Student z Pragi
EKSPRESJA-IMPRESJA - nieme kino z muzyką na żywo
- 27 kwietnia 2008, niedziela» 19:00
reż. H. Geleen
Zapraszamy na kolejną edycję imprezy Ekspresja - Impresja - nieme kino z muzyką na żywo. Tym razem zaprezentujemy dwa filmy, których akcja rozgrywa się w magicznej Pradze: "Golem: jak przyszedłem na świat" i bardzo mało znany "Student z Pragi" z 1926, remake przełomowego filmu z 1913 roku.
Pokaz filmu:
- Student z Pragi (1926 r.), reżyseria H. Geleen
- podkład - zespół Beltaine improved
- koncert - zespół Absinth
STUDENT Z PRAGI
Historia człowieka, który w zamian za możliwość zdobycia kobiety nieopatrznie sprzedaje własne odbicie w lustrze. W role tytułowego studenta Baldwina i diabolicznego lichwiarza Scapinellego wcielił się duet Conrad Veidt-Werner Krauss, znani z "Gabinetu doktora Caligari" R. Wienego (1920), film wyreżyserował Henrik Galeen, współautor "Nosferatu" F.W. Murnaua (1922). Remake pierwszego arcydzieła niemieckiej i europejskiej zarazem kinematografii, filmu z roku 1913 pod tym samym tytułem, autorstwa S. Rye'a, P. Wegenera i H.H. Ewersa.
STUDENT Z PRAGI
"Nowy dramat polega na walce indywiduum ze sobą samym", jest "dramatem uczuć i przeczuć, wyrzutów sumienia, szamotania się z sobą samym, dramatem niepokoju, lęku i strachu" - pisał Stanisław Przybyszewski w roku 1904. Autor Synagogi Szatana domagał się wprowadzenia na scenę symbolicznego widma, zrodzonego z personifikacji tłumionych lęków i pragnień, którego mit prześladował Europę przez cały wiek XIX - sobowtóra (the other, le double, ein Doppelänger). Urzeczywistnienie swojej koncepcji ujrzał prawdopodobnie dziewięć lat później na ekranie jednego z monachijskich bioskopów, jak nazywano ówczesne kina.
Student z Pragi (Der Student von Prag, 1913) - wspólne dzieło trzech wielkich indywidualności: eksperymentującego ze światłem duńskiego reżysera Stellana Rye, krytyka literackiego i autora powieści grozy Hannsa Heinza Ewersa oraz Paula Wegnera, jednego z czołowych aktorów niemieckiej sceny teatralnej - był filmem nie tylko wybitnym. Był filmem przełomowym. Przez całe dwie dekady od wynalazku braci Lumiere kinematograf pozostawał jedynie tanią rozrywką rodem z jarmarcznej budy. Owszem, nowym medium dość szybko zainteresowała się awangarda, na różne sposoby próbując wyzyskać jego możliwości techniczne, bez większych jednakże efektów. Dopiero Wegener, Ewers i Rye zrozumieli, jaki należy obrać kierunek. Ambicją ich było stworzyć obraz za pomocą środków wyrazu dostępnych jedynie kinu. Nic więc dziwnego, że sięgnęli po mit sobowtóra - czyż można wszak wyobrazić sobie bardziej filmową scenę aniżeli człowieka stojącego twarzą w twarz z samym sobą?
Hanns Heinz Ewers opracował scenariusz, odwołując się do tradycji angielskiej powieści gotyckiej i niemieckiego romantyzmu, swobodnie łącząc i reinterpretując motywy zaczerpnięte z twórczości autorów takich jak von Chamisso, Hoffmann i Goethe, a także Poe, Wilde i de Musset. Stellan Rye wraz z operatorem Guido Seeberem stworzyli atmosferę niesamowitości i wszechobecnego lęku, perfekcyjnie operując silnymi kontrastami światła i mroku, które wiele lat później miały wejść do stałego repertuaru chwytów niemieckiego filmu ekspresjonistycznego. Paul Wegener wystąpił zaś w podwójnej roli tytułowej: nieszczęśliwie zakochanego studenta Baldwina, najlepszego szermierza w całej Pradze i jego lustrzanego odbicia, które nieopatrznie odsprzedał "diablemu biedaczysku", garbatemu i kulawemu lichwiarzowi imieniem Scapinelli.
