Janusz Mackiewicz Quartet
- 27 marca 2010, sobota» 20:00
Układ Scalony
- Janusz Mackiewicz - kontrabas
- Dominik Bukowski - wibrafon i marimba
- Darek Herbasz - saksofon tenorowy i barytonowy
- Marcin Jahr - perkusja
Mackiewicz, im starszy, tym lepszy. Przez wiele lat pozostający w cieniu znakomitych kolegow, „Macek" dwa lata temu zaktywizował się jako lider i nagrał kolejną po _Frogsville _płytę, co się zowie... „Układ Scalony". To kwartet muzykow, ktorzy znają się od lat i rozumieją się w ciemno, telepatycznie. Na najnowszej płycie ludzie z układu Macka coraz częściej opuszczają melodyjny jazz środka, by dać ponieść się emocjom. Jakim? To będzie można usłyszeć w Żaku.
Po sukcesie jaki odniosła w 2008r płyta „Frogsville" Janusz Mackiewicz prezentuje kolejny autorski projekt, tym razem nagrany w kwartecie i złożony wyłącznie z własnych kompozycji. Materiał ten, choć nawiązuje w pewnym stopniu do klimatu płyty „Frogsville", to jednak zdecydowanie wkracza w świat jazzowej awangardy. Wymiar naszej codzienności, wyznaczający ramy, w jakich się poruszamy, stał się inspiracją w tworzeniu tego projektu. „Układ scalony" to proba wyjścia poza zamknięty krąg jazzowych kanonow. To rownież proba scalenia tego, co pozornie jest sobie obce i bardzo odległe.
Muzyka przez nich nagrana jest znakomitym przykładem tworczego podejścia do jazzu głownego nurtu. Grając bez eksperymentow i komunikatywnie, muzycy nie idą na skroty, improwizują znakomicie, bawią się niecodziennym kolorytem dźwiękowym wprowadzonym głownie przez puzon i wibrafon, nie tylko popisują się umiejętnościami, ale i myślą. (Dziennik Bałtycki - Tomasz Rozwadowski)
Tytuł tej płyty nawiązuje do nazwy dzielnicy Gdańska i, jak mniemam, także do filmu Larsa von Triera, choć na tytułowych skojarzeniach te podobieństwa się kończą. Opowieść o Żabiance nie jest zbyt dramatyczna i ma optymistyczny finał, czego nie można powiedzieć o obrazie sławnego Duńczyka.
Autorem projektu jest gdański basista i kompozytor (niegdyś także mieszkaniec "Frogsville") Janusz Mackiewicz. Muzyk ten ma na koncie wspołpracę z wieloma zespołami i artystami, m.in. z Ptaszynem, Namysłowskim, Matuszkiewiczem, Muniakiem, Możdżerem. W 2006 r. wydał pierwszą autorską płytę "W Dzień Bożego Narodzenia". Obecny jego zespoł tworzą muzycy pochodzący z Trojmiasta i okolic: Adam Czerwiński, Darek Herbasz (obiecujący tenorzysta i kompozytor, laureat wielu konkursow), Dominik Bukowski (aktualnie chyba najbardziej rozchwytywany wibrafonista) oraz Grzegorz Nagorski, artysta znany, ceniony, numer 1 w aktualnym rankingu (i wielu poprzednich) Jazz Topu.
_ _
Płyta rozpoczyna się i kończy muzyką z okolic bluesa. Na początku mamy lekki "Blues Off" Bukowskiego, a w finale, zagrany prężnie i świeżo, "Nostalgia in Time Square" Mingusa. Środek wypełniły kompozycje lidera oraz jedna Herbasza. Utwory zostały tak pomyślane, by najpełniej zaprezentować zarowno Kwintet w całości (ktory brzmi świetnie), jak i możliwości jego poszczegolnych członkow ("The Moment" należy prawie w całości do Nagorskiego, zaś dynamiczny i nieźle zawinięty "Ruffus" Herbasza daje szeroki przegląd możliwości saksofonisty).
