Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska
DESA Unicum
- 27 lutego 2018, wtorek» 19:00
Tę biżuterię nosiły największe sławy przedwojennej Warszawy. Jej twórca – Michał Mankielewicz był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych jubilerów przełomu XIX i XX wieku. Słynął z zamiłowania do aktorów teatralnych i operetkowych – to ich obdarowywał wykonaną przez siebie biżuterią. Naszyjnik autorstwa Mankielewicza z kolekcji znanej aktorki pójdzie pod młotek już 27 lutego na aukcji w DESA Unicum.
Do pracowni Mankielewicza, która znajdowała się pod filarami Teatru Wielkiego, ściągali nie tylko najbogatsi warszawiacy, ale też zagraniczni kupcy – u jubilera zaopatrywali się chociażby rosyjscy oligarchowie. Mankielewicz, zwany przez wszystkich „Mankielem”, znany był nie tylko z wybitnych umiejętności złotniczych, ale również jako mecenas sztuki, który obsypywał artystów drogimi prezentami. Szczególnym zamiłowaniem darzył aktorów, których obdarowywał złotymi papierośnicami, zegarkami czy spinkami do koszuli. Naszyjnik, który znajdzie się na aukcji, pochodzi najprawdopodobniej z kolekcji Wiktorii Kaweckiej – gwiazdy warszawskiej operetki okresu międzywojennego. Artystka, która na swojej kolekcji biżuterii zbiła w okresie międzywojennym fortunę, często po występie obdarowywana była koszami kwiatów. W jednym z nich znajdował się rzeczony wisior. Naszyjnik, wykonany w stylu edwardiańskim, dekorowany jest chwostem (rodzajem ozdobnego frędzla) wykonanym z niewielkich naturalnych pereł. Całość zakończona diamentową oprawą dekorowana jest białą emalią i szafirem. Osoby ceniące sobie szczegóły na pewno ucieszy fakt, że naszyjnik posiada oryginalne etui z nazwą pracowni jubilerskiej. Tego typu biżuteria popularna była od początku XX wieku poprzez okres art déco. Największe firmy jubilerskie takie jak Cartier, Chaumet czy Chanel dekorowały chwostami bogate diamentowe czy perłowe naszyjniki. Cena wywoławcza obiektu wynosi 9 tys. zł.
Na aukcji znajdą się osiemdziesiąt trzy obiekty sztuki jubilerskiej pochodzące z Polski, Rosji, Austrii, Francji, Włoch i Szwecji. Najstarszym przedmiotem jest emaliowany pierścionek w formie markizy, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Piękna kobaltowa emalia i diamenty w szlifie tablicowym oprawione w srebro ukazują niezmierną prostotę tego wyjątkowego przedmiotu. Cena wywoławcza obiektu wynosi 8 tys. złotych. Do jednych z ciekawszych przedmiotów na aukcji należą klipsy w typie Cartier, które mogą stać się jednocześnie podwójną broszą przypinaną po dwóch stronach dekoltu. Wykonane zostały z białego złota i dekorowane diamentami w różnych szlifach. Tym, co stanowi o ich wyjątkowości jest wzór tzw. tutti frutti. To dekoracja, która do dnia dzisiejszego jest niezwykle ceniona przez kolekcjonerów biżuterii. Szafirowe, rubinowe i szmaragdowe listki kontrastują z bielą diamentów, zaś geometryczny kształt wprowadza elegancką linię i nawiązuje do prostoty stylu art déco. Cena wywoławcza klipsów wynosi 12 tys. złotych. Warto zwrócić uwagę także na pierścionek datowany na przełom XIX i XX wieku, pochodzący z Rosji. Konstrukcja wykonana została ze złota próby „56”, zaś diamenty oprawiono w srebro. Dwa główne diamenty w formie kropli o łącznej masie dwóch karatów, zostały otoczone 30 małymi diamentami. Oprawa przypomina znak nieskończoności. Pierścionek ze względu na duże diamenty świetnie nadaje się na lokatę kapitału, a także jako przedmiot niosący ze sobą symbolikę wieczności stanie się pięknym pierścionkiem zaręczynowym lub prezentem z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Cena wywoławcza obiektu to 50 tys. złotych.
Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 27 lutego, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa obiektów: 13-27 lutego, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Więcej informacji o aukcji Biżuteria Kolekcjonerska oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: https://desa.pl/pl/auctions/451/bizuteria-kolekcjonerska-27-lutego-2018-godz-19
Artystyczny Dzień Dziecka
2 czerwca 2012 - 12:00
81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38 lok. 5 Warszawa
30 592teatr
Okna
1 czerwca 2012 - 18:00
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Goldoniego 1 Warszawa
16 709sztuka
Aukcja Dzieł Sztuki Dawnej i Współczesnej
od: 21 maja 2012 do: 1 czerwca 2012
Agra-Art
Wilcza 70 Warszawa
17 502sztuka
Wystawa fotografii podwodnej Piotra Stosa - Galeria Schody - 21-31.05.2012
od: 21 maja 2012 do: 31 maja 2012
Galeria Schody
Nowy Świat 39 Warszawa
17 026sztuka
YOUniverses wszechświaTY II | Waldek Borowski | NOC MUZEÓW
od: 19 maja 2012 do: 31 maja 2012
Czarny Motyl
Ząbkowska 2 Warszawa
17 183sztuka
beats, bits, atoms
od: 10 maja 2012 do: 31 maja 2012
Galeria Kordegarda
Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 Warszawa
17 027sztuka
Silence of the Body/Milczące Ciało 2012
od: 28 maja 2012 do: 30 maja 2012
Teatr Imka
M. Konopnickiej 6 Warszawa
30 966teatr
Auto Moto Lato w Blue City
od: 23 maja 2012 do: 26 maja 2012
Centrum Handlowe Blue City
al. Jerozolimskie 179 Warszawa
16 929sztuka
Lanie i Pranie wystawa prac Edwarda Dwurnika
od: 14 maja 2012 do: 26 maja 2012
Galeria Grafiki i Plakatu
Hoża 40 Warszawa
17 166sztuka
Bolesław Biegas w Warszawie
od: 18 maja 2012 do: 26 maja 2012
SKWER Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmiescie 60 A Warszawa
18 405sztuka
EDWARD DWURNIK / LANIE I PRANIE
Galeria Grafiki i Plakatu
Hoża 40 Warszawa
18 259sztuka
PROSTOKĄTY Piotra Młodożeńca i Pawła Szanajcy
24 maja 2012 - 19:00
Galeria Apteka Sztuki
Al.Wyzwolenia 3/5 Warszawa
16 816sztuka
NIEBIESKI ROBI KRESKI przedstawia: YERBA W ŻYŁACH
23 maja 2012 - 18:00
Projekt
Wileńska 21 lok. 39 Warszawa
16 636sztuka
Wystawa Alan Metnick Every Picture Tells A Story
od: 27 kwietnia 2012 do: 23 maja 2012
była Wytwórnia Wódek Koneser
ul. Ząbkowskiej 27/31 Warszawa
17 136sztuka
Woda „Białowieski Zdrój“ sponsorem wydarzenia na Nocy Muzeów.
od: 19 maja 2012 do: 20 maja 2012
Biblioteka Uniwersytecka
Dobra 56/66 Warszawa
16 609sztuka
HAPPENING MULTIPART CIĄG DALSZY
20 maja 2012 - 01:00jest więcej terminów
FUNDACJA ATELIER
UL. FOKSAL 11 Warszawa
16 805sztuka
NOC MUZEÓW - GALERIA KRYTYKÓW POKAZ - WARSZAWA
Galeria Krytyków POKAZ
Krakowskie Przedmieście 20/22 Warszawa
16 530sztuka