Mokotowski Trójdzionek Teatra
- od: 23 września 2022, piątekdo: 25 września 2022, niedziela
MOKOTOWSKI TRÓJDZIONEK TEATRALNY
23-25 września 2022
spektakle, koncert, warsztaty i inne wydarzenia
Mokotów jest dzielnicą, która posiada w swoich zasobach kilkanaście teatrów. Działają w różnych formach: jako teatry zawodowe, fundacje, stowarzyszenia, grupy nieformalne oraz teatry amatorskie.
Teatry to miejsca, w których realizowane są projekty artystyczne i tworzą się małe społeczności. Są ważnym elementem życia mieszkańców – w teatrze można oderwać się od codzienności, zrelaksować lub wręcz odwrotnie podyskutować o współczesnych problemach.
Teatry młodzieżowe odgrywają niebagatelną rolę w wychowaniu przez sztukę – obok warsztatu aktorskiego uczą pracy w grupie, odpowiedzialności i działań na rzecz innych.
Mokotów zaprasza Was w świat teatru.
W zakładkach znajdziecie informacje o wydarzeniach, które przygotowały dla Was Teatry i Domy Kultury.
Mokotowski Trójdzionek Teatralny realizowany jest we współpracy Urzędu Dzielnicy Mokotów, mokotowskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
WSZYSTKIE INFORMACJE: www.dorozkarnia.pl/trojdzinek
• Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21
Och, Richard! - spektakl autorski Teatru THB – 23 września, godz. 19.30
Spektakl inspirowany filmami i dramatami amerykańskimi z lat 50. i w ich klimacie utrzymany. W upalne lato dobijający do 40. urodzin Richard, żonaty od 7 lat, zostaje sam w domu po wyjeździe żony i synka. Wspomina swoje podboje miłosne (czy rzeczywiste?). Nieoczekiwane spotkanie z nową sąsiadką, wprowadzi nieco chaosu do życia „słomianego wdowca”…
Występują: Kamil Kacprzak, Natalia Kaleta, Olga Kucharska, Łukasz Wróblewski, Aneta Gidelska, Anna Maria Teresa Kędzierska, Anna Zwolińska, Dawid Duda.
Reżyseria: Dorota Nasiorowska-Wróblewska.
• Dom Kultury DOROŻKARNIA, ul. Siekierkowska 28
Bajka o słowach – Teatr PIJANA SYPIALNIA - 23 września 2022, godz. 19:00
Przedstawienie familijne (dla dzieci od 5 roku życia)
Bajka o słowach, to najnowszy spektakl Pijanej Sypialni. Tym razem nasze przedstawienie kierujemy do najmłodszych widzów. Wyróżnikiem wszystkich naszych przedstawień jest wielogłosowy śpiew i muzyka na żywo. Tych dwóch elementów nie zabraknie również w Bajce o słowach.
O czym jest przedstawienie? Poznajemy Lotkę, odważną dziewczynę, która podróżuje po najdalszych zakątkach kosmosu. Lotka postanawia pomóc swojej przyjaciółce Ewce, która hoduje w swoim ogródku… słowa. Niestety, Ewka nie zna znaczenia niektórych słów i dlatego nie wie, jak o nie dbać. Lotka wyrusza na odległe planety w poszukiwaniu tych odpowiedzi.
W trakcie swojej wyprawy Lotka spotka Olka, który nigdy nie miał prawdziwego przyjaciela, zmierzy się ze Smokiem Cmokiem, który nie potrafi ziać ogniem, pomoże Mewie, która nigdy nie widziała morza, spotka Bałwanka Kulisia, który boi się zupełnie roztopić.
Przedstawienie zawiera w sobie również elementy interakcji z najmłodszymi widzami. Każda i każdy będzie mógł włączyć się w pomoc niezwykłym bohaterom opowieści.
Bajka o słowach, to ciepła i pełna czułości opowieść o sile przyjaźni, marzeniach i pasji. To barwna i muzyczna historia, której przesłanie jest zarazem proste i niezwykle ważne: jeśli dbamy o słowa, jak o kwiaty, to one mogą zmieniać świat wokół nas na lepsze. Słowa mają magiczną moc…
Scenariusz, teksty piosenek, reżyseria: Sławomir Narloch
Muzyka: Daniel Zieliński
Scenografia: Aleksandra Gajek
Występuje: 5 aktorów i 3 muzyków (flet, skrzypce, kontrabas)
Czas trwania: 60 min.
Twoja Odskocznia – rodzinne warsztaty cyrkowe – 24 września, godz. 11.30 – dla dzieci od lat 3, godz. 12.30 – dla dzieci od lat 6 Warsztaty poprowadzi Odskocznia Studio. Warsztaty cyrkowo-teatralne dla dorosłych i dzieci. Żadne wcześniejsze przygotowanie nie jest wymagane. Warsztaty to mieszanka dyscyplin cyrkowych i improwizacji teatralnej. W programie: żonglerka, rozkręcanie talerza, a także przebieżka na szczudłach. Moc rekwizytów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Twoja Odskocznia – czas na rozruszanie ciała i wyobraźni!
