Wieczór Kultury Włoskiej
- 29 marca 2014, sobota» 18:00
W dniu 29 marca 2014 r. o godzinie 18.00 w Nyskim Domu Kultury przy ulicy Wałowej 7, odbędzie się zorganizowany przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny Nysa - Wieczór Kultury Włoskiej. Jest to już 8 spotkanie poświęcone kolejnemu krajowi śródziemnomorskiemu. Tym razem bohaterem naszego Wieczoru będzie kraj gdzie w starożytności mieszkali bogowie, gdzie narodził się renesans, gdzie powstawały najwspanialsze dzieła światowej sztuki i literatury. Włochy z całym swym kulturowym bogactwem są o tyle trudne do zmierzenia się z nimi przy organizacji takiego przedsięwzięcia kulturalnego gdyż cokolwiek byśmy nie pokazali i jak długo nie trwałby Wieczór zawsze będą mieć niedosyt i organizatorzy i widzowie. Bo jak tu wybrać to co jest najważniejsze i najistotniejsze dla tego kraju, co pominąć, a co pokazać? Mam nadzieję, że dla gości przybyłych na galę to spotkanie stanie się początkiem wspaniałej przygody, jaką będą chcieli przeżyć w sobotę 29 marca wspólnie z nami, ale też mam nadzieję, że pozostawimy w naszych widzach taki niedosyt, że to spotkanie z włoską kulturą będą chcieli kontynuować jeszcze później, kiedy już zgasną światła sceny. Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą objęli: Konsul Honorowy Republiki Włoskiej we Wrocławiu Monika Przemysława Kwiatosz, Burmistrz Nysy Jolanta Barska, Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk oraz Włoska Agencja Rozwoju Gospodarki w Europie Środkowej-italDesk.
Program wieczoru Włoskiego będzie niezwykle bogaty.
Planujemy oprócz wystąpień gości honorowych, także wystąpienie prof. dr hab. Bernarda Koziróga – podróżnika, autora wielu książek poświęconych krajom śródziemnomorskim.
Taniec zaprezentuje mistrz Włoch w salsie Riccardo Recanati oraz tancerze założonej przez niego szkoły „Fly Dance Academy” z Wrocławia.
Muzyka włoska będzie prezentowana w trzech zupełni różnych odsłonach: w repertuarze włoskich kompozytorów muzyki operowej wystąpi Ewa Majcherczyk – solistka Opery Śląskiej, muzykę alternatywną reprezentować będzie Zespół Scoffers z Wrocławia, natomiast we włoskim repertuarze współczesnym wystąpią Karolina Kusyk i Janusz Toczek.
Literaturę włoską zaprezentujemy w spektaklu przygotowanym na kanwie powieści Umberto Eco „Imię Róży”. Fragment spektaklu przedstawi Paulina Mankiewicz – studentka Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa.
Nie zabraknie opowieści o zwykłym życiu Włocha w Polsce. Podzieli się z nami refleksjami z pobytu w naszym kraju - Andrea Bandirali – dyrektor generalny Włoskiej Agencji Rozwoju Gospodarki w Europie Środkowej-italDesk.
Nowym punktem programu będzie włoska komunikacja niewerbalna, która pełni bardzo ważną rolę w życiu przeciętnego Włocha w wykonaniu Julii Rafalskiej i Giovanni Isnenghi.
Podczas Wieczoru Kultury Włoskiej odbędzie się również Pokaz mody inspirowany motywami włoskimi. W trackie poprzedniego Wieczoru – Wieczoru Kultury Greckiej, po raz pierwszy wprowadziliśmy ten punkt programu i mając na uwadze wiele pozytywnych emocji, które wzbudził w widzach postanowiliśmy kontynuować ten punkt programu. Projektantem i wykonawcą kreacji, w których wystąpią modelki jest Atelier Krawieckie Piu Bella Beata Kowacka, o fryzury zadba Atelier Fryzjerskie Izabela Jagusz, natomiast makijażem modelek zajmie się Sora Noorte Beauty Lab.
Jednym z punktów programu będzie również rozstrzygnięcie Olimpiady Wiedzy o Włoszech przeprowadzonej wśród studentów WSTH pk. oraz wręczenie im nagród. Główną nagrodą dla studentów jest wycieczka do Włoch ufundowana przez Biuro Podróży „Podzamcze”.
Oczywiście podczas wieczoru nie może zabraknąć punktu, który cieszy się zawsze olbrzymim powodzeniem, czyli Konkurs-Loteria w trakcie, której będzie możliwość zdobycia wielu cennych nagród w tym m.in.: książka z autografem słynnego włoskiego alpinisty i himalaisty Reinholda Messnera oraz walizka podróżna – sponsorem obu nagród jest Biuro Podróży „Włoskie Podróże”, ufundowana przez autorkę praca malarska Pani prof. Moniki Kamińskiej poświęcona Włochom. Będą też upominki od Włoskiej Agencji Rozwoju Gospodarki w Europie Środkowej-italDesk. Nagrodą w konkursie są też cenne bony: na romantyczną kolację do restauracji włoskich: „Włoskie smaki” w Jarnołtówku i Prudniku oraz Marina i Przystań we Wrocławiu, na zabiegi „Giornata della Bellezza” w salonie kosmetycznym Sora Noorte Beauty Lab, na fryzurę w stylu włoskim ufundowaną przez Atelier Fryzjerskie Izabela Jagusz, na lekcję tańca w szkole „Fly Dance Academy”. Ponadto Atelier Krawieckie Piu Bella Beata Kowacka przeznaczyła na loterię jedną ze swoich specjalnie zaprojektowanych sukien inspirowanych motywami włoskimi. Natomiast nagrodą główną w Konkursie jest VOUCHER PODRÓŻNY na wczasy we Włoszech ufundowany przez Biuro Podróży „Merkury” reprezentowane przez panią Wiesławę Uryasz.
