Wydawnicze Skarby Europy w Warszawie
- od: 9 grudnia 2024, poniedziałekdo: 31 grudnia 2024, wtorek
Wydawnicze Skarby Europy
Faksymile dzieł Leonarda Da Vinciego czy reprodukcje Boskiej Komedii z kosmosu oraz piętnastowiecznej mapy zalanej kawą przez Fryderyka Chopina. Nim te unikatowe wydawnictwa znajdą swoich nowych właścicieli, każdy może je zobaczyć w warszawskim salonie Goldenmark. Początek wystawy już 9 grudnia.
To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W jednym miejscu zobaczymy ponad dwadzieścia zagranicznych i polskich wydawnictw z niezwykłymi historiami. Wytworzone w najwyższej jakości i ściśle limitowanych nakładach, są prawdziwymi białymi krukami dla kolekcjonerów:
– Luksusowe wydania książek są adresowane nie tylko do miłośników sztuki wydawniczej, ale też do wszystkich, którzy cenią wyjątkowe, trwałe i nieulotne przedmioty o ponadczasowej wartości. Kolekcje budowane w oparciu między innymi o książki mogą stać się rodzinnymi skarbami na pokolenia – mówi Marcin Lenar z Goldenmark Librarium.
Wystawę zobaczymy w salonie Goldenmark przy pl. Konstytucji 6 od 9 do 31 grudnia. Co ważne, w pierwszych dniach jej trwania można umawiać się także na bezpłatne, specjalne prezentacje indywidualne pod adresem skarby.goldenmark.com
Dzieła Leonarda da Vinci
W prezentowanej kolekcji znalazły się między innymi wyjątkowe faksymilia – takie jak rękopis Sforziady, napisanej przez Giovanniego Simonettę pod koniec XV wieku jako pochwała czynów Francesco Sforzy, założyciela dynastii książęcej Mediolanu. Najprawdopodobniej, dzieło zostało przywiezione do Polski przez Bonę Sforzę. Brytyjscy oraz francuscy badacze odkryli i udowodnili, że do rękopisu należał obraz La Bella Principessa, wykonany przez Leonarda da Vinci na pergaminie. Został wszyty między jego strony. W taki sam sposób odtworzona została replika, którą znajdziemy na wystawie. Stworzyli ją najwybitniejsi włoscy specjaliści z wydawnictwa Scripta Maneant. Innym z wydań będzie reprodukcja dwutomowego rękopisu Kodeksów Madryckich. Obie księgi to ponad 200 ilustracji Leonarda da Vinci. Pierwszy Kodeks Madrycki to dzieło skupione na zasadach mechaniki i wizjach ich zastosowania. Z kolei Drugi Kodeks Madrycki składa się z projektów związanych z inżynierią lądową i wojskową. Zawiera też studia nad procami, lotem ptaków, instrumentami muzycznymi i mapami. Wiele ze stworzonych przez da Vinci projektów doczekało się realizacji setki lat później.
Mapa, którą Chopin oblał kawą
Na szczególną uwagę zasługuje faksymile mapy Azorów z 1439 roku autorstwa Gabriela de Vallseci, która przez stulecia znajdowała się w różnych zbiorach. Niegdyś była własnością pisarki George Sand i wiąże się z nią niezwykła historia, w której główną rolę gra… Fryderyk Chopin:
– Legenda głosi, że to właśnie Chopin i Sand, oglądając mapę w gronie znajomych, niechcący zabrudzili jej fragment kawą. Miała ona zatrzeć fragmenty kluczowej notatki dotyczącej odkrycia Azorów, ukrywając nazwisko ich odkrywcy i datę odkrycia. Faksymile mapy również uwzględnia to niefortunne uszkodzenie. Mapa zmieniała właścicieli jeszcze trzy razy w XX wieku, ostatecznie trafiając do Muzeum Morskiego w Barcelonie w 1960 roku, gdzie jest eksponowana do dziś – mówi Marcin Lenar.
Białe kruki z Włoch i Hiszpanii
Dla miłośników numizmatyki gratką będzie kolekcja reprodukcji monet z czasów Chrystusa. Są nimi m.in. szekel, denar Augusta czy drachma Aleksandra III. To arcydzieła sztuki medalierskiej wyprodukowane przez wydawnictwo Scripta Maneant w oparciu o monety zachowane w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. W wydaniu znajduje się także faksymile lekcjonarza “Episstolae et Evangeliae”, jednego z pierwszych dzieł drukowanych, opublikowanych w Wenecji pod koniec XV wieku.
Zobaczymy także modlitewnik z klasztoru Montserrat, w którym przechowywany miał być Święty Graal. Tę ostatnią pozycję pieczołowicie odtworzył zespół wydawnictwa Cartem z Hiszpanii. Na wystawie pojawią się także monumentalne księgi: słynny trzytomowy album poświęcony Kaplicy Sykstyńskiej (najdroższe wydanie, które zobaczymy na wystawie – wyceniane jest na ponad 90 tys. zł) i jego bliźniacze wydanie poświęcone katedrze we Florencji.