Zielnik Pileckiego – spektakl Teatru Tańca TEST – 24 września, godz. 18.00
W prawie pustym pokoju, samotny mężczyzna egzystuje zamknięty w czterech ścianach, przestając rozróżniać, kiedy kończy się dzień a zaczyna noc. Nie wiadomo też, gdzie on dokładnie się znajduje i co dzieje się poza mieszkaniem. Mężczyzna uwięziony na małej przestrzeni, wspomina bliskie mu osoby i fakty ze swojego życia. Walczy ze snem, obawą, niepewnością, czuje zagrożenie i strach przychodzący z zewnątrz, przez to zaciera się granica między realnością a fantazją. Pokój powoli wypełniają osoby z przeszłości, rozmowy, wspomnienia, przedmioty i przyroda, która jest uosobieniem swobody. Mężczyzna w swej wyobraźni na moment, może poczuć się wolny i szczęśliwy, choć wie, że obudzi się sam i będzie musiał podjąć najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie swojego życia.
Spektakl ZIELNIK PILECKIEGO to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty, „żołnierza wyklętego” – tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami.
Twórcy spektaklu skupili się na momencie przed dobrowolnym pójściem Witolda Pileckiego do obozu w Auschwitz. Pojawiły się pytania: czy bał się, o czym wtedy mógł myśleć, co wpłynęło na jego decyzje, może się zawahał?
To przedstawienie „umowne”, impresja teatralna, złożona z ważnych elementów życia dla bohatera: miłości, rodziny, ludzi, przyrody, wiary.
Witold Pilecki był nie tylko społecznikiem, żołnierzem, bohaterem, ale i mężem, ojcem, przyjacielem, sportowcem, niedoszłym malarzem. „Pan Zjawa” jak Go nazywali bliscy, był nierozłącznie związany z naturą, przyrodą, drobnymi przyjemnościami życia i pięknem.
Współczesna polska muzyka (Grzegorza Ciechowskiego i Hani Rani w instrumentalnym wydaniu) podkreśla uniwersalność opowieści o tym niezwykłym człowieku.
Występują: Magdalena Sobieska, Kamila Wasilewska, Agnieszka Wereszczyńska – Teatr Tańca TEST, Szymon Kleszcz – Teatr Tańca JAZZ, oraz Joanna Radecka-Kotowska i Darek Sikorski
Scenariusz: Izabella Borkowska
Reżyseria: Darek Sikorski i Izabella Borkowska
Ruch sceniczny: Izabella Borkowska
Scenografia: Darek Sikorski/ Aleksandra Olszewska
Kostiumy: Aleksandra Olszewska
Technika: Jerzy Frączek i Darek Sikorski
Animacje i filmy: Jacek Różański
Przygotowanie wokalne: Magdalena Ptaszyńska
Koordynatorka projektu: Katarzyna Sztarbała.
Plan lekcji – spektakl Teatru ZAKAZ – 25 września, godz. 18.00
Lekcja (fr. La Leçon) 1950 r. – jednoaktowa sztuka teatralna autorstwa Eugèna Ionesco, to jedno z ważniejszych dzieł dla teatru absurdu.
Reżyser Darek Sikorski opracował nową odsłonę tego dramatu pt: „PLAN LEKCJI”. Spektakl to studium przygotowań wystawienia sztuki. Widzowie mogą podpatrzeć aktorki i reżysera podczas prób, ich pracę, budowanie roli, relacje w zespole. To wyjątkowa okazja „wniknięcia” do środowiska teatralnego i zrozumienie twórczego procesu.
Występują: Anna Orłowska, Zofia Sochaczewska, Hanna Stacewicz
Scenariusz i reżyseria: Darek Sikorski
Scenografia: Darek Sikorski
Kostiumy i stylizacja: Teatr Zakaz
Technika: Jerzy Frączek.
• Dom Kultury KADR, ul. Rzymowskiego 32
Pomiędzy – spektakl Teatru RUBUS - 23 września 2022, godz. 19:00
Co czeka przypadkowych pasażerów, gdy winda do nieba niespodziewanie zatrzyma się między piętrami? Czy odchodzi się z tego świata zupełnie przypadkiem, czy raczej w wyniku zaplanowanej operacji? Czy ostatecznie mamy jeszcze coś do powiedzenia w sprawach zupełnie ostatecznych? Nasi bohaterowie nie znają odpowiedzi. Sami właśnie znaleźli się POMIĘDZY faktami a przypuszczeniami, nadzieją a obawą, zachwytem i rozczarowaniem, światem i zaświatem…
Przewidywany czas trwania spektaklu: 80 minut bez przerwy.
Występują: Joanna Koprek, Magdalena Szpilska, Ewa Wolańska, Iwona Zyblewska, Dariusz Batóg, Emil Łukasik, Oleksandr Vilkov, Michał Zawodnik.
Reżyseria i opieka artystyczna: Magdalena Kaczmarek.
Wyzwania dla wyobraźni – warsztaty dla dzieci i młodzieży 7-13 lat – 24 września 2022, godz. 12.00-13:00
Kreatywność jest w każdym z nas. Czasem potrzebuje odrobiny zachęty!
Słowo, jakaś poza, mina – co mogą znaczyć? Jak z jednego elementu stworzyć oryginalną całość? Czy jest więcej, niż jedna opcja interpretacji?
Na bazie ćwiczeń z zakresu improwizacji poszukamy nietypowych rozwiązań, nieoczywistych skojarzeń i dobrej zabawy.
Warsztaty poprowadzi: Agnieszka Senderowska-Rucińska.
