Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś
Miejski Ośrodek - Sportu i Rekreacji
Kędzierzyn-Koźle » Mostowa 1 » NA MAPIE
- 9 września 2006, sobota
Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku
Czas: godzinach 10.30 - 19.00
Prezentacja wystawy ramach II Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej.
Wystawa i publikacja przedstawią zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. Jest to próba ukazania powikłanej historii Górnego Śląska oraz jego mieszkańców i stosunków polsko - niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu na Górnym Śląsku. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Działo się to często nie bez konsekwencji na osobiste losy tych ludzi.
Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze - Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa ma też pokazać światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Historia ich życia i kariery sportowej pokazuje, jak wielki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne na bieg indywidualnych losów górnośląskich sportowców. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.
Zawirowania polityczne, które nawiedziły Górny Śląsk w XX wieku, dotknęły praktycznie wszystkich dziedzin życia, nie omijając także sportu. I wojna światowa, powstania śląskie, plebiscyt, II wojna światowa, stalinizacja życia politycznego i publicznego w okresie powojennym i powtarzające się z różnym natężeniem fale wyjazdów do obu państw niemieckich na trwałe zmieniły oblicze regionu. W wyniku tego już od ponad 80 lat Górnoślązacy legitymują się różnymi paszportami, grają w różnych reprezentacjach i kibicują różnym narodowym jedenastkom.
W ramach naszej wystawy zaprezentujemy górnośląski "wunderteam" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami.
Naszym zamysłem jest nie tylko przedstawienie pochodzących z Górnego Śląska mistrzów świata, medalistów mundiali i gwiazd międzynarodowych boisk, lecz także tych, którzy ze względu na upływający czas i wydarzenia historyczne nie są dziś szerzej znani nawet we własnym regionie. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo poświęcone górnośląskim piłkarzom oraz politycznym zawirowaniom, które są częścią historii sportu na Górnym Śląsku.
Barany. Islandzka opowieść
25 kwietnia 2016 - 19:00
Chemik
Jana Pawła II 27 Kędzierzyn-Koźle
2 080 608kino
Wystawa ROMARISING w Kędzierzynie-Koźlu!
20 listopada 2014 - 19:00jest więcej terminów
Miejski Ośrodek Kultury
al. Jana Pawła II 27 Kędzierzyn-Koźle
9 837sztuka
Stacja Warszawa
12 maja 2014 - 19:00
Chemik
Jana Pawła II 27 Kędzierzyn-Koźle
883 565kino
Pokaz kotów rasowych
27 marca 2011 - 11:00
Miejski Ośrodek Kultury
al. Jana Pawła II 27 Kędzierzyn-Koźle
8 834sztuka
W NIEWOLI WŁASNEGO WIZERUNKU
od: 4 kwietnia 2008 do: 21 kwietnia 2008
Dom Kultury Chemik
8 974sztuka
Drzewko Tolerancji
22 czerwca 2007 - 18:00
Miejski Ośrodek Kultury
al. Jana Pawła II 27 Kędzierzyn-Koźle
34 163sztuka
Rafał Mróz, Jerzy Tomasikiewicz, Kamil Nowak
od: 22 września 2006 do: 7 października 2006
Dom Kultury Chemik
8 859sztuka