ABSOLUTELY FABULOUS DANCERS
- 5 września 2019, czwartek» 19:00
#
Pierwszy wieczór w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie po wakacyjnej przerwie to spektakl w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers „Absolutely Fabulous Dancers” – spektakl, który miał swoją premierę w 2017 r., ale we wrześniu zostanie zaprezentowany w nowej odsłonie z nowym tancerzem – Mirosławem Woźniakiem. Wraz z nim na scenie twórczynie kolektywu HOTELOKO – Agata Życzkowska oraz Magdalena Przybysz, autorka koncepcji i choreografii do spektaklu. Spektakl ten został zaproszony na Festiwal Quartiers Danses w Montrealu, w Kanadzie, gdzie zostanie zaprezentowany 9 września 2019 r.
Spotkanie po spektaklu prowadzi Witold Mrozek.
Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek.
Spektakl dostepny dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz Reżyseria: Agata Życzkowska Dramaturgia: Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska Wykonanie: Magdalena Przybysz / Mirosław Woźniak / Agata Życzkowska Kostiumy i zdjęcia: Anna Ciupryk Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa
Premiera: 30.06.2017 / Prom Kultury Saska Kępa
Czas: 40 min.
HOTELOKO MOVEMENT MAKERS
*Kolektyw HOTELOKO movement makers *wyłonił się w 2016 z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografką Magdaleną Przybysz poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują one projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.
Dlaczego HOTELOKO?
Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).
Dlaczego movement makers?
Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)
Kolektyw zrealizował następujące spektakle: ”frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show” i „frau blush”. Wspólnie wypracowali oni swój własny język, nieco freakowy styl taneczny stawiający na różnorodność wynikającą z odmiennych korzeni performerów.
U aktorki Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym jej spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.
Magdalena Przybysz fascynuje się metodami somatycznymi, zwłaszcza Body Mind Centering, ruchem autentycznym oraz wątkami feministycznymi.
Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Główną ideą jest zacieranie granicy pomiędzy widzem i performerem, odwracanie ról oraz gra z oczekiwaniami. Najważniejszym kryterium jest kryterium szczerości. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom. Artyści pracują głównie w Warszawie, ale także współpracują z zagranicznymi partnerami.
http://www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko
BIOGRAMY ARTYSTÓW:
MAGDALENA PRZYBYSZ
Choreografka, performerka, tancerka. Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy „Pokolenie solo” oraz Witolda Mrozka „Nowy taniec”. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Rozpoczęła swoją taneczną drogę artystyczną w 2003 roku w Krakowie w Eksperymentalnym Studio Tańca (EST) Iwony Olszowskiej. Jej prace powstają często jako kooperacja z artystami innych dziedzin i pokazywane są podczas ważnych wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Malta („Przesilenie letnie”), CSW w Warszawie, Łodzi, Toruniu w ramach programu Scena dla Tańca z ramienia Instytutu Muzyki i Tańca („Strange Lóóp”) w CSW w Warszawie, podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu („Wytnij-wklej”), Cricoteca w Krakowie („Dancing for the Birds, They watching Us”), na Festiwalu UNITHEA we Frankfurcie czy Tanztage w Berlinie („Mój Poland Drive”).
Obecnie współtworzy wraz z Agatą Życzkowską kolektyw HOTELOKO movement makers. m.in. zrealizowała choreografię do spektaklu „frau / mujer / femme” w koncepcji Agaty Życzkowskiej oraz performans „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers” i „Insta Show” we własnej koncepcji i choreografii. Ponadto pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body Mind Centering w Embody Move Association w Londynie, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, biofizjologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii.
AGATA ŻYCZKOWSKA
Aktorka, tancerka, reżyserka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest współorganizatorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performansu. Przez 4 lata była aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak Iwona Kempa, Paweł Paszta, Adam Orzechowski, Jan Zdrojewski, Thomas Harzem. Otrzymała nagrodę im. H. Konieczki dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2002/2003 oraz nagrodę za rolę Venticelli w spektaklu „Amadeusz”/reż. Waldemar Zawodziński, przy którym była także asystentką reżysera, a także nagrodę zespołową podczas I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy 2002 za spektakl „Rodzina Wampira”/reż. Paweł Szkotak (także asystentka reżysera). Otrzymała medal upamiętniający Jubileusz 100-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP w podziękowaniu za współpracę z Sekcją Tańca i Baletu ZASP przy realizacji wystawy fotograficznej poświęconej Barbarze Bittnerównie i Witoldowi Grucy.
Była Redaktor Naczelną pisma społeczno-kulturalnego „RAZEM. Świat w naszych oczach” (2003-2007). Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł, była m.in. współproducentką i reżyserką castingu obsady polskiej wersji spektaklu tanecznego „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel /Teatr Dramatyczny w Warszawie (2011), w którym brała także udział jako producent i performerka. Uczestniczyła w projekcie „Family Affair” włoskiego kolektywu ZimmerFrei jako performerka w ramach Warszawskiej Sceny Tańca 2015 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
W 2011 roku założyła Teatr HOTELOKO – obecnie kolektyw HOTELOKO movement makers, który współtworzy z Magdaleną Przybysz. Pod skrzydłami HOTELOKO zrealizowała jako producentka, aktorka, tancerka i performerka kilkanaście projektów m.in. spektakl teatru fizycznego pt. „Pracownia Ludica nr 2” we współpracy z hiszpańską grupą Enczima Teatro (2011) oraz dwa performansy „selfe” (2014) i „jutro: urodziny” (2015) we współpracy z niemieckim artystą Thomasem Harzemem. Ponadto wyreżyserowała dwa performansy z młodzieżą o charakterze artystyczno-społecznym: „nowe wyzwolenie” (2015) oraz „Syrena herbem twym zwodnicza/RZECZ O WOLNOŚCI” (2016). Jest autorką koncepcji i reżyserką trzech performansów „frau / mujer / femme” (2016) w choreografii Magdaleny Przybysz oraz „Darklena (2018) i „frau blush” (2018) w choreografii Wojciecha Grudzińskiego oraz autorką dramaturgii i reżyserką trzech performansów w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz: #moiprzyjacieletancza” (2016), „Absolutely Fabulous Dancers” (2017) oraz „Insta Show” (2018).
MIROSŁAW WOŹNIAK
Tancerz, wokalista – aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego-kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Mistrz Polski w tańcu sportowym i aerobiku sportowym-reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata w Helsinkach. Absolwent studiów podyplomowych Coachingu i Mentoringu w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Współtwórca kolektywu artystycznego „Kompania Primavera” wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego, w ramach którego wystąpił w spektaklach „Kofta”/Teatr Buffo, „Ostatnie takie lato” /Teatr Muzyczny w Gdyni, „Poczekalnia”/Teatr Prochoofnia, „Madryt 03″/Teatr Prochoofnia, „Panny z Wilka”/Teatr Studio.
Współpracował z Januszem Józefowieczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Michałem Znanieckim, Sylwią Adamowicz, Agnieszką Brańską. Tancerz, wokalista, aktor w Teatrze Roma w spektaklach w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego i choreografii Pauliny Andrzejewskiej: „Upiór w Operze”, „Aladyn Jr”, i „Nędznicy” chor. Paulina Andrzejewska oraz ”Miss Saigon”, chor. Marek Pałucki. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Solista -tancerz w przedstawieniu „Dziadek do Orzechów” w MArgot Fonteyn Academy w Nowym Jorku” (chor. Ken Ludden). Asystent choreografki Anny Hop w spektaklu „Calineczka” Teatr Palladium (reż. Małgorzata Szabłowska, tam również aktor, tancerz i wokalista). Asystent choreografa Dariusza Lewandowskiedo przy spektaklu „Ikar” wystawianego w ramach Vigesima Quinzena de Danca de Almada w Portugalii. Zrealizował także choreografie m.in. do performansów „A kontra M” i „Woźniak/Łosik” oraz spektakli „Orfeusz i Euredyka” i „Kraina Niczyja”.
ANNA CIUPRYK
Stylistka, scenografka, reżyserka świateł i fotograf. Od początku związana z magazynem Miasto Kobiet, współpracuje z uznanymi projektantami (Natasha Pavluchenko, Michał Starost, nieistniejący już duet Zemełka&Pirowska), realizuje komercyjne sesje zdjęciowe na potrzeby kampanii reklamowych (4f, Śnieżka – kampania z Mamedem Kalidovem). Najczęściej zajmuje się przygotowywaniem lookbooków dla projektantów, małych i większych firm odzieżowych oraz realizowaniem kampanii wizerunkowych. Największą radość sprawiła jej publikacja na prestiżowym portalu internetowym Fashion Gone Rouge. Współpracuje z kolektywem tanecznym HOTELOKO movement makers. Zrealizowała kostiumy do spektaklu „Absolutely Fabulous Dancers”.
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury
„Kiedy pada śnieg"-spektakl marionetkowy dla dzieci od lat 2+
13 marca 2016 -
SCENA SPATiF
Aleje Ujazdowskie 45 Warszawa-Śródmieście Warszawa
14 910teatr
Podróż z Pchłą Szachrajką - przedstawienie teatralne dla dzieci w reżyserii Anny Seniuk
13 marca 2016 - 14:00
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
Stefana Czarnieckiego 51 Warszawa
16 566teatr
Balet 'Le Papillon' - 'Motyl' - PREMIERA
od: 12 marca 2016 do: 13 marca 2016
Teatr WARSawy
ul. Rynek Nowego Miasta 5/7 00-229 Warszawa Warszawa
60 689teatr
FREDRO DLA DOROSŁYCH – MĘŻÓW I ŻON
13 marca 2016 - 18:00jest więcej terminów
Teatr 6. piętro
PKiN, Pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej) 00 - 901 Warszawa Warszawa
23 421teatr
TEATRANKI
od: 31 stycznia 2016 do: 13 marca 2016
LUB/LAB
Lubelska 30/32 Warszawa
24 157teatr
Pół żartem pół serio
13 marca 2016 - 18:00jest więcej terminów
Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich
pl. Grzybowski 12/16 Warszawa
34 236teatr
Tlen
12 marca 2016 - 21:00jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawajest więcej miejsc
1 307 042kino
Poranek: O małej Syrence w niejednej piosence
12 marca 2016 - 11:00
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
Żeromskiego 29 Warszawa
17 164teatr
NIE STRÓJ ZDOBI NIEBOSZCZYKA. KRYMINALNY MARATON Z PESZKAMI! WIELKIE OTWARCIE SCENY GARNIZON
12 marca 2016 - 20:30
Scena Garnizon
Al. Niepodległości 141 Warszawa
19 724teatr
KONTRA. Kryminalny Maraton z Peszkami! WIELKIE OTWARCIE SCENY GARNIZON
12 marca 2016 - 19:00
Scena Garnizon
Al. Niepodległości 141 Warszawa
20 724teatr
PEWNIAK - komedia - monodram
12 marca 2016 - 20:00
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14 a Warszawa
20 450teatr
Warsztaty teatralne dla 3-6 latków
11 marca 2016 - 18:00 - 19.30jest więcej terminów
Klub Dobra
Dobra 14/16 Warszawa
49 239teatr
SKAZANE NA OGIEŃ, reż. Dorota Bielska
11 marca 2016 - 20:00
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14 a Warszawa
19 153teatr
Dziewice i mężatki
11 marca 2016 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Ateneum
nie podano Warszawa
34 459teatr
The Best of Sabat
10 marca 2016 - 19:30
Teatr Sabat
Foksal 16 Warszawa
15 734teatr
Musical Improwizowany
10 marca 2016 - 21:00
Klub Komediowy
nie podano Warszawa
16 767teatr
Hofesinka i przyjaciele
10 marca 2016 - 19:00
Klub Komediowy
nie podano Warszawa
17 073teatr