W hiszpańskim kręgu
- 6 kwietnia 2008, niedziela» 18:00
JADWIGA RAPPÉ, Mariusz Rutkowski
Wykonawcy:
- JADWIGA RAPPÉ
- Magdalena Makowska
- Mariusz Rutkowski
Program:
Manuel de Falla
Polo na skrzypce i fortepian
Federico Garciá Lorca En el cafe de chinitas / W kawiarence małych Chinek
Las Morillas de Jaen / Mauretanki z Jaen
Nana de Sevilla / Kołysanka z Sewilli
Anda Jaleo / Anda Jaleo
Pablo de Sarasate
Kaprys baskijski op.24 na skrzypce i fortepian
Hugo Wolf
Pieśni z "Albumu hiszpańskiego II"
Klinge, klinge mein Pandero / Dźwięcz, dźwięcz, mój pandero nr 1
In dem Schatten meiner Locken / W cieniu moich loków nr 2
Moegen alle boesen Zungen / Niech gadają złe języki! nr 13
Alle gingen, Herz, zur Ruh / Wszystko idzie na spoczynek nr 21
Bedeckt mich mit Blumen / Przykryjcie mnie kwieciem nr 26
Enrique Granados
Taniec hiszański nr 5
Taniec hiszpański nr 6 na skrzypce i fortepian
Dymitr Szostakowicz
Pieśni hiszpańskie
Proszczaj, Grienada / Żegnaj, Granado
Zwiezdoczki / Gwiazdeczki
Pierwaja wstriecza / Pierwsze spotkanie
Ronda / Ronda
Ziernookaja / Czarnooka
Son / Sen
Isaac Albéniz
Cadiz na skrzypce i fortepian
Manuel de Falla
Taniec hiszpański z,,La vida breve" na skrzypce i fortepian
Siete canzones populares españolas / Siedem ludowych pieśni hiszpańskich
El paño moruno / Szal mauretański
Seguidilla murciana / Segidija z Murcji
Asturias / Asturias
Jota /Chota
Nana / Kołysanka
Canción / Piosenka
Polo / Polo
JADWIGA RAPPÉ alt
Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Absolwentka Wydziału
Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica prof. Zofii
Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza.
Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.
Jadwiga Rappé jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności (m.in. monumentalne dzieła K. Pendereckiego, A. Schnittke, W. Kilara). Dysponuje ogromnym repertuarem pieśniarskim, prezentując kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych.
Występuje z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Płn. i Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit.
Artystka brała udział i jest nadal zapraszana na Salzburger Festspiele, Brucknerfest Linz, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans. Obecnie jest bardzo często zapraszana do wykonań muzyki G. Mahlera, którego wszystkie partie, pisane na głos altowy, ma w repertuarze. Bierze też udział w prawykonaniach dzieł współczesnych (np. „Siedem Bram Jerozolimy”, K. Pendereckiego w Jerozolimie w 1997 r. pod dyr. L. Maazela, czy „Missa pro pace” W. Kilara w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. K. Korda w roku 2001), a także w prawykonaniach utworów, powstałych z myślą o jej oryginalnym altowym głosie (utwory J. Łuciuka, P. Mossa i K. Baculewskiego). W repertuarze Jadwigi Rappé są również partie altowe w operach Glucka, Haendla, Ponchiellego, Verdiego i R. Straussa.
Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” R. Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, na Festiwalu w Orange, w Wiener Staatsoper, w Operze we Frankfurcie n/Menem, w Grand Theatre w Genewie i wielu innych. Dokonała też nagrania tej partii dla EMI pod dyr. B. Haitinka.
Dyskografia artystki obejmuje 40 płyt kompaktowych, głównie dla firm: BMG Music, Teldec, Erato, Denon, Orfeo, Philips, Decca, Chandoz, CD-Accords, Naxos i Dux. Wiele płyt, nagranych z jej udziałem uzyskało wyróżnienia międzynarodowe, 6 z płyt nagranych w Polsce uzyskało nagrody Fryderyka, a dalszych 5 było mianowanych do tej nagrody.