_ _
W repertuarze płyty wyrożnia się tytułowy "Frogsville" z ciekawym, wzorowo zaaranżowanym tematem i modelowo poprowadzoną dramaturgią solowek; muzyka zyskuje dodatkowe walory dzięki grze Adama Czerwińskiego, ktory wykonuje świetną robotę także w pozostałych utworach. Bardzo, a może najbardziej, podobała mi się ballada "Introverter", budząca skojarzenia z muzyką filmową lat 60. (barwa uzyskana z połączenia saksofonu z basem arco, a potem puzonem, zadziwia, wzrusza, rozmarza).
_ _
_Sam Mackiewicz, jak to często bywa w przypadku liderow-basistow, nie ustawia się na pierwszym planie; warto jednak wsłuchać się uważnie w jego grę, zwłaszcza w partiach solowych ("September Things", wstęp do "Introverter") gdzie prezentuje niezwykle piękne, ciepłe i melodyjne brzmienie. _(Jazz Forum - Bogdan Chmura)
Janusz Mackiewicz - na stałe wspołpracuje z Przemkiem Dyakowskim i zespołem „Take It Easy", z „Ikengą Drummers" Larrego OK Ugwu, oraz prowadzi własny zespoł. Autor internetowych warsztatow basowych "My-szkoła" i publikacji specjalistycznych o tematyce muzycznej. Wspołtworca "Szkoły na bas" Janusza Popławskiego. Wspołpracował między innymi z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wroblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Świdnik Jazz Festiwal, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka. W roku 2003 nagrał pierwszą autorską płytę z kolędami „W Dzień Bożego Narodzenia". W styczniu tego roku ukazała się jego druga autorska płyta „Frogsville", wydana przez gdyńską wytwornię „Ecnalubma". W lutym 2008 płyta „Melisa" Przemka Dyakowskiego, w nagraniu ktorej brał udział, zyskała status Złotej Płyty.
Wybrana dyskografia:
Emil Kowalski - „Children Of Bird" - 1999 / Cezary Paciorek - „Shalom" - 2001 / Kowalski, Bukowski, Mackiewicz - „Kolędy" - 2002 / Emil Kowalski - „Playing Benny Goodman" - 2003 / Przemek Dyakowski - „Take It Easy" - 2005 / Larry Okey Ugwu - „Lustereczko" - 2005 / Janusz Mackiewicz - „W Dzień Bożego Narodzenia" 2006 / Przemek Dyakowski - „Melisa" 2007(złota płyta) / Janusz Mackiewicz - „Frogsville" 2008 / Janusz Mackiewicz - „Układ Scalony" 2009
Darek Herbasz - saksofonista tenorowy młodego pokolenia. Wspołzałożyciel trojmiejskich formacji „Orangetrane", „Just Friends", „Sanktoria"; zdobywca wielu nagrod w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Wspołpracował m.in. z: Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Emilem Kowalskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Tymonem, Jackiem Olterem, Olgierdem Walickim, Kentem Sangsterem (kanadyjski saksofonista). Jego grę możemy podziwiać na płytach zespołow Orangetrane, Sanktoria, Follow The Soul.
Dominik* Bukowski* - wibrafonista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyrożnienia na Ogolnopolskim Przeglądzie Zespołow Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 10 płyt. Wspołpracował i nagrywał z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Wojciech Staroniewicz, Emil Kowalski, Raivo Tafenau (Estonia) Kent Sangster (Kanada) i inni. Jego autorska płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum. W roku 2008 wydał kolejną autorską płytę „Times Get Changes" a w 2009 najnowszą płytę zatytułowaną „Vice Versa".