Student z Pragi okazał się wielkim sukcesem, zarówno komercyjnym, jak i artystycznym. Przede wszystkim zaś usankcjonował rangę filmu jako pełnoprawnej dyscypliny sztuki. Nieustannie wznawiany, przez całą następną dekadę nie schodził praktycznie ani na chwilę z europejskich i amerykańskich ekranów, co samo w sobie było już zjawiskiem bez precedensu. Wciąż nie słabnąca pomimo upływu trzynastu lat popularność filmu doprowadziła wreszcie w 1926 roku do powstania jego remake`u.
Autorem nowej wersji Studenta został Henrik Galeen, scenarzysta i raczej drugorzędny reżyser filmów grozy, którego najważniejszym bodaj osiągnięciem okazała się współpraca z Murnauem przy realizacji Nosferatu (Nosferatu: eine Symphonie des Grauens, 1922). Film został przyjęty dość chłodno. Krytyka zarzucała Galeenowi, że jego obraz nie dorównuje swojemu pierwowzorowi, że niepokojącą opowieść o mrocznej stronie ludzkiej natury przerobił na zwykły gothic-horror. Chyba jednak niesłusznie. Film był po prostu zupełnie inny, zmienił się rozkład akcentów. Miejsce Poego i Hoffmanna zajęli Meyrink i Kubin, a także sam Ewers, obraz stał się groteskowy i mroczny. Autor dekoracji Hermann Warm zbudował w atelier labirynt wąskich i krętych uliczek, na których czaiły się złowrogie cienie. W role Baldwina i Scapinellego wcielił się zaś duet Conrad Veidt- Werner Krauss, demoniczna para z Gabinetu doktora Caligari Wienego (Das Cabinet des Doktor Caligari, 1920).
A wracając jeszcze na chwilę do Przybyszewskiego: warto byłoby zastanowić się kiedyś, czy ów "deutsche Satäniker" nie zasługuje przypadkiem na miano jednego z "ojców chrzestnych" niemieckiego filmu ekspresjonistycznego. Nie ma bowiem najmniejszych wątpliwości co do tego, że jego szkicami mogli zaczytywać się Ewers, Galeen czy Albin Grau, a nawet sam Friedrich Wilhelm Murnau. Mateusz Żurawski.
Student z Pragi (Der Student von Prag)
Reżyseria: Henrik Galeen
Scenariusz: Henrik Galeen, Hanns Heinz Ewers
Scenografia: Hermann Warm
Zdjęcia: Günther Krampf, Erich Nitzschmann
Oryginalna muzyka: Willy Schmidt-Genter
Występują: Conrad Veidt, Werner Krauss, Elizza LaPorta, Agnes Esterhazy i in.
Premiera: 25 października 1926
Czas: 91 minut
BELTAINE
Formacja Beltaine rozpoczęła swoją działalność późnym latem 1989 roku w podwarszawskim Konstancinie z inicjatywy basisty Michała Pietrusiewicza (pomysłodawcy nazwy) i klawiszowca Daniela Paulinka. Pierwsze utwory instrumentalne były inspirowane z jednej strony muzyką elektroniczną (Jean Michael Jarre, Andreas Grosser) a z drugiej nastrojem (The Cure, czy Joy Division). W następnym roku do zespołu doszli: Sebastian Madejski (syntezator) oraz Paweł Drygiel (gitara). Z czasem fascynacje rozszerzać się zaczęły w kierunku Dead Can Dance, Cocteau Twins, ale także muzyki poważnej, dawnej i czysto folkowej.
Głównym ogniwem utrzymującym klimat miał być pesymizm i poczucie katastrofizmu związanego ze zbliżającym się przełomem tysiącleci. Muzycy uważali, że nie przypadkowo los ich połączył w tym właśnie momencie.
Po kilku miesiącach S. Madejski zaczął śpiewać i wraz z D. Paulinkiem pisać teksty. Jednocześnie rozszerzać się zaczęło instrumentarium (cytry, mandolina, flety proste, akordeon, instrumenty perkusyjne).
