Wystawa i aukcja Grafiki Artystycznej w DESA Unicum
- od: 27 stycznia 2020, poniedziałekdo: 6 lutego 2020, czwartek
Fernand Léger to artysta wymieniany jednym tchem po Picassie i Braque’u, współtwórca awangardowej rewolucji w sztuce początku XX wieku. Najdroższa praca tego artysty „Contraste de formes” sprzedała się w nowojorskim Christie’s za ponad 70 milionów dolarów. W DESA Unicum zobaczyć będzie można z kolei dzieło Légera „Martwa natura z samowarem”. Na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna” prezentowany jest również bogaty zbiór prac innych wybitnych artystów z zagranicy takich jak Victor Vasarely, Dieter Ruden, Thomas Lenk, Jurgen Peters, Maria Mesterou, Tuvia Beeri, Jean Piaubert czy Lothar Quinte. Wystawę oglądać można do 6 lutego.
Fernand Léger to wybitny francuski malarz związany z kubizmem, grafik, rzeźbiarz i reżyser. Tworzył w charakterystycznym stylu, komponując abstrakcyjne i półabstrakcyjne prace z formami cylindrycznymi. Artysta przyjaźnił się z poetą Janem Brzękowskim, współzałożycielem łódzkiego Muzeum Sztuki, będącej jedną z pierwszych na świecie placówek wyspecjalizowanych w kolekcjonowaniu i ekspozycji sztuki nowoczesnej i awangardowej. To dzięki Brzękowskiemu prace francuskiego mistrza trafiły do kolekcji muzeów w Łodzi i Krakowie. Prezentowana w DESA Unicum grafika powstała w roku 1952, ważnym dla artysty z dwóch powodów. To właśnie wtedy, po śmierci pierwszej żony, Jeanne-Augustine Lohy, Léger ożenił się z malarką Nadią Chodasiewicz-Grabowską, uczennicą m.in. Władysława Strzemińskiego. Jednocześnie zaś rok ten był znaczący z punktu widzenia międzynarodowej kariery Légera. Artysta odsłonił wówczas dwa murale swojego projektu w Sali Zgromadzenia Ogólnego w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Nie była to jednak pierwsza tego typu prestiżowa realizacja po drugiej stronie oceanu. W 1938 roku, trzy lata po indywidualnej wystawie w MoMA, twórca podjął się opracowania dekoracji apartamentu Nelsona Rockefellera, biznesmena, polityka i kolekcjonera sztuki, zarządzającego słynnym Rockefeller Center.
Kolejną znaczącą postacią sztuki awangardowej jest na pewno Hans Arp, znany również jako Jean Arp. To artysta multimedialny, związany z wieloma ruchami artystycznymi. Jedną z charakterystycznych cech jego prac wizualnych była swoista a-geometria. Arp zainteresowany był formą organiczną, jej różnymi manifestacjami. Zwykle była to forma abstrakcyjna, a sam Arp był równocześnie jednym z wcześniejszych przedstawicieli sztuki abstrakcyjnej w Europie. Prezentowana w DESA Unicum kompozycja pochodząca z serii „Variables Bild” jest przedstawieniem białych, organicznych w formie kształtów, które ułożone są na czarnym tle. Wyglądają, jakby zostały wycięte z papieru, a następnie rozrzucone przez artystę na czarnym podłożu. Jest to jednak wyłącznie wizualny efekt. Dokładniejsza obserwacja pozwala zauważyć, że elementy kompozycji mają charakter modularny: powtarzają się w różnych układach, co daje efekt pozornego zróżnicowania formy.
