Koncert dla dzieci Polskiej Orkiestry Radiowej - muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego
- 27 maja 2018, niedziela» 12:00
Organizator: Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa
Anna Jurksztowicz - śpiew
Polska Orkiestra Radiowa
Chór Dziecięcy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego pod dyr. Danuty Chmurskiej
Krzesimir Dębski - dyrygent
Program:
Krzesimir DĘBSKI - Marsz Zdobywców z filmu Gwiezdny Pirat, Suita z filmu Young Magican, Czekam na ojca z filmu Tajemnica Sagali, Wyścig furmanek z filmu Ranczo Wilkowyje, Krzesimir DĘBSKI/Jacek CYGAN - Sery, sery sery, Czerwony kapturek i już, Zakazany owoc, Zielona Irlandia, To my, karateczki, Carly SIMON – Jesteś do mnie podobny z filmu Kubuś i Hefalumpy
Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski/ sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska,1985); Dreźnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmali ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 ); Siracusa (Włochy 1991 ); Istambule (Turcja 1991),w Kairze ( Egipt 1995) oraz w Indiach (2006). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”;" W pustyni i w Puszczy" „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”. Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”. Jej pierwsza płyta „Dziękuję nie tańczę”, wydana w 1987, na którą wszystkie utwory napisali dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan, dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop, uważana jest za kultową a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na Top listach.
Anna Jurksztowicz pomimo że jest znana z przebojowych piosenek oraz muzyki do filmów i seriali TV, od wielu lat ma także w swoim repertuarze, a raczej w muzycznym zanadrzu, utwory wspierające praktyki duchowe, takie jak: muzyka spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (L. da Ponte; W. Szymborska; F.G. Lorca; Cz. Miłosz) i kompozytorów (I. J. Paderewski).
Obecnie Anna Jurksztowicz występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego, a także z programem „Mozart Smooth Jazz” zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zilke, zawierającym pieśni i arie W. A. Mozarta, wykonywane w aranżacjach jazzowych w oryginalnym języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie Anny.
Jej najnowsza płyta „Poza czasem – muzyka duszy”, jest poświęcona muzyce kontemplacynej. Jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce pop ten temat. Anna czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.
Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma wydawnicza i producencka założona w 2001 roku Si Music w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej (Modern Classics from Poland) promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia muzyczne w Polsce i zagranicą.
Prowadzi blog kulinarny- www.annajurksztowiczijem.blogspot.com, a także napisała swój pierwszy poradnik - książkę kucharską „IQuchnia, czyli jak intelgentnie jeść i pić”. Nie jest to typowa książka kucharska, a raczej podręcznik dla świadomych konsumentów i domowych kucharzy. Wszystkie proponowane tu potrawy autorka wielokrotnie sprawdziła na swojej rodzinie i przyjaciołach. Uwielbia gotować, a na udoskonalenie przepisów - jak twierdzi - poświęciła wiele lat pracy, podróżując z koncertami na całym świecie.
Krzesimir Dębski – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. W 1980 roku został zaproszony przez słynnego promotora J. E. Berendta do udzialu w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden. Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie m. in z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano. Jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertow również radiowych i telewizyjnych). W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hamburgu, Baden-Baden, Budapeszcie, Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Kopenhadze i Le Mans. Nagrał ponad 30 albumow ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Od 1987 roku Krzesimir Dębski bedąc u szczytu swojej kariery jazzowej, poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertow instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, takich jak: Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, ale także w tak egzotycznych krajach jak Meksyk czy Indie. Wykonywali je znakomici wykonawcy: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Konstanty Andrzej Kulka. Gilad Atzmon, „Cello Ensamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo.
Skomponował muzykę do 100 filmów fabularnych m.in.: "Medium", "Kingsajz", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Tam i z powrotem", "Stara baśń", "1920 Bitwa Warszawska" oraz seriali telewizyjnych: "Klan", "Złotopolscy", "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Przepis na życie", "Ranczo".