„Requiem Polskie” K. Pendereckiego, nagrane z udziałem Artystki dla firmy „Naxos” zostało nominowane do nagrody „Grammy2005”.
Jadwiga Rappé jest często zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i zagranicą, prowadzi kursy mistrzowskie. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Od marca 2006 jest prezesem zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Magdalena Makowska urodziła się w Warszawie. Na skrzypcach gra od szóstego roku życia. Jest wychowanką Mirosława Ławrynowicza, w którego klasie uczyła się w PLM im. Z. Brzewskiego w Warszawie, a następnie w Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Studia ukończyła w 2006 roku pod opieką R. Lasockiego i A. Gębskiego, otrzymując najwyższe wyróżnienie przyznawane absolwentom uczelni - medal Magna cum Laude. Od 2005 roku związana jest też z berlińskim Universitaet der Kuenste, gdzie obecnie odbywa studia podyplomowe w klasie skrzypiec Tomasza Tomaszewskiego. Wraz z kwartetem Quarrel, którego jest współzałożycielką, odbyła też dwuletnie studia w European Chamber Music Academy, a obecnie pracuje pod kierunkiem członków kwartetu Artemis oraz Hatto Beyerle.
Magdalena Makowska jest laureatką pierwszych nagród na ogólnopolskich
konkursach skrzypcowych im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz im. A. Januszajtis
w Gdańsku. W roku 2001 zdobyła I Nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Kloster Schoental, a w 2004 - III
Nagrodę oraz liczne nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie
im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie.
W latach 1994 - 2001 Magdalena Makowska była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, dwukrotnie została też wyróżniona stypendium Ministra Kultury, a w roku 2007 znalazła się wśród stypendystów Programu "Młoda Polska".
Istotną częścią działalności artystycznej młodej skrzypaczki jest muzyka kameralna. Jako prymariuszka powstałego w 1998 roku kwartetu Quarrel Magdalena Makowska zdobyła I nagrody na konkursach muzyki kameralnej Heerlen (2001) oraz Sondershausen (2002), została nagrodzona stypendium Juettingów, jak również brała udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Colmar, Kuhmo, Schleswig-Holstein, Bolzano, Sapporo i Nowym Jorku.
Magdalena Makowska koncertowała jako solistka z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Warszawska Orkiestra Kameralna czy Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracowała też z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. Jadwigą Rappe, Aliną Mleczko, Maciejem Grzybowskim, Antonim Lichomanowem, Rafałem Kwiatkowskim, Pawłem Mykietynem, Jaschą Nemtsovem, Pawłem Ursteinem i Markiem Pijarowskim. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, TVP, telewizji Mezzo oraz szwajcarskiej firmy płytowej Gallo.
Mariusz Rutkowski
Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (fortepian
– prof. J. Romaniuk, prof. M. Szralber, kameralistyka – prof. M.
Notowska).
Laureat Nagrody Polskiego Radia im. J. Lefelda dla najlepszego pianisty- kameralisty Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1999), Nagrody dla najlepszego pianisty oraz dwie nagrody specjalne na konkursie im. St. Moniuszki w Łodzi (2000), Nagrody dla panisty na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2000), Nagrody dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Warszawie (2001) i in.
Artysta wiele koncertuje w kraju i za granicą, uczestniczy także w renomowanych festiwalach i kursach muzycznych. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występuje z wybitnymi wykonawcami, m.in. Jadwigą Rappé, Jadwigą Kotnowską, Mają Nosowską, Stefanią Toczyską, Urszulą Kryger, Jadwigą Teresą Stępień, Wandą Polańską, Jerzym Artyszem, Bogdanem Paprockim, Leonardem Andrzejem Mrozem, Adamem Kuszewskim, Jerzym Knetigiem, Adamem Zdunikowskim, Włodzimierzem Zalewskim, Iriną Zakyan, Jarosławem Brękiem, Marią Mitrosz, Katarzyną Trylnik, Anną Radziejewską, Hubertem Wildem, Carolin Masur i in.