Agnieszka Senderowska-Rucińska – aktorka, improwizatorka, instruktorka, tancerka. Z teatrem związana od ponad dekady zarówno występując na scenie, jak i współtworząc spektakle oraz prowadząc zajęcia z zakresu tańca jazzowego, ruchu scenicznego i improwizacji teatralnej. Nieustannie stara się poszerzać swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział w projektach, warsztatach i konkursach międzynarodowych. Obecnie jest członkinią kilku grup artystycznych: Teatru Improwizacji Afront, Teatrze Itakzagramy, Teatru Temat oraz Teatru Tańca Test.
Improopowieści – warsztaty dla młodzieży 16+ i dorosłych – 24 września 2022, godz. 14.00-15:00
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.
Frank Zappa
Wszyscy mamy w sobie odrobinę szaleństwa. Przestańmy ograniczać naszą wyobraźnię i ekspresję, weźmy pełną odpowiedzialność za nasze pomysły i naszą kreatywność, wyrażając je z innymi improwizatorami!
Ten warsztat, pełen pozytywnej energii, relaksu i zabawy, pozwoli Ci przekonać się, że improwizacja jest dla każdego, bez względu na wiek i doświadczenie.
Warsztaty poprowadzi: Andre De La Cruz.
Andre De La Cruz – brazylijski reżyser, aktor i scenarzysta. W 1996 r. założył grupę teatralną „Companhia Teatro em Aberto”. Wszystkie cztery spektakle tej grupy otrzymały łącznie 14 nagród oraz 25 wyróżnień. Jest członkiem SBAT (Stowarzyszenie Brazylijskich Pisarzy Teatralnych). Był dyrektorem artystycznym ważnych wydarzeń kulturalnych miasta Rio de Janeiro. Był nauczycielem historii teatru oraz technik aktorskich w Szkole Teatralnej Leonardo Alves w Rio de Janeiro. Jest członkiem Fundacji Kultury Brazylijskiej Macunaima. W 2012 otrzymał Grand Prix za reżyserię spektaklu „Mariana” w III Festiwalu Monodramu „Monoblok” w Gdańsku.
Zrealizował ponad 10 premier w Polsce. Między innymi:
Korpo Story – Przemysław Kazusek, Warszawa 2016 – Teatr XL
Jadwiga – Victoria Vascari, Warszawa 2015 – Teatr XL
Panny Dworskie – Andre de la Cruz, Warszawa 2014 – Teatr XL
Psychoterapia – Andre de la Cruz i Agata Kowalczyk (pod pseudonimem Victoria Vascari), Warszawa 2013 – Teatr Academia
Pernambuco, Lew Północy – Andre de la Cruz, Warszawa 2011 – Centrum Promocji Kultury Praga Południej
Mariana – Marianna Alcoforado, Warszawa 2009 – Centralny Basen Artystyczny.
Miss Hiv – spektakl Studia Teatralnego KADR i grupy Kadratowi – 24 i 25 września 2022, godz. 20:00
dla widzów 18+
Zapraszamy na Galę Finałową 4. Edycji konkursu Miss HIV!
Na scenie wystąpią: Florence, Rafaela i Jessica Montilla. Trzy najpiękniejsze i najbardziej utalentowane Drag Queen of Poland! Natomiast za kulisami, do końcowego występu przygotowują się cztery uczestniczki konkursu – Irina, Julia, Klara i Urszula. Te wyjątkowe kobiety są nosicielkami wirusa HIV. Każda z kandydatek ma swoją historię i swoje oczekiwania związane z ewentualnym zwycięstwem.
Nie przegap tego czarującego wieczoru, pełnego pasji, muzyki, występów, blasku i oczywiście intrygujących plotek.
• Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16
Kae Tempest. Koncert – 24 września 2022, godz. 20:00
Koncert poetu, performeru, osoby raperskiej nurtu spoken words, uhonorowanej Srebrnym Lwem Biennale w Wenecji w 2021 roku Koncert otwierający międzynarodową trasę płyty „The Line Is A Curve” Kae Tempest, a także wydarzenie inaugurujące 3. edycję Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa. Ucieczka do przodu.
Ucieczka do przodu jest zabiegiem dwuznacznym, zamieszanym zarówno w to, co już za, jak i to, co dopiero przed. W imię tych dwuznaczności – lub może nawet bardziej: tych podwójności – na otwarcie Festiwalu pojawi się artysta o niezwykłej zdolności do lokalizowania uwikłań rzeczywistości za pomocą małych historii i migawek. Nie są to jednak uwikłania katastroficzne – pod spodem zawsze wyczuwalne jest poczucie sensu: życia, piękna, miłości.
Kae Tempest udaje się opowiadać o świecie w sposób niezwykle precyzyjny i poetycki zarazem. Łączy żywiołowość i rapową melodyjność z wyciszeniem i minimalistyczną wręcz czułością. Najnowszy album Line is a Curve balansuje pomiędzy osobistym manifestem a kolektywną odpowiedzialnością, pomiędzy poszukiwaniem siebie a nieznośnym balastem formy. To opowieść nie o potrzebie ciągłości, a o cykliczności – czasu, rozwoju, miłości. O tym, że nie można polegać na raz zdefiniowanych prawdach jawiących się jako obiektywne. O tym, że nie ma nic złego w poddaniu się uczuciom, przed którymi zwykło się uciekać. To opowieść, dla której początkiem jest koniec – zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać.
• Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15
To nie my – spektakl Teatru Tańca AFERA – 23 września 2022, godz. 19:00
To spektakl o miłości, o buncie, o odmienności, o szukaniu dla siebie miejsca w dzisiejszym świecie.