Skomponował ponad 500 piosenek które wykonywali: Anna Jurksztowicz, Beata Kozidrak, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Zdzisława Sośnicka, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Turnau, Artur Gadowski, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski.
Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award 88’. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy”. Muzyka do filmu „ Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”.
W 2007 r. w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.
W 2005 r. Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles i w Vallenci (Kalifornia). Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta.
Od wielu lat Krzesimir Dębski aktywnie działa w dziedzinie upamiętniania losów wojennych swojej rodziny która w 1943 roku stała się ofiarą straszliwej czystki etnicznej UPA na Wołyniu. W 2016 ukazała się jego ksiażka „Nic nie jest w porządku” – Wołyń moja rodzinna historia.
Dziecięcy Chór ARTOS założony został w 2011 r przez Danutę Chmurską i kontynuuje zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu przez znakomitego patrona zespołu -
Władysława Skoraczewskiego (solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawce młodzieży) tradycję naturalnego obcowania dzieci z muzyką.
Zajęcia muzyczne odbywają się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a dzieci z chóru Artos biorą udział w spektaklach operowych, wykonując zapisane w partyturze partie wokalne dziecięce. Dzieci odnajdują radość śpiewania i występowania także podczas wielu koncertów. Chórzyści najmłodszej grupy mają od 5-9 lat, a grupa starsza to dzieci w wieku 10-15 lat. Obecnie w dziecięcej grupie ARTOS śpiewa ponad 120 dzieci. Chór pracuje z Pauliną Zajkowską – pedagogiem muzycznym i akompaniatorem i Danutą Chmurską - dyrektorem artystycznym i dyrygentem.
Działalność Dziecięcego Chóru ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego przyniosła wiele dokonań artystycznych:
- nagranie płyty z kolędami i pastorałkami w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (21 kolęd z akredytacją, Sinfonia VIVA i Goście)
- obsada partii dziecięcych w następujących operach i przedstawieniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej: Carmen, Turandot, Król Roger, Jacob Lenz, Dziadek do orzechów, Kurt Weil, Umarłe Miasto, Goplana.
- chłopcy z dziecięcej grupy ARTOS wykonali partie wokalne w utworze Henriego Dutilleux „The Shadows Of Time“ – dyrygent Pierre Andre Valade, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach
- udział grup dziecięcych w koncertach z cyklu „Wielki dla Małych“ w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Piknikach Operowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
- udział chóru dziecięcego w wykonaniu „Symfonii tysiąca“ Gustawa Mahlera pod batutą Gabriela Chmury (Aula Politechniki Warszawskiej, marzec 2013)
- udział chóru dziecięcego w „Carmina Burana“ Carla Orffa na zakończenie Festiwalu w Łańcucie (maj 2013)
- koncert chóru dziecięcego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie z programem „Z serca“ (wrzesień 2013)
- koncert kolędowy chóru dziecięcego na Zamku Królewskim i w Pałacu w Wilanowie oraz w Belwederze dla Pary Prezydenckiej (grudzień 2013)
- koncert chóru dziecięcego pt. “Z serca” w Pałacu Prezydenckim (styczeń 2014)
- koncert z kompozycjami Jerzego Wasowskiego „Odmieniony świat“ na Politechnice Warszawskiej w ramach cyklu „Wielka muzyka w małej auli“
- widowisko Muzyczne "Świąteczna Dedykacja " w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w reżyserii Beaty Redo-Dobber (styczeń 2015r)
- udział w premierze - prawykonaniu "Requiem dla Ikony" Katariny Głowickiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (maj 2015 r.)
- premiera spektaklu „Bajko, gdzie jesteś?” P. Zajkowskiej 3.01.2016 r., w którym brało udział 100 dzieci z chóru „Artos” wykonując partie solowe, chóralne oraz działania aktorskie i choreograficzne.Chór nagrał takze płytę z piosenkami ze spektaklu „Bajko, gdzie jesteś?” oraz wideoklip do piosenki z tego spektaku pt. „Nie dam się”
- udział w widowisku muzycznym „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza (Teatr Wielki Opera Narodowa 2016) z udziałem orkiestry Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod batutą Rafała Janiaka oraz z udziałem solistów Olgi Pasiecznik i Mietka Szcześniaka.