Jako wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej przez wiele lat współpracował z prof. Haliną Słonicką – wielką polską śpiewaczką, wybitnym pedagogiem.
Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji, nagrań płytowych (DUX, Polskie Radio, Acte Prealable).
Magdalena Makowska
2023 Mazurki Jesień - CZ - KARNET Koncert + Klub
23 listopada 2023 - 19:00
Centrum Promocji Kultury w Warszawie - sala Widowiskowa
Podskarbińska 2 Warszawa
3 841muzyka
2023 Mazurki Jesień - CZ - Klub Festiwalowy
23 listopada 2023 - 21:00
Centrum Promocji Kultury w Warszawie - sala Widowiskowa
Podskarbińska 2 Warszawa
3 763muzyka
2023 Mazurki Jesień - CZ - KONCERT Mazurca Jazz Impressions
23 listopada 2023 - 19:00 | KUP-BILET
Centrum Promocji Kultury w Warszawie - sala Widowiskowa
Podskarbińska 2 Warszawa
3 837muzyka
8\. Festiwal muzyczny „TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” 23.11.2023 godz. 19.00
23 listopada 2023 - 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Modzelewskiego 59 Warszawa
3 858muzyka
The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra - Legendy Swinga - Jedyny i niepowtarzalny koncert w Polsce !
23 listopada 2023 - 19:00
Teatr Palladium
Złota 9 Warszawa
14 343muzyka
Festiwal K. Pendereckiego 23.11.2023 g. 19.30
23 listopada 2023 - 19:30
Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa
Sienkiewicza 10 Warszawa
5 584muzyka
The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra - Legendy Swinga - Jedyny i niepowtarzalny koncert w Polsce !
23 listopada 2023 - 19:00
Teatr Palladium
Złota 9 Warszawa
23 835muzyka
Eufonie 2023 - Hover: muzyka chóralna z Armenii
23 listopada 2023 - 19:30
Kościół Ewangelicko - Augsburski Świętej Trójcy
plac Małachowskiego 1 Warszawa
5 659muzyka
The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra - Legendy Swinga - Jedyny i niepowtarzalny koncert w Polsce !
23 listopada 2023 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Palladium
Złota 9 Warszawajest więcej miejsc
55 552muzyka
Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra
23 listopada 2023 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Palladium
ul. Złota 9 Warszawajest więcej miejsc
350 538teatr
Kacper Ruciński Na Żywo + Goście - Nowy Format
22 listopada 2023 - 19:00
StreamOnline - studia, transmisje online, live streaming
Ul. Garażowa 4 Warszawa
8 348teatr
Festiwal K. Pendereckiego 22.11.2023 g. 18
22 listopada 2023 - 18:00
Filharmonia Narodowa - Sala Kameralna
Moniuszki 5 Warszawa
4 700muzyka
ECM Warsaw Festival 2023 - Carolin Widmann "L'Aurore"
22 listopada 2023 - 19:00
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie - Sala Koncertowa
Okólnik 2 Warszawa
5 964muzyka
40 Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2023 | Koncert Fabrizio de André in memoriam
22 listopada 2023 - 19:00
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Goldoniego 1 Warszawa
5 971muzyka
Stand-up "Zrozumiesz jak dorośniesz"
22 listopada 2023 - 19:00jest więcej terminów
Terminal Kultury Gocław
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 Warszawajest więcej miejsc
696 309teatr
Andrzejkowa Gala Teresy Werner. Gość specjalny z Dominikany - Pascal Silva
22 listopada 2023 - 18:00
Ośrodek kultury ARSUS
Traktorzystów 14 Warszawa
193 546teatr
Gwiazdorska Obsada w spektaklu Warszawskiego Teatru Kamienica !
22 listopada 2023 - 19:00
Teatr Kamienica - Scena ORLA
al. Solidarności 93 Warszawa
333 036teatr