Marcin Jahr - profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wroblewskiego (1987). Poźniej wspołpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. "Lonely Town" zostało uznane przez czytelnikow czasopisma "Jazz Forum" Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem "New Presentation", Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Krzysztofem Herdzinem i z wieloma innymi. Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standart Festival Siedlce, "Jazz w Muzeum" w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival 87 (Finlandia), Istanbul Festival
93 (Turcja), '99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja). Muzyk obecnie na stałe wspołpracuje z: Piotr Wojtasik, kwartet "Adam Wendt & Friends", Wojciech Niedziela Trio i Quartet, "Wooden Soul Quartet" i "Jazzowe Poetycje" Jacka Niedzieli, wrocławska formacja "Funky Groove", rożne projekty Jana "Ptaszyna" Wroblewskiego, "Bright Ella's Memorial" z Ewą Bem. Marcin Jahr prowadzi także działalność dydaktyczną, m.in. był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach (corocznie od 1991); trzy razy na "Leichlinger Jazz Workshop" podczas "Forum Ost-West" w Niemczech (1992, 1994, 1996), Warsztaty Muzyczne w Pułtusku (2002, 2003), Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne w Inowrocławiu (2003).
bilety:
15; 20; 30
Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej - Gabor Farkas
25 kwietnia 2024 - 19:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
8 777muzyka
Natalia Przybysz "Do zobaczenia do jutra"
24 kwietnia 2024 - 19:00
Stary Maneż
ul. J. Słowackiego 23 Gdańsk
6 372muzyka
Piaf The Show
23 kwietnia 2024 - 20:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
12 757muzyka
PIAF THE SHOW
23 kwietnia 2024 - 20:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
17 075muzyka
Elżbieta Jarosik, Mikołaj Roznerski, Karolina Chapko, Adriana Kalska, Anna Jarosik, Bogusław Kudłek
23 kwietnia 2024 - 17:00/20jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
329 462teatr
Dom o Zielonych Progach
23 kwietnia 2024 - 18:00jest więcej terminów
Dom Harcerza
Ośrodek Dom Harcerza Związku Harcerstwa Polskiego ul. Za Murami 2-10 80-823 Gdańsk Gdańsk
388 241muzyka
Koncert familijny – Klawiszowy zawrót głowy
21 kwietnia 2024 - 12:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
4 107muzyka
Studio Accantus
21 kwietnia 2024 - 18:00
Stary Maneż
ul. J. Słowackiego 23 Gdańsk
237 854teatr
Zborowska, Żurawski / Czernecki, Głowacki, Zakościelny, Korcz, Sasak, Hycnar
21 kwietnia 2024 - 15:30/18jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
391 852teatr
Smaki Muzyki: PUHOVSKY
20 kwietnia 2024 - 18:00
Scena Muzyczna Gdański Archipelag Kultury
Nowiny 2b Gdańsk
4 451muzyka
Największe przeboje Gwiazd Polskiej Sceny Muzycznej i nie tylko
20 kwietnia 2024 - 19:00
Polska Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
8 134muzyka
Z TOBĄ CHCĘ OGLĄDAĆ ŚWIAT
20 kwietnia 2024 - 19:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
8 029muzyka
BLIND CHANNEL | Gdańsk
20 kwietnia 2024 - 20:00
Parlament
ul. Św. Ducha 2 Gdańsk
12 538muzyka
CLOSTERKELLER | 25lat płyty Graphite | Gdańsk
19 kwietnia 2024 - 19:30
Drizzly Grizzly
ul. Elektryków 1 Gdańsk
4 262muzyka
Koncert Symfoniczny - Alexander Korsantia
19 kwietnia 2024 - 19:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
9 590muzyka
Nowy program: Jak Uradować Świat
18 kwietnia 2024 - 19:00
Klubogaleria Bunkier
Olejarna 3 Gdańsk
139 791teatr
Koncert Symfoniczny - {oh!} Orkiestra, Piotr Pawlak, Martyna Pastuszka
17 kwietnia 2024 - 19:00
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
4 158muzyka