Zwieńczeniem kolekcji jest wydanie Boskiej Komedii, które zawiera w sobie element iście kosmiczny. Specjalne wydanie dzieła z XVI-wiecznymi rysunkami zostało przekazane w 2021 roku ekspedycji kosmicznej ISS-Expedition 66., która pozostawiła ją unoszącą się w przestrzeni jako świadectwo ludzkiego geniuszu. Jej bliźniacza kopia powróciła na Ziemię z podpisami astronautów, z których powstała limitowana edycja 700 ponumerowanych i certyfikowanych egzemplarzy.
Dzieła Goldenmark Librarium
Przy pl. Konstytucji do końca roku zobaczymy także niezwykłe książki polskiego wydawnictwa artystycznego i pracowni introligatorskiej Goldenmark Librarium. Tworzy ekskluzywne serie wydawnicze, które estetyką i kunsztem wykonania nawiązują do złotej ery europejskiego introligatorstwa. W Goldenmark Librarium prowadzony jest pełny cykl wydawniczy – od doboru pozycji, przez przygotowanie tekstu i druk na najwyższym światowym poziomie, aż po oprawę. Książki wydawane w łódzkiej manufakturze to dzieła sztuki, tworzone w oparciu o tradycyjne wyroby najstarszych europejskich papierni, luksusowe włoskie skóry i 24-karatowe złoto. Do tej pory Goldenmark Librarium wydało już kilkanaście tytułów. To między innymi Ilias Picta z oryginalnym tekstem greckim Iliady Homera czy Metamorfozy Owidiusza z rycinami z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jedną z najnowszych propozycji jest faksymile rękopisu Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.
WYDAWNICZE SKARBY EUROPY 9-31 grudnia 2024 r. Goldenmark Warszawa, pl. Konstytucji 6 Wstęp wolny Prezentacje indywidualne: 9-12 grudnia. Szczegóły i rejestracja: skarby.goldenmark.com
Partnerzy wydarzenia: cARTEm, Scripta Maneant Patronat medialny: Damosfera, artinfo.pl, Magazyn VIP
O Goldenmark Goldenmark pomaga w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów oraz prezentów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Salony Goldenmark w standardzie premium znajdziemy w 22 największych miastach Polski. To tu klienci mogą obejrzeć całą dostępną ofertę oraz zrealizować zakupy w komfortowym i dyskretnym otoczeniu.
www.goldenmark.com facebook.com/goldenmarkgroup instagram/goldenmark_group
Wydawnicze Skarby Europy
Mapa Vallseca
Quo Vadis
Kaplica Sykstyńska
Leonardo Da Vinci – Kodeksy Madryckie
Michał Dudek
od: 5 czerwca 2006 do: 10 czerwca 2006
Redakcja magazynu o sztuce Sekcja
Foksal 11 Warszawa
70 071sztuka
Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury
od: 26 września 2006 do: 15 października 2006
Biblioteka - Uniwersytetu Warszawskiego
74 046sztuka
Recycling
od: 9 października 2006 do: 31 października 2006
REDakcja Krytyki Politycznej
Chmielna 26 m. 19, domofon 319 Warszawa
81 223sztuka
Wystawa fotografii Jana Pawła II
od: 23 maja 2006 do: 31 maja 2006
Gmach Senatu RP
ul. Wiejska 6/8 Warszawa
78 498sztuka
WROCŁAW I OKOLICE
od: 20 listopada 2003 do: 29 listopada 2003
Gmach Senatu RP
ul. Wiejska 6/8 Warszawa
75 271sztuka
Zespół Centrum Łowicka
od: 5 czerwca 2006 do: 30 czerwca 2006
Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych
Krakowskie Przedmieście 5 Warszawa
71 511sztuka
Otwarty dworzec
7 lutego 2005 - 00:00
Dworzec Centralny
68 850sztuka
Ogród – Na Zdrowie!
od: 25 sierpnia 2006 do: 27 sierpnia 2006
Centrum EXPO XXI
Prądzyńskiego 12/14 Warszawa
65 960sztuka
Ogród – Na Zdrowie!
od: 25 sierpnia 2006 do: 27 sierpnia 2006
Centrum EXPO XXI
Prądzyńskiego 12/14 Warszawa
62 238sztuka
Jan Paweł II Święty: Aż po krańce Ziemi
od: 8 czerwca 2006 do: 30 czerwca 2006
Biblioteka Narodowa
57 743sztuka
Tratwa Meduzy
od: 16 listopada 2006 do: 10 grudnia 2006
Królikarnia
Puławska 113a Warszawa
55 229sztuka