi się: „współczesna sztuka obyczajowa". Dziś i współczesność inna, i inne obyczaje. A co one znaczą w spektaklu Bogusława Lindy --sprawdźcie sami.

W głównej roli -- zmysłowej Blanche -- JULIA KIJOWSKA, od obecnego sezonu aktorka Ateneum.

zmodyfikowano  3 lata temu
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