Mówimy kocham, ale to nasze kocham ma wiele aspektów i płaszczyzn. Grecy mieli aż 8 słów określających miłość. Ich treść stała się podstawą do stworzenia przez Teatr AFERA subtelnego, przepełnionego młodzieńczą energia spektaklu tanecznego.
Czas trwania spektaklu: 50 min.
Warsztaty improwizacji ruchowej – 23 września 2022, godz. 20:15-21:45
Dla młodzieży i dorosłych od lat 17
Poszukiwanie przestrzeni we własnym ciele i balansu pomiędzy ja i my. Wspólne budowanie improwizowanej sytuacji scenicznej poprzez skupienie na odczuciach własnego ciała w kontakcie z drugim człowiekiem.
Warsztaty poprowadzi: Magdalena Golla.
Magdalena Golla – instruktorka tańca współczesnego i pedagożka teatru. Założycielka Teatru Tańca AFERA i Grupy Artystycznej KONTRA. Specjalizuje się w contakt improwizacji i teatrze tańca. Szkoliła się u Witolda Jurewacza, Leszka Bzdyla, Bogumiły Ćwięki. Brała udział i prowadziła warsztaty taneczne na wielu festiwalach teatralnych w Europie.
Leśne ludki i potwór – spektakl Grupy Teatralnej K. Calińskiej – 24 września 2022, godz. 11:00
Przedstawienie jest interpretacją mini poematu Małgorzaty Strzałkowskiej Leśne głupki i potwór oraz wiersza Barbary Lewandowskiej O wiośnie.
W naszej wersji nie głupki, a ludki dowiadując się o kradzieży tęczy przez potwora z zardzewiałej rury, przerywają lekcje szkolne i ruszają na ratunek, aby odzyskać tęczę. Tekst, jak to u Strzałkowskiej, pełen humoru, nauki, zabawny i z morałem.
Spektakl zrealizowany przez grupę dziewczynek w wieku 7-9 lat.
Opracowanie, adaptacja, przygotowanie: Kamila Calińska.
Warsztaty teatralne – 24 września 2022, godz. 11:20-12:20
Dla dzieci w wieku 6-10 lat
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak używać wyobraźni, swojego ciała i głosu oraz dlaczego w teatrze tak ważna jest współpraca. Stworzą też miniprzedstawienie metodą improwizacji.
Warsztaty poprowadzi: Kamila Calińska.
Kamila Calińska – aktorka i pedagogożka. Od 2006 roku związana ze Służewskim Domem Kultury, w którym prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe dla maluchów wg autorskiego programu. Od momentu oddania do użytku obecnej siedziby SDK prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 5-12 lat. Ponadto współpracuje z przedszkolami oraz szkołami, gdzie oprócz teatralnych prowadzi również zajęcia aktorskie. Wcześniej związana z Centrum Kreatywności Dziecięcej Aureliuszowo, które organizowało warsztaty kreatywnego myślenia w przedszkolach i szkołach.
Cudowny chłopak – spektakl Grupy Teatralnej K. Calińskiej – 24 września 2022, godz. 12:30
Spektakl jest adaptacją powieści R.J. Palacio Cudowny chłopak, która traktuje o inności, odrzuceniu, tolerancji i przyjaźni. I, o tym, żeby „nie oceniać książki po okładce”.
Spektakl zrealizowany przez dzieci w wieku 10-11 lat.
Opracowanie, adaptacja, przygotowanie: Kamila Calińska
• Teatr BAZA, ul. Podchorążych 39
Szklana Menażeria – 24 i 25 września, godz. 19:00
Pierwszy dramat Tennessee’go Williamsa, najbardziej autobiograficzna ze sztuk autora.
To próba rozliczenia się autora ze swoją rodziną. Pod jednym dachem mieszka brat i siostra oraz mama. Ojciec opuścił rodzinę. Oglądamy desperacką próbę ratowania rodziny przez matkę. Dzieci walczą o własne marzenia. Sięgając po ten dramat chcieliśmy przyjrzeć się sytuacjom rodzinnym, w których dorastający młodzi ludzie. Jednostki o niecodziennej wrażliwości zmagają się z otaczającą ich szarą rzeczywistością. Szukają w niej swojego miejsca. Próbują nadać swojemu życiu sens i znaleźć dla siebie odpowiednią drogę.
Obsada: Laura – Kamila Bartkowiak/Dorota Żodkiewicz, Amanda – Anna Owerczuk/Magdalena Dudek, Tom – Jakub Sirko, Jim – Łukasz Furman
Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Muzyka i scenografia: zespół
Przekład: Jacek Poniedziałek.
Spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu – 24 września 2022, godz. 20:45
Wyjątkowa okazja dla widzów, by porozmawiać z artystami o spektaklu, zadać im pytania i podzielić się własną refleksją.
• Teatr DRUGA STREFA, ul. Magazynowa 14 A
Plac Puszkina 3 – 23 września 2022, godz. 20:00
Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła.
Performance powstał z inspiracji czatem – Rosjan, którzy wyszli 24 lutego 2022 roku o godz.19.00 na Plac Puszkina w Moskwie aby zaprotestować przeciwko agresji Putina na Ukrainę.