Do czasów obecnych, mimo upływu lat i zmian w składzie, styl nie tyle zmienił się, co wykrystalizował. Muzyka tajemnicza, mroczna, ale nie ostra... mimo wielokrotnych prób przypisania do któregoś z istniejących gatunków, dziennikarzom nie udało się wepchnąć jej do żadnej szufladki.
Charakterystyczną cechą Beltaine jest sposób śpiewania wokalisty. Dysponuje on nieprzeciętną skalą głosu, z łatwością przechodzi z tenorowej barwy do wysokich rejestrów osiągalnych niekiedy tylko dla sopranistek. Oprócz tekstów w języku polskim, Beltaine kreuje własny język sylabotwórczy.
ABSINTH
Zespół ABSINTH powstał w 1996 roku w Warszawie. Po latach problemów ze znalezieniem wokalisty i kilkuletnim zawieszeniu działalności - niedawno reaktywował się na nowo, w zupełnie świeżym składzie oraz z nowym materiałem. Muzyka uprawiana przez ABSINTH to w skrócie ciężki, klimatyczny i nieco psychodeliczny rock.
Obecny skład zespołu to:
- Jarek "Jerry" Chojnacki - wokal
- Michał "Mały" Perkowski - bass
- Arek Bolesta - perkusja
- Adam Faszcza - gitara
bilety:
wstęp 15 zł (studenci 12 zł)
November Days
15 listopada 2019 - 20:00
Luna
Marszałkowska 28 Warszawa
18 085kino
Wyprawa Magellana
15 listopada 2019 - 10:00jest więcej terminów
Cinema City Bemowo
Powstańców Śląskich 126A Warszawajest więcej miejsc
1 645 062kino
Na bank się uda
15 listopada 2019 - 10:00jest więcej terminów
Wisła
Wilsona 2 Warszawajest więcej miejsc
1 431 133kino
Lemury z Madagaskaru 3D
15 listopada 2019 - 09:30jest więcej terminów
IMAX
Powsińska 31 Warszawa
173 317kino
Balon
14 listopada 2019 - 17:45
Kinoteka
Plac Defilad 1 Warszawa
9 209kino
Kwiaty zła
14 listopada 2019 - 14:30jest więcej terminów
Kinoteka
Plac Defilad 1 Warszawa
9 838kino
Warsaw Surf Film Festival #2 - film Momentum Generation (polska premiera)
14 listopada 2019 - 19:00
Kino Elektronik
Gen. Zajączka 7 Warszawa
11 071kino
Momentum Generation – film otwarcia Warsaw Surf Film Festival
14 listopada 2019 - 19:00
Elektronik
Generała Zajączka 7 Warszawa
11 190kino
Zombieland: Kulki w łeb
14 listopada 2019 - 22:00jest więcej terminów
Cinema City Arkadia
Aleja Jana Pawła II 82 Warszawajest więcej miejsc
817 044kino
Plac Moskwy
14 listopada 2019 - 20:00
Luna
Marszałkowska 28 Warszawa
17 623kino
Angry Birds Film 2
14 listopada 2019 - 11:00jest więcej terminów
Cinema City Arkadia
Aleja Jana Pawła II 82 Warszawajest więcej miejsc
1 840 635kino
Zniknięcie mojej matki
13 listopada 2019 - 20:15jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
10 713kino
W zwierciadle Mai Deren
13 listopada 2019 - 17:00jest więcej terminów
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
10 332kino
Synonimy
13 listopada 2019 - 21:15jest więcej terminów
Elektronik
Generała Zajączka 7 Warszawajest więcej miejsc
520 652kino
Xiang Gang zhi zao
13 listopada 2019 - 17:30jest więcej terminów
Kinoteka
Plac Defilad 1 Warszawa
22 491kino
Wojna o prąd
12 listopada 2019 - 12:20jest więcej terminów
Multikino Złote Tarasy
Złota 59 Warszawajest więcej miejsc
80 455kino
Przegląd austriackich krótkich form filmowych na CINEMAFORUM
10 listopada 2019 - 12:00
KINOTEKA, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Pl. Defilad 1 Warszawa
9 627kino