INFORMACJA:
Spotkanie z Rafałem Wojasińskim, autorem książki „Zapomniane”
- 13 marca 2025, czwartek» 18:00

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie z Rafałem Wojasińskim autorem książki „Zapomniane”. Rozmowę poprowadzi Wacław Holewiński, a fragmenty prozy przeczyta Natalia Stachyra (Teatr Współczesny).
„Zapomniane” to najnowsza książka często nagradzanego i chętnie przekładanego na różne europejskie języki Rafała Wojasińskiego. W skład tego tomu wchodzą dwie nowele, których głównymi bohaterami są kobiety „znikome”, właściwie „z marginesu”, ale ich wyjątkowość objawia się w sprawczości werbalnej, w mocy języka, która pozwala im przekroczyć swój własny niepewny i nieszczęśliwy byt. Czytelnik tej książki przejmuje rolę cichego słuchacza wykładu o życiu osób na co dzień niewidzialnych i niesłyszanych.
„Zapomniana kraina” to opowieść o dwojgu ludzi, którzy wyprowadzają się na wyludniające się ziemie odzyskane. Narratorkę odwiedza tajemnicza dziewczynka. „Drewniany tulipan” to utwór w formie listów do matki sparaliżowanej kobiety. Świat, w którym żyje bohaterka jest światem wypalającym się, znikającym, a postać matki kryje pewną tajemnicę.
Rafał Wojasiński (ur. w 1974 r. ) – prozaik, dramatopisarz. Autor, m.in. „Złodzieja ryb, „Starej, Olandy”, „Tefila”, oraz dramatów „Długie życie”, „Siostry”, „Dziad Kalina”, słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz sztuk zrealizowanych dla Teatru Polskiej Telewizji. Utwory Wojasińskiego były tłumaczone na angielski, chorwacki, bułgarski i hiszpański. Nagradzany i wielokrotnie nominowany, w tym: „Olanda” została nagrodzona Nagrodą Literacką im Marka Nowakowskiego, za dramat Siostry otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
Spotkanie wokół książki „Dziedzictwa i ich pogranicza. W dwa i pół roku wokół zachodniego Podhala”
9 grudnia 2025 - 18:30
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa
1 665literatura
Podróże z antropologią. Bałkany
2 grudnia 2025 - 18:00
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa
1 886literatura
Limboski w Najlepszej Księgarni - spotkanie i koncert
27 listopada 2025 - 19:00
Najlepsza Księgarnia
Augusta Cieszkowskiego 1/m. 77 Warszawa
2 318literatura
"Dziady i dybuki" - spotkanie z Jarosławem Kurskim
16 listopada 2025 - 16:00
Klub Babel
Próżna 5 Warszawa
2 587literatura
Do Europy tak, ale razem z naszymi syjonistami. Przywracanie znaczeń
4 listopada 2025 - 18:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6 Warszawa
2 470literatura
„GENDER” 20 lat później
22 października 2025 - 18:00
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa
3 040literatura
Podróże z antropologią. Dolne Łużyce
20 października 2025 - 18:00
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa
3 446literatura
Spotkanie z Anną Frajlich i Sławomirem Jackiem Żurkiem wokół książki "Szklany sufit języka"
5 października 2025 - 16:00
Klub Babel
Próżna 5 Warszawa
3 417literatura
SPOTKANIA Z GWIAZDAMI: AGATA PUŚCIKOWSKA
2 października 2025 - 18:00
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Filia w Falenicy, ul. Walcownicza 2
Walcownicza 2 Warszawa
3 721literatura



