Czat udostępniła Walnetyna Sizonenko, rosyjska aktorka, która była na tym proteście, została zatrzymana i razem z 25 innymi osobami spędziła noc na komisariacie, będąc przesłuchiwana na okoliczność uczestnictwa w nielegalnym zgromadzeniu…
MYŚLOZBRODNIA – jest efektem połączenia słów „myśli” i „zbrodnia”. W praktyce oznacza ono przestępstwo polegające na myśleniu wbrew linii propagowanej przez Partię oraz Wielkiego Brata. Myślozbrodnię wykrywa Policja Myśli, która pełni rolę tajnej służby. Człowiek ogłoszony przez Policję Myśli myślozbrodniarzem, zostaje poddany ewaporacji, tzn. wymazuje się jego wszystkie dane z ksiąg oraz zaciera się po nim wszelki ślad.
Orwell 1984
Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest tak naprawdę WOLNOŚĆ?
Czy ktoś może odebrać nam WOLNOŚĆ?
Co poczujecie kiedy ktoś na drzwiach Waszego mieszkania umieści literę „Z” i napis ZDRAJCA!
Występują: Piotr Duda, Walentyna Sizonenko, Patryk Wereszczyński, Justyna Zbiróg
Koncepcja i reżyseria: Sylwester Biraga
Uwaga: Przed pokazem wszyscy uczestnicy będą proszeni o oddanie do depozytu w teatrze – torebek, plecaków oraz telefonów komórkowych.
Premiera 24 czerwca 2022
scenawpiwnicy
Czas trwania 85 minut | Kategoria wiekowa 18+
Warsztaty żonglerki – 24 września 2022, godz. 14:30-15:30 Warsztaty poprowadzi Tomasz Piotrowski, który występuje na cyrkowej scenie od prawie 15 lat. Dwukrotny finalista programu Mam talent, członek grupy Multivisual, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach cyrkowych m.in: 3 miejsca podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje” 2016.
Współorganizator spektakli “Hedonist – Variété Show”, „Warszawskiej Sceny Varieté” projektu “CyrkON”. Współtwórca i artysta Europejskiego Festiwalu Klaunady Inwazja Klaunów. Reżyser i artysta spektaklu „Rabbit in Humanland” zrealizowanego podczas pierwszego „Incydentu Polskiego” w ramach Carnavalu Sztukmistrzów w 2020 roku oraz stworzonego na jego założeniach monodramu „Geometria Propagandy” w Teatrze Druga Strefa, pod okiem reżysera Sylwestra Biragi. Autor spektaklu „Ciii…” który został laureatem konkursu „Incydent polski 2022”.
O WARSZTATACH
Zapraszamy na odkrywanie nowych umiejętności, pokładów kreatywności i rozwijanie obu półkul mózgowych na raz! W tym wszystkim pomaga żonglowanie i tego przede wszystkim będzie się można uczyć podczas warsztatów.
Udowodniono naukowo, że uczenie się żonglerki ma pozytywny wpływ na każdego uczestnika warsztatów. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie, powoduje fizyczną rozbudowę struktury mózgu, poprawia synchronizację półkul mózgowych, koordynację wzrokowo – ruchową, jest świetnym treningiem fizycznym, który angażuje całe ciało.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdził, że żonglowanie trzema piłkami zwiększa objętość istoty białej mózgu (czyli tej, która jest odpowiedzialna za efektywność nauki) o 5%. Wszyscy badani ochotnicy, którzy uczyli się żonglować, poprawili swoją kondycję psychofizyczną i koncentrację. Co ważne – nie tylko nauczenie się profesjonalnego żonglowania daje efekty – wystarczy sama nauka – ćwiczenia i próby.
Warsztaty z żonglerki. Po co? Dlaczego warto?
Uczenie się żonglerki ma pozytywny wpływ na każdego uczestnika warsztatów. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie, synchronizację półkul mózgowych, koordynację wzrokowo – ruchową, jest świetnym treningiem fizycznym, który angażuje całe ciało, a także…dobrą zabawą i sposobem na rozluźnienie i odstresowanie. Żonglowanie powoduje fizyczną rozbudowę struktury mózgu!
Zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy, czy osoby niepełnosprawne także mogą uczyć się żonglować. Powstało do tego specjalne narzędzie zwane “Juggling Board”, w naszym tłumaczeniu “tablice żonglerskie” – do warsztatów żonglerki funkcjonalnej. Dzięki tym specjalnym rekwizytom uczestnicy nie wyrzucają przedmiotów w powietrze, a toczą je po przygotowanych torach, co pozwala na pracę z osobami w różnym wieku, czy o różnym stopniu niepełnosprawności.
Geometria propagandy – spektakl nowocyrkowy – 24 września 2022, godz. 16:00
Surrealistyczny, abstrakcyjny, dziwaczny. Polecam gorąco!
Królowa Kier
Pewnego wieczoru, na arenie a raczej na scenie pojawia się zwierzę. Ale jeśli przyjrzeć się uważnie to chyba jest człowiek. Kiedy nagle czarną przestrzeń sceny przeszywa promień światła to wyraźnie widać, że to jest… Biały Królik. Królik, który nagle wpadł do Świata Ludzi dokładnie tą samą drogą, którą Alicja z niego wypadła i znalazła się w Krainie Czarów.
