INFORMACJA:
Widok na widownię - spotkanie inspiracyjno-integracyjne z zakresu rozwoju widowni.
- 10 grudnia 2016, sobota» 16:00
wstęp wolny
„Jak planować i tworzyć instytucję bliską widowni – case study wraz z oprowadzaniem”.
Pomysłodawczyni i opiekunka cyklu: Joanna Tabaka, Widok na Widownię // Audience on Sight.
Zaproszony gość: Zbigniew Darda, dyrektor Domu Kultury Kadr.
Cykl spotkań realizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czasie wielu przebytych spotkań, rozmów i warsztatów często pojawia się kwestia tego, czy istniejące już instytucje kultury są w stanie działać wg założeń teorii audience development czy dużo łatwiej mają te nowo powstające? Czy może pojawiający się opór przed zmianą na miejsce bliższe publiczności wynika z oporu całego systemu? Czy może z braku odgórnych wytycznych, czy narzędzi i grantów, które ułatwiłyby proces zmiany? Po 3 miesiącach nasz cykl dobiega końca. Chcemy, aby podsumowanie było wyjątkiem od reguły. Tym razem skupimy się na jednej osobie i jednej przestrzeni. Doświadczymy dosłownie instytucji „przed” i „po” zmianie, gdyż w nowym roku Dom Kultury „KADR” zyskuje przepiękny, ogromny i nowy budynek, wraz z nową stroną www i identyfikacją graficzną. W czasie spotkania zastanowimy się jak wygląda proces tworzenia, bądź odświeżania instytucji kultury na bliską publiczności. Jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę? Co sprawia największą trudność? A z czego nie jesteśmy w stanie zmienić?
Zbigniew Darda Animator kultury i społeczności lokalnych, pedagog, choreograf. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie marketingu kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektor Domu Kultury „Kadr” w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy od 2013 r. Laureat pierwszej nagrody Konkursu m.st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej „Usłysz nas”, zrealizowany w Domu Kultury „Zacisze” na Targówku, gdzie pracował, jako eurokoordynator i odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, szkołami, grupami nieformalnymi. W latach 2011 – 2013 pełnił funkcję koordynatora edukacji kulturalnej Dzielnicy Targówek. Obecnie członek rady programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Brał czynny udział w przygotowaniu oraz konsultowaniu Programu Rozwoju Kultury dla Dzielnicy Targówek w ramach Programu Rozwoju Kultury m.st. Warszawy do roku 2020. Pierwsze doświadczenia z zakresu animacji kulturalnej zdobywał w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Od kilku lat prowadzi szkolenia, głównie warsztatowe kształcące animatorów kultury i liderów społeczności lokalnych, w dużej mierze bazując na materiałach autorskich. Ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji projektów społeczno – kulturalnych międzynarodowych i krajowych realizowanych przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnych odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Koordynator Forum Kultury Mazowsze - regionalnego zrzeszenia osób zajmujących się animacją. Z zawodu tancerz, prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Szkolenia w zakresie tańców integracyjnych realizuje według własnego programu. Pomysłodawca i założyciel grupy tanecznej „Sztajerek z Targówka” kultywującej folklor warszawski. Ma wiele pasji, które zbliżają go do ludzi. Jedną z nich jest uchwycenie w kadrze fotografii emocji, nastroju chwili. Autor wystaw „Dotyk emocji”, „Smak Odessy”, „Kwiat – dotyk fotografii”.
O CYKLU: W ramach 10, cotygodniowych spotkań omówiliśmy razem z praktykami z danego zakresu aspekty związane z funkcjonowaniem widzów na terenie różnych typów publicznych instytucji kultury (teatrów, muzeów, bibliotek, kin i domów kultury) w zakresie teorii zarządzania bazującego na idei Audience Development (rozwoju publiczności). Zdefiniowaliśmy i przedstawiliśmy zjawisko Audience Development. Wybieraliśmy i przedstawiliśmy dobre praktyki. Zastanowiliśmy się nad problemami i barierami wprowadzania praktyk przyjaznych widzowi. Opowiedzieliśmy o specyfice pracy z publicznością szczególnej uwagi: osobami z niepełnosprawnościami, rodzicami z dziećmi, seniorami. Sprawdzaliśmy czy instytucje kultury są gotowe na przyjęcie turysty polskiego i zagranicznego. Chcieliśmy zainspirować wymianę myśli i doświadczeń, a także integrację środowiska pracowników instytucji kultury nie tylko na poziomie menadżerskim, lecz także osób piastujących stanowiska niższego szczebla: m.in. edukatorów, PRowców, pracowników informacji, kuratorów, koordynatorów. Chcieliśmy pokazać, że w kulturze nie ma konkurencji, jest wspólne inspirowanie, edukowanie i rozwijanie umiejętności, pasji i wiedzy obecnej/potencjalnej publiczności. Proponowany cykl ma dać przestrzeń do otwartej debaty, która nie tylko ma pomóc uzyskać podstawową wiedzę, ale wspólnie wypracować przykładowy sposób wprowadzania zmiany oraz ścieżki działania, które nie wypalają i nie obciążają inspiratorów tychże zmian. Zorganizowanie odpowiednio merytorycznie wybranych tematów razem z ekspertami i odbiorcami (widzami) dla pracowników instytucji pozwoli zainspirować, zmotywować i przekonać do zmiany myślenia na bliższe publiczności. W efekcie może przyspieszyć zmiany w podejściu do tworzenia oferty, programowania i dostępności wydarzeń, ale i samego ośrodka kultury. Tylko po przez dostęp do wiedzy i wymianę doświadczeń, ale i poczucie wspólnoty jesteśmy w stanie zmienić obraz polskich instytucji na otwarte i przyjazne centra kultury, gdzie widz czuje się bezpieczny, wysłuchany i ważny.