Po głównych uroczystościach odbędzie się otwarcie wernisażu prac malarskich prof. dr hab. Moniki Kamińskiej*, która specjalnie na tą okoliczność stworzyła wystawę obrazów, inspiracją, których był jej pobyt we Włoszech. Zaprezentujemy uczestnikom także wystawę zdjęć „Włoskie Podróże”. Czas uczestnikom spotkania umili też specjalnie przygotowany przez nas Festyn Włoski w czasie, którego uczestnicy spotkania będą mieli okazję wziąć udział w degustacji dań włoskich przygotowanych przez Restaurację „Kazamaty”. Tajniki włoskich win przybliży gościom sommelier Restauracji „Przystań” i „Marina” we Wrocławiu.
Zapraszamy wszystkich do spędzenia wraz z nami niesamowitego wieczoru w klimatach włoskich.
Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna pk. Nysa 48-300 Nysa, ul. Poznańska 1 tel. 77435 12 54 w. 20 fax.w.22
"Fly Dance Academy". Wrocławska szkoła tańca, założona przez włoskiego tancerza Riccardo Recanati, mistrza Włoch w salsie. Szkoła specjalizuje się w tańcach karaibskich i oferuje najwyższą jakość na Wrocławskim rynku w zakresie zajęć salsy (Cubana, L.A. Style, New York Style, Puerto Rico style), bachaty, merengue, ruedy de casino, kubańskiej afro/rumby, cha cha cha i reggaetonu. Ale dzięki kilku doskonale wyszkolonym instruktorom z Polski i z zagranicy można się tu uczyć jeszcze innych stylów tanecznych: jazzu, hip hopu, dancehallu, tańca brzucha, pierwszego tańca, zumby itd.
Ewa Majcherczyk Solistka Opery Śląskiej. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno - Intrumentalnym na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2009/2011 była stypendystką Laboratorio Toscano della Lirica – Opera Studio. Jest laureatką I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Simone Alaimo:”Il Bel canto nella Valle dei Templi” w Agrigento na Sycylii w lipcu 2012 roku. W latach 2010 – 2013 bierze udział w premierowych przedstawieniach na scenach teatrów włoskich w Lucca, Livorno, Pisa, Ravenna, Bergamo, Mantova, Novara, Palermo, Mediolan, Agrigento, wykonując role Cunegunde („Candide” L. Bernsteina), Zerlina („Don Giovanni” W.A. Mozarta), La Primadonna („Le convenienze ed inconvenienze teatrali” G. Donizettiego), Musetta („LaBoheme”G. Pucciniego), Rosina („Il Barbiere di Siviglia” G. Rossiniego).
Zespół Scoffers z Wrocławia SCOFFERS młody, ambitny, oryginalny i pracowity zespół. Scoffers to przede wszystkim alternatywne, świeże brzmienie, niepowtarzalne wizualnie koncerty i wyjątkowa wokalistka - nasza polska Roisin Murphy. Ich najnowszy teledysk do piosenki,,Words" zdobył w ciągu 5 dni ponad 50 tys. Wyświetleń. Rok 2013 to czas ogromnego rozwoju Scoffers – W maju zespół mógł już pochwalić się longplay`em. W 2013 roku zostali laureatami Ogólnopolskich eliminacji Festiwalu Fama oraz Targów Muzycznych w Poznaniu (Music Lab), gdzie podbili serca jury, w składzie którego znajdowali się m.in. Andrzej Puczyński (dyrektor generalny Universal Music Polska) czy Tomasz Kasprzyk (Szef muzyczny sieci Eurozet -,,Antyradio”).
Paulina Mankiewicz Uczestniczka wielu edycji Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA w Świnoujściu, uczestniczka wielu przeglądów artystycznych na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Posiada swój zespół muzyczny o nazwie „The Fade Resistanse”.
prof. dr hab. Monika Kamińska Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni grafiki prof. Włodzimierza Kunza (1978) oraz w pracowni malarstwa prof. Juliusza Joniaka (1981). Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1989 roku jest pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego. Brała udział w przeszło 60 wystawach krajowych i 40 poza granicami kraju. Od początku organizowania Wieczorów Kultury przez WSTH pk. Nysa aktywnie w nich uczestniczy wystawiając swoje obrazy, jakie powstały, jako impresje po jej pobycie w kolejnym kraju śródziemnomorskim.