Na wystawie nie zabraknie również prac wybitnych polskich artystów. Jedną z najciekawszych realizacji jest teka „Katharsis”, nawiązująca do instalacji przestrzennej o tej samej nazwie, którą Magdalena Abakanowicz wykonała w 1985 roku. Artystka została wówczas zaproszona do włoskiego parku rzeźby Villa Celle, by wykonać dzieło o charakterze plenerowym mające stać się częścią tamtejszej kolekcji. W wyniku tej inicjatywy powstały 33 figury o wysokości około 3 metrów, które zostały ustawione na zboczu wzgórza wśród gaju oliwnego. „Katharsis” zawiera prace będące graficznymi obrazami wątków charakterystycznych dla Abakanowicz. Jej pełną edycję wydrukowano we Florencji w latach 1985-86.Tytuł, zaczerpnięty z pism Arystotelesa, przewrotnie nawiązuje do dramatycznej kondycji człowieka, jego zbiorowej tożsamości i problemów związanych z cielesnością. Na litografiach odnaleźć można wizerunek ludzkiej twarzy. Podobnie jak w wielu rzeźbiarskich maskach wykonanych przez artystkę jest to raczej przedstawienie uogólnionego symbolu. Kolejne karty przedstawiają bezosobowe korpusy, a także przedstawienia zbiorowe. Jedna z kompozycji wyobraża linearnie wyrysowane postacie bez głów spiętrzone w rzędach. Warto przypomnieć, że instalacja „Caminando” Abakanowicz, składająca się z 20 bezgłowych postaci, została w 2019 roku najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce. Anonimowy kolekcjoner zapłacił za nią ponad 8 mln złotych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace takich twórców jak: Jerzy Nowosielski, Julian Stańczak, Richard Anuszkiewicz, Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Ewa Kuryluk, Józef Gielniak, Jan Tarasin czy Jan Lebenstein. 6 lutego wszystkie dzieła zostaną zlicytowane.
Wystawa Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 27 stycznia – 6 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 6 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-jt6f/
Jesteśmy wesołe - edycja II
22 sierpnia 2009 - 12:00
GALEARNIAThe Two of Us
Wawelska 28 lok. 2 Warszawa
20 878sztuka
Warsztaty decoupage’u
17 sierpnia 2009 - 18:00
Sztukarnia
Lewicka 10 Warszawa
20 447sztuka
21 wolności
od: 11 lipca 2009 do: 15 sierpnia 2009
Heppen Transfer
Wilcza 29a m. 12 , V piętro (przy Marszałkowskiej) Warszawa
20 566sztuka
Warsztaty Batiku
11 sierpnia 2009 - 11:00, 18:00jest więcej terminów
Sztukarnia
Lewicka 10/7 Warszawa
21 172sztuka
Ewa Wencel w DK PRAGA
18 sierpnia 2008 - 18:00
Dom Kultury Praga
ul. Dąbrowszczaków 2 Warszawa
56 112teatr
Wernisaż wystawy Agnieszki Chwalińskiej
od: 10 lipca 2009 do: 4 sierpnia 2009
Bemowskie Centrum Kultury
Górczewska 201 Warszawa
20 591sztuka
III PRZEGLĄD LABORATORIUM DRAMATU
od: 18 lipca 2009 do: 2 sierpnia 2009
Scena Laboratorium Dramatu
Olesińska 21 Warszawa
40 196teatr
Powtórzenie
od: 6 lipca 2009 do: 31 lipca 2009
Alternatywa Cafe
ul. Marszałkowska 2 Warszawa
20 927sztuka
Don t fear - Aleksander Ryszka
od: 8 lipca 2009 do: 31 lipca 2009
Galeria Fibak
Krakowskie Przedmieście 5 Warszawa
21 312sztuka
Otwór w mieście
30 lipca 2009 - 21:00
Regeneracja
Puławska 61 Warszawa
20 764sztuka
Exils reż. Tony Gatlif
30 lipca 2009 - 18:00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
plac Stanisława Małachowskiego 3 00-916 Warszawa Warszawa
51 393sztuka
Finisaż „Pocztówki z Norblina”
24 lipca 2009 - 19:00
Muzeum Przemysłu NORBLIN
Żelazna 51 Warszawa
20 863sztuka
+ 30
od: 25 czerwca 2009 do: 24 lipca 2009
Galeria Sztuki Fabryka Koronek
Burakowska 5/7 II piętro Warszawa
21 660sztuka
Fados reż. Carlos Saura
23 lipca 2009 - 18:00
51 259sztuka
Iberia reż. Carlos Saura
16 lipca 2009 - 18:00
Relax
Złota 8 Warszawa
49 754sztuka
Piknik rodzinny - znaki/sztuki
11 lipca 2009 - 11:00, 14:00
Królikarnia
Puławska 113a Warszawa
21 849sztuka
Wasilewski w Galerii Schody - pierwsza odsłona z kolekcji Galerii Plakatu Włodka Orła
od: 29 czerwca 2009 do: 9 lipca 2009
Galeria Schody
Nowy Świat 39 Warszawa
20 694sztuka