Biały Królik ma do wypełnienia misję specjalną. Z rozkazu jej wysokości Królowej Kier, musi zdobyć dla niej nowych poddanych, choć bardziej pasowałyby tutaj określenie nowych obywateli. Mieszkańcy Krainy Czarów w niejasnych okolicznościach zostali… zresztą to co się z nimi stało jest zupełnie nieistotne… Ważne jest to, że idąc do Teatru Druga Strefa musicie wiedzieć jedno – Królik trafił tu całkiem przypadkiem i całkiem przypadkiem ma do rozdania 6 473 827 382 darmowych biletów na lot do Krainy Czarów.
Geometria Propagandy jest syntezą tak wielu rodzajów sztuki performatywnej, że trudno właściwie nazwać ją spektaklem sensu stricte. Czy to teatr formy? Zapewne tak. Czy to spektakl Nowego Cyrku? Poniekąd tak. Spektakl można by nazwać monodramem nowocyrkowym, gdyby nie drobny niuans – Królowa Kier pojawiająca się w najmniej odpowiednich momentach tej historii.
Scenariusz, choreografia i wykonanie: Tomasz Piotrowski
Dramaturgia i reżyseria: Sylwester Biraga
Video: Karolina fender Noińska JAJKOFILM
Współpraca: Anna Dzilińska, Małgorzata Dyoniziak, Rurzowa, Maniek Skucha, Kamil Dziliński
Realizacja techniczna: Michał Cieślak, Elek Baranowski
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Premiera 4 czerwca 2022
Spektakl w ramach cyklu #debiutywarszawskie
Czas trwania spektaklu 60 minut | Kategoria wiekowa 12+
Czkawka – spektakl teatralny – tragikomedia – 24 września 2022, godz. 20:00
Wśród samotności, strachu, zabobonów i alkoholu może powstać wiele historii. Może też dojść do zjawisk niewytłumaczalnych i tak dziwnych, że jedynym rozwiązaniem jest urok lub klątwa. Jedną z takich historii jest właśnie spektakl pt. Czkawka. Z pozoru całość wygląda dość niewinnie. Ot dwóch samotnych mężczyzn spotyka się, by porozmawiać o życiu przy butelce. Jednak do tego wszystkiego dochodzi ONA. Ta, która na co dzień jest spokojna i cicha. Ta sama, na którą nawet odrobina alkoholu działa jak zapalnik. Choć przy piwie lub czerwonym winie zachowuje kulturę i fason, to po wódce staje się wulgarna, agresywna i wyszydzająca mężczyzn.
Czy pułkownik rezerwy i patriota Fiodor będzie w stanie rozwiązać problem pracownika naukowego i etnografa Siergieja? Czy będą w stanie znaleźć przyczynę, dlaczego ONA zdecydowała się nawiedzić właśnie naukowca? A może dojdą do wniosków, które nikomu nie przyszłyby na myśl?
Autor: Vladimir Zujev
Tłumaczenie: Bożena Mojorczyk
Obsada: Piotr Duda – FIODOR, Grzegorz Sierzputowski – SERGIEJ
Reżyseria, scenografia, video: Sylwester Biraga
Obsługa techniczna: Eligiusz Baranowski
Premiera 30 maja 2014 | Wznowienie 23 października 2020
scenawpiwnicy
Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 15
• Teatr Lalek GULIWER, ul. Różana 16
Wojna, która zmieniła Rondo – 23 września 2022, godz. 10:00
Dla dzieci 7+
Spektakl Wojna, która zmieniła Rondo. Війна, що змінила Рондо powstał na podstawie książki autorstwa ukraińskich twórców – Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa pod tym samym tytułem, stanowiącej sprzeciw artystów wobec agresji Rosji na Krym. Książka była wielokrotnie nagrodzana m.in. w prestiżowym konkursie Bologna Ragazzi Award 2015.
Muzyczna forma wyznaczy strukturę całego spektaklu, do którego zaproszona została wiodąca ukraińska kompozytorka – Bohdana Frolyak, która w czasie trwania prac nad spektaklem odbędzie w Warszawie rezydencję artystyczną.
Tytułowe Rondo to miasto z kwiatów – idylla, w której mieszkańcy dbają o siebie, słuchając kwiatów odgrywających w oranżerii utwory Mozarta. Wszystko zmienia się za sprawą Wojny, która nawiedza Rondo, dotykając każdego mieszkańca, niszcząc wszystko, co spotka na swojej drodze, także kwiaty – symbol życia w mieście. Przed szczególnie dramatyczną sytuacją postawieniu są dziecięcy bohaterowie – Fabian, Danek i Gwiazdka.
Premiera w ramach 12. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień i 65. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
W spektaklu Anity Piotrowskiej główny motywem opowieści jest pamięć. Fabian poszukuje swój zaginiony pamiętnik, starając się przypomnieć sobie miasto, takim, jakie istniało przed wojną. Zadajemy sobie pytanie, czy pamięć o mieście może pomóc nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Występują: Anna Przygoda-Budna, Maria Senko, Honorata Zajączkowska, Damian Kamiński, Błażej Twarowski, Jacek Poniński
Muzycy: Dagna Sadkowska – skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska – altówka, Agnieszka Podłucka – altówka, Dominik Płociński – wiolonczela
Reżyseria: Anita Piotrowska
Muzyka: Bohdana Frolyak
Adaptacja: Mariusz Gołosz
Scenografia: Franciszek Orłowski
Kostiumy: Yasia Khomenko
Kuratorka projektu: Anna Kierkosz
Amelka, bóbr i król na dachu – 24 września 2022, godz. 17:00 oraz 25 września 2022, godz. 11:00 i 13:15
Dla dzieci od lat 5
Sztuka odwołuje się do dziecięcej wyobraźni. Słynny niemiecki dramaturg skorzystał ze znanych bajkowych motywów, by na nowo, nieco ironicznie opowiedzieć historię porwanej księżniczki. W tej dowcipnej, a nade wszystko poetyckiej zabawie skojarzeniami odnajdujemy uniwersalne prawdy, że trzeba być dobrym, by dobro zwyciężyło. Dynamiczne, a zarazem refleksyjne przedstawienie adresowane jest do dzieci, bo któż lepiej niż one zrozumie, co znaczy „wylać na siebie sukienkę”.