- udział w prapremierze światowej opery sakralnej „Mojżesz” Artura Rubinsteina pod dyrekcją Michaiła Jurowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus
oraz nagraniu płyty.
Chór Dziecięcy ARTOS to zespół, w którym dzieci stawiają pierwsze muzyczne kroki. W ramach towarzystwa działają również chóry: kameralny, chłopięcy oraz mieszany, który wiosną 2016 wystąpił na prestiżowej scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku.
CENY BILETÓW:
1. Bilety normalne: 35 zł
2. Bilety ulgowe: 25 zł
• dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
• uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.
koncert Riffertone
13 kwietnia 2012 - 22:00
Klub Mandala
Emilii Plater 9/11 Warszawa
13 719muzyka
Electro Praska Strona Miasta vol.4
13 kwietnia 2012 - 17:20
Jedyne Wyjście
ul. 11 listopada 22 Warszawa
13 396muzyka
Wykopaliska
13 kwietnia 2012 - 20:00
PIASKOWNICA
ul. Lipowa 7A Warszawa
13 565muzyka
DJ MR. VINYLSTEALER wiosennie rozgrzeje w Chwili
13 kwietnia 2012 - 21:00
Klub Chwila
ul. Ogrodowa 31/35 Warszawa
13 620muzyka
After Buena Vista Social Club
13 kwietnia 2012 - 20:00
4 PokoJE
Wileńska 19 Warszawa
13 640muzyka
PIĄTEK 13-GO
13 kwietnia 2012 - 21:20
Fantasy Park, C.H. Sadyba
Powsińska 31 Warszawa
14 030muzyka
Wiosenny koncert chóru Gospel
13 kwietnia 2012 - 20:00
Ośrodek Kultury Ochoty
Grójecka 75 Warszawa
12 855muzyka
PIĘKNY PIĄTEK DLA PLUS MINUS 50-tek
13 kwietnia 2012 - 17:00
Dom Kultury Rakowiec , filia Ośrodka Kultury Ochoty
Wiślicka 8 Warszawa
12 924muzyka
My Secret Garden Party Specjalna edycja Songs In Kosmos
13 kwietnia 2012 - 21:00
Kosmos Kosmos
Koszykowa 55 Warszawa
13 061muzyka
koncert RIFFERTONE
13 kwietnia 2012 - 22:00
Klub Mandala
Emilii Plater 9/11 Warszawa
13 495muzyka
PINK FREUD @ Hydrozagadka
12 kwietnia 2012 - 21:30
Klub Hydrozagadka
11 listopada 22 Warszawa
13 031muzyka
Piotr Tazbir - Wieczór Muzyki SOUL
12 kwietnia 2012 - 20:00
Funky Studio
Plac Zbawiciela 2 Warszawa
16 094muzyka
KONCERT VAVAMUFFIN
12 kwietnia 2012 - 19:00
Klub 55
ul. Żurawia 32/34 Warszawa
13 133muzyka
Wieczór ze sztuką i muzyką w Galerii Czajka Dorum Art
12 kwietnia 2012 - 19:30
Dorum Art Galeria Czajka
ul. Lubelska 30/32 (II piętro) Warszawa
14 392muzyka
„Mariusz Bogdanowicz zaprasza na jazzowe granie...”
12 kwietnia 2012 - 20:30
Klub Artystyczny Rampa
ul. Kołowa 20 Warszawa
13 286muzyka
BABU KRÓL--BUDYŃ i BAJZEL GRAJĄ STACHURĘ--KONCERT--PREMIERA PRASOWA i KLIPU
11 kwietnia 2012 - 21:00
Kosmos Kosmos
Koszykowa 55 Warszawa
12 964muzyka
Muzyczny Otwarty Mikrofon w Herba Thei
11 kwietnia 2012 - 19:00
Herba Thea
Pokorna 2 lok. U12 Warszawa
13 710muzyka