Pomysłodawczyni i opiekunka cyklu: Joanna Tabaka Trenerka, specjalista ds. promocji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Studiowała Psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Umeå Universitet w Szwecji. Od ponad 7 lat związana z warszawskimi instytucjami i projektami kulturalnymi: m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, TR Warszawa, Teatr Żydowski, Zielony Jazdów. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Prowadzi cykl spotkań dla dojrzałego widza w CSW Zamek Ujazdowski. Zakochana w warszawskim Żoliborzu angażowała się w promocję i budowanie strategii komunikacji lokalnych wydarzeń i miejsc takich, jak.: Imieniny Joli Bord, Urodziny Placu Wilsona, Kawiarnia Fawory. Realizowała szkolenia z zakresu promocji kultury i audience development m.in. dla uczestników Kongresu Menadżerów Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Ari Ari, Fundacji Obserwatorium, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Fundacji „Dom Kultury”, inicjatywy „Kino Za Rogiem” i in. Poprzez nabyte doświadczenie umiejętnie łączy świat biznesu i kultury. Prowadzi autorski blog pt. „Widok na Widownię”.
ZAPRASZAMY i dziękujemy za zainteresowanie!
Cykl spotkań realizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drugie z cyklu spotkań podróżniczych z Robertem Gondkiem w DK "Włochy"
26 marca 2017 - 17:00
Dom Kultury "Włochy"
Bolesława Chrobrego 27 Warszawa
21 310samorozwoj
PAŁACE I DWORY 2017
26 marca 2017 - 08:00
BIURO TURYSTYCZNE HORN
Starzyńskiego 10 Warszawa
10 710samorozwoj
Rodzinne Warsztaty Tworzenia Lalek Teatralnych
25 marca 2017 - 12:30
Bielański Ośrodek Kultury Filia Estrady 112
Estrady 112 Warszawa
16 665samorozwoj
Dzień Mózgu
25 marca 2017 - 10:00
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania
ul. Pawia 55 Warszawa
10 532samorozwoj
„Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze” - spotkanie w Geografie
25 marca 2017 - 18:00
Geograf Warszawa
Aleje Jerozolimskie 61 Warszawa
10 731samorozwoj
DZIECIĘCE ATELIER | warsztaty haftu | pałac wilanowski
25 marca 2017 - 13:30
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16 Warszawa
16 924samorozwoj
BADACZE PRZYRODY | warsztaty przyrodnicze dla rodzin | park wilanowski
25 marca 2017 - 10:00
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16 Warszawa
10 367samorozwoj
Wesoła Kostka
25 marca 2017 - 13:00
FILIA OŚRODKA KULTURY W DZIELNICY WESOŁA M.ST. WARSZAWY - ODT POGODNA
Jana Pawła II 25 Warszawa
10 454samorozwoj
Wegańskie ciasta i torty
25 marca 2017 - 10:00
Studio Kulinarne Małe Przyjemności
Dzielna 15 Warszawa
18 477samorozwoj
Skok na sztukę w DK Zacisze: Józef Pankiewicz
25 marca 2017 - 11:00
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1 Warszawa
21 093sztuka
Mali Einsteini: Podróż do wnętrza człowieka część II – jak oddychamy?
25 marca 2017 - 10:00
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1 Warszawa
16 621samorozwoj
Warsztaty tkactwa w DK Zacisze: uTKANA sobota
25 marca 2017 - 09:30
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1 Warszawa
15 926samorozwoj
Prześnij to jeszcze raz! - warsztat o snach
25 marca 2017 - 11:00, 15:00
HOLIPSYCHE Ośrodek Terapeutyczno-Rozwojowy
Jana Kozietulskiego 1/2 Warszawa
16 490samorozwoj
Fotospacer po Służewcu
25 marca 2017 - 12:00
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
10 395samorozwoj
PATRZ KOŚCIUSZKO !
25 marca 2017 - 08:00
BIURO TURYSTYCZNE HORN
Starzyńskiego 10 Warszawa
10 624samorozwoj
SZKOŁA LIDERÓW - U!Lider- Zniżka Specjalna FIRST MINUTE
25 marca 2017 - 09:00
Grupa TROP
Pożaryskiego 69 Warszawa
28 063samorozwoj
Warsztaty florystyczne: Bukiet podstawowy wiązany w ręku
24 marca 2017 - 19:00
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1 Warszawa
16 176samorozwoj