Występują: Joanna Borer, Izabella Kurażyńska, Ewa Holoubek-Laskowska, Elżbieta Pejko, Honorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Krzysztof Prygiel, Adam Wnuczko
Autor: Tankred Dorst
Przekład: Jacek Stanisław Buras
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Michał Litwiniec
Komiks teatralny – warsztaty artystyczno-ruchowe – 24 września 2022, godz. 14:20
dla dzieci w wieku 5-9 lat
Warsztaty poprowadzi Karolina Witowska.
Czy umiesz gwizdać, Joanno? – 24 września 2022, godz. 13:00 oraz 25 września 2022, godz. 16:00
Dla dzieci od lat 5
Czy można umówić się na przyjaźń? A co, jeśli umowę zawiera chłopiec z pewnym staruszkiem i stają się dla siebie wnuczkiem i dziadkiem? Czy taka umowa to początek prawdziwej relacji? W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy pełną przygód historię o przyjaźni ponad pokoleniami. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.
W spektaklu podziwiamy teatr opowieści zrealizowany w planie lalkowym z wykorzystaniem lalki tintamareski. Przedstawienie jest sceniczną adaptacją książki Ulfa Starka – jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci.
Książka „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” z ilustracjami Anny Höglund ukazała się w Szwecji w 1992. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakamarki w 2008 roku w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej.
Występują: Anna Przygoda/Honorata Zajączkowska, Tomasz Kowol
Przekład: Katarzyna Skalska
Adaptacja i reżyseria: Anna Przygoda, Tomasz Kowol
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Asystent scenografa: Marta Piotrowska
Muzyka: Tomasz Kowol
Projekcje multimedialne: Aleksandra Ołdak.
• Teatr Scena 96, ul. Morskie Oko 2
Cmok. Smok – 24 września, godz. 17:00
Spektakl ten, to autorska wersja popularnej bajki o wawelskim smoku, przystosowana do percepcji najmłodszego widza. Jest tu Król i Królewna i dzielny Szewczyk i kolorowy, radosny świat. Świeci słońce, ptaki ćwierkają, kumkają żaby i pasą się owce, kozy i krowy. Jest pięknie! Pojawia się jednak smok i niesie ze sobą smutek, brzydotę i złe emocje. Trzeba więc walczyć o piękny kolorowy świat, o proste, oczywiste wartości, bo lepiej jest gdy świeci słońce i mamy powody do radości!
Obsada: Małgorzata Wolańska – Czka, Maciej Dużyński – Czyk, Dariusz Jarosiński – Sok.
Reżyseria – Maciek Dużyński
Scenografia – Urszula Kubicz
Muzyka – Marek Zurawski
Produkcja – Andrzej Kwiatkowski.
Czerwony Kapturek – 25 września 2022, godz. 17:00 Któż nie zna historii Czerwonego Kapturka?
Wydanej po raz pierwszy drukiem przez Charles’a Perraulta w 1697 roku,
Albo w klasycznej wersji braci Grim, czy w rymowanej Jana Brzechwy, postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana na całym chyba świecie.
Mające setki lat bajki zbliżone do Czerwonego Kapturka odkryto w Chinach i Włoszech.
Także my postanowiliśmy dołożyć kamyczek do tego ogródka.
Spektakl jest grany zmechanizowanymi lekko kukłami i w żywym planie. W ciut archaicznych dekoracjach i z muzyką bliższą staremu kinu. Opowiada historię z naszej perspektywy i po nowemu. Są rzeczy na które w powszechnych wersjach tej historii zgodzić się nie możemy i o których opowiedzieć musimy.
Na śpiewy i tańce sprawa zbyt poważna, ale będzie zabawnie.
Jak zwykle mamy coś do powiedzenia dzieciom, dorosłym i bardzo dorosłym.
Familijnie bo atmosfera u nas rodzinna a miejsce magiczne.
• Teatr Scena Współczesna, ul. G. Bruna 9
Obserwuję cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem) – 23 i 24 września 2022, godz. 19:00
Najnowszy spektakl Teatru Scena Współczesna, w którym mistrzowskie trio aktorskie przygotowuje nas do stania się Chińczykami. Nie brakuje świetnie przygotowanych piosenek, sprytnego humoru oraz nieco refleksji.
Występują: Jarosław Domin, Maciej Makowski, Łukasz Matecki
Teksty piosenek: Krzysztof Konrad
Muzyka: Maciej Makowski oraz Łukasz Matecki
Kostiumy i scenografia: Małgorzata Czacka
Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski.
Akademia Sceny Współczesnej: spotkanie otwarte – 24 września 2022, godz. 15:00-16:30
Akademia Sceny Współczesnej to możliwość doświadczenia pracy scenicznej z aktorami Teatru Scena Współczesna. Do bieżącej edycji zgłaszać się mogą uczniowie warszawskich szkół ponadpodstawowych (nabór do 24 września 2022).
