DIE ZAUBERFLÖTE / Wolfgang Amadeus Mozart
- 20 marca 2022, niedziela» 19:00
- 19 marca 2022, sobota» 19:00
- 14 stycznia 2022, piątek» 19:00
- 13 stycznia 2022, czwartek» 19:00
- 8 stycznia 2022, sobota» 19:00
- 7 stycznia 2022, piątek» 19:00
Die Zauberflöte (Czarodziejski flet) Wolfganga Amadeusza Mozarta to z jednej strony dzieło genialne pod względem muzycznym, dramatycznym i wyrazowym, z drugiej – pełne zagadek i ukrytych znaczeń. Opera ukończona i prawykonana pod koniec września 1791 roku, na kilkadziesiąt dni przed śmiercią kompozytora, zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia twórców i odbiorców.
Libretto do dwuaktowego singspielu przygotował aktor i dramaturg Emanuel Schikaneder, który zresztą wcielił się w rolę Papagena podczas wiedeńskiej prapremiery. Ta ostatnia z Mozartowskich oper natychmiast zdobyła serca publiczności i przyniosła finansowy sukces. Wykorzystanie wolnomularskiej symboliki i rychła śmierć kompozytora sprawiły, że tytuł owiany został aurą tajemniczości, a interpretatorzy muzyki wiedeńskiego mistrza prześcigali się w snuciu mniej lub bardziej prawdopodobnych domysłów. W rzeczywistości jednak masońska interpretacja jest tylko jedną z wielu możliwych – jest to bowiem historia o wędrówce, walce dobra ze złem, drodze do dorosłości, budowaniu ideału społecznej harmonii… Są to wszak motywy o charakterze uniwersalnym, które przez Mozarta ubrane zostały w niezwykle barwną i niekiedy zaskakującą muzykę.
KIEROWNICTWO MUZYCZNE DAWID RUNTZ
REŻYSERIA ANDRZEJ KLIMCZAK
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY MARLENA SKONECZKO
PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO LILIANNA KRYCH
ASYSTENT DYRYGENTA / II DYRYGENT KAROL SZWECH
ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK
II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENT AGNIESZKA ORLIKOWSKA
✅ OBSADA:
SARASTRO WOJTEK GIERLACH, SŁAWOMIR JURCZAK
TAMINO SYLWESTER SMULCZYŃSKI, JACEK SZPONARSKI
ZAPOWIADACZ PIOTR CHWEDOROWICZ, SŁAWOMIR JURCZAK
KAPŁAN I PIOTR KĘDZIORA, BOGDAN ŚLIWA, GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
KAPŁAN II JAKUB A. GRABOWSKI, RAFAŁ ŻUREK, MATEUSZ ZAJDEL
KAPŁAN III PIOTR CHWEDOROWICZ, SŁAWOMIR JURCZAK
KRÓLOWA NOCY PAULINA HORAJSKA, ALEKSANDRA OLCZYK, ALEKSANDRA RESZTIK
PAMINA MARTA BOBERSKA, OLGA PASIECZNIK, GABRIELA KAMIŃSKA
DAMA I TATIANA HEMPEL-GIERLACH, GABRIELA KAMIŃSKA, ANNA WYRZYKOWSKA
DAMA II ANETA ŁUKASZEWICZ, ANNA WIERZBICKA, MARTA WYŁOMAŃSKA
DAMA III KATARZYNA KRZYŻANOWSKA, DOROTA LACHOWICZ, MONIKA LEDZION-PORCZYŃSKA
PAPAGENO ROBERT GIERLACH, ANDRZEJ KLIMCZAK, PAWEŁ MICHALCZUK
PAPAGENA MARTA BOBERSKA, ALEKSANDRA KLIMCZAK, AGNIESZKA KOZŁOWSKA
MONOSTATOS LESZEK ŚWIDZIŃSKI, WOJCIECH PARCHEM
GENIUSZ I JULITA MIROSŁAWSKA, JUSTYNA RECZENIEDI
GENIUSZ II IWONA LUBOWICZ, ANNA PARYSZ
GENIUSZ III MARTA SCHNURA, ANDŻELIKA WIŚNIEWSKA
ZBROJNY I JAKUB A. GRABOWSKI, RAFAŁ ŻUREK, MATEUSZ ZAJDEL
ZBROJNY II PIOTR KĘDZIORA, BOGDAN ŚLIWA, GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
DYRYGENT DAWID RUNTZ
📍 Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Miejsca na widowni są nienumerowane.
Uwaga: dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.
Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksa kursującego między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.
SoundFellas - Discosaga 4. Niezły dotyk
26 czerwca 2009 - 21:30
Zwiążmnie
ul. 11 Listopada 22 Warszawa
14 214muzyka
.Fadead, Violent Creed i Nut Cracker - koncert
25 czerwca 2009 - 20:00
No Mercy
ul.Bema 65 Warszawa
14 797muzyka
Niemen Improwizacje - Artur Dutkiewicz Trio
25 czerwca 2009 - 20:00
Dom Kultury Praga
ul. Dąbrowszczaków 2 Warszawa
14 806muzyka
The Doorsz
25 czerwca 2009 - 21:00
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 555muzyka
KOLORY KUBY w AMNESIA TOO
25 czerwca 2009 - 21:00
Amnesia Too
Wilcza 50/52 Warszawa
15 066muzyka
Wściekłość i brud reż. Julien Temple
25 czerwca 2009 - 18:00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
plac Stanisława Małachowskiego 3 00-916 Warszawa Warszawa
50 294sztuka
The Doorsz
25 czerwca 2009 - 20:00, 21:00jest więcej terminów
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 563muzyka
KOLORY KUBY w AMNESIA TOO
25 czerwca 2009 - 21:00jest więcej terminów
Amnesia Too
Wilcza 50/52 Warszawa
15 283muzyka
POGO PARTY vol.1 MŁODA KREW: Posing Dirt, Rocket Mary, Street City Nomad i Gangsterski Chwyt - koncert
24 czerwca 2009 - 20:00
No Mercy
ul.Bema 65 Warszawa
14 805muzyka
Poezja śpiewana
24 czerwca 2009 - 20:00
Projektor Klub
Białostocka 22 Warszawa
14 467muzyka
Janusz Nastarowicz
24 czerwca 2009 - 21:00
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 428muzyka
Janusz Nastarowicz
24 czerwca 2009 - 20:00, 21:00jest więcej terminów
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 650muzyka
Włodek Trzeci Dębski
23 czerwca 2009 - 21:00jest więcej terminów
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 435muzyka
Noc Świętojańska w Cafe Skene
23 czerwca 2009 - 20:00
CAFE SKENE
Łochowska 31 Warszawa
15 081muzyka
Przemysław Strożek - Między muzyką Afryki a rytmem maszyn.
23 czerwca 2009 - 18:00
ZachętaNardowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3 Warszawa
33 396sztuka
Włodek TRZECI Dębski
23 czerwca 2009 - 20:00jest więcej terminów
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 641muzyka
Włodek Trzeci Dębski
23 czerwca 2009 - 21:00jest więcej terminów
TAVERNA 10B
Racławicka 139 Warszawa
14 496muzyka