koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
TpL repertuarCO JEST GRANE - kwiecień 2024 -nr 359
zmodyfikowano  4 lata temu  »

Wystawa i aukcja Grafiki Artystycznej w DESA Unicum

CO było GRANE - ARCHIWALNE TERMINY » » 11 346 wyświetleń od 28 stycznia 2020
  • od: 27 stycznia 2020, poniedziałek
    do: 6 lutego 2020, czwartek

Fernand Léger to artysta wymieniany jednym tchem po Picassie i Braque’u, współtwórca awangardowej rewolucji w sztuce początku XX wieku. Najdroższa praca tego artysty „Contraste de formes” sprzedała się w nowojorskim Christie’s za ponad 70 milionów dolarów. W DESA Unicum zobaczyć będzie można z kolei dzieło Légera „Martwa natura z samowarem”. Na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna” prezentowany jest również bogaty zbiór prac innych wybitnych artystów z zagranicy takich jak Victor Vasarely, Dieter Ruden, Thomas Lenk, Jurgen Peters, Maria Mesterou, Tuvia Beeri, Jean Piaubert czy Lothar Quinte. Wystawę oglądać można do 6 lutego.

Fernand Léger to wybitny francuski malarz związany z kubizmem, grafik, rzeźbiarz i reżyser. Tworzył w charakterystycznym stylu, komponując abstrakcyjne i półabstrakcyjne prace z formami cylindrycznymi. Artysta przyjaźnił się z poetą Janem Brzękowskim, współzałożycielem łódzkiego Muzeum Sztuki, będącej jedną z pierwszych na świecie placówek wyspecjalizowanych w kolekcjonowaniu i ekspozycji sztuki nowoczesnej i awangardowej. To dzięki Brzękowskiemu prace francuskiego mistrza trafiły do kolekcji muzeów w Łodzi i Krakowie. Prezentowana w DESA Unicum grafika powstała w roku 1952, ważnym dla artysty z dwóch powodów. To właśnie wtedy, po śmierci pierwszej żony, Jeanne-Augustine Lohy, Léger ożenił się z malarką Nadią Chodasiewicz-Grabowską, uczennicą m.in. Władysława Strzemińskiego. Jednocześnie zaś rok ten był znaczący z punktu widzenia międzynarodowej kariery Légera. Artysta odsłonił wówczas dwa murale swojego projektu w Sali Zgromadzenia Ogólnego w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Nie była to jednak pierwsza tego typu prestiżowa realizacja po drugiej stronie oceanu. W 1938 roku, trzy lata po indywidualnej wystawie w MoMA, twórca podjął się opracowania dekoracji apartamentu Nelsona Rockefellera, biznesmena, polityka i kolekcjonera sztuki, zarządzającego słynnym Rockefeller Center.

Kolejną znaczącą postacią sztuki awangardowej jest na pewno Hans Arp,  znany również jako Jean Arp. To artysta multimedialny, związany z wieloma ruchami artystycznymi. Jedną z charakterystycznych cech jego prac wizualnych była swoista a-geometria. Arp zainteresowany był formą organiczną, jej różnymi manifestacjami. Zwykle była to forma abstrakcyjna, a sam Arp był równocześnie jednym z wcześniejszych przedstawicieli sztuki abstrakcyjnej w Europie. Prezentowana w DESA Unicum kompozycja pochodząca z serii „Variables Bild” jest przedstawieniem białych, organicznych w formie kształtów, które ułożone są na czarnym tle. Wyglądają, jakby zostały wycięte z papieru, a następnie rozrzucone przez artystę na czarnym podłożu. Jest to jednak wyłącznie wizualny efekt. Dokładniejsza obserwacja pozwala zauważyć, że elementy kompozycji mają charakter modularny: powtarzają się w różnych układach, co daje efekt pozornego zróżnicowania formy.

Na wystawie nie zabraknie również prac wybitnych polskich artystów. Jedną z najciekawszych realizacji jest teka „Katharsis”, nawiązująca do instalacji przestrzennej o tej samej nazwie, którą Magdalena Abakanowicz wykonała w 1985 roku. Artystka została wówczas zaproszona do włoskiego parku rzeźby Villa Celle, by wykonać dzieło o charakterze plenerowym mające stać się częścią tamtejszej kolekcji. W wyniku tej inicjatywy powstały 33 figury o wysokości około 3 metrów, które zostały ustawione na zboczu wzgórza wśród gaju oliwnego. „Katharsis” zawiera prace będące graficznymi obrazami wątków charakterystycznych dla Abakanowicz. Jej pełną edycję wydrukowano we Florencji w latach 1985-86.Tytuł, zaczerpnięty z pism Arystotelesa, przewrotnie nawiązuje do dramatycznej kondycji człowieka, jego zbiorowej tożsamości i problemów związanych z cielesnością. Na litografiach odnaleźć można wizerunek ludzkiej twarzy. Podobnie jak w wielu rzeźbiarskich maskach wykonanych przez artystkę jest to raczej przedstawienie uogólnionego symbolu. Kolejne karty przedstawiają bezosobowe korpusy, a także przedstawienia zbiorowe. Jedna z kompozycji wyobraża linearnie wyrysowane postacie bez głów spiętrzone w rzędach. Warto przypomnieć, że instalacja „Caminando” Abakanowicz, składająca się z 20 bezgłowych postaci, została w 2019 roku najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce. Anonimowy kolekcjoner zapłacił za nią ponad 8 mln złotych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace takich twórców jak: Jerzy Nowosielski, Julian Stańczak, Richard Anuszkiewicz, Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Ewa Kuryluk, Józef Gielniak, Jan Tarasin czy Jan Lebenstein. 6 lutego wszystkie dzieła zostaną zlicytowane.

Wystawa Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 27 stycznia – 6 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 6 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-jt6f/

zmodyfikowano  4 lata temu  »
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