Jeden cykl warsztatowy to dziesięć 3-godzinnych spotkań zakończonych pokazem efektów pracy. Spotkania będą rodzajem warsztatów aktorskich służących rozwojowi kreatywności, zdolności improwizacji, świadomości ciała i głosu. W czasie zajęć będziemy korzystać z zasobów dramaturgii klasycznej jak i współczesnej, posiłkując się również własnymi pomysłami autorskimi.
Warsztaty zakończą się pokazem w grudniu 2022 roku.
Prowadzący: Łukasz MATECKI
Historia świata w skróconej wersji – 25 września 2022, godz. 19:00
Historia świata w skróconej wersji to typowy dla Teatru Scena Współczesna kabaretowy teatr symboli – tym razem zbudowany na bazie najbardziej istotnych wydarzeń ostatniego tysiąclecia.
O sukcesie świadczy popularność spektaklu na warszawskiej scenie – grany jest nieprzerwanie od premiery, a bilety często trzeba kupować z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Warto, bo przecież koniec świata może nastąpić już niebawem, a skrót dziejów ludzkości przyda się każdemu.
Tytuł ten został wystawiony w samej Warszawie już ponad 1100 razy.
W ramach jednego spektaklu pojawią się m.in.: Napoleon, Hippisi, Kolumb, Kosmici. Zobaczymy skrót Trylogii w wersji wielojęzykowej, pojedynek Marii Curie-Skłodowskiej z Einsteinem w konwencji talk-show pt. Dance or Die, a renesansowe osobowości staną się materią hip-hopowego majstersztyku.
Aktorzy mistrzowsko operują komediowo-musicalową strukturą spektaklu, subtelnie przekraczając granicę między sceną a widownią, sprawiając, że pod koniec przedstawienia widzowie sami chcą wyjść na scenę.
Inteligentne show. Ponad 3 tysiące lat historii pokazane przez 3 aktorów w niespełna dwie godziny. I to w zaskakująco dobrym tempie, które nie tylko nie pozwala się nudzić, ale również daje możliwość zastanowienia się nad kwestią upływu czasu i przypuszczalnego końca świata, który miałby nastąpić 31 grudnia tego roku.
Występują: Jarosław Domin, Łukasz Matecki, Bartek Głogowski
Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
Teksty piosenek: Krzysztof Kosowski
Muzyka: Janusz Grudziński
Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
WSZYSTKIE INFORMACJE: www.dorozkarnia.pl/trojdzinek
„CI WSZYSCY LUDZIE” wg. Jacka Kaczmarskiego
7 grudnia 2010 - 19:00
Bemowskie Centrum Kultury
Górczewska 201 Warszawa
16 965teatr
Ifigenia w Taurydzie
7 grudnia 2010 - 19:15
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana
ul. Kazimierza Karasia 2 00-327 Warszawa tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl Warszawa
16 751teatr
Lewe interesy
7 grudnia 2010 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Komedia
ul. Słowackiego 19a Warszawa
17 645teatr
Współistnienie
6 grudnia 2010 - 19:00
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Elektoralna 12 Warszawa
17 489teatr
Teatr Osób Niepełnosprawnych
6 grudnia 2010 - 12:00jest więcej terminów
Teatr Ateneum
nie podano Warszawa
17 191teatr
Trzy świnki i wilk
6 grudnia 2010 - 11:00jest więcej terminów
Teatr Kamienica
al. Solidarności 93 Warszawa
16 747teatr
Pinokio
5 grudnia 2010 - 11:00jest więcej terminów
Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9 Warszawa
16 897teatr
Calineczka - spektakl SCENY DZIECKA
5 grudnia 2010 - 13:00
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Jezuicka 4 Warszawa
17 471teatr
Teatr LA M.ORT HamletMaszyna
5 grudnia 2010 - 19:00jest więcej terminów
TEATR LA M.ORTNatoliński Ośrodek Kultury
ul. Na uboczu 3 Warszawa
17 058teatr
TEATR MER „Pinokio”
5 grudnia 2010 - 11:00
Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9 Warszawa
16 854teatr
Najpiękniejszana świecie piosenka o miłości
5 grudnia 2010 - 19:00jest więcej terminów
Scena Laboratorium Dramatu
Olesińska 21 Warszawa
16 840teatr
Portret Doriana Graya
5 grudnia 2010 - 19:00jest więcej terminów
TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8 Warszawa
16 849teatr
Elektra
5 grudnia 2010 - 19:15jest więcej terminów
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana
ul. Kazimierza Karasia 2 00-327 Warszawa tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl Warszawa
16 429teatr
Ifigenia w A...
5 grudnia 2010 - 20:15jest więcej terminów
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana
ul. Kazimierza Karasia 2 00-327 Warszawa tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl Warszawa
16 458teatr
Księgi
5 grudnia 2010 - 19:30jest więcej terminów
Komuna//Warszawa
ul. Krechowiecka 7/41 Warszawa
16 280teatr
@ction - teatr codzienny
5 grudnia 2010 - 19:00
Centralny Basen Artystyczny
M.Konopnickiej 6 Warszawa
17 620teatr
Gabinet
5 grudnia 2010 - 19:30jest więcej terminów
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Jezuicka 4 Warszawa
